Ortuť

Európska snaha o obmedzenie ortuti a zákaz amalgámových výplní v zubnom lekárstve. Ako a prečo zakázať ortuť v zubných ambulanciách?

05.12.2016

Dňa 6. decembra 2016 sa zídu experti z Európskej komisie, Parlamentu Európskej únie a Európskej rady reprezentujúci názor členských štátov EU a budú rozhodovať o zákaze dentálneho amalgámu od roku 2023. Ten by mohol byť súčasťou širších legislatívnych opatrení, ktoré by obmedzili kontamináciu ortuti z európskych zdrojov a EU by tak naplnila Minamatský medzinárodný dohovor o ortuti z roku 2013. Slovenská republika má možnosť zastaviť používanie ortuti v amalgámových plombách.

ZDRAVOTNÍCTVO BEZ ORTUTI

Čoraz viac nemocníc a ďalších zdravotníckych zariadení prijíma politiku "zelenej nemocnice", ktorej súčasťou je aj eliminácia toxickej ortuti, ktorá priamo ohrozuje zdravie zamestnancov zariadení, ale aj pacientov. Nasledujúci text vzťahujúci sa skôr na USA je však aktuálny aj pre naše pomery.

Halting the child brain drain, štúdia v angličtine

01.12.2006
V priebehu roka 2006 sa 250 žien z 21 krajín sveta podrobilo výskumu - testovaniu vlasov na obsah ortute, ktorý odzrkadľuje jej prítomnosť v organizme. Výsledky celého výskumu, informácie o škodlivosti ortute, závažných zdravotných rizikách, snahách o jej elimináciu prostredníctvom obmedzení na celoeurópskej úrovni a mnohé ďalšie informácie podáva štúdia organizácií Health Care Without Harm a Health and Environment Alliance v angličtine.

Ortuť poškodzujúca mozog plodu bola zistená u takmer každej testovanej ženy

10.01.2007
Až 95 percent žien v materskom veku, ktoré boli testované v 21 krajinách sveta, má v tele ortuť (1). Je to znepokojujúce, pretože vedecké štúdie ukazujú, že už jej malá prítomnosť môže u novorodencov spôsobiť poškodenie mozgu. Namerané hodnoty sú síce pod limitom, avšak sú nad prirodzenou mierou, ktorú by matky mali v tele, ak by žili v zdravom prostredí. Ortuť by sa totiž v ľudskom organizme nemala v merateľnom množstve nachádzať vôbec.