Centrum pomoci občanom

Zaslanie podnetu na kontrolu - znečisťovanie ovzdušia spaľovaním použitých odpadových olejov

01.12.2024

V januári 2024 sme na  komerčnej internetovej stránke spoločnosti Lincos, s.r.o. odhalili, že táto spoločnosť, ktorá ponúka kotle na vykurovanie, na tejto stránke uvádza, že pre tieto kotle sú ako palivo vhodné nielen rastlinné oleje po smažení, ale aj  použité motorové, prevodové, hydraulické a naftové oleje. Týmto spôsobom by sa do ovzdušia dostali nebezpečné škodlivé látky. Vzhľadom na to, že takéto energetické využitie týchto odpadových olejov zakazuje aj zákon o ochrane ovzdušia, obrátili sme sa s podnetom na kontrolu na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V januári sme zaslali podnet Slovenskej obchodnej inšpekcie na vykonanie kontroly a nápravy v spoločnosti Lincos, s.r.o.
  2. V novembri 2024 sme požiadali SOI o zaslanie výsledku kontroly. Vo svojej odpovedi SOI uvádza, že informácie predajcu na použitie odpadových olejov sú skutočne zavádzajúce a že z jeho strany ide o porušenie zákona o ochrane ovzdušia. Spoločnosť túto informáciu zo svojej internetovej stránky odstránila. Z uvedeného porušenia zákona bude vyvodený aj sankčný postih.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Zámer – „Upcyklácia plastových odpadov“ - Markušovce

01.12.2024

V novembri 2024 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) vo veci realizácie zámeru  Upcyklácia plastových odpadov“ navrhovateľa LOGOS LTD s.r.o. v katastri obce Markušovce. Ide o technológiu tzv. pyrolýzy zmiešaného plastového odpadu.   

Priatelia Zeme – SPZ v prípadoch pyrolýzy zmiešaných plastových odpadov požadujú od navrhovateľa dostatok informácií, údajov a dôkazov o  účelnosti a existencii takéhoto fungujúceho zariadenia niekde inde. Tiež požadujú dôkazy o ďalšom využití výstupných produktov (pyrolýzny olej, pyrolýzny plyn, pyrolýzny tuhý zvyšok), ktorých zloženie môže byť s veľkou pravdepodobnosťou  problematické pre ďalšie environmentálne vhodné využitie. Bolo dokázané, že všetky tieto výstupy obsahujú širokú škálu znečisťujúcich aj škodlivých látok, dokonca boli zistené aj tie najnebezpečnejšie látky, ako sú dioxíny a furány.

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V novembri 2024 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili za účastníka konania v procese EIA a zaslali svoje pripomienky a požiadavky na doplnenie informácií pre spoľahlivé posúdenie z hľadiska vplyvu na životné prostredie.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Zámer - „Zariadenie na zhodnocovanie odpadov tepelnými procesmi“ - Pruské

01.11.2024

V októbri 2024 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) vo veci realizácie zámeru  „Zariadenie na zhodnocovanie odpadov tepelnými procesmi“ navrhovateľa MIKON spol. s r.o. v obci Pruské. Ide o technológiu tzv.  pyrolýzy gumového odpadu, plastov rôznorodého pôvodu a kalov z úpravy priemyselných vôd. K uvedenému zámeru sme vypracovali a zaslali pripomienky na MŽP SR.

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti výstavbe takéhoto zariadenia, pretože uvedená technológia pyrolýzy zmesi gumového a plastového odpadu a kalov z úpravy priemyselných vôd nie je preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov. Veľmi rizikové sú aj jej výstupy, ktoré navrhovateľ označuje za neškodné a vhodné na ďalšie využitie. Pyrolýzny olej by bolo možné použiť v krakovacích jednotkách v petrochemickom priemysle až po prečistení v osobitnom zariadení a pyrolýzny tuhý zvyšok nie je inertným materiálom. Nebezpečný je aj zámer energeticky využívať procesný plyn, ktorého zloženie by bolo problematické aj po deklarovanom prečisťovaní. Bolo dokázané, že všetky tieto výstupy obsahujú širokú škálu znečisťujúcich aj škodlivých látok, dokonca boli zistené aj tie najnebezpečnejšie látky, ako sú dioxíny a furány.

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V októbri 2024 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili za účastníka konania v procese EIA a zaslali nesúhlasné stanovisko s realizáciou navrhovanej činnosti. Navrhovaná činnosť nepredstavuje spoľahlivé a environmentálne vhodné riešenie pre spracovanie odpadov z gumy, plastov, textilu, papiera a  kalov z úpravy priemyselných odpadových vôd.
  2. V októbri – novembri 2024 Priatelia Zeme – SPZ konzultovali možnosti boja proti realizácii tejto škodlivej činnosti s aktívnymi občanmi obce Pruské.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Pomoc občanom proti výstavbe spaľovne v Drienove

01.01.2025

V júli 2022 sa Priatelia Zeme – SPZ aktívne zúčastnili verejného zhromaždenia občanov v obci Drienov proti výstavbe spaľovne v jej katastrálnom území a zároveň vstúpili ako účastník konania do procesu EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) tohto zámeru pod názvom „Zariadenie na energetické zhodnocovanie komunálneho odpadu – Drienov“.

Priatelia Zeme – SPZ nesúhlasia s touto výstavbou energetického zhodnocovania komunálneho odpadu, pretože rizikovosť vo vzťahu k ochrane zdravia by sa jej realizáciou zvýšila, činnosť by mala negatívny vplyv aj na klimatickú, energetickú a surovinovú krízu a samotné smerovania odpadového hospodárstva.

Aktivity Priateľov Zeme  SPZ v danej veci

  1. V júli 2022 sme sa zúčastnili verejného zhromaždenia občanov v obci Drienov proti výstavbe tejto spaľovne, kde sme účastníkom predstavili naše hlavné výhrady voči zámeru a vyjadrili sme im podporu a vyzvali ich k aktivite.
  2. V júli 2022 sme sa prihlásili v procese EIA za účastníka konania pri posudzovaní tohto zámeru a zaslali naše pripomienkyMŽP SR.
  3. ďalšou júlovou aktivitou bola príprava letáku „Chcete vo vašom okolí spaľovňu?“, v ktorom sme laickú verejnosť informovali o negatívach spojených s výstavbou a prevádzkou spaľovne odpadov. Letáky boli postupne distribuované do domácností v obciach Drienov, Brestov, Bretejovce, Drienovská Nová Ves, Haniska, Kendice, Lemešany, Ličartovce, Petrovany, Nová Polhora, Ploské, Seniakovce, Budimír, Žehňa a Obišovce.
  4. V auguste 2022 sme sa zúčastnili verejného prerokovania správy o hodnotení, kde sme vystúpili s našimi pripomienkami a podporili nesúhlasné stanovisko občanov obce Drienov, ale aj zástupcov okolitých obcí.
  5. V marci 2023 sme poslali na MŽP SR pripomienkyk vypracovanému posudku k Správe o hodnotení v procese EIA.
  6. V decembri 2023 sme podali rozklad proti záverečnému stanovisku, v ktorom MŽP SR súhlasí s výstavbou predmetnej spaľovne.

  7. V decembri 2024  vydal minister životného prostredia SR rozhodnutie, ktorým zamietol všetky rozklady, vrátane nášho a potvrdil záverečné stanovisko MŽP SR z decembra 2023, ktorým ministerstvo súhlasilo s výstavbou predmetnej spaľovne. Proti uvedenému rozhodnutiu už nie je možné odvolanie. Priatelia Zeme – SPZ však zostávajú v komunikácii so samosprávou a aktivistami a použijú aj ďalšie legálne prostriedky, aby tejto škodlivej investícii zabránili. 

 

CENTRUM POMOCI OBČANOM

 

Jarovnice – problém so znečisťovaním komunálnymi odpadmi

01.01.2025

Vo februári 2024 sa na nás obrátila občianka z obce Jarovnice s problémom znečisťovania obce a potoka Malá Svinka komunálnymi odpadmi. V obci nemajú niektoré domácnosti nádoby na zmesový komunálny odpad a dochádza aj k jeho občasnému spaľovaniu.

Aktivity Priateľov  Zeme – SPZ  v danej veci:

  1. V marci 2024 Priatelia Zeme – SPZ listom požiadali starostu obce o zabezpečenie zberných nádob pre všetky domácnosti a plnenie si povinnosti obce vo vzťahu ku komunálnym odpadom. Pokúsili sme sa uvedený problém riešiť najprv na úrovni komunikácie so starostom obce a ponúkli sme mu aj odbornú pomoc.
  2. Nakoľko sme žiadnu odpoveď od starostu Jarovníc neobdržali, rozhodli sme sa požiadať 21. 6. 2024 o výkon kontroly SIŽP (Slovenská inšpekcia životného prostredia)  vo veci dodržiavania povinností obce Jarovnice vo vzťahu k zmesovému komunálnemu odpadu, zabezpečenia zberných nádob pre všetky domácnosti a zabezpečenia odvozu komunálneho odpadu oprávneným subjektom. 
  3. V júni 2024 sme oslovili aj občianske združenie „cesta von“, ktoré sa venuje práci s mládežou minoritných skupín a požiadali sme ich, aby sa venovali aj problematike čistého prostredia svojich domovov. Sme si vedomí, že problém znečisťovania komunálnymi odpadmi spôsobené minoritným obyvateľstvom si vyžaduje hlavne vytvorenie podmienok pre zber a triedenie  komunálnych odpadov, ale aj viac dôslednej osvety zameranej na všetky vekové kategórie.
  4. V decembri 2024 sme obdržali odpoveď od SIŽP vo veci výsledku kontroly v obci Jarovnice, v ktorej sa uvádza, že odpad z potoka Malá Svinka bol odvezený na náklady obce a kontrolou boli zistené aj porušenia v oblasti ohlasovacej povinnosti a zabezpečenia riadneho vývozu a zneškodnenia komunálnych odpadov.
  5. V decembri sme si ešte situáciu overovali u občianky, ktorá nám poslala pôvodný podnet. Na základe jej vyjadrenia sa potok opäť zanáša odpadmi. Pozitívne je aspoň to, že obec doplnila nádoby na zmesový komunálny odpad k domom, kde chýbali.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

 

Pomoc občanom piatich miest/obcí proti zámerom depolymerizácie plastov

01.12.2024

V mesiaci jún 2021 sme sa (Priatelia Zeme – SPZ) prihlásili do piatich konaní EIA s identickými zámermi realizácie  termickej depolymerizácie plastov (pyrolýzy) v obciach  Krušetnica a Zakamenné, v mestách Levice, Liptovský Mikuláš a Nováky. Vo všetkých piatich prípadoch sme zaslali pripomienky na MŽP SR a vyjadrili nesúhlas s takouto realizáciou.

K všetkým piatim zámerom sme vypracovali a zaslali pripomienky na MŽP SR, žiadali o povinné hodnotenie a vyjadrili nesúhlasné stanovisko s realizáciou takejto činnosti. Dôvodom je skutočnosť, že samotná prevádzka termickej depolymerizácie (pyrolýzy) je z hľadiska bezpečnosti a vplyvov na životné prostredie riziková, ale predovšetkým výstupy z nej (pyrolýzny olej a pyrolýzny plyn) predstavujú zvýšené riziko pre životné prostredie. Väčšinou ide o použitie ako palivo, pri spaľovaní ktorého unikajú do ovzdušia zdraviu škodlivé látky.

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti výstavbe takéhoto zariadenia, pretože uvedená technológia termickej depolymerizácie plastov nie je dostatočne preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov a takisto produkty tejto technológie (pyrolýzny olej a plyn) sú problematické z hľadiska ich následného využitia.

Aktivity Priateľov Zeme  SPZ v danej veci

  1. V júli 2022 sme zaslali stanovisko k správe o hodnotení činnosti zámeru chemickej recyklácie plastov v Zakamennom. Tiež sme sa zúčastnili verejného prerokovania 10. 08.  2022, kde sme naše pripomienky verejne prezentovali.  Keďže odpor občanov a následne aj samosprávy voči takémuto zámeru narástol po zistení charakteru investície, predpokladáme, že navrhovateľ stiahol uvedený zámer a nepokračoval v zadaní vypracovania posudku. Do dnešného dňa nebolo vydané záverečné stanovisko MŽP SR a predpokladáme, že už ani nebude.
  2. Vo februári 2024 sme podali rozklad voči záverečnému stanovisku MŽP SR, ktorým ministerstvo súhlasilo s realizáciou zámeru chemickej recyklácie plastov v Novákoch.
    V decembri 2024 na návrh Osobitnej komisie minister životného prostredia SR zrušil súhlasné záverečné stanovisko MŽP SR a vec vrátil na nové prejednanie a konanie. Takmer všetky naše pripomienky a požiadavky boli premietnuté aj do požiadaviek tohto rozhodnutia pre nové konanie.
  3. Vo februári 2024 sme podali rozklad voči záverečnému stanovisku MŽP SR, ktorým ministerstvo súhlasilo s realizáciou zámeru chemickej recyklácie plastov v Liptovskom Mikuláši. V decembri 2024 na návrh Osobitnej komisie minister životného prostredia SR zrušil súhlasné záverečné stanovisko MŽP SR a vec vrátil na nové prejednanie a konanie. Takmer všetky naše pripomienky a požiadavky boli premietnuté aj do požiadaviek tohto rozhodnutia pre nové konanie.
  4. V septembri 2024 MŽP SR informovalo, že uplynula platnosť rozsahu hodnotenia navrhovanej činnosti – chemickej recyklácie plastov v Krušetnici, čo znamená zastavenie posudzovania uvedeného zámeru.
  5. V októbri 2024 MŽP SR informovalo, že uplynula platnosť rozsahu hodnotenia navrhovanej činnosti – chemickej recyklácie plastov v Leviciach, čo znamená zastavenie posudzovania uvedeného zámeru.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

 

Zámer – „Recyklačné a spracovateľské centrum Košúty“

01.12.2024

V novembri 2024 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) vo veci realizácie zámeru Recyklačné a spracovateľské centrum Košúty“ navrhovateľa Contrada Invest, s.r.o. v obci Košúty. Ide o štyri zariadenia na spracovanie odpadov – prvé zariadenie má byť určené na zhodnocovanie biologicky rozložiteľných odpadov s kapacitou 20 000 t/rok, druhé zariadenie má byť určené na úpravu a zneškodňovanie kvapalných odpadov s kapacitou 15 000 t/rok, tretie zariadenie má byť určené na termochemickú recykláciu kalov a plastových obalových odpadov s obsahom nebezpečných látok s kapacitou 25 000 t/rok a nakoniec štvrté zariadenie má byť určené na biodegradáciu nebezpečných odpadov s kapacitou 100 000 t/rok.

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti tomuto zámeru, pretože jeho umiestnenie má byť vo vzdialenosti 182 metrov od najbližšieho obytného objektu, pričom každé z týchto zariadení má legislatívne určené odporúčané vzdialenosti viac ako 300 m. Kumulatívny účinok štyroch zariadení o to viac potvrdzuje nevhodnosť umiestnenia takéhoto zámeru na navrhovanom mieste.

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V novembri 2024 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili za účastníka konania v procese EIA a zaslali pripomienky a nesúhlasné stanovisko s realizáciou uvedenej činnosti. Ako zásadnú prekážku, vylučujúcu realizáciu navrhovanej činnosti, sme uviedli  blízkosť domovej zástavby – 182 m.
  2. V novembri 2024 Priatelia Zeme – SPZ zaslali svoje výhrady, pripomienky k uvedenému zámeru aj starostke obce Košúty.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Pomoc obyvateľovi obce pri riešení znečisťovania ovzdušia pálením odpadov u suseda

01.12.2024

V auguste 2024 sa na nás obrátil obyvateľ obce Nová Ves nad Žitavou, že je už zúfalý z konania svojho suseda, ktorý pravidelne spaľuje odpad v piecke (pravdepodobne vypaľuje káble), pretože z komína mu uniká tmavý a štiplavý dym. Toto protiprávne a zdraviu škodlivé konanie už rieši od februára 2023 písaním podnetov na enviropolíciu a obecný úrad. Obec mu nakoniec aj oznámila, že vec bude riešiť SIŽP (Slovenská inšpekcia životného prostredia). SIŽP vykonala kontrolu, avšak prišla v čase, keď sused nespaľoval.

Aktivity Priateľov  Zeme – SPZ  v danej veci:

  1. Občanovi sme pomohli pri formulácii žiadosti na SIŽP, aby bol s výsledkom kontroly oboznámený a tiež aby žiadal o opakovanú kontrolu pokiaľ SIŽP nevykonala odber vzoriek popola resp. ster zo spalinových ciest, čo má podľa zákona SIŽP možnosť urobiť. SIŽP občanovi odpísala, že nemá zazmluvnené akreditované laboratórium, ktoré by vykonalo analýzu sterov a ani metodický pokyn. Je smutné, že napriek účinnosti ustanovenia o možnosti SIŽP vykonávať odber vzoriek, resp. stery zo spalinových ciest v zákone o ovzduší od 1. 7. 2023, inšpektori SIŽP nemajú vytvorené podmienky pre riadny výkon a plnenie si povinnosti štátu voči svojím občanom. Nemôžu tak ochrániť občanov pred škodlivými vplyvmi znečisteného ovzdušia a  potrestať vinníka.
  2. Keďže sused spaľuje odpad naďalej, odporučili sme obyvateľovi obce Nová Ves nad Žitavou podať opakovaný podnet a predložiť požiadavku na súčinnosť s ňou, aby SIŽP prišla v čase keď sused páli. 
  3. V novembri sme zaslali list na zastúpenie Komisie EÚ u nás na Slovensku so žiadosťou o pomoc v tejto veci. Podľa nášho názoru musí byť SIŽP spôsobilá odoberať vzorky vzhľadom na to, že túto kompetenciu má uvedenú v zákone o ochrane ovzdušia. Bez tejto kompetencii nie je možné dokázať úmyselné znečisťovanie ovzdušia v prípade, kedy sa nejedná o kúrenie, ale o využívanie domáceho kúreniska na získavanie kovov vypaľovaním káblov.
  4. V novembri sme zaslali list aj na Odbor ochrany ovzdušia na Ministerstvo životného prostredia SR, v ktorom sme upozornili na chýbajúcu akreditáciu SIŽP na odbery vzoriek popola a sterov z komínových telies, ktorú zákon o ochrane ovzdušia vyžaduje.

Danej veci sa budeme aj ďalej venovať, pretože ide o vedomé, protiprávne znečisťovanie ovzdušia, pravdepodobne za účelom dosiahnutia zisku z vypálených kovov.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Pomoc občanom Obce Úbrež proti prevádzkovateľovi hydinárskej farmy

01.10.2024

V mesiaci február 2023 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) zámeru„Hydinárska farma Úbrež“. Pre tento krok sme sa rozhodli z dôvodu, že farma je vzdialená len 50 metrov od bytovej zástavby a prevádzkovateľ svojvoľne bez stavebného povolenia, ako aj potrebných súhlasov a povolení v oblasti ochrany životného prostredia, rozšíril halové priestory, zmenil technológiu chovu a následne chce navýšiť počet chovaných kurčiat z 95 000 kusov na 125 000 kusov v jednom chovnom turnuse.

Priatelia Zeme – SPZ nesúhlasia s rozširovaním farmy, ani so zmenou technológie, ktorá už v súčasnosti (bez navýšenia počtu chovaných kurčiat) poškodzuje zdravie blízko bývajúceho obyvateľstva zvýšeným obsahom amoniaku v ovzduší.

Aktivity Priateľov Zeme  SPZ v danej veci

  1. V júli 2023 sme na Slovenskú inšpekciu životného prostredia SR (ďalej len „SIŽP“)   zaslali podnety na vykonanie kontroly protizákonného skladovania kuracieho trusu pred halami farmy. SIŽP uvedené porušenie zákonných požiadaviek potvrdila a na základe tohto zistenia, ako aj predchádzajúcich opakovaných porušení v oblasti ochrany vôd, ovzdušia a odpadového hospodárstva, obmedzila chov brojlerových kurčiat do 40 000 ks.

  2. V januári MŽP SR zastavilo konanie vo veci EIA, pretože spoločnosť Chicken Meals, s.r.o. vzala svoj návrh na posúdenie späť.

  3. Spoločnosť Chicken Meals, s.r.o. však podala opäť zámer, tentokrát na OÚ Sobrance na posúdenie navýšenia počtu brojlerových kurčiat v jednom turnuse do výšky 85 000 kusov.

  4. Vo februári 2024 sme na OÚ Sobrance zaslali stanovisko a pripomienky k uvedenému zámeru a opäť sme vysvetlili dôvody, prečo nie je z hľadiska ochrany zdravia blízko bývajúceho obyvateľstva možný chov kurčiat v takomto počte. V liste sme navrhli predkladateľovi zámeru stiahnúť podanie a nechať navrhovanú kapacitu kurčiat pod pôvodných 40 000 ks. Následne sme uviedli, že ak sa tak nestane, žiadame OÚ Sobrance o vydanie rozhodnutia o posudzovaní uvedeného zámeru. V máji 2024 OÚ Sobrance rozhodol, že navrhovaná činnosť sa bude posudzovať.

  5. V máji 2024 sme na SIŽP poslali opakovaný podnet na vykonanie kontroly, či prevádzkovateľ dodržiava súčasné obmedzenie činnosti chovu hydiny na menej ako 40 000 ks v prevádzke. V auguste 2024 nám bolo oznámené, že SIŽP nezistila prekročenie tohto počtu brojlerov.

  6. V septembri 2024 sme k rozsahu hodnotenia zaslali pripomienku na zrušenie jednej z jeho podmienok ohľadom zhromažďovania a dočasného skladovania trusu, aby bol trus okamžite odoberaný z dôvodu neúnosného uvoľňovania čpavku do ovzdušia. Prevádzkovateľ písomne deklaruje, že trus je okamžite odvážaný, avšak v skutočnosti ho zhromažďuje na istý čas pred halami. Nakoľko prevádzka už v súčasnom stave do 40 000 ks brojlerov nielen znepríjemňuje život blízko bývajúceho obyvateľstva, ale ohrozuje a poškodzuje ich zdravie, budeme ďalej pomáhať v boji obyvateľov proti prevádzkovateľovi, ktorý naviac pravidelne porušuje aj iné zákonné povinnosti.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

 

Pomoc občanom v obci Borský Svätý Jur proti zámeru na zasypávanie hliniska stavebnými odpadmi

01.10.2024

V októbri 2021 sa na Priateľov Zeme – SPZ obrátilo občianske združenie Zelené Zdravé Záhorie (ďalej len „OZ ZZZ“) vo veci zastavenia zámeru „Plán likvidácie hliniska v DP Borský Jur“ jeho zasypávaním odpadom z odstraňovania železničnej trate. Vzhľadom na skutočnosť, že Okresný úrad Senica v zisťovacom konaní rozhodol o neposudzovaní vplyvov na životné prostredie, OZ ZZZ sa proti uvedenému rozhodnutiu odvolalo. Zároveň bola podaná týmto združením aj petícia proti tejto činnosti. Priatelia Zeme – SPZ poskytli právnu pomoc pri pripomienkovaní tohto zámeru, pripravili podklady pre žiadosť o účastníctvo v konaní vo veci „spätného zasypávania“ a zároveň navrhli aj podmienky, ktoré si OZ ZZZ mohlo uplatniť v tomto súhlase. OÚ Trnava, na ktorý bola podaná žiadosť o udelenie súhlasu na „spätné zasypávanie“ stavebnými odpadmi hliniska v Borskom Svätom Jure, nakoniec zastavilo konanie, pretože žiadateľ nedoručil povolenie stavebného úradu na terénne úpravy.

V septembri 2024 nám zástupca občianskeho združenia „Zelené Zdravé Záhorie“ oznámil, že napriek nevydanému súhlasu na spätné zasypávanie, začali nákladné autá voziť materiál (zeminu a kamenivo) zo zrušených železničných valov do bývalého hliniska. Obávajú sa kontaminácie podzemných vôd a studní. Občianske združenie a jeho zástupca sa obrátili na políciu, na OÚ Trnava a SIŽP. Priatelia Zeme – SPZ v uvedenej veci zostávajú v kontakte s občiandskym združením a v prípade odbornej pomoci – túto poskytnú. Musíme bojovať proti vedomému porušovaniu zákona za účelom finančného zisku a predovšetkým proti poškodzovaniu životného prostredia.

 

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Oldalak