Miss Kompost 2012 - finalisti
4. miesto: Marek Kurinec, Pruské
Pred 4 rokmi sme sa prisťahovali do Pruského. Do malej 6-bytovky s priľahlými záhradkami. Keďže vieme, že bioodpady nepatria na riadené, a ani na čierne skládky odpadov, a komu je život a životné prostredie milé, ten ich ani nespaľuje a keďže chceme byť dobrí gazdovia a dobré gazdinky, ktorí sa vedia zodpovedne postarať o bioodpady zo záhrady, okolitej zelene a z kuchyne, tak sme sa rozhodli si zriadiť kompostovisko.
Mali sme malé dieťa a nebolo veľa času na výstavbu architektonicky skvostného kompostoviska. A financií tiež nebolo nazvyš, keďže sme práve kúpili byt. Tak sme vysomrovali zadara 10 kusov drevených odpadových paliet z neďalekých stavebnín a postavili 2-komorové kompostovisko. Na výstavbu nám stačilo len 7 ks. Zo zvyšných 3 ks sme využili niektoré dosky ako náhradné diely. Palety sme len voľne postavili na pôdu, v rohoch navzájom sklincovali a do zeme vtĺkli zopár oporných kolíkov. Predné palety sú len priviazané 4 drôtikmi a bleskovo odnímateľné pre potreby prehadzovania, premiešavania a preosievania kompostovacej zakládky. Jedna kompostovacia komôrka má miery EUR-paletovskej Missky: 80 x 80 x 120 cm. Kompostovisko sme postavili mierne pod koruny jabloní, aby boli čiastočne chránené pred dažďom a slnkom. To aby nebolo moc premočené, resp. nevysúšalo sa. Kompostovisko sme postavili na začiatok záhradky, aby sme to nemali z bytu moc ďaleko a nelenilo sa nám kedykoľvek vyniesť vedierko s bioodpadom. Už má 4 roky. Je už na ňom síce vidieť zub času, ale ešte nejaký ten rôčik postojí. Pred poveternostnou Zubatou ho občas chránime impregnačnými nátermi prepáleným jedlým rastlinným olejom.
Kompostujeme všetky bioodpady, ktoré sa vyprodukujú na našej záhradke a kuchyni. Šupky, odrezky, kvetinky, rastlinky, bylinky, čajíky, kávička, pilinky, hoblinky, škrupinky, potravinky, burinky, podrvené a posekané konáriky, trávička, lístočky, kôstočky, nahnité a hnilé ovocíčko a zeleninka. Nepohrdneme ani ostrihanými vláskami a nechtíkmi, biologicky znečisteným papierom, papierovými vreckovkami, utierkami, perím po mačkami ulovených vtákoch a inými bio-kompost-ingrendiencami. Občas využil naše kompost služby aj sused – starosta, ktorý nám venoval vydlabané melóny.
Celú kompost masu nepravidelne asi raz za 2 mesiace prevzdušníme a premiešame poprehadzovaním. Dbáme, aby kompost bol dostatočne vlhký, ale nie premočený, aby bola surovinová skladba optimálna (prevrstvujeme vlhkejšie bioodpady suchšími, dusíkaté uhlíkatými), aby sme zbytočne nelákali hmyz a hlodavcov a neiritovali susedov. Občas prevrstvíme zeminou alebo vyzretejším kompostom. 1 rok (od jari do začiatku zimy) kompostujeme, cez zimu tomu necháme pokoj (nepridávame ďalšie bioodpady, len ak treba, prehodíme, aby kompost nebol moc prevlhčený od snehu), no a na jar preosejeme, zapracujeme do pôdy, do záhonov, kvetináčov a vedierok, v ktorých pestujeme rajčiny.
Potešilo nás, že sme inšpirovali pár susedov k zaobstaraniu si plastových kompostérov. Obec Pruské však zabezpečila tento rok plastové kompostéry pre všetky domácnosti v dedine. Kto má záujem, získa kompostér len za symbolický manipulačný poplatok. No, bol by to hriech nevyužiť, keď to núkajú za facku. Obstarali sme si 400 litrový. Jeho rozmery sú približne 90 x 90 x 90 cm. Hlavne chceme vyskúšať toto plastové čudo – judo, či je lepšie ako drevené kompostovisko. A tiež sme sa už nemohli pozerať na to, ako susedia buď spaľujú alebo natláčajú do KUKA zberných nádob popadané lístie z krásnych briez, ktoré rastú okolo bytovky. Rozhodli sme sa to lístie všetkým susedom „ukradnúť“ a skompostovať. Zatiaľ sa po tomto spoločnom majetku nikto nezháňa, ani nikto na nás nezavolal políciu. Uvidíme, či sa niekto nezačne dožadovať aspoň vyzretého kompostu. Brezového lístia je pomerne dosť a pre optimálne kompostovanie je potrebné zohnať niečo na vyváženie surovinovej skladby. Tento rok to zachránila obrovská nadúroda jabĺčok. Aj vďaka veľkému suchu padajú ako hnilé hrušky. Do budúcna však bude asi potrebné nakontraktovať vysomrovaním nejaké bioodpady od susedov. Tento rok ruky k dielu začali prikladať aj naše nezletilé kompostčatá. Motykami sekajú jabĺčka a hruštičky čo im poryska dovolia, aby uľahčili tisíckam a miliónom dobrovoľným organizmom – biožrútom – vykonávať spoločensky prospešnú, ale spoločensky málo ohodnotenú a nedocenenú prácu – biokonzumáciu – a vytváranie kompostu vo verejnom záujme. Len nech, preboha, nezačnú štrajkovať.
Kompostovanie je špeciálny druh kuchárskeho umenia. Kuchárov – kompostmajstrov je veľa. Šéfkuchárov je podstatne menej. Rozdiel je v ingredienciách. Kompostulienka vraví, že dobre hnojíme: za 4 roky, čo sme na novom bydlisku, sa nám narodili ďalšie 2 kompostčatá. Len aby sme to neprehnojili...