pomoc občanom proti znečisťovaniu

Pomoc občanom Obce Úbrež proti prevádzkovateľovi hydinárskej farmy

01.10.2024

V mesiaci február 2023 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) zámeru„Hydinárska farma Úbrež“. Pre tento krok sme sa rozhodli z dôvodu, že farma je vzdialená len 50 metrov od bytovej zástavby a prevádzkovateľ svojvoľne bez stavebného povolenia, ako aj potrebných súhlasov a povolení v oblasti ochrany životného prostredia, rozšíril halové priestory, zmenil technológiu chovu a následne chce navýšiť počet chovaných kurčiat z 95 000 kusov na 125 000 kusov v jednom chovnom turnuse.

Priatelia Zeme – SPZ nesúhlasia s rozširovaním farmy, ani so zmenou technológie, ktorá už v súčasnosti (bez navýšenia počtu chovaných kurčiat) poškodzuje zdravie blízko bývajúceho obyvateľstva zvýšeným obsahom amoniaku v ovzduší.

Aktivity Priateľov Zeme  SPZ v danej veci

  1. V júli 2023 sme na Slovenskú inšpekciu životného prostredia SR (ďalej len „SIŽP“)   zaslali podnety na vykonanie kontroly protizákonného skladovania kuracieho trusu pred halami farmy. SIŽP uvedené porušenie zákonných požiadaviek potvrdila a na základe tohto zistenia, ako aj predchádzajúcich opakovaných porušení v oblasti ochrany vôd, ovzdušia a odpadového hospodárstva, obmedzila chov brojlerových kurčiat do 40 000 ks.

  2. V januári MŽP SR zastavilo konanie vo veci EIA, pretože spoločnosť Chicken Meals, s.r.o. vzala svoj návrh na posúdenie späť.

  3. Spoločnosť Chicken Meals, s.r.o. však podala opäť zámer, tentokrát na OÚ Sobrance na posúdenie navýšenia počtu brojlerových kurčiat v jednom turnuse do výšky 85 000 kusov.

  4. Vo februári 2024 sme na OÚ Sobrance zaslali stanovisko a pripomienky k uvedenému zámeru a opäť sme vysvetlili dôvody, prečo nie je z hľadiska ochrany zdravia blízko bývajúceho obyvateľstva možný chov kurčiat v takomto počte. V liste sme navrhli predkladateľovi zámeru stiahnúť podanie a nechať navrhovanú kapacitu kurčiat pod pôvodných 40 000 ks. Následne sme uviedli, že ak sa tak nestane, žiadame OÚ Sobrance o vydanie rozhodnutia o posudzovaní uvedeného zámeru. V máji 2024 OÚ Sobrance rozhodol, že navrhovaná činnosť sa bude posudzovať.

  5. V máji 2024 sme na SIŽP poslali opakovaný podnet na vykonanie kontroly, či prevádzkovateľ dodržiava súčasné obmedzenie činnosti chovu hydiny na menej ako 40 000 ks v prevádzke. V auguste 2024 nám bolo oznámené, že SIŽP nezistila prekročenie tohto počtu brojlerov.

  6. V septembri 2024 sme k rozsahu hodnotenia zaslali pripomienku na zrušenie jednej z jeho podmienok ohľadom zhromažďovania a dočasného skladovania trusu, aby bol trus okamžite odoberaný z dôvodu neúnosného uvoľňovania čpavku do ovzdušia. Prevádzkovateľ písomne deklaruje, že trus je okamžite odvážaný, avšak v skutočnosti ho zhromažďuje na istý čas pred halami. Nakoľko prevádzka už v súčasnom stave do 40 000 ks brojlerov nielen znepríjemňuje život blízko bývajúceho obyvateľstva, ale ohrozuje a poškodzuje ich zdravie, budeme ďalej pomáhať v boji obyvateľov proti prevádzkovateľovi, ktorý naviac pravidelne porušuje aj iné zákonné povinnosti.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

 

Zámer „GREEN PARK ŠTÚROVO“ – pyrolýza plastov

12.06.2024

V máji 2022  sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA  (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) vo veci realizácie zámeru  „GREEN PARK ŠTÚROVO“, v ktorej by malo ísť o pyrolýzu plastov. K uvedenému zámeru sme vypracovali a zaslali pripomienky na MŽP SR, žiadali o povinné hodnotenie a vyjadrili nesúhlasné stanovisko s realizáciou takejto činnosti. Dôvodom je skutočnosť, že uvedená  prevádzka s pyrolýzou plastov tak ako je popísaná v zámere je z hľadiska bezpečnosti a vplyvov na životné prostredie riziková. Predovšetkým sú však rizikové jej výstupy, ktoré navrhovateľ deklaruje ako druhotné palivo, ale ktoré predstavuje zvýšené riziko pre životné prostredie, pretože pri jeho spaľovaní by do ovzdušia unikali škodlivé látky. 

Výsledok:

MŽP SR vydalo v novembri 2022 záverečé stanovisko, v ktorom súhlasí s realizáciou navrhovanej činnosti. Na základe uvedeného Priatelia Zeme – SPZ podali rozklad voči tomuto rozhodnutiu s požiadavkou na vydanie nesúhlasu s realizáciou tejto činnosti. Okrem nás rozklad podalo ešte Mesto Štúrovo, Mesto Ostrihom (Maďarsko) a LIMES-ANAVUM regionálne vlastivedné združenie.

Na základe návrhu Osobitnej rozkladovej komisie na MŽP SR (ďalej len „rozkladová komisia“), minister zrušil dňa 30. 04. 2024 súhlasné záverečné stanovisko a vec vrátil na nové prejednanie a rozhodnutie. Je potrebné podotknúť, že zo 16-tich pripomienok v našom rozklade, 13 pripomienok rozkladová komisia posúdila ako odôvodnené. Na základe jednej z našich pripomienok tiež požiadala o stanovisko Odbor ochrany ovzdušia na MŽP SR, ktorý tak ako aj my poukázal na niektoré nedostatočné informácie o posudzovanej technológii a vyjadril tiež pochybnosti o funkčnosti uvádzanej technológie. Veríme, že táto navrhovaná činnosť sa nebude realizovať. 

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti výstavbe takéhoto zariadenia, pretože  uvedená technológia termickej depolymerizácie – pyrolýzy plastov nie je dostatočne preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov a takisto produkty tejto technológie deklarované navrhovateľom ako druhotné palivo je problematické z hľadiska  ich následného využitia.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

 

Pomoc občanom Leopoldova proti zámeru úpravy peliet z čistiarenských kalov ozonogenerátorom za účelom ich použitia do pôdy resp. ako paliva

01.06.2023

V máji 2021 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) k zámeru realizácie zariadenia na úpravu peliet z čistiarenských kalovpod názvom „Zber odpadov a recyklačná linka na zhodnocovanie odpadov EKO-BONUS“ ozonogenerátorom za účelom ich použitia do pôdy resp. ako paliva v Leopoldove a zaslali pripomienky na Okresný úrad Hlohovec. Navrhovateľ ráta s dovozom týchto peliet z Rakúska, resp. z Talianska v množstve až 30 000 ton ročne (na Slovensku v súčasnosti nie je výrobca peliet z čistiarenského kalu). Zároveň sme vyjadrili nesúhlas s realizáciou tejto činnosti.

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti realizácii tohto zariadenia, pretože považujeme dovoz peliet z čistiarenských kalov zo zahraničia za veľmi riskantný vo vzťahu k pôvodu a k zloženiu, tiež je tým porušený princíp blízkosti a hlavne Slovensko musí riešiť problém so svojimi čistiarenskými kalmi a nie problém s kalmi v zahraničí ich dovozom k nám. Podľa nášho úsudku sa nejedná o činnosť s environmentálnym benefitom, ani o iný verejný záujem, ale len o súkromný biznis so zahraničnými odpadmi, ktorý by ohrozil životné prostredie na Slovensku.

Aktivity Priateľov Zeme  SPZ v danej veci

  1. K zámeru v procese EIA sme vypracovali pripomienky a zaslali na OÚ Hlohovec ktorý obsahoval viaceré sporné, nepravdivé a zavádzajúce údaje. Vyjadrili sme nesúhlasné stanovisko s realizáciou tejto činnosti a požadovali povinné hodnotenie.
  2. V júli 2021 bolo vydané rozhodnutie OÚ Hlohovec, že uvedená činnosť sa nebude posudzovať. Bolo zarážajúce, že všetky dotknuté orgány, ktoré sa vyjadrili, nevyžadovali ďalšie posudzovanie takéhoto pochybného zámeru. Z nášho pohľadu išlo buď o neodbornosť, nepochopenie závažnosti problémov vyplývajúcich z tejto činnosti alebo o nedbanlivosť a povrchnosť prístupu kompetentných štátnych orgánov.
  3. V máji 2023 sme sa ako účastníci konania vo veci vydania súhlasu na prevádzkovanie uvedeného zariadenia odvolali proti predmetnému súhlasu, aj keď bol vydaný súhlas len na možnosť ich následného energetického zhodnotenia a nie použitia v poľnohospodárstve do pôdy. Odvolaciemu orgánu sme navrhli predmetný súhlas zrušiť.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Pomoc občanom Šale a okolitých obcí proti zámeru výstavby spaľovne

01.06.2023

V mesiaci marec 2021 Priatelia Zeme – SPZ začali pomáhať znepokojeným občanom mesta Šala a obce Trnovec nad Váhom, pri ktorých chce spoločnosť ewia a. s. postaviť spaľovňu pod zavádzajúcim názvom „Centrum cirkulárnej ekonomiky (CCE) Šaľa“, s kapacitou spálenia 100 000 ton komunálneho odpadu. Počas procesu EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) investor zmenil zámer postaviť spaľovňu v katastri obce Močenok pri meste Šaľa.

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti výstavbe tohto zariadenia, ktoré má síce názor „Centrum cirkulárnej ekonomiky“, avšak v podstate ide o spaľovňu komunálnych odpadov. Vybudovanie takejto spaľovne odpadov, aj keď s určitým energetickým využitím, nie je v súlade so súčasným trendom v odpadovom hospodárstve, brzdilo by rozširovanie recyklácie odpadov, smerovanie k obehovému hospodárstvu a nakoniec by bolo rizikovým faktorom pre životné prostredie a zdravie obyvateľstva žijúceho v jeho okolí.

Aktivity Priateľov Zeme  SPZ v danej veci

  1. K zámeru v procese EIA, ktorý obsahoval viaceré sporné, nepravdivé a zavádzajúce údaje a informácie, sme vypracovali pripomienky a zaslali na MŽP SR.
  2. Zúčastnili sme sa dvoch verejných prerokovaní tohto zámeru v Šali (dňa 31. 5. 2021), v Trnovci nad Váhom (dňa 1. 6. 2021), kde sme predniesli požiadavky, ako aj nesúhlasné stanovisko s výstavbou tejto spaľovne. Následne boli na MŽP SR zaslané ešte ďalšie doplňujúce pripomienky.
  3. V januári 2022 sme vypracovali návrh na vrátenie odborného posudku posudzovateľke na jeho dopracovanie, pretože mnohé z našich pripomienok neboli vôbec posudzovateľkou posúdené. MŽP SR na tento náš návrh nereagovalo.
  4. Koncom roka 2022 sme pripravili leták „Chcete vo vašom okolí spaľovňu?“, v ktorom sme laickú verejnosť informovali o negatívach spojených s výstavbou a prevádzkou spaľovne odpadov. Letáky boli postupne distribuované do všetkých domácností v Šali, Trnovci nad Váhom, Močenku, Kráľová nad Váhom a Dlhá nad Váhom.
  5. V januári 2023 vydalo MŽP SR súhlasné záverečné stanovisko na realizáciu navrhovanej činnosti. Proti tomuto rozhodnutiu sme podali rozklad v zákonnej lehote. Proti uvedenému rozhodnutiu bolo podaných ďalších 45 rozkladov.
  6. Začiatkom marca 2023 sme sa stretli v Šali s odporcami výstavby spaľovne odpadov. Povedali sme si navzájom naše námietky k zámeru spaľovne, doterajšie aj plánované aktivity v boji proti spaľovni a dohodli sme sa na koordinácii ďalšieho postupu.
  7. V apríli 2023 sme pripravili list pre zástupcov dotknutých samospráv, v ktorom sme ich informovali hlavných výhradách k zámeru výstavby spaľovne – o environmentálnych a zdravotných negatívach spaľovania odpadov v spaľovniach, o zavádzajúcich informáciách od investora – a vyzvali sme ich, aby sa postavili proti tomuto zámeru. List bol zaslaný všetkým voleným zástupcom dotknutých samospráv.
  8. Koncom mája 2023 sme prijali pozvanie na stretnutie s občanmi obce Močenok. Na stretnutí sme diskutovali o našich pripomienkach k zámeru spaľovne odpadov v ich obci, všeobecne o  negatívach spaľovania odpadov, o možných riešeniach nakladania s komunálnymi odpadmi aj o ďalších krokoch v boji proti výstavbe spaľovne.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Pomoc občanom proti zámeru splyňovania druhotného paliva v Janíku

01.03.2023

V mesiaci jún 2021 sa Priatelia Zeme – SPZ, na základe protestov občanov Košického samosprávneho kraja a po konzultácii s Obcou Janík, odvolali proti rozhodnutiu Okresného úradu Košice – okolie, ktorým bolo rozhodnuté neposudzovať zmenu zámeru splyňovania biomasy v Janíku podľa EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie). Zmena zámeru spočívala v zámene drevnej štiepky za tuhé druhotné palivo (ide predovšetkým o zmes plastov, ale aj textílii, gumy a papiera). 

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti využívaniu palív, ktorých zloženie je rôznorodé, nestále, s pravdepodobným obsahom škodlivých látok, ktoré by sa nakoniec spaľovaním dostali do ovzdušia.

Aktivity Priateľov Zeme  SPZ v danej veci

  1. V čase, keď sme vstupovali do procesu EIA, už bolo vydané rozhodnutie „o neposudzovaní činnosti“, ktoré však nebolo ešte právoplatné. Proti tomuto rozhodnutiu Okresného úradu Košice – okolie sme sa odvolali a vyjadrili nesúhlasné stanovisko s touto zmenou palivovej základne. Odvolací orgán (Okresný úrad Košice – odbor opravných činností) však zamietol naše odvolanie, ako aj odvolanie Obce Janík, a jeho občanov a potvrdil výrok o neposudzovaní činnosti. 
  2. V januári 2022 podala Obec Janík na Krajský súd v Košiciach žalobu na Okresný úrad Košice – odbor opravných činností pre nezákonné rozhodnutie a potvrdenie rozhodnutia „o neposudzovaní činnosti“. K uvedenej žalobe sme zaslali naše vyjadrenie Krajskému súdu v Košiciach s argumentami o nezákonnosti rozhodnutia Okresného úradu Košice. Zároveň sme na MŽP SR poslali podnet na preskúmanie uvedeného rozhodnutia mimo odvolacieho konania.
  3. Vo februári 2023 sme na výzvu Krajského súdu v Košiciach zaslali stanovisko k vyjadreniam účastníkov na vyjadrenia žalobcu a žalovaného.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Zapojenie do konania EIA, modernizácia spaľovne v Košiciach

01.01.2023

V mesiaci jún 2021 sa Priatelia Zeme - SPZ prihlásili do konania EIA  (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) zmeny navrhovanej činnosti „ZEVO Košice – modernizácia a zabezpečenie prevádzkovej stability zariadenia na energetické využitie odpadov“ navrhovateľa KOSIT a. s., Rastislavova 98, 043 46 Košic a zaslali MŽP SR svoje pripomienky.

Zmena zámeru spočíva v inštalácii nového kotla K3, ktorý má byť nosným zariadením uvedenej spaľovne. Po dostavbe linky kotla K3 navrhovateľ počíta s rozsiahlou rekonštrukciou linky kotla K1, ktorú by chcel uviesť do prevádzky po roku 2030. Tým by došlo po roku 2030 k 50% navýšeniu množstva spáleného odpadu ročne. 

Výsledok:

MŽP SR vydalo v decembri 2022 záverečné stanovisko, v ktorom súhlasí s realizáciou navrhovanej činnosti v úplnosti a bez jedinej výhrady. Priatelia Zeme – SPZ podali proti tomuto rozhodnutiu rozklad, nakoľko jeho pripomienky neboli vôbec zohľadnené, MŽP SR sa s nimi vôbec nevysporiadalo. 

Priatelia Zeme – SPZ  podporujú modernizáciu súčasnej spaľovne v Košiciach, ako aj jej efektívnejšie energetické využitie napojením sa na horúcovodnú sieť. Odmietame však rozširovanie kapacity tejto spaľovne tým, že by po roku 2030 boli v prevádzke už všetky tri kotly, čím by došlo k navýšeniu odpadov určených na energetické zhodnotenie o viac ako 50%. Zvyšovanie miery spaľovania odpadov brzdí zvyšovanie miery recyklácie a tým aj smerovanie k obehovému hospodárstvu. Už v súčasnosti majú mestá Bratislava a Košice, v ktorých sa nachádzajú ako jediných na Slovensku spaľovne na komunálny odpad, najnižšiu mieru recyklácie v porovnaní s ostatnými krajskými mestami (Košice – 36%, Bratislava – 33%, Prešov – 40%, Trenčín – 40%, Nitra – 43%, Žilina – 43%, Banská Bystrica – 54%, Trnava – 56%). 

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Spaľovanie záhradného odpadu v Podbranči

28.09.2022

V marci 2022 sa na Priateľov Zeme – SPZ obrátil občan z Podbranču ohľadom problému so spaľovaním záhradného odpadu v obci (predovšetkým orechového lístia a vrtivkou orechovou napadnutých orechov) po vyčerpaní všetkých možností na vyriešenie tohto problému. Dohováranie aktérom spaľovania, prizvanie policajnej hliadky, zainteresovanie starostu obce a ani podnet na Zelenú linku MŽP SR nepriniesol žiadne zlepšenie. Na základe analýzy všetkých týchto snažení o vyriešenie problému sme sa v danej veci angažovali aj my a podali sťažnosť na Zelenú linku   MŽP SR. 

Výsledok:

Bolo nám zaslané vyjadrenie MŽP SR a vyjadrenie Ústredného kontrolného a  skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ďalej len „UKSUP“), v ktorom je evidentný rozpor medzi ich vyjadreniami. MŽP SR zastáva jasné stanovisko o zákaze spaľovania záhradného odpadu v súlade so zákonom o odpadoch, avšak ÚKSUP zastáva názor na potrebu spaľovania napadnutých orechov a orechového lístia. Na základe uvedeného sme napísali na UKSUP naše stanovisko s legislatívnymi a odbornými argumentmi. Ďalej sme sa rozhodli šíriť osvetu v tejto problematike napr. v rámci našej prednáškovej činnosti o domácom kompostovaní sme prezentovali environmentálne spôsoby boja proti vrtivke orechovej bez spaľovania orechov, ako aj orechového lístia. Takisto sme v spolupráci s p. Tancikom – odborníkom na biologický boj proti chorobám a škodcom rastlín, vypracovali spoločný článok o biologickom boji proti vrtivke orechovej. V článku tiež radíme ako environmentálne vhodným spôsobom zaobchádzať/nakladať s napadnutými orechami a opadanými orechovými listami. Tento článok bol uverejnený v časopise ZÁHRADKÁR, v septembri 2022. 

Priatelia Zeme poukazujú na skutočnosť, že spaľovanie záhradného odpadu je nielen podľa zákona o odpadoch protizákonné a sankcionované, ale hlavne predstavuje nebezpečenstvo úniku zdraviu škodlivých látok – oxidu uhoľnatého, dechtových látok a rôznych polyaromatických uhľovodíkov.  Proti vrtivke orechovej je možné používať biologický a environmentálne vhodný spôsob boja bez spaľovania napadnutých orechov ako aj orechového lístia.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Zámer „Plán likvidácie hliniska v DP Borský Jur“

15.06.2022

V októbri 2021 sa na Priateľov Zeme – SPZ obrátilo občianske združenie Zelené Zdravé Záhorie (ďalej len „OZ ZZZ“) vo veci zastavenia zámeru „Plán likvidácie hliniska v DP Borský Jur“ jeho zasypávaním odpadom z odstraňovania železničnej trate. Vzhľadom na skutočnosť, že Okresný úrad Senica v zisťovacom konaní rozhodol o neposudzovaní vplyvov na životné prostredie, OZ ZZZ sa proti uvedenému rozhodnutiu odvolalo. Zároveň bola podaná týmto združením aj petícia proti tejto činnosti. Priatelia Zeme – SPZ poskytli právnu pomoc pri pripomienkovaní tohto zámeru, pripravili podklady pre žiadosť o účastníctvo v konaní vo veci „spätného zasypávania“ a zároveň navrhli aj podmienky, ktoré si OZ ZZZ mohlo uplatniť v tomto súhlase.OÚ Trnava, na ktorý bola podaná žiadosť o udelenie súhlasu na „spätné zasypávanie“ stavebnými odpadmi hliniska v Borskom Svätom Jure, nakoniec zastavilo konanie, pretože žiadateľ nedoručil povolenie stavebného úradu na terénne úpravy.

V uvedenom prípade sa zdá byť „kauza“ vyriešená a nebezpečenstvo ohrozovania životného prostredia „zažehnané“. Priatelia Zeme – SPZ majú však obavy zo zneužívania tohto legislatívneho nástroja „spätného zasypávania“ bývalých banských diel vzhľadom na jeho nejasnú vykonateľnosť a tým vytvárania priestoru pre nezákonné rozhodovanie a nakoniec nezákonnú činnosť.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Zámer „Využitie inertných odpadov na spätné zasypávanie dobývacieho priestoru Oľdza“

28.05.2022

V marci 2022 sa na Priateľov Zeme – SPZ obrátila starostka v obci Oľdza v okrese Dunajská Streda vo veci nesúhlasu so zámerom „Využitia odpadov na spätné zasypávanie dobývacieho priestoru Oľdza“. Podľa Obce Oľdza je tento zámer v rozpore s územným plánom, ktorý nedovoľuje nakladať s odpadmi v uvedenom priestore. Obec spísala aj petíciu občanov proti tomuto zámeru. Na základe analýzy zámeru a doterajších úkonov Obci Oľdza, jej boli vysvetlené ďalšie možnosti na presadzovanie si svojich záujmov ako aj kontroly a dohľadu v prípade realizácie tejto činnosti. Následne v máji 2022, po vydaní rozhodnutia Okresným úradom Dunajská Streda o neposudzovaní vplyvov na životné prostredie, boli Obci Oľdza poskytnuté ďalšie právne rady aké sú ďalšie možnosti uplatňovania si svojich práv v tejto veci. 

Výsledok:

V máji 2022 bolo vydané Okresným úradom Dunajská Streda rozhodnutie, ktoré ukončilo zisťovacie konanie výrokom, že uvedený zámer sa ďalej nebude posudzovať vo vzťahu k vplyvom na životné prostredie  (EIA).

Priatelia Zeme – SPZ zdieľajú s občanmi obavy vo vzťahu využívania legislatívneho nástroja „spätného zasypávania“ bývalých banských diel vzhľadom na jeho nejasnú vykonateľnosť a tým vytváranie priestoru pre nezákonnú činnosť.  

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Zámer „Obehové centrum pre úpravu a zhodnocovanie odpadov a rozšírenie skládky nie nebezpečného odpadu”

28.04.2022

V apríli 2022  sa na Priateľov Zeme – SPZ obrátili občania obce Zavar s prosbou o posúdenie zámeru „Obehového centra pre úpravu a zhodnocovanie odpadov a rozšírenie skládky nie nebezpečného odpadu“ a s otázkou,  či daný zámer nebude mať negatívny vplyv na životné prostredie a zdravie obyvateľstva v obci Zavar. 

Výsledok:

Po dôkladnom preštudovaní tohto zámeru sme občanov uistili, že daný zámer je v súlade s potrebným smerovaním  odpadového hospodárstva v danej oblasti, pretože ide o o vybudovanie mechanicko-biologickej úpravy pre dovážaný zmesový komunálny odpad na skládku a čo je zároveň aj splnenie legislatívnej požiadavky platnej od 1.1.2023. Po realizácii tejto činnosti bude zabránené ukladaniu odpadom, ktoré spôsobujú vznik skládkového plynu, ako aj zabránené vysýpaniu ľahkým predovšetkým plastovým odpadom, ktoré sú v súčasnosti rozfukované častými vetrami po okolitých poliach.  Pridružené rozšírenie skládky je určené na uloženie tohto upraveného komunálneho odpadu, ktorý už nebude viac predstavovať záťaž pre životné prostredie. Súčasťou tohto zámeru je aj rozšírenie kompostárne na vytriedený biologicky rozložiteľný odpad, čo je tiež veľmi dôležitá aktivita vzhľadom na rastúce množstvo vyzbieraného biologicky rozložiteľného odpadu v zvozovej oblasti danej prevádzky.

Priatelia Zeme – SPZ poukázali nielen na splnenie legislatívnej požiadavky pri realizácii tohto zámeru, ale aj na ďalšie motivovanie občanov Trnavy a priľahlých obcí na zvyšovanie triedenia recyklovateľných zložiek komunálneho odpadu a postupné znižovanie zmesového komunálneho odpadu dovážaného na mechanicko-biologickú úpravu, čo by sa v prípade výstavby spaľovne na komunálny odpad nerealizovalo, pretože spaľovňa by naopak potrebovala veľké množstvá zmesového komunálneho odpadu bez zvyšovania vytriedenia aj recyklovaných zložiek. Podrobnejšie negatívne stránky spaľovní na komunálny odpad sú uvedené na našej stránke www.stopspalovniam.sk.
 

Oldalak