rokovanie

Marcové aktivity Priateľov Zeme – SPZ v obciach

31.03.2019

V marci uskutočnili Priatelia Zeme – SPZ 24 prednášok pre verejnosť o odpadoch a domácom kompostovaní. Na prednáškach odzneli informácie o tom, ako správne nakladať s odpadmi v obciach, ako kompostovať a využívať kompost na záhradách, ale aj ako sa v obciach triedi odpad a ako bude málo triediacim obciam narastať poplatok za skládkovanie odpadov. Postupne navštívili obce Plášťovce, Hažín, Stanča, Sirník, Biskupice, Paština-Závada, Košické Oľšany, Nová Polhora, Višňové, Strečno, Sady nad Torysou, Hrašovík, Horný Hričov, Ľubica, Hviezdoslavov, Beniakovce, Ladce, Vajkovce, Ploské, Budimír, Chocholná-Velčice.

Prednášky a diskusie pre verejnosť o tom, ako žiť bez zbytočných odpadov, uskutočnili Priatelia Zeme – SPZ počas filmového festivalu Ekotopfilm v mestách Veľký Meder a Trebišov; v rámci projektu o.z. ŽI:VA v Bánovciach nad Bebravou a v obci Nová Bošáca v rámci aktivity Zóna bez peňazí.

Viacerými aktivitami pokračovala aj spolupráca Priateľov Zeme – SPZ s mestom Partizánske na tvorbe Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom. Na stretnutiach pracovnej skupiny preberali možnosti zapracovania prvkov Zero Waste do stratégie, zintenzívnenia informačných aktivít a podpore komunitného kompostovania.

Intenzívnejšie sa rozbehla spolupráca Priateľov Zeme – SPZ s obcou Chocholná-Velčice. Boli vykonané viaceré informačné aktivity (na škole a pre verejnosť), stretnutie s poslancami, na ktorej spoločne s JRK Slovensko predstavili systém evidencie odpadov na úrovni domácností.
V rámci spolupráce s Mikroregiónom nad Holeškou na príprave Koncepcie smerovania k nulovému odpadu Priatelia Zeme - SPZ spracovávali a vyhodnocovali informácie o systémoch nakladania s odpadmi jednotlivých členov združenia.

Januárové aktivity Priateľov Zeme – SPZ

28.01.2019

Aj keď sa život po sviatkoch a prázdninách rozbiehal pomalšie, stihli Priatelia Zeme - SPZ urobiť viacero užitočných aktivít, ktorých cieľom bolo poukázať na potrebu zmeny spôsobov nakladania s komunálnymi odpadmi v našich obciach a mestách.

Spolupráca s obcami

Vykonali 17 prednášok spojených s diskusiou pre verejnosť o domácom kompostovaní. Ich cieľom bolo naučiť účastníkov správnym spôsobom a postupom kompostovania a využívania vyrobeného kompostu. Poukazovali aj na potrebu zlepšenia výsledkov v triedenom zbere odpadov a ich súvisu so zvyšovaním poplatku za odpady. Postupne navštívili obce Zemplínska Nová Ves, Veľaty, Brezina, Čelovce, Michaľany, Lastovce, Brehov, Zemplínske Jastrabie, Zemplínsky Branč, Hraň, Cejkov, Hrčeľ, Zemplínske Hradište, Egreš, Kysta a Kašov.

Pokračovali aj v spolupráci s Partizánskym. V projekte participácie verejnosti na tvorbe „Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom“ sa uskutočnilo druhé stretnutie pracovnej skupiny a plánovacie stretnutie, na ktorom dohadovali aktivity týkajúce sa rozvoja komunitného kompostovania v meste a vzdelávacích aktivít pre verejnosť a žiakov základných škôl.
Priateľov Zeme – SPZ potešilo, že po dlhšom čase ich oslovili obce Chocholná-Velčice a Čachtice, s ktorými v minulosti spolupracovali. Uskutočnili sa už prvé stretnutia. Cieľom je rozbehnúť spoločné aktivity na zlepšenie výsledkov v odpadovom hospodárstve.

Spolupráca so školami

Priatelia Zeme – SPZ pokračovali aj s aktivitami na školách. V rámci projektu EkoAlarm navštívili ďalšie dve základné školy (v Prešove a Hájskej). Vykonali v nich 16 interaktívnych prednášok. Ako obyčajne, aj teraz spoločne so žiakmi prebrali, ako každý z nich môže predchádzať vzniku odpadov, triediť ich a kompostovať.

Legislatívne aktivity

S Ministerstvom životného prostredia SR aktívne spolupracovali na príprave Programu predchádzania vzniku odpadu SR na roky 2019 až 2025. Zúčastnili sa rozporových konaní so subjektami, ktoré vzniesli v rámci medzirezortného pripomienkového konania proti niektorým opatreniam zásadné pripomienky. Spoločne s pracovníkmi MŽP SR obhajovali návrhy, ktoré majú za cieľ znížiť množstvo a škodlivosť odpadov na zdravie ľudí a životné prostredie. Dobrá správa je, že sa to v drvivej väčšine podarilo.

Iné aktivity

V Kultúrnom centre Malý Berlín v Trnave uskutočnili prednášku spojenú s diskusiou „Čo s biologickým odpadom?“. V Rodinnom centre Kramárik v Bratislave uskutočnili prednášku s diskusiou „Kompostovanie“. V obidvoch prípadoch sa snažili účastníkom poukázať na fakt, že kompostovať môže každý a takmer všade. Účastníkom vysvetlili správne postupy, ale aj rôzne tipy a triky používané pri rôznych formách kompostovania.

Decembrové aktivity Priateľov Zeme – SPZ v obciach

29.12.2018

Ani v decembri nezaháľali Priatelia Zeme – SPZ v spolupráci s obcami. Uskutočnili viacero aktivít, ktorých cieľom je pomôcť v obciach zlepšiť systémy nakladania s komunálnymi odpadmi a zvýšiť informovanosť verejnosti.

V obciach – Adamovských Kochanovciach, Lietave, Ivanovciach, Brezanoch a Drietome prednášali a diskutovali o domácom kompostovaní a triedenom zbere odpadov ako o najjednoduchších spôsoboch znižovania množstva zmesových odpadov.

V Malých Dvorníkoch sa zúčastnili konferencie určenej pre starostov. Počas dvoch prednášok poukazovali na povinnosti obcí, ale hlavne na riešenia, ktoré v obciach pomáhajú zvyšovať mieru recyklácie a znižovať náklady na odpadové hospodárstvo.

V rámci spolupráce s Magistrátom Bratislavy a Kanceláriou participácie verejnosti Bratislava – Nové Mesto na Programe na rozvoj komunitného kompostovania v Bratislave počas decembra vybudovali 25 nových sídliskových komunitných kompostovísk.

Pokračovali aj v spolupráci s Partizánskym. V projekte participácie verejnosti na tvorbe „Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom“ sa uskutočnilo prvé stretnutie pracovnej skupiny, ktorej účastníkmi sú aj záujemcovia z radov širokej verejnosti.

Septembrové aktivity v obciach

06.10.2018

Priatelia Zeme – SPZ v septembri pokračovali v spolupráci s viacerými obcami. 
V Partizánskom, Rovinke a Volkovciach prednášali pre verejnosť o domácom kompostovaní, v Považskej Bystrici a Bánovciach nad Bebravou o tom, ako predchádzať vzniku odpadov a ako ich správne triediť a kompostovať. 

V Partizánskom pokračujú ďalšími aktivitami v projekte „Participácia verejnosti na príprave Koncepcie nakladania s odpadmi na obdobie 10-tich rokov“ a začali aj spoluprácu s Mikroregiónom nad Holeškou, kde budú spoločne s JRK Slovensko pripravovať Koncepciu smerovania k nulovému odpadu.

V Bratislave pokračovali na rozvoji komunitného kompostovania na dvoch „frontoch“: spoluprácou s mestskou časťou BA – Nové Mesto a s Magistrátom BA. V obidvoch prípadoch chystajú v najbližšej dobe vybudovanie viacerých kompostovísk pri bytových domoch.
 

Priatelia Zeme – SPZ rokovali na MŽP SR

22.05.2017

Rokovanie k novele zákona o odpadoch sa konalo na pôde Ministerstva životného prostredia SR. Témou rokovania bola úprava a doplnenie niektorých ustanovení v tzv. vykonávacej vyhláške k zákonu o odpadoch. Branislav Moňok povereným zástupcom MŽP SR predstavil návrhy, ktorých cieľom je zvýšiť informovanosť obyvateľstva, mieru domáceho kompostovania a recyklácie biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov. Celé rokovanie sa nieslo vo veľmi konštruktívnej atmosfére.

Priatelia Zeme – SPZ sa stretli so zástupcami Partizánskeho a Hlohovca

17.05.2017

Na pôde Mestského úradu v Partizánskom sa uskutočnilo pracovné stretnutie zástupcov Mesta Partizánske, Mesta Hlohovec, Priateľov Zeme – SPZ a firmy JRK Waste Management s.r.o.. Cieľom stretnutia bola výmena skúseností pri nakladaní s biologickými odpadmi zo záhrad súkromných domácností. Branislav Moňok spoločne s vedením mesta Partizánske predstavil systém podpory domáceho kompostovania, jednotlivé aktivity a dosiahnuté výsledky. Primátor mesta Partizánske Jozef Božik nakoniec veľmi vyzdvihol spoluprácu s Priateľmi Zeme – SPZ.

Priatelia Zeme – SPZ rokovali v Bratislave o podpore kompostovania

28.02.2017

Rokovanie sa uskutočnilo v Kancelárii pre participáciu verejnosti miestnej časti Bratislava – Nové Mesto. Jeho cieľom bolo nájsť možnosti spolupráce na rozvoji komunitného kompostovania v tejto mestskej časti. Vzájomná ochota spolupracovať a aj finančné prostriedky sa našli, takže projekt sa môže pomaly rozbehnúť.

Priatelia Zeme – SPZ sa stretli so zástupcami mesta Žiar nad Hronom

23.02.2017

Pracovné stretnutie sa konalo na Mestskom úrade v Žiari nad Hronom a jeho cieľom bolo prerokovať možnosti spolupráce na zlepšovaní odpadového hospodárstva v meste. Branislav Moňok predstavil vedeniu mesta aktivity Priateľov Zeme – SPZ v tejto oblasti v iných samosprávach a základné princípy, ktoré je nevyhnutné dodržať pri dosahovaní ambicióznych cieľov, ktoré si stanovilo mesto.

Priatelia Zeme – SPZ sa stretli s partnermi z V4

15.02.2017 to 15.03.2017

Pracovné stretnutie sa uskutočnilo v Bratislave a zúčastnili sa ho Priatelia Zeme – SPZ zo Slovenska, Hnutí Duha – Priatelia Zeme Česká republika, Magyar Természetvédok Szövetsége – Priatelia Zeme Maďarsko a Polski Klub Ekologiczny – Priatelia Zeme Poľsko. Jeho cieľom bolo predstavenie aktivít jednotlivých organizácií a výmena skúseností pri práci s verejnosťou na zvyšovaní environmentálneho povedomia. Stretnutie vyhodnotili všetci účastníci ako veľmi inšpiratívne.

Aktivita sa uskutočnila v rámci projektu Škola udržateľnosti V4.

Priatelia Zeme – SPZ sa stretli so zástupcami TS Prešov

19.12.2016

Pracovné stretnutie sa konalo na Technických službách v Prešove. Jeho cieľom bolo nadviazanie spolupráce pri zlepšovaní odpadového hospodárstva a zavádzaní nového systému nakladania s biologicky rozložiteľným odpadom v Prešove. Branislav Moňok počas stretnutia tlmočil požiadavky a pripomienky od obyvateľov mesta, ktoré vyplynuli z diskusie na prednáške „Ohľaduplný život s minimom odpadov“, ktorá sa konala deň pred týmto stretnutím.

Oldalak