spolupráca s obcami

Prehľad aktivít júl 2024

19.08.2024

Školili sme MOPS z Raslavíc a Zborova, prednášali sme o odpadoch v Trenčianskych Tepliciach, zrealizovali sme informačnú kampaň v Úľanoch nad Žitavou, zrealizovali sme informačnú kampaň v Partizánskom, diskutovali sme na EKO DNI v Považskej Bystrici...

V dňoch 2. a 3. júla 2024 sme školili pracovníkov miestnych občianskych poriadkových služieb (MOPS) z obcí Raslavice a Zborov. Počas dvojdňového interaktívneho školenia sa zúčastnení dozvedeli všetky dôležité informácie o odpadoch, ich vplyve na životné prostredie a zdravie, systémoch nakladania s komunálnymi odpadmi vo svojich obciach, o kompostovaní... Veríme, že získané informácie budú aplikovať vo svojom osobnom živote, ale aj šíriť ďalej pri výkone svojej práce.

Dňa 8. júla 2024 sme prednášali pre verejnosť v Trenčianskych Tepliciach. Na prednáške spojenej s besedou na tému odpady a jeho triedenie sa zúčastnení dozvedeli: prečo je potrebné minimalizovať odpad a ako sa to jednoducho dá robiť, čo všetko môžeme zadarmo odovzdať do triedeného zberu odpadov, výhody triedenia kuchynského odpadu a ako to bude ďalej s poplatkami za odpad. Každý, kto sa prednášky zúčastnil, dostal od mesta balíček kompostovateľných vreciek, ktoré sú určené na zber kuchynských BRO.

V dňoch 9. až 12. júla 2024 sme zavádzali zber kuchynských BRO z domácností v obci Úľany nad Žitavou. Každú domácnosť žijúcu v rodinnom dome sme osobne navštívili, vysvetlili systém zberu a odovzdali sme im leták a pomôcky na zber – 10 litrový košík, 21 litrovú nádobu a 25 ks kompostovateľných vreciek. Potreba zavedenia zberu kuchynských BRO vyplynula z analýzy zmesových odpadov. Tá totiž preukázala, že sa v nádobách na zmesový odpad stále nachádza veľké množstvo kuchynských BRO a to aj napriek domácemu kompostovaniu. Osobne sme navštívili 370 domácností.

V dňoch od 15. do 29. júla 2024 sme zrealizovali informačnú kampaň „od domu k domu“ v meste Partizánske. Obyvateľov žijúcich v rodinných domoch v mestskej časti Štrkovec sme informovali o dvoch novinkách. Prvou je štart pilotného projektu nového systému zberu zmesových odpadov, ktorý bude podkladom pre zavedenie množstvového zberu v zástavbe rodinných domov. Druhou je zavádzanie zberu kuchynských BRO v domácnostiach, ktoré si ich z akéhokoľvek dôvodu nekompostujú svojpomocne. Osobne sme navštívili 301 domácností.

V piatok 19. júla 2024 sme sa zúčastnili na zaujímavej vzdelávacej aktivite „EKO TALKSHOW s hosťami“, ktorá sa konala v rámci akcie „EKODEŇ 2024“ v Považskej Bystrici. Na diskusii sa zúčastnili Katarína Kretter (Envipak), Branislav Moňok (Priatelia Zeme – SPZ), Natália Pažická (greenfluencerka), Bekim (raper, stand-up komik), hudobný hosť Barbora Švidraňová a moderátorka Lenka Vavrinčíková. Témy diskusie – predchádzanie vzniku odpadov, ako správne triediť komunálne odpady, kompostovanie, rýchla móda - boli vďaka tomu podané divákom atraktívnejším spôsobom...

Prehľad aktivít apríl - jún 2024

25.06.2024

Prednášali sme v kultúrno-komunitnom centre Hidepark v Nitre

V nedeľu 10. júna 2024 sme sa zúčastnili na podujatí „Nedeľný Čil“ v kultúrno-komunitnom centre Hidepark v Nitre, ktoré sa venovalo ochrane prírody a životného prostredia. Vystúpili sme s prednáškou „Ako sa nezamoriť odpadom“, v ktorej sme poukázali nielen na nutnosť zvyšovania kvality a miery vytriedenia komunálneho odpadu, ale hlavne na nutnosť prevencie vzniku odpadov. Vysvetlili sme tiež súvislosti tvorby a nakladania s odpadmi s klimatickou, energetickou a surovinovou krízou. Na záver sme predstavili niektoré príklady znižovania tvorby odpadov v každodennom živote.

Zúčastnili sme sa exkurzie v severnom Taliansku, v odpadárskej spoločnosti kde dosahujú až 90 % mieru vytriedenia komunálneho odpadu

V dňoch 4. – 6. júna 2024 sa naša kolegyňa zúčastnila exkurzie v severnom Taliansku, na ktorej boli predstavené úspechy odpadárskej spoločnosti Contarina. Verejná odpadárska spoločnosť Contarina je zodpovedná za nakladanie s komunálnymi odpadmi v 49 obciach a mestách s počtom cca 555 000 obyvateľov, vrátane mesta Treviso s počtom cca 80 000 obyvateľov.  Vytvorením komfortného zberu odpadov, motivačným poplatkom za zmesový komunálny odpad, osvetou a efektívnym systémom kontroly sa dosiahla takmer 90 % miera vytriedenia komunálneho odpadu.  Keď si to porovnáme so Slovenskom, tak v súčasnosti dosahujeme v našich obciach a mestách mieru vytriedenia od 30 do 60 % a existuje len veľmi málo obcí, ktoré dosahujú mieru vytriedenia viac ako 60 %. Ďalšie podrobnosti o skúsenostiach z tejto exkurzie predstavíme neskôr.

Prednášali sme na Kurze prevádzkovateľov kompostární

V dňoch 22. až 24. mája sa na SPU v Nitre uskutočnil už tretí akreditovaný kurz určený pre súčasných alebo budúcich prevádzkovateľov kompostární. Aj tentoraz bol v tíme lektorov aj náš kolega Branislav Moňok, ktorý odprednášal štyri prednášky – Úvod do témy kompostovania; Požiadavky a skúsenosti pri zbere BRKO; Kompostovanie v rôznych typoch kompostární a Marketing kompostu. 

Prednášali sme na webinári CITISYSTEM

Dňa 21. mája 2024 sa uskutočnil 3. tematický medzinárodný webinár CITISYSTEM s názvom: Posilnenie spolupráce zainteresovaných strán pri podpore komunít pri rozvoji obehového hospodárstva založeného na biologickej báze. Naša kolegyňa Lenka Beznáková na ňom odprezentovala úspešný systém zavádzania a zberu kuchynských BRO v zástavbe bytových domov v meste Partizánske, na ktorom naša organizácia intenzívne participovala.

Zrealizovali sme ďalšiu informačnú kampaň v Partizánskom

V dňoch 14. a 15. mája 2024 sme vykonali v spolupráci s pracovníkmi mestského úradu v Partizánskom informačnú kampaň pre obyvateľov bytových domov v mestskej časti Štrkovec. Témou kampane bolo zavádzanie nového systému zberu zmesových odpadov z domácností. V rámci tohto pilotného projektu tak chceme vyskúšať a overiť funkčnosť systému zberu, ktorý umožňuje evidenciu zapájania sa do zberu zmesových odpadov na úrovni jednotlivých domácností. Takáto evidencia umožňuje aj zavedenie systému spravodlivých poplatkov podľa skutočne vyprodukovaného množstva odpadov v domácnostiach. Popritom sme ešte zapájali nové domácnosti do existujúceho zberu kuchynských BRO.

Zúčastnili sme sa analýzy čistoty vytriedeného BRKO

Dňa 10. mája 2024 sme sa na kompostárni vo Výčapoch – Opatovciach zúčastnili analýzy čistoty vytriedeného biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu (BRKO). Zorganizovala ju Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre v spolupráci s Ponitrianskym združením obcí. Analyzovala sa vzorka vytriedených BRKO z dvoch obcí, v ktorých sa dlhodobo zbiera BRKO z domácností do 120 litrových nádob. Hmotnostný podiel nečistôt sa pohyboval na úrovní 0,69 % až 1,1 %. Z nečistôt v obidvoch prípadoch prevládal plast. Ich podiel bol v znečistení 58 % a 90 %.

Prednášali sme v Partizánskom

Aj tento rok (6. mája 2024) sme v spolupráci s mestom Partizánske uskutočnili prednášku o domácom kompostovaní pre verejnosť. Bola to už 41. prednáška v poradí v rámci úspešného Programu na rozvoj domáceho kompostovania v Partizánskom. Program sa v meste realizuje od roku 2014 a do dnešného dňa vyškolil 2 112 zástupcov domácností žijúcich v rodinných domoch o správnych postupoch pri kompostovaní a využívania kompostu na záhrade. Účasť na prednáške je podmienkou na bezplatné získanie kompostéra od mesta, ktorých už bolo rozdaných do domácností 2 011 kusov. Táto aktivita sa odzrkadlila na znížení množstva zmesových odpadov z rodinných domov o 118 kg na obyvateľa.

Prednášali sme na Waldorfskej škole v Bratislave

Dňa 30. apríla 2024 sme zrealizovali 5 interaktívnych prednášok na Waldorfskej škole v Bratislave. Pre žiakov prvého stupňa to bolo na tému kompostovania a zberu biologického odpadu a pre žiakov druhého stupňa téma rýchlej módy. Obidve témy žiakov aj pedagógov zaujali, veľa sa diskutovalo a veríme, že informácie dokážu všetci účastníci preniesť aj do praktického života.

Analyzovali sme zmesové odpady v Košeci

Dňa 24. apríla 2024 sme v obci Košeca zrealizovali analýzu zmesových komunálnych odpadov z domácností. Vzorka z náhodne vybraných nádob z celej obce mala hmotnosť 623 kg. Cieľom analýzy bolo zistiť, ako domácnosti triedia, čo im robí problémy, pri ktorých zložkách odpadov je potrebné hľadať možnosti na zlepšenie... Zistili sme, že hmotnostne najvýznamnejšou zložkou boli kuchynské biologicky rozložiteľné odpady (BRO) s vyše 48 %, ale aj to, že záhradné BRO si domácnosti svedomito kompostujú. V zmesovom odpade ich bolo necelé 1 %. Výsledky analýzy niečo naznačili, teraz je potrebné hľadať čo najefektívnejšie riešenia na zlepšenie výsledkov v odpadovom hospodárstve v obci.

Zúčastnili sme sa zhromaždenia členov siete Zero Waste Europe

V dňoch 16. až 19. apríla 2024 sme sa zúčastnili každoročného zhromaždenia členov európskej siete Zero Waste Europe (ZWE), tentokrát v Gente v Belgicku. Prišli zástupcovia z 36 členských organizácií z 29 krajín Európy.  Dozvedeli sme sa o kľúčových víťazstvách členov – Za Zemiata (Priatelia Zeme Bulharsko) vyhralo súd o zastavenie zámeru výstavby spaľovne odpadov v Sofii, či Zero Waste Čierna Hora získalo akreditáciu Zero Waste pre hotel. Prezentovali sme i našu prácu. Diskutovali sme, zdieľali sme svoje názory, predstavovali sme najlepšie príklady z praxe, či úspešné kampane. Bolo to veľmi inšpiratívne stretnutie. Tak ako v rodine, sa v ZWE cítime byť prijatí a podporení! Ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu! 

Analyzovali sme cintorínsky odpad v Úľanoch nad Žitavou

Dňa 3. apríla 2024 sme v obci Úľany nad Žitavou analyzovali odpad z cintorína. Vzorka mala hmotnosť 452 kg. Zistili sme, že hmotnostne najvýznamnejšou zložkou bol záhradný BRO s vyše 36 %. V odpade sme našli napríklad 112 ks monočlánkov, 79 ks elektronických sviečok, ale aj veci, ktoré do cintorínskeho odpadu vôbec nepatria – riečne kamienky, kus betónu, plechový sud od piva. Analýza poukázala aj na niektoré neudržateľné riešenia – kombinovanie rôznych materiálov vo vencoch a kyticiach, ikebany za ťažené betónom alebo sadrou... Výsledky analýzy nám pomôžu pri nastavovaní systému zberu odpadov na cintoríne v obci.

Spolupráca s ďalšími samosprávami na zefektívňovaní odpadového hospodárstva

15.06.2023

V poslednom období pribudli tri nové samosprávy, ktoré prejavili záujem o spoluprácu na zefektívňovaní odpadového hospodárstva s našou organizáciou. Sú nimi Vráble, Streženice a Vinica. Prebehli už aj prvé stretnutia, na ktorých sme spoločne identifikovali problémy, potenciál a možnosti ako niektoré z týchto problémov vyriešiť. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Marcové aktivity Priateľov Zeme – SPZ na školách

31.03.2019

Aj v marci pokračovali Priatelia Zeme – SPZ s aktivitami na školách. V rámci spolupráce so samosprávami navštívili šesť základných a stredných škôl (v Bánovciach nad Bebravou, Rajci, Chocholnej-Velčiciach a Melčiciach-Lieskovom). Vykonali v nich 45 interaktívnych prednášok. Ich cieľom bolo naučiť žiakov, ako každý z nich môže jednoduchým spôsobom predchádzať vzniku odpadov, triediť ich a kompostovať. Tieto aktivity na školách považujú Priatelia Zeme – SPZ za nevyhnutné, keď chcú obce zmeniť zaužívané spôsoby nakladania s odpadmi v domácnostiach v prospech triedenia a recyklácie odpadov.

Marcové aktivity Priateľov Zeme – SPZ v obciach

31.03.2019

V marci uskutočnili Priatelia Zeme – SPZ 24 prednášok pre verejnosť o odpadoch a domácom kompostovaní. Na prednáškach odzneli informácie o tom, ako správne nakladať s odpadmi v obciach, ako kompostovať a využívať kompost na záhradách, ale aj ako sa v obciach triedi odpad a ako bude málo triediacim obciam narastať poplatok za skládkovanie odpadov. Postupne navštívili obce Plášťovce, Hažín, Stanča, Sirník, Biskupice, Paština-Závada, Košické Oľšany, Nová Polhora, Višňové, Strečno, Sady nad Torysou, Hrašovík, Horný Hričov, Ľubica, Hviezdoslavov, Beniakovce, Ladce, Vajkovce, Ploské, Budimír, Chocholná-Velčice.

Prednášky a diskusie pre verejnosť o tom, ako žiť bez zbytočných odpadov, uskutočnili Priatelia Zeme – SPZ počas filmového festivalu Ekotopfilm v mestách Veľký Meder a Trebišov; v rámci projektu o.z. ŽI:VA v Bánovciach nad Bebravou a v obci Nová Bošáca v rámci aktivity Zóna bez peňazí.

Viacerými aktivitami pokračovala aj spolupráca Priateľov Zeme – SPZ s mestom Partizánske na tvorbe Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom. Na stretnutiach pracovnej skupiny preberali možnosti zapracovania prvkov Zero Waste do stratégie, zintenzívnenia informačných aktivít a podpore komunitného kompostovania.

Intenzívnejšie sa rozbehla spolupráca Priateľov Zeme – SPZ s obcou Chocholná-Velčice. Boli vykonané viaceré informačné aktivity (na škole a pre verejnosť), stretnutie s poslancami, na ktorej spoločne s JRK Slovensko predstavili systém evidencie odpadov na úrovni domácností.
V rámci spolupráce s Mikroregiónom nad Holeškou na príprave Koncepcie smerovania k nulovému odpadu Priatelia Zeme - SPZ spracovávali a vyhodnocovali informácie o systémoch nakladania s odpadmi jednotlivých členov združenia.

Januárové aktivity Priateľov Zeme – SPZ

28.01.2019

Aj keď sa život po sviatkoch a prázdninách rozbiehal pomalšie, stihli Priatelia Zeme - SPZ urobiť viacero užitočných aktivít, ktorých cieľom bolo poukázať na potrebu zmeny spôsobov nakladania s komunálnymi odpadmi v našich obciach a mestách.

Spolupráca s obcami

Vykonali 17 prednášok spojených s diskusiou pre verejnosť o domácom kompostovaní. Ich cieľom bolo naučiť účastníkov správnym spôsobom a postupom kompostovania a využívania vyrobeného kompostu. Poukazovali aj na potrebu zlepšenia výsledkov v triedenom zbere odpadov a ich súvisu so zvyšovaním poplatku za odpady. Postupne navštívili obce Zemplínska Nová Ves, Veľaty, Brezina, Čelovce, Michaľany, Lastovce, Brehov, Zemplínske Jastrabie, Zemplínsky Branč, Hraň, Cejkov, Hrčeľ, Zemplínske Hradište, Egreš, Kysta a Kašov.

Pokračovali aj v spolupráci s Partizánskym. V projekte participácie verejnosti na tvorbe „Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom“ sa uskutočnilo druhé stretnutie pracovnej skupiny a plánovacie stretnutie, na ktorom dohadovali aktivity týkajúce sa rozvoja komunitného kompostovania v meste a vzdelávacích aktivít pre verejnosť a žiakov základných škôl.
Priateľov Zeme – SPZ potešilo, že po dlhšom čase ich oslovili obce Chocholná-Velčice a Čachtice, s ktorými v minulosti spolupracovali. Uskutočnili sa už prvé stretnutia. Cieľom je rozbehnúť spoločné aktivity na zlepšenie výsledkov v odpadovom hospodárstve.

Spolupráca so školami

Priatelia Zeme – SPZ pokračovali aj s aktivitami na školách. V rámci projektu EkoAlarm navštívili ďalšie dve základné školy (v Prešove a Hájskej). Vykonali v nich 16 interaktívnych prednášok. Ako obyčajne, aj teraz spoločne so žiakmi prebrali, ako každý z nich môže predchádzať vzniku odpadov, triediť ich a kompostovať.

Legislatívne aktivity

S Ministerstvom životného prostredia SR aktívne spolupracovali na príprave Programu predchádzania vzniku odpadu SR na roky 2019 až 2025. Zúčastnili sa rozporových konaní so subjektami, ktoré vzniesli v rámci medzirezortného pripomienkového konania proti niektorým opatreniam zásadné pripomienky. Spoločne s pracovníkmi MŽP SR obhajovali návrhy, ktoré majú za cieľ znížiť množstvo a škodlivosť odpadov na zdravie ľudí a životné prostredie. Dobrá správa je, že sa to v drvivej väčšine podarilo.

Iné aktivity

V Kultúrnom centre Malý Berlín v Trnave uskutočnili prednášku spojenú s diskusiou „Čo s biologickým odpadom?“. V Rodinnom centre Kramárik v Bratislave uskutočnili prednášku s diskusiou „Kompostovanie“. V obidvoch prípadoch sa snažili účastníkom poukázať na fakt, že kompostovať môže každý a takmer všade. Účastníkom vysvetlili správne postupy, ale aj rôzne tipy a triky používané pri rôznych formách kompostovania.

Decembrové aktivity Priateľov Zeme – SPZ v obciach

29.12.2018

Ani v decembri nezaháľali Priatelia Zeme – SPZ v spolupráci s obcami. Uskutočnili viacero aktivít, ktorých cieľom je pomôcť v obciach zlepšiť systémy nakladania s komunálnymi odpadmi a zvýšiť informovanosť verejnosti.

V obciach – Adamovských Kochanovciach, Lietave, Ivanovciach, Brezanoch a Drietome prednášali a diskutovali o domácom kompostovaní a triedenom zbere odpadov ako o najjednoduchších spôsoboch znižovania množstva zmesových odpadov.

V Malých Dvorníkoch sa zúčastnili konferencie určenej pre starostov. Počas dvoch prednášok poukazovali na povinnosti obcí, ale hlavne na riešenia, ktoré v obciach pomáhajú zvyšovať mieru recyklácie a znižovať náklady na odpadové hospodárstvo.

V rámci spolupráce s Magistrátom Bratislavy a Kanceláriou participácie verejnosti Bratislava – Nové Mesto na Programe na rozvoj komunitného kompostovania v Bratislave počas decembra vybudovali 25 nových sídliskových komunitných kompostovísk.

Pokračovali aj v spolupráci s Partizánskym. V projekte participácie verejnosti na tvorbe „Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom“ sa uskutočnilo prvé stretnutie pracovnej skupiny, ktorej účastníkmi sú aj záujemcovia z radov širokej verejnosti.

Priatelia Zeme - SPZ postavili v Bratislave nové komunitné kompostoviská

18.12.2018

Bratislavčania dostali od Priateľov Zeme – SPZ predvianočný darček. V období od 6. do 14.12.2018 na území Bratislavy vybudovali 25 nových komunitných kompostovísk. Umožnili tak začať triediť biologické odpady pre 308 domácností, čo je vyše 1000 ľudí. Tí spolu každý rok vytriedia a skompostujú približne 70 ton odpadu, ktorý neskončí zbytočne v spaľovni odpadov.

V komunitných kompostoviskách sa budú kompostovať výlučne surové rastlinné zvyšky (zvyšky z čistenia ovocia a zeleniny + biologický odpad z údržby zelene v okolí kompostoviska). Každé kompostovisko má svojho správcu, ktorý bude na jeho správny chod dohliadať. Celý budúci rok pomôžu s ich prevádzkou aj experti Priateľov Zeme – SPZ.

Projekt podpory komunitného kompostovania v Bratislave je peknou ukážkou, ako môže úspešne spolupracovať občianske združenie (Priatelia Zeme – SPZ), samospráva (Kancelária pre participáciu verejnosti Bratislava – Nové Mesto a Magistrát hlavného mesta SR Bratislava) a súkromná spoločnosť (JRK Slovensko).

Novembrové aktivity Priateľov Zeme – SPZ v obciach

04.12.2018

V novembri navštívili Priatelia Zeme – SPZ množstvo obcí, v ktorých pomáhali so zlepšovaním systémov nakladania s komunálnymi odpadmi a vzdelávaní verejnosti.

V obciach – Malé Ripňany, Kotrčiná Lúčka, Mojš, Hričovské Podhradie, Lutiše, Dolný Hričov, Dolná Tižina, Hôrky, Liptovská Porúbka, Stráža, Lysica, Bitarová, Rosina, Brezany, Chocholná-Velčice, Kostolná-Záriečie, Turie, Adamovské Kochanovce, Štvrtok, Melčice-Lieskové, Porúbka, Ivanovce, Rajec a Drietoma prednášali a diskutovali o domácom kompostovaní ako o najjednoduchšej a najúčinnejšej forme predchádzania vzniku zmesových odpadov.

V Poprade a Žiline prednášali a diskutovali s verejnosťou na tému Domácnosť bez odpadov a v Komárne všeobecne o nevyhnutnosti a možnostiach pri zavádzaní Koncepcie Zero Waste.
V Bratislave pokračovali v aktivitách v Programe na rozvoj komunitného kompostovania. Stretávali sa s novými komunitami a riešili administratívne náležitosti, aby mohli v decembri budovať nové komunitné kompostoviská.

Aj v Partizánskom sa posunuli o krôčik ďalej v projekte participácie verejnosti na tvorbe „Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom“. Vyhodnocovali dotazníky a pripomienky verejnosti k systému nakladania s komunálnymi odpadmi v meste.

Októbrové aktivity v obciach

03.11.2018

V októbri Priatelia Zeme - SPZ uskutočnili množstvo aktivít, ktorých cieľom bolo zlepšiť nakladanie s komunálnymi odpadmi v jednotlivých obciach a mestách.

V Hontianskej Vrbici, Stupave, Turzovke, Gbeľanoch, Nededzi, Hornom Hričove, Krasňanoch, Ovčiarsku prednášali pre verejnosť o domácom kompostovaní. V Novom Tekove prednášali a diskutovali o tom, ako predchádzať vzniku odpadov a ako ich správne triediť a kompostovať.
V Bratislave-Lamači uskutočnili prednášku spojenú s diskusiou o komunitnom kompostovaní. V rámci projektov podpory komunitného kompostovania sa stretli v Bratislave zo zástupcami ôsmych komunít, ktoré majú záujem o zriadenie komunitného kompostoviska pri bytových domoch.
V Handlovej a Topoľčanoch s verejnosťou diskutovali o biologických odpadoch a kompostovaní v meste.
V Púchove, Trenčíne, Galante, Malackách prednášali a diskutovali na tému Domácnosť bez odpadov.
V Hontianskej Vrbici vykonali analýzu zmesových komunálnych odpadov.
V Dlhom nad Cirochou pokračovali v informačnej kampani o domácom kompostovaní, tentoraz spôsobom „od domu k domu“.
V Partizánskom pokračovali ďalšími aktivitami v projekte participácie verejnosti na tvorbe „Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom“. Tentoraz uskutočnili prieskum medzi verejnosťou o ich spokojnosti so systémom nakladania s odpadmi v meste a zbierali sme podnety verejnosti na jeho zlepšenie.
V rámci spolupráce s Mikroregiónom nad Holeškou na príprave Koncepcie smerovania k nulovému odpadu, zozbierali prvé informácie o systémoch nakladania s odpadmi jednotlivých členov združenia a začali ich vyhodnocovanie.

Oldalak