kompostér

Októbrové aktivity v obciach

03.11.2018

V októbri Priatelia Zeme - SPZ uskutočnili množstvo aktivít, ktorých cieľom bolo zlepšiť nakladanie s komunálnymi odpadmi v jednotlivých obciach a mestách.

V Hontianskej Vrbici, Stupave, Turzovke, Gbeľanoch, Nededzi, Hornom Hričove, Krasňanoch, Ovčiarsku prednášali pre verejnosť o domácom kompostovaní. V Novom Tekove prednášali a diskutovali o tom, ako predchádzať vzniku odpadov a ako ich správne triediť a kompostovať.
V Bratislave-Lamači uskutočnili prednášku spojenú s diskusiou o komunitnom kompostovaní. V rámci projektov podpory komunitného kompostovania sa stretli v Bratislave zo zástupcami ôsmych komunít, ktoré majú záujem o zriadenie komunitného kompostoviska pri bytových domoch.
V Handlovej a Topoľčanoch s verejnosťou diskutovali o biologických odpadoch a kompostovaní v meste.
V Púchove, Trenčíne, Galante, Malackách prednášali a diskutovali na tému Domácnosť bez odpadov.
V Hontianskej Vrbici vykonali analýzu zmesových komunálnych odpadov.
V Dlhom nad Cirochou pokračovali v informačnej kampani o domácom kompostovaní, tentoraz spôsobom „od domu k domu“.
V Partizánskom pokračovali ďalšími aktivitami v projekte participácie verejnosti na tvorbe „Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom“. Tentoraz uskutočnili prieskum medzi verejnosťou o ich spokojnosti so systémom nakladania s odpadmi v meste a zbierali sme podnety verejnosti na jeho zlepšenie.
V rámci spolupráce s Mikroregiónom nad Holeškou na príprave Koncepcie smerovania k nulovému odpadu, zozbierali prvé informácie o systémoch nakladania s odpadmi jednotlivých členov združenia a začali ich vyhodnocovanie.

Priatelia Zeme – SPZ prednášali v Kuzmiciach

30.08.2017 to 31.08.2017

Štyri prednášky pre verejnosť o domácom kompostovaní za dva dni sa uskutočnili v Kultúrnom dome v Kuzmiciach. Branislav Moňok účastníkom na úvod vysvetlil nevyhnutnosť zmeny nakladania s biologickými odpadmi v domácnostiach. Potom im predstavil, čo všetko sa môže kompostovať, štyri základne pravidlá kompostovania a na záver možnosti využitia kompostu. Domácnosť, ktorej zástupca sa zúčastnil na prednáške, dostane od obce kvalitný plastový kompostér.

Priatelia Zeme – SPZ prednášali v Žiline

19.08.2017

V Žiline v Kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie sa uskutočnila neformálna konferencia „Kto udržuje trvalú udržateľnosť (?)“. V rámci konferencie sa účastníkom predstavilo viacero občianskych združení, odzneli tri prednášky a uskutočnili sa aj dva workshopy. Priateľov Zeme – SPZ na konferencii zastupoval Branislav Moňok s prednáškou Bezodpadová domácnosť. Cieľom prednášky bolo predstaviť koncept zodpovedného života so snahou minimalizovať utrpenie iných, predchádzať vzniku a škodlivosti odpadov, maximálneho triedenia vzniknutých odpadov a kompostovania biologických odpadov. Prednášku sprevádzala zaujímavá diskusia.

Prednáška Priateľov Zeme – SPZ sa uskutočnila v rámci projektu Škola udržateľnosti.

Priatelia Zeme – SPZ prednášali v obci Hviezdoslavov

17.08.2017

Ďalšie dve prednášky o domácom kompostovaní sa uskutočnili v obci Hviezdoslavov. Tá z vlastného rozpočtu nakúpila pre domácnosti kompostéry. Tie majú prispieť k zníženiu podielu biologicky rozložiteľných odpadov v zmesovom odpade. Branislav Moňok účastníkom vysvetlil nevyhnutnosť tejto aktivity a predstavil moderný systém kompostovania v kompostéroch. Dozvedeli sa informácie o tom, čo môžu kompostovať, základné podmienky kompostovania a význam a spôsob využitia vyrobeného kompostu. Počas prednášky odznelo aj veľké množstvo praktických rád z dlhoročných skúseností prednášajúceho s kompostovaním.

Priatelia Zeme – SPZ sa zúčastnili brigády pri komunitnom kompostovisku v Bratislave

12.08.2017

Komunitné kompostovisko na Homolovej ulici v Bratislave vybudovali Priatelia Zeme – SPZ v spolupráci s OZ Žime krajšie približne pred 1 rokom. Odvtedy sa na spoločnom kompostovaní podieľa približne 15 domácností. Túto sobotu sa konala pri kompostovisku brigáda, ktorej cieľom bolo premiešať kompost a upraviť pravidlá kompostovania v tejto komunite. Za Priateľov Zeme – SPZ sa brigády zúčastnili Lenka Beznáková a Branislav Moňok. Poskytli účastníkom potrebné informácie o správnom kompostovaní, zabezpečili pre nich drevnú štiepku, pomohli pri prekopávaní kompostu a navrhli rozšírenie kompostoviska o ďalší kompostér a zásobník na suchý – uhlíkatý materiál.

Priatelia Zeme – SPZ prednášali v Dunajskej Lužnej

09.08.2017

Dunajská Lužná je ďalšia z obcí, ktorá podporuje domáce kompostovanie tým, že zakúpila pre svojich obyvateľov kompostéry. So záujemcami o informácie ako správne kompostovať sa stretol Branislav Moňok v Miestnom kultúrnom stredisku. Uskutočnila sa tam prednáška spojená s diskusiou. Účastníci sa na nej dozvedeli všetko potrebné pre úspešné kompostovanie biologických odpadov zo záhrad a domácností. V úvode prednášky odzneli aj informácie o produkovaných odpadoch v obci a možnostiach znižovania ich množstva priamo v domácnostiach.

Priatelia Zeme – SPZ prednášali o kompostovaní v bytových domoch v Košiciach

03.08.2017

„Poď na dvor“ je aktivita susedov z okolia Kisdyho dvora v Košiciach. Organizujú rôzne prednášky, koncerty, workshopy a hry. Tentoraz to bola séria troch prednášok. Prednáška Jozefa Pecha z SHMÚ o zmene klímy, Petry Slezákovej – blogérky o živote bez odpadov a Branislava Moňoka z Priateľov Zeme – SPZ o kompostovaní biologických odpadov v podmienkach bytových domov. Súčasťou poslednej prednášky bol krátky prehľad možností kompostovania; vysvetlenie dôvodov, prečo je dobre kompostovať; vysvetlenie, ako si založiť a prevádzkovať komunitné kompostovisko; ale aj krátky workshop o vermikompostovaní v interiérových vermikompostéroch. Príjemná atmosféra plná užitočných informácií a praktických rád bola sprevádzaná množstvom otázok.

Aktivita sa uskutočnila v rámci projektu Škola udržateľnosti.

Priatelia Zeme – SPZ prednášali o komunitnom kompostovaní v Bratislave

01.08.2017

Táto prednáška bola pokračovaním spolupráce Priateľov Zeme – SPZ a Kancelárie pre participáciu verejnosti Bratislava-Nové Mesto na rozvoji komunitného kompostovania v tejto mestskej časti. Zástupcovia komunít, ktoré prejavili záujem o zriadenie komunitného kompostoviska v Novom Meste, sa od Branislava Moňoka dozvedeli všetky potrebné informácie na to, aby vedeli zriadiť a prevádzkovať komunitné kompostovisko. Na záver prezentoval ponuku na ďalšiu spoluprácu a rozdelil prvé úlohy, ktoré musia záujemcovia o ňu splniť. Celé stretnutie sprevádzala podnetná diskusia.
Aktivita sa uskutočnila v rámci projektu Škola udržateľnosti.

Priatelia Zeme – SPZ opäť prednášali v Tovarníkoch

26.07.2017

Bola to už druhá prednáška pre verejnosť o domácom kompostovaní, ktorej cieľom bolo naučiť účastníkov, ako správne kompostovať v kompostéroch a využívať vyrobený kompost na záhradách. Prednášajúcim bol Branislav Moňok. Popri premietaní prezentácie a poskytnutia množstva praktických rád do prednášky zapájal aj poslucháčov. Tí aktívne komunikovali a pýtali sa na problémy, s ktorými sa v praxi pri kompostovaní stretávajú. Na záver si mohli zástupcovia jednotlivých domácností prevziať kompostéry, ktoré pre nich nakúpil obecný úrad.

Priatelia Zeme – SPZ prednášali v obci Podhájska

21.07.2017

Podhájska je ďalšou obcou, ktorej Priatelia Zeme – SPZ pomáhajú pri zavádzaní nového systému nakladania s biologicky rozložiteľnými komunálnymi odpadmi zo záhrad. Obec nakúpila pre domácnosti kvalitné kompostéry a Priatelia Zeme – SPZ im zabezpečujú vzdelávanie obyvateľov. Prvými aktivitami boli dve prednášky pre verejnosť o domácom kompostovaní. Účastníci sa na nich dozvedeli, čo sa môže kompostovať, ako kompostovať a ako využiť vyrobený kompost. Prednášky sprevádzala zaujímavá a dlhá diskusia.

Oldalak