triedený zber

Čo viete o odpadoch a znečistení?

Informácie o znečisťovaní prírody sa dajú podať v online podobe aj hravejšou formou. Pripravili sme pre vás sadu kvízov nielen pre voľný čas. Kvízy sú určené pre širokú verejnosť, ale môžeze ich využiť aj vo vyučovacom procese. Sú automaticky vyhodnocované, takže žiaci sa dozvedia kde urobili chybu a môžu si kvízy skúšať až dovtedy, kým ich neurobia na jednotku :)

Viete rozoznať, aké plasty používame?

Plast je jedným z najviac využívaných materiálov.  Pozrite sa okolo seba a skúste spočítať koľko plastov uvidíte. Všetky sa od seba navzájom odlišujú. Majú rozdielne vlastnosti, boli vyrobené rozdielnym spôsobom a majú rozličné vplyvy na prostredie.  V našom článku sa dozviete, ako rozoznať rôzne druhy plastov, na čo sa najčastejšie používajú a aké sú ich výhody a nevýhody.

Zúčastnili na konferencii ELWIS 2023

25.04.2023

Dňa 25.4.2023 sme sa zúčastnili na konferencii ELWIS 2023, ktorú organizovalo JRK Slovensko. Dozvedeli sme sa množstvo užitočných informácií priamo od zástupcov slovenských obcí, ale aj talianskej spoločnosti Contarina, ktorá poskytuje služby v odpadovom hospodárstve 49 obciam (552-tisíc obyvateľov) v provincii Veneto. Ich aktivity sú inšpiratívne a výsledky obdivuhodné – v priemere takmer 90 % úroveň vytriedenia komunálnych odpadov a necelých 38 kg zmesových odpadov na obyvateľa ročne. Ale neboli sme len pasívni poslucháči. Náš zástupca Branislav Moňok sa zúčastnil panelovej diskusie o využívaní evidenčného systému na úrovni domácností v obciach a mestách SR. 

Zdroj foto: facebook JRK Slovensko

Marcové aktivity Priateľov Zeme – SPZ v obciach

31.03.2019

V marci uskutočnili Priatelia Zeme – SPZ 24 prednášok pre verejnosť o odpadoch a domácom kompostovaní. Na prednáškach odzneli informácie o tom, ako správne nakladať s odpadmi v obciach, ako kompostovať a využívať kompost na záhradách, ale aj ako sa v obciach triedi odpad a ako bude málo triediacim obciam narastať poplatok za skládkovanie odpadov. Postupne navštívili obce Plášťovce, Hažín, Stanča, Sirník, Biskupice, Paština-Závada, Košické Oľšany, Nová Polhora, Višňové, Strečno, Sady nad Torysou, Hrašovík, Horný Hričov, Ľubica, Hviezdoslavov, Beniakovce, Ladce, Vajkovce, Ploské, Budimír, Chocholná-Velčice.

Prednášky a diskusie pre verejnosť o tom, ako žiť bez zbytočných odpadov, uskutočnili Priatelia Zeme – SPZ počas filmového festivalu Ekotopfilm v mestách Veľký Meder a Trebišov; v rámci projektu o.z. ŽI:VA v Bánovciach nad Bebravou a v obci Nová Bošáca v rámci aktivity Zóna bez peňazí.

Viacerými aktivitami pokračovala aj spolupráca Priateľov Zeme – SPZ s mestom Partizánske na tvorbe Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom. Na stretnutiach pracovnej skupiny preberali možnosti zapracovania prvkov Zero Waste do stratégie, zintenzívnenia informačných aktivít a podpore komunitného kompostovania.

Intenzívnejšie sa rozbehla spolupráca Priateľov Zeme – SPZ s obcou Chocholná-Velčice. Boli vykonané viaceré informačné aktivity (na škole a pre verejnosť), stretnutie s poslancami, na ktorej spoločne s JRK Slovensko predstavili systém evidencie odpadov na úrovni domácností.
V rámci spolupráce s Mikroregiónom nad Holeškou na príprave Koncepcie smerovania k nulovému odpadu Priatelia Zeme - SPZ spracovávali a vyhodnocovali informácie o systémoch nakladania s odpadmi jednotlivých členov združenia.

Februárové aktivity Priateľov Zeme – SPZ na školách

28.02.2019

Aj vo februári pokračovali Priatelia Zeme – SPZ s aktivitami na školách. V rámci projektu EkoAlarm navštívili ďalšie štyri základné školy (v Partizánskom, Veľkých Ripňanoch, Zvolene a Kováčovej). Vykonali v nich 19 interaktívnych prednášok. Lektori Priateľov Zeme – SPZ spoločne so žiakmi prebrali problematiku komunálnych odpadov – ako vzniká, koľko ho vzniká, čo sa s ním robí, aký majú vplyv na životné prostredie, ale hlavne ako každý z nich môže predchádzať vzniku odpadov, triediť ich a kompostovať.

Februárové aktivity Priateľov Zeme v obciach

07.03.2019

Počas februára uskutočnili Priatelia Zeme – SPZ 28 prednášok pre verejnosť o domácom kompostovaní. Počas nich sa účastníci dozvedeli ako správne kompostovať a využívať kompost na záhradách. Odzneli aj informácie o tom, ako sa v obciach triedi odpad a ako bude málo triediacim obciam narastať poplatok za skládkovanie odpadov. Postupne navštívili obce Vrbnica, Šamudovce, Krásnovce, Žbince, Hatalov, Dúbravka, Lastomír, Sliepkovce, Budkovce, Zemplínske Kopčany, Novosad, Slavkovce, Malé Raškovce, Závadka, Pinkovce, Hnojné, Nižné Nemecké, Lúčky, Jenkovce, Okoč, Čiližská Radvaň, Nižný Žipov, Lekárovce, Bežovce, Zalužice, Tašuľa, Horná Potôň, Sejkov.

Prednášky s diskusiami pre verejnosť o tom, ako žiť bez zbytočných odpadov uskutočnili Priatelia Zeme – SPZ počas filmového festivalu Ekotopfilm v mestách Dunajská Streda a Zvolen.

Viacerými aktivitami pokračovala aj spolupráca Priateľov Zeme – SPZ s mestom Partizánske na tvorbe Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom. Jednalo sa hlavne o spracovávanie a vyhodnocovanie podnetov od verejnosti, ale aj konzultácie dotknutých strán na modernizácii a intenzifikácii odpadového hospodárstva v meste.

Zvyšovanie poplatku za uloženie odpadu na skládky odpadov viedlo k zvýšenému záujmu zo strany obcí o rôzne formy spolupráce s odborníkmi z Priateľov Zeme – SPZ. Desiatkam obcí poskytli odborné poradenstvo, ale boli aj také, s ktorými si dohodli dlhodobú spoluprácu.

Januárové aktivity Priateľov Zeme – SPZ

28.01.2019

Aj keď sa život po sviatkoch a prázdninách rozbiehal pomalšie, stihli Priatelia Zeme - SPZ urobiť viacero užitočných aktivít, ktorých cieľom bolo poukázať na potrebu zmeny spôsobov nakladania s komunálnymi odpadmi v našich obciach a mestách.

Spolupráca s obcami

Vykonali 17 prednášok spojených s diskusiou pre verejnosť o domácom kompostovaní. Ich cieľom bolo naučiť účastníkov správnym spôsobom a postupom kompostovania a využívania vyrobeného kompostu. Poukazovali aj na potrebu zlepšenia výsledkov v triedenom zbere odpadov a ich súvisu so zvyšovaním poplatku za odpady. Postupne navštívili obce Zemplínska Nová Ves, Veľaty, Brezina, Čelovce, Michaľany, Lastovce, Brehov, Zemplínske Jastrabie, Zemplínsky Branč, Hraň, Cejkov, Hrčeľ, Zemplínske Hradište, Egreš, Kysta a Kašov.

Pokračovali aj v spolupráci s Partizánskym. V projekte participácie verejnosti na tvorbe „Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom“ sa uskutočnilo druhé stretnutie pracovnej skupiny a plánovacie stretnutie, na ktorom dohadovali aktivity týkajúce sa rozvoja komunitného kompostovania v meste a vzdelávacích aktivít pre verejnosť a žiakov základných škôl.
Priateľov Zeme – SPZ potešilo, že po dlhšom čase ich oslovili obce Chocholná-Velčice a Čachtice, s ktorými v minulosti spolupracovali. Uskutočnili sa už prvé stretnutia. Cieľom je rozbehnúť spoločné aktivity na zlepšenie výsledkov v odpadovom hospodárstve.

Spolupráca so školami

Priatelia Zeme – SPZ pokračovali aj s aktivitami na školách. V rámci projektu EkoAlarm navštívili ďalšie dve základné školy (v Prešove a Hájskej). Vykonali v nich 16 interaktívnych prednášok. Ako obyčajne, aj teraz spoločne so žiakmi prebrali, ako každý z nich môže predchádzať vzniku odpadov, triediť ich a kompostovať.

Legislatívne aktivity

S Ministerstvom životného prostredia SR aktívne spolupracovali na príprave Programu predchádzania vzniku odpadu SR na roky 2019 až 2025. Zúčastnili sa rozporových konaní so subjektami, ktoré vzniesli v rámci medzirezortného pripomienkového konania proti niektorým opatreniam zásadné pripomienky. Spoločne s pracovníkmi MŽP SR obhajovali návrhy, ktoré majú za cieľ znížiť množstvo a škodlivosť odpadov na zdravie ľudí a životné prostredie. Dobrá správa je, že sa to v drvivej väčšine podarilo.

Iné aktivity

V Kultúrnom centre Malý Berlín v Trnave uskutočnili prednášku spojenú s diskusiou „Čo s biologickým odpadom?“. V Rodinnom centre Kramárik v Bratislave uskutočnili prednášku s diskusiou „Kompostovanie“. V obidvoch prípadoch sa snažili účastníkom poukázať na fakt, že kompostovať môže každý a takmer všade. Účastníkom vysvetlili správne postupy, ale aj rôzne tipy a triky používané pri rôznych formách kompostovania.

Decembrové aktivity Priateľov Zeme – SPZ v obciach

29.12.2018

Ani v decembri nezaháľali Priatelia Zeme – SPZ v spolupráci s obcami. Uskutočnili viacero aktivít, ktorých cieľom je pomôcť v obciach zlepšiť systémy nakladania s komunálnymi odpadmi a zvýšiť informovanosť verejnosti.

V obciach – Adamovských Kochanovciach, Lietave, Ivanovciach, Brezanoch a Drietome prednášali a diskutovali o domácom kompostovaní a triedenom zbere odpadov ako o najjednoduchších spôsoboch znižovania množstva zmesových odpadov.

V Malých Dvorníkoch sa zúčastnili konferencie určenej pre starostov. Počas dvoch prednášok poukazovali na povinnosti obcí, ale hlavne na riešenia, ktoré v obciach pomáhajú zvyšovať mieru recyklácie a znižovať náklady na odpadové hospodárstvo.

V rámci spolupráce s Magistrátom Bratislavy a Kanceláriou participácie verejnosti Bratislava – Nové Mesto na Programe na rozvoj komunitného kompostovania v Bratislave počas decembra vybudovali 25 nových sídliskových komunitných kompostovísk.

Pokračovali aj v spolupráci s Partizánskym. V projekte participácie verejnosti na tvorbe „Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom“ sa uskutočnilo prvé stretnutie pracovnej skupiny, ktorej účastníkmi sú aj záujemcovia z radov širokej verejnosti.

Decembrové aktivity Priateľov Zeme – SPZ na školách

27.12.2018

Aj v decembri Priatelia Zeme – SPZ pokračovali s aktivitami na školách. V rámci projektu EkoAlarm navštívili ďalších osem školských a predškolských zariadení (v Prečíne, Mošovciach, Pucove, Bytči, Banskej Štiavnici, Rimavskej Sobote, Lučenci a Revúcej). Vykonali v nich 70 interaktívnych prednášok. Ako obyčajne, aj teraz si spoločne so žiakmi prebrali a prakticky ukázali, ako každý z nich môže predchádzať vzniku odpadov, triediť ich a kompostovať.

Priatelia Zeme - SPZ postavili v Bratislave nové komunitné kompostoviská

18.12.2018

Bratislavčania dostali od Priateľov Zeme – SPZ predvianočný darček. V období od 6. do 14.12.2018 na území Bratislavy vybudovali 25 nových komunitných kompostovísk. Umožnili tak začať triediť biologické odpady pre 308 domácností, čo je vyše 1000 ľudí. Tí spolu každý rok vytriedia a skompostujú približne 70 ton odpadu, ktorý neskončí zbytočne v spaľovni odpadov.

V komunitných kompostoviskách sa budú kompostovať výlučne surové rastlinné zvyšky (zvyšky z čistenia ovocia a zeleniny + biologický odpad z údržby zelene v okolí kompostoviska). Každé kompostovisko má svojho správcu, ktorý bude na jeho správny chod dohliadať. Celý budúci rok pomôžu s ich prevádzkou aj experti Priateľov Zeme – SPZ.

Projekt podpory komunitného kompostovania v Bratislave je peknou ukážkou, ako môže úspešne spolupracovať občianske združenie (Priatelia Zeme – SPZ), samospráva (Kancelária pre participáciu verejnosti Bratislava – Nové Mesto a Magistrát hlavného mesta SR Bratislava) a súkromná spoločnosť (JRK Slovensko).

Oldalak