workshop

Marcové aktivity Priateľov Zeme – SPZ v obciach

31.03.2019

V marci uskutočnili Priatelia Zeme – SPZ 24 prednášok pre verejnosť o odpadoch a domácom kompostovaní. Na prednáškach odzneli informácie o tom, ako správne nakladať s odpadmi v obciach, ako kompostovať a využívať kompost na záhradách, ale aj ako sa v obciach triedi odpad a ako bude málo triediacim obciam narastať poplatok za skládkovanie odpadov. Postupne navštívili obce Plášťovce, Hažín, Stanča, Sirník, Biskupice, Paština-Závada, Košické Oľšany, Nová Polhora, Višňové, Strečno, Sady nad Torysou, Hrašovík, Horný Hričov, Ľubica, Hviezdoslavov, Beniakovce, Ladce, Vajkovce, Ploské, Budimír, Chocholná-Velčice.

Prednášky a diskusie pre verejnosť o tom, ako žiť bez zbytočných odpadov, uskutočnili Priatelia Zeme – SPZ počas filmového festivalu Ekotopfilm v mestách Veľký Meder a Trebišov; v rámci projektu o.z. ŽI:VA v Bánovciach nad Bebravou a v obci Nová Bošáca v rámci aktivity Zóna bez peňazí.

Viacerými aktivitami pokračovala aj spolupráca Priateľov Zeme – SPZ s mestom Partizánske na tvorbe Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom. Na stretnutiach pracovnej skupiny preberali možnosti zapracovania prvkov Zero Waste do stratégie, zintenzívnenia informačných aktivít a podpore komunitného kompostovania.

Intenzívnejšie sa rozbehla spolupráca Priateľov Zeme – SPZ s obcou Chocholná-Velčice. Boli vykonané viaceré informačné aktivity (na škole a pre verejnosť), stretnutie s poslancami, na ktorej spoločne s JRK Slovensko predstavili systém evidencie odpadov na úrovni domácností.
V rámci spolupráce s Mikroregiónom nad Holeškou na príprave Koncepcie smerovania k nulovému odpadu Priatelia Zeme - SPZ spracovávali a vyhodnocovali informácie o systémoch nakladania s odpadmi jednotlivých členov združenia.

Priatelia Zeme - SPZ postavili v Bratislave nové komunitné kompostoviská

18.12.2018

Bratislavčania dostali od Priateľov Zeme – SPZ predvianočný darček. V období od 6. do 14.12.2018 na území Bratislavy vybudovali 25 nových komunitných kompostovísk. Umožnili tak začať triediť biologické odpady pre 308 domácností, čo je vyše 1000 ľudí. Tí spolu každý rok vytriedia a skompostujú približne 70 ton odpadu, ktorý neskončí zbytočne v spaľovni odpadov.

V komunitných kompostoviskách sa budú kompostovať výlučne surové rastlinné zvyšky (zvyšky z čistenia ovocia a zeleniny + biologický odpad z údržby zelene v okolí kompostoviska). Každé kompostovisko má svojho správcu, ktorý bude na jeho správny chod dohliadať. Celý budúci rok pomôžu s ich prevádzkou aj experti Priateľov Zeme – SPZ.

Projekt podpory komunitného kompostovania v Bratislave je peknou ukážkou, ako môže úspešne spolupracovať občianske združenie (Priatelia Zeme – SPZ), samospráva (Kancelária pre participáciu verejnosti Bratislava – Nové Mesto a Magistrát hlavného mesta SR Bratislava) a súkromná spoločnosť (JRK Slovensko).

Priatelia Zeme – SPZ prednášali v Žiline

19.08.2017

V Žiline v Kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie sa uskutočnila neformálna konferencia „Kto udržuje trvalú udržateľnosť (?)“. V rámci konferencie sa účastníkom predstavilo viacero občianskych združení, odzneli tri prednášky a uskutočnili sa aj dva workshopy. Priateľov Zeme – SPZ na konferencii zastupoval Branislav Moňok s prednáškou Bezodpadová domácnosť. Cieľom prednášky bolo predstaviť koncept zodpovedného života so snahou minimalizovať utrpenie iných, predchádzať vzniku a škodlivosti odpadov, maximálneho triedenia vzniknutých odpadov a kompostovania biologických odpadov. Prednášku sprevádzala zaujímavá diskusia.

Prednáška Priateľov Zeme – SPZ sa uskutočnila v rámci projektu Škola udržateľnosti.

Priatelia Zeme – SPZ sa zúčastnili brigády pri komunitnom kompostovisku v Bratislave

12.08.2017

Komunitné kompostovisko na Homolovej ulici v Bratislave vybudovali Priatelia Zeme – SPZ v spolupráci s OZ Žime krajšie približne pred 1 rokom. Odvtedy sa na spoločnom kompostovaní podieľa približne 15 domácností. Túto sobotu sa konala pri kompostovisku brigáda, ktorej cieľom bolo premiešať kompost a upraviť pravidlá kompostovania v tejto komunite. Za Priateľov Zeme – SPZ sa brigády zúčastnili Lenka Beznáková a Branislav Moňok. Poskytli účastníkom potrebné informácie o správnom kompostovaní, zabezpečili pre nich drevnú štiepku, pomohli pri prekopávaní kompostu a navrhli rozšírenie kompostoviska o ďalší kompostér a zásobník na suchý – uhlíkatý materiál.

Priatelia Zeme – SPZ prednášali v Dunajskej Lužnej

09.08.2017

Dunajská Lužná je ďalšia z obcí, ktorá podporuje domáce kompostovanie tým, že zakúpila pre svojich obyvateľov kompostéry. So záujemcami o informácie ako správne kompostovať sa stretol Branislav Moňok v Miestnom kultúrnom stredisku. Uskutočnila sa tam prednáška spojená s diskusiou. Účastníci sa na nej dozvedeli všetko potrebné pre úspešné kompostovanie biologických odpadov zo záhrad a domácností. V úvode prednášky odzneli aj informácie o produkovaných odpadoch v obci a možnostiach znižovania ich množstva priamo v domácnostiach.

Priatelia Zeme – SPZ prednášali o kompostovaní v bytových domoch v Košiciach

03.08.2017

„Poď na dvor“ je aktivita susedov z okolia Kisdyho dvora v Košiciach. Organizujú rôzne prednášky, koncerty, workshopy a hry. Tentoraz to bola séria troch prednášok. Prednáška Jozefa Pecha z SHMÚ o zmene klímy, Petry Slezákovej – blogérky o živote bez odpadov a Branislava Moňoka z Priateľov Zeme – SPZ o kompostovaní biologických odpadov v podmienkach bytových domov. Súčasťou poslednej prednášky bol krátky prehľad možností kompostovania; vysvetlenie dôvodov, prečo je dobre kompostovať; vysvetlenie, ako si založiť a prevádzkovať komunitné kompostovisko; ale aj krátky workshop o vermikompostovaní v interiérových vermikompostéroch. Príjemná atmosféra plná užitočných informácií a praktických rád bola sprevádzaná množstvom otázok.

Aktivita sa uskutočnila v rámci projektu Škola udržateľnosti.

Priatelia Zeme – SPZ prednášali o komunitnom kompostovaní v Bratislave

01.08.2017

Táto prednáška bola pokračovaním spolupráce Priateľov Zeme – SPZ a Kancelárie pre participáciu verejnosti Bratislava-Nové Mesto na rozvoji komunitného kompostovania v tejto mestskej časti. Zástupcovia komunít, ktoré prejavili záujem o zriadenie komunitného kompostoviska v Novom Meste, sa od Branislava Moňoka dozvedeli všetky potrebné informácie na to, aby vedeli zriadiť a prevádzkovať komunitné kompostovisko. Na záver prezentoval ponuku na ďalšiu spoluprácu a rozdelil prvé úlohy, ktoré musia záujemcovia o ňu splniť. Celé stretnutie sprevádzala podnetná diskusia.
Aktivita sa uskutočnila v rámci projektu Škola udržateľnosti.

Priatelia Zeme – SPZ prednášali na Beckovských slávnostiach

15.07.2017

Prednáška „Domácnosť bez odpadov“ spestrila program tohtoročných Beckovských slávností, ktoré sa konali v obci Beckov. Branislav Moňok účastníkom prednášky predstavil ako vzniká odpad, ako jednotlivé spôsoby nakladania s odpadmi vplývajú na životné prostredie, ale hlavne ako môže každý z nich znížiť ich množstvo na minimum. Dozvedeli sa, ako predchádzať vzniku odpadov, ako odpady triediť a svojpomocne kompostovať. Celú prednášku sprevádzala podnetná diskusia s množstvom otázok a osobných skúseností účastníkov.
Aktivita sa uskutočnila v rámci projektu Škola udržateľnosti.

Priatelia Zeme – SPZ začali kampaň v obci Ľubica

27.06.2017

Ľubica je ďalšou z obcí, ktorá z vlastných peňazí nakúpila pre obyvateľov kompostéry. Aby sa to prejavilo aj na znížení množstva skládkovaných odpadov, rozhodla sa k tomu vykonať intenzívnu informačnú kampaň. Pomáhať jej v tom budú aj Priatelia Zeme – SPZ. Prvou zo série naplánovaných aktivít bola prednáška o správnych spôsoboch kompostovania. Účasť na nej je podmienkou na bezplatné získanie kompostéra do domácnosti. Od Branislava Moňoka sa tak účastníci dozvedeli všetky dôležité informácie o domácom kompostovaní a využití vyrobeného kompostu. Celú prednášku sprevádzala zaujímavá diskusia.

Priatelia Zeme – SPZ pokračujú s prednáškami v Dlhom nad Cirochou

26.06.2017

V obci Dlhé nad Cirochou sa uskutočnili ďalšie dve prednášky pre verejnosť o kompostovaní v kompostéroch. Branislav Moňok z Priateľov Zeme – SPZ poukázal účastníkom nevyhnutnosť zmeny nakladania s biologickými odpadmi v obci z environmentálneho a ekonomického hľadiska a vysvetlil im na množstve príkladov, ako správne postupovať pri kompostovaní. Alexander Starinský z JRK Waste Management im predstavil kompostér, ktorý dostane každá domácnosť od obce.

Oldalak