Projekt Growing with Compost
Udržateľné hospodárenie s biologicky rozložiteľným odpadom (bioodpadom) nadobúda v celej Európe stále väčší význam. Európska smernica 1999/31/EC o skládkach odpadu stanovila všetkým členským štátom Európskej únie povinnosť postupne znižovať množstvo skládkovaného komunálneho bioodpadu. Jednotlivé ciele boli stanovené takto: znížiť množstvo bioodpadu na skládkach do roku 2010 o 25% oproti roku 1995, do roku 2013 o 50% a do roku 2020 o 65%.
Projekty podpory domáceho a komunitného kompostovanie sa javia ako účinné spôsoby, ktorými sa dajú vyššie popísané ciele dosiahnuť. Propagácia kompostovania a lokálneho zberu bioodpadu, ktorého cieľom je bioodpad spracovať čo najbližšie pri mieste jeho vzniku (princíp blízkosti), cestou, ktorú podporuje miestna komunita a sama z nej má aj prospech, plne korešponduje s princípmi trvalo udržateľného života.
Projekty tohto druhu sa obyčajne nezameriavajú iba na kompostovanie. Väčšinou sú kombinované s ďalšími sociálnymi a environmentálnymi aktivitami, ako napríklad:
- rekvalifikačné kurzy pre nezamestnaných
- chránené dielne pre osoby so zníženou pracovnou schopnosťou a obmedzenou schopnosťou učenia so zameraním na odpadové a záhradnícke aktivity
- starostlivosť o miestnu verejnú zeleň
- podpora základných schopností a osobnostný rozvoj
- profesionálna výučba tém ako sú záhradníctvo a kompostovanie
- Komunitné kompostovanie môže byť na mnohých miestach zavedené v rámci:
- chráneného bývania
- mestských fariem
- komunitných záhrad a parkov
- obchodov s potrebami pre záhradu
- škôl
- väzníc
- chránených a terapeutických dielní
- obchodov so zdravou výživou a biopotravinami
- mnohých ďalších aktivít…
Projekt Growing with Compost
Growing with Compost je projekt založený šiestimi partnerskými organizáciami. Bude prebiehať po dobu dvoch rokov a jeho cieľom je podporiť rozvoj sociálne - ekonomických projektov v rámci celej Európy. Ponúkne výukové a metodické materiály organizáciám i jednotlivcom, ktorí majú záujem o rozvoj domáceho a komunitného kompostovania ako prostriedku práce s dospelými prostredníctvom vzdelávania v oblasti hospodárenia s bioodpadom a záhradníctva.
Ciele projektu
Základné ciele tohto projektu sú:
- Vytvoriť výukové a vzdelávacie materiály so zámerom povzbudiť verejnosť k aktívnej účasti na procese trvalo udržateľného hospodárenia s bioodpadom pomocou kompostovania.
- Podporovať školiteľov pre dospelých v iniciatívach smerujúcich k rozvoju kompostovania zo sociálne - ekonomického hľadiska, čo pomôže pri plnení lokálnych, národných a európskych cieľov v oblasti nakladania s bioodpadom.
- Vybaviť školiteľov materiálmi, ktoré im pomôžu vytvoriť aktívne komunity a nové pracovné príležitosti pre sociálne slabších a dlhodobo nezamestnaných obyvateľov a tým oživiť mestské i dedinské regióny.
- Podporovať spoluprácu medzi organizáciami propagujúcimi rozvoj chránených kompostární na európskej úrovni.
Nástroje – Jednou z ciest ako naplniť stanovené ciele projektu je vytvoriť dostatočné zázemie informačných zdrojov. Partneri projektu a ďalšie podobné organizácie budú mať možnosť využívať tieto zdroje k príprave výukových programov a seminárov. Tieto zdroje budú prístupné na internetovej stránke projektu.
Demonštračné miesta – V rámci projektu bude po celej Európe vybudovaná sieť demonštračných kompostovacích miest, kde bude možné vidieť najlepšie metódy a inovácie v nakladaní s bioodpadom. Miestne projekty môžu kombinovať ciele kompostovania so vzdelávaním dospelých v praktickom pracovnom prostredí. Tieto miesta budú slúžiť pri seminároch, školeniach a workshopoch ako „učebne“ pre praktickú výučbu. Zároveň budú k dispozícii pre záujemcov hľadajúcich inšpiráciu pre vytvorenie podobných projektov s možnosťou pozrieť si ich fungovanie „na živo“.
Dostupnosť materiálov
Internet – V rámci projektu bude vytvorená internetová stránka, na ktorej budú k dispozícii všetky materiály, informácie a informačné zdroje v jazykoch partnerských organizácií. Informačné materiály budú môcť využívať všetci záujemcovia o tento projekt kdekoľvek v Európe. Na internetovej stránke bude umiestnená interaktívna mapa demonštračných kompostární, súbory so všetkými textovými i obrazovými materiálmi s možnosťou stiahnutia a veľa ďalších užitočných zdrojov.
Tlačené materiály – Všetky textové materiály ako z internetovej stránky tak i zo seminárov budú dostupné v jednotlivých jazykoch na stránkach projektu v PDF súboroch s možnosťou stiahnutia.
Výukové semináre – Každý z partnerov projektu zorganizuje najmenej tri semináre, na ktorých budú otestované výukové materiály. Semináre sa budú pokiaľ možno konať priamo na demonštračných miestach, čo umožní kombinovať teoretickú a praktickú výučbu. Všetky informácie o konaní seminárov budú k dispozícii s dostatočným predstihom na internetových stránkach.
Propagačné akcie – V priebehu druhého roku projektu zorganizujú partneri projektu dve veľké propagačné konferencie. Jedna sa bude konať vo Veľkej Británii a druhá na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Druhá z konferencií sa zameria hlavne na nové členské štáty Európskej únie a na strednú a východnú Európu.
Prostredníctvom iných organizácií – Propagácia projektu pomocou ďalších národných a európskych sietí zaistí, že sa informácie a materiály rozšíria medzi ich vlastných členov. Tí ich budú môcť využívať k propagácii domáceho a komunitného kompostovania a k rozvoju ďalších kompostovacích projektov v rámci svojej pôsobnosti.