Eko Alarm

Decembrové aktivity Priateľov Zeme – SPZ na školách

27.12.2018

Aj v decembri Priatelia Zeme – SPZ pokračovali s aktivitami na školách. V rámci projektu EkoAlarm navštívili ďalších osem školských a predškolských zariadení (v Prečíne, Mošovciach, Pucove, Bytči, Banskej Štiavnici, Rimavskej Sobote, Lučenci a Revúcej). Vykonali v nich 70 interaktívnych prednášok. Ako obyčajne, aj teraz si spoločne so žiakmi prebrali a prakticky ukázali, ako každý z nich môže predchádzať vzniku odpadov, triediť ich a kompostovať.

Novembrové aktivity Priateľov Zeme – SPZ na školách

01.12.2018

V novembri Priatelia Zeme – SPZ navštívili v rámci projektu EkoAlarm ďalších desať školských a predškolských zariadení (v Žiline, Dlhom Klčove, Beckove, Družstevnej pri Hornáde, Vysokej nad Kysucou, v dvoch školách v Leviciach, Pruskom, Dolnej Tižinej a Zvolene). V rámci 125 interaktívnych prednášok spoločne so žiakmi prebrali, ako každý z nich môže predchádzať vzniku odpadov, triediť ich a kompostovať. Okrem toho, že vzdelávajú budúce generácie, je pre nich dôležitá aj spätná väzba na systémy nakladania s odpadmi v obciach. Aj tieto informácie potom využívajú pri práci s obcami a príprave nových legislatívnych návrhov.

Eko Alarm

Úvodný text: 

Spoločnosť CURADEN Slovakia s.r.o., zástupca značky CURAPROX spojila občianske združenia Živica, Priateľov Zeme – SPZ, Inštitút cirkulárnej ekonomiky a Nadáciu Ekopolis. Spoločne sme sa rozhodli venovať téme odpadov na slovenských školách mimoriadnu pozornosť. Materské, základné a stredné školy majú možnosť sa zapojiť sa do celoslovenského pilotného projektu Eko Alarm. Zmena myslenia u ľudí, musí začať od detí a mládeže. Už v mladom veku by mali získavať správny postoj k životnému prostrediu.

Dátum začiatku: 
01.01.2018
Dátum konca: 
01.12.2019
Stav projektu: 
prebiehajúce projekty
Telo textu: 

Použité zubné kefky premeníme na koše na triedený odpad

Na Slovensku sa ročne predá viac ako 3 milióny zubných kefiek CURAPROX. Tie po použití skončia na skládkach alebo v spaľovniach odpadov. Strácame tak druhotné suroviny, ktoré sa dajú využiť na výrobu iných plastových výrobkov.

Preto CURAPROX vo svojich Smile Shopoch zbiera použité zubné kefky. Následne z nich vyrába koše na triedený zber odpadu, ktoré daruje slovenským školám. Takto je minimalizovaná doprava plastového odpadu a zároveň ľudia zo Slovenska dostávajú prácu.

Odpadu sa budeme snažiť predchádzať a vyprodukovaný správne vytriedime

Cieľom projektu je zavedenie systému zberu triedeného odpadu na slovenských materských, základných a stredných školách. Školy okrem samotných košov na triedený zber odpadov dostanú aj pravidelný servis (lektorovanie, mentorovanie, materiály a pod.) a finančnú podporu na realizáciu svojich aktivít v téme.

Čo ponúkame školám?

Pilotný ročník projektu prebiehal na školách v januári až novembri 2018. Odborná porota (zložená zo zástupcov všetkých zapojených organizácií) vybrala 200 škôl, ktoré sme na základe vyplneného dotazníka zaradili do jednej zo štyroch testovacích kategórií projektu. Ambíciou projektu je do roku 2023 zriadiť zber triedeného odpadu na všetkých materských, základných a stredných školách na Slovensku. Výzva na ďalší ročník projektu bude zverejnená na tejto stránke.

 

Hlavný partner

Projekt realizujú

Projekt: 
Cieľová skupina: 

Októbrové aktivity na školách

01.10.2018

V októbri navštívili Priatelia Zeme - SPZ v rámci projektu EkoAlarm 9 školských a predškolských zariadení (v Michaľanoch, Novom Meste nad Váhom, Prešove, Považskej Bystrici, Poprade, Muránskej Dlhej Lúke, Spišskom Štvrtku, Žiline a v Podbrezovej), v ktorých vykonali 131 interaktívnych prednášok. S detičkami a žiakmi spoločne prebrali témy odpadov, predchádzania ich vzniku a ich správneho triedenia. Vo väčšine prípadov to bol pre lektorov zážitok a bolo vidieť, že aj pre ich poslucháčov. Našli sa však aj triedy, kde bolo evidentné, že informovanosť o environmentálnych témach je zanedbávaná.

Septembrové aktivity na školách

05.10.2018

Priatelia Zeme – SPZ v septembri v rámci projektu EkoAlarm navštívili 10 školských a predškolských zariadení (v Krajnom, Brezovej pod Bradlom, Slovenskej Ľupči, Malých Uherciach, Gelnici, Bánovciach nad Bebravou, Prenčove, Prievidzi a Seni), v ktorých vykonali 126 interaktívnych prednášok. S deťmi a žiakmi hravou formou prebrali témy odpadov, predchádzania ich vzniku a ich správneho triedenia.