Toxické látky v každodennom živote

Viete, že každý deň prijímate do svojho tela dávku akéhosi chemického koktailu? Viete čo všetko obsahuje?
Používate každý deň sprchový gél, make-up, lak na vlasy či parfém? Sedíte denno-denne pred žiariacou obrazovkou? Nosíte odevy farbené pochybnými farbivami? Jedávate potraviny plné “éčok”, o ktorých nič neviete? A čo voda z plastovej fľaše, ktorú si každý deň nalievate? Myslíte si, že je v poriadku?


S chemikáliami sa stretávame každý deň takmer všade. Každý deň je náš organizmus vystavený množstvu rôznych chemických látok – neutrálnych, škodlivých, toxických, ktoré dokopy dávajú jeden nebezpečný chemický koktail, ktorého účinky možno len ťažko odhadnúť. Mnoho z týchto látok neprešlo podrobnými testami, ktoré by stanovili ich účinky na ľudský organizmus a živú prírodu vôbec. U mnohých z tých, ktoré už testami prešli, musí byť ich použitie z dôvodu rôznej formy nebezpečenstva obmedzované, kontrolované či zakázané.
Príkladom je v minulosti používané DDT, azbest, polychlórované bifenyly ako teplonosné médiá, u ktorých sa zistili závažné vplyvy na zdravie. S rozvojom chemického priemyslu a z toho sa odvíjajúcich odvetví sa čoraz viac stretávame s chemickými látkami v každodennom živote, pričom o ich účinkoch ani len netušíme.
Hoci je používanie týchto látok už niekoľko desaťročí zakázané alebo obmedzované stále sa rodia deti, u ktorých boli tieto látky zistené. Dostali sa tam totiž cez telo matky, ktoré má tieto látky uložené v organizme, pretože sa odbúravajú len veľmi pomaly.

Všetci sme kontaminovaní synteticky pripravenými toxickými chemickými látkami, dokonca už v maternici – mieste, ktoré považujeme za bezpečné a najvhodnejšie pre vývoj nového života. Výskum pupočníkovej krvi 30 novorodencov, ktorý robilo WWF a Greenpeace vo Veľkej Británii preukázal, že v krvi týchto detí sa už nachádzalo od 5 do 14 z 35 testovaných chemikálií. Väčšina z týchto chemikálií sa nachádza v každodenne používaných výrobkoch v našej domácnosti.

Ako sa dostávajú do nášho organizmu?

Spustiť krátku animáciu o tom, ako sa chemikálie dostávajú do prostredia a do nášho organizmu.

Na európskom trhu je v súčasnosti viac ako 30 000 chemikálií. O 95% z nich nemáme žiadne alebo len neúplné informácie týkajúce sa ich vplyvu na zdravie alebo životné prostredie. Viac ako 1000 z nich sa môže nachádzať aj v našich potravinách. Toxické látky sa preto do nášho organizmu dostávajú najmä cez tráviaci trakt, ale aj dýchaním a absorbciou cez kožu. Odtiaľ sa dostávajú do krvného obehu a ukladajú v rôznych tkanivách, najmä kostiach a tuku alebo sú metabolizované v pečeni a vylučované močom, dýchaním, potom atď... Prostredníctvom placenty sa dostávajú do organizmu plodu a materským mliekom do organizmu novorodencov a dojčiat. Preto sú dnes naše telá znečistené vyše 300 priemyselnými chemikáliami, takými, ktoré sa v telách našich starých rodičov ešte vôbec nenachádzali.

Účinky najčastejšie používaných chemikálií môžu byť dlhodobé – vtedy sa tieto látky akumulujú do organizmu, najčastejšie do tukového tkaniva a odtiaľ sa krvou dostávajú do maternice, cez materské mlieko a cez potravný reťazec do tiel našich detí. Ďalšie chemikálie môžu mať síce krátkodobé účinky, ale pri nevhodnom čase pôsobenia (expozície) napr. u tehotnej ženy môžu mať závažné dôsledky na nenarodené dieťa.

Je dôležité si uvedomiť, že na trhu je veľké množstvo rôznych výrobkov, ktoré by mali byť označené varovaním: „Použitie tohto výrobku len na vlastné riziko – obsahuje chemikálie, ktoré neprešli podrobným testovaním účinkov na ľudský organizmus, zvieratá alebo životné prostredie.“


*pre spustenie videa naň kliknite pravým tlačidlom myši a vyberte "Play"