školy

​​​​​​​Prvé výsledky biomonitoringu v okolí cementárne v Turni nad Bodvou sú znepokojivé

18.06.2024

V rámci celoeurópskeho výskumného projektu biomonitorovania emisií POPs (perzistentné organické látky) európskej siete Zero Waste Europe sa takýto výskum začal aj na Slovensku v okolí cementárne v Turni nad Bodvou. Ide o biomonitoring znečisťovania životného prostredia v možnej súvislosti so spoluspaľovaním odpadov v tejto cementárni. Biomonitoring je systematické meranie znečisťujúcich látok v živých organizmoch alebo v produktoch živých organizmov v okolitom prostredí zdroja znečisťovania ovzdušia, s cieľom identifikovať alebo posúdiť potenciálne nebezpečie a účinky znečisťujúcich látok.

V prípade okolia cementárne v Turni nad Bodvou boli odobraté vzorky slepačích vajec, vegetácie, ovocia, strešného prachu a machov v piatich obciach (Dvorníky, Včeláre, Zádiel, Hosťovce, Turňa nad Bodvou), ktoré sa nachádzajú do vzdialenosti do 2 500 metrov od cementárne. Analýzy z prvotného odberu týchto vzoriek, ako aj sedimentu v blízko tečúcom potoku, preukázali vysoké úrovne týchto nebezpečných látok.

Využívajú prevádzkovatelia spaľovní greenwashing na školách?

10.11.2023

Vďaka greenwashingu môžu mnohí z nás uveriť, že energetické zhodnocovanie odpadov v spaľovniach odpadov je čistým zdrojom energie, ktorý nás navyše zbaví nerecyklovateľného odpadu a tak vyrieši problém s odpadmi. Je prirodzené, že všetky spoločnosti sa snažia prezentovať v čo najlepšom svetle, často sa pri tom stáva, že uvádzajú tvrdenia, ktoré nie sú úplne pravdivé alebo sú zavádzajúce. V predošlom článku sme uvádzali príklady, ako spaľovne vytvárajú zelený obraz o svojej činnosti vo verejnom priestore.

V nasledujúcom článku uvádzame príklady, kedy spaľovne využili klamlivé tvrdenia v učebných materiáloch určených pre žiakov.

Ďalší výskum potvrdil obavy: Okolie spaľovní odpadov je kontaminované vysoko toxickými látkami

08.09.2022

Ďalší výskum, tentoraz v okolí spaľovne v Beringene v Belgicku potvrdzuje, že okolie spaľovní odpadov je kontaminované vysoko toxickými látkami. Výskum na výskyt dioxínov (PCDD/F) a dioxínom podobným PCB (dl-PCB) prebiehal v rokoch 2019 až 2021 a bol nadácii ToxicoWatch zadaný miestnou Mestskou radou.  Okrem iného porovnáva aj výsledky meraní z obdobia pred spustením prevádzky (2019) s výsledkami po spustení prevádzky (2020 a 2021). 

Rozhovor o kompostovaní v Slovenskom rozhlase

16.05.2019

Včera večer (16.5.2019) bol Branislav Moňok hosťom v Slovenskom rozhlase v relácii Kontakty, kde sa rozprával na tému kompostovania... Rozhovor spestrili dokrútky s Tomášom Michalcom z komunitného kompostoviska na Plickovej v Rači, ktoré sme minulý rok vybudovali. Keď si chcete reláciu vypočuť nájdete ju v archíve RTVS.

Aktívna účasť na festivale POMALO

12.05.2019

V nedeľu 12.5.2019 sme mali na festivale udržateľnosti POMALO, ktorý sa konal v Starej tržnici v Bratislave, celodenný informačný stánok na tému znižovania množstva odpadov, triedenia odpadov a kompostovania. Boli sme traja a celý deň sme sa mali čo obracať. Riadna desaťhodinová šichta smiley... Popritom sme ešte urobili hodinovú prednášku o kompostovaní „Kompost náš každodenný“, o ktorú bol tiež veľký záujem. Pozrite si zopár fotografií...

Úspešný Slovakia Going Zero Waste 2019

07.04.2019

V nedeľu 7.4.2019 sme sa zúčastnili konferencie Slovakia Going Zero Waste 2019. Mali sme na nej dve úspešné aktivity – celodenný informačný stánok a hodinovú diskusiu o kompostovaní. Boli sme pri stánku traja, ale počas celého dňa sme sa takmer nezastavili. Veľký záujem bol hlavne o tému komunitného kompostovania na sídliskách a kompostovania pomocou dážďoviek. Naše dážďovky boli tradične hviezdami...

Aj keď sme boli radi, keď konferencia skončila (už sme nevládali rozprávať), zostal v nás dobrý pocit, že je aj na Slovensku stále viac ľudí, ktorým nie je jedno, v akom životnom prostredí žijeme. Byť medzi toľkými ľuďmi, ktorí nehľadajú výhovorky a problémy, ale riešenia, nás nabilo a povzbudilo k ďalším aktivitám.

Marcové aktivity Priateľov Zeme – SPZ na školách

31.03.2019

Aj v marci pokračovali Priatelia Zeme – SPZ s aktivitami na školách. V rámci spolupráce so samosprávami navštívili šesť základných a stredných škôl (v Bánovciach nad Bebravou, Rajci, Chocholnej-Velčiciach a Melčiciach-Lieskovom). Vykonali v nich 45 interaktívnych prednášok. Ich cieľom bolo naučiť žiakov, ako každý z nich môže jednoduchým spôsobom predchádzať vzniku odpadov, triediť ich a kompostovať. Tieto aktivity na školách považujú Priatelia Zeme – SPZ za nevyhnutné, keď chcú obce zmeniť zaužívané spôsoby nakladania s odpadmi v domácnostiach v prospech triedenia a recyklácie odpadov.

Marcové aktivity Priateľov Zeme – SPZ v obciach

31.03.2019

V marci uskutočnili Priatelia Zeme – SPZ 24 prednášok pre verejnosť o odpadoch a domácom kompostovaní. Na prednáškach odzneli informácie o tom, ako správne nakladať s odpadmi v obciach, ako kompostovať a využívať kompost na záhradách, ale aj ako sa v obciach triedi odpad a ako bude málo triediacim obciam narastať poplatok za skládkovanie odpadov. Postupne navštívili obce Plášťovce, Hažín, Stanča, Sirník, Biskupice, Paština-Závada, Košické Oľšany, Nová Polhora, Višňové, Strečno, Sady nad Torysou, Hrašovík, Horný Hričov, Ľubica, Hviezdoslavov, Beniakovce, Ladce, Vajkovce, Ploské, Budimír, Chocholná-Velčice.

Prednášky a diskusie pre verejnosť o tom, ako žiť bez zbytočných odpadov, uskutočnili Priatelia Zeme – SPZ počas filmového festivalu Ekotopfilm v mestách Veľký Meder a Trebišov; v rámci projektu o.z. ŽI:VA v Bánovciach nad Bebravou a v obci Nová Bošáca v rámci aktivity Zóna bez peňazí.

Viacerými aktivitami pokračovala aj spolupráca Priateľov Zeme – SPZ s mestom Partizánske na tvorbe Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom. Na stretnutiach pracovnej skupiny preberali možnosti zapracovania prvkov Zero Waste do stratégie, zintenzívnenia informačných aktivít a podpore komunitného kompostovania.

Intenzívnejšie sa rozbehla spolupráca Priateľov Zeme – SPZ s obcou Chocholná-Velčice. Boli vykonané viaceré informačné aktivity (na škole a pre verejnosť), stretnutie s poslancami, na ktorej spoločne s JRK Slovensko predstavili systém evidencie odpadov na úrovni domácností.
V rámci spolupráce s Mikroregiónom nad Holeškou na príprave Koncepcie smerovania k nulovému odpadu Priatelia Zeme - SPZ spracovávali a vyhodnocovali informácie o systémoch nakladania s odpadmi jednotlivých členov združenia.

Pages