Centrum pomoci občanom

Pomoc občanom Obce Úbrež proti prevádzkovateľovi hydinárskej farmy

01.10.2024

V mesiaci február 2023 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) zámeru„Hydinárska farma Úbrež“. Pre tento krok sme sa rozhodli z dôvodu, že farma je vzdialená len 50 metrov od bytovej zástavby a prevádzkovateľ svojvoľne bez stavebného povolenia, ako aj potrebných súhlasov a povolení v oblasti ochrany životného prostredia, rozšíril halové priestory, zmenil technológiu chovu a následne chce navýšiť počet chovaných kurčiat z 95 000 kusov na 125 000 kusov v jednom chovnom turnuse.

Priatelia Zeme – SPZ nesúhlasia s rozširovaním farmy, ani so zmenou technológie, ktorá už v súčasnosti (bez navýšenia počtu chovaných kurčiat) poškodzuje zdravie blízko bývajúceho obyvateľstva zvýšeným obsahom amoniaku v ovzduší.

Aktivity Priateľov Zeme  SPZ v danej veci

  1. V júli 2023 sme na Slovenskú inšpekciu životného prostredia SR (ďalej len „SIŽP“)   zaslali podnety na vykonanie kontroly protizákonného skladovania kuracieho trusu pred halami farmy. SIŽP uvedené porušenie zákonných požiadaviek potvrdila a na základe tohto zistenia, ako aj predchádzajúcich opakovaných porušení v oblasti ochrany vôd, ovzdušia a odpadového hospodárstva, obmedzila chov brojlerových kurčiat do 40 000 ks.

  2. V januári MŽP SR zastavilo konanie vo veci EIA, pretože spoločnosť Chicken Meals, s.r.o. vzala svoj návrh na posúdenie späť.

  3. Spoločnosť Chicken Meals, s.r.o. však podala opäť zámer, tentokrát na OÚ Sobrance na posúdenie navýšenia počtu brojlerových kurčiat v jednom turnuse do výšky 85 000 kusov.

  4. Vo februári 2024 sme na OÚ Sobrance zaslali stanovisko a pripomienky k uvedenému zámeru a opäť sme vysvetlili dôvody, prečo nie je z hľadiska ochrany zdravia blízko bývajúceho obyvateľstva možný chov kurčiat v takomto počte. V liste sme navrhli predkladateľovi zámeru stiahnúť podanie a nechať navrhovanú kapacitu kurčiat pod pôvodných 40 000 ks. Následne sme uviedli, že ak sa tak nestane, žiadame OÚ Sobrance o vydanie rozhodnutia o posudzovaní uvedeného zámeru. V máji 2024 OÚ Sobrance rozhodol, že navrhovaná činnosť sa bude posudzovať.

  5. V máji 2024 sme na SIŽP poslali opakovaný podnet na vykonanie kontroly, či prevádzkovateľ dodržiava súčasné obmedzenie činnosti chovu hydiny na menej ako 40 000 ks v prevádzke. V auguste 2024 nám bolo oznámené, že SIŽP nezistila prekročenie tohto počtu brojlerov.

  6. V septembri 2024 sme k rozsahu hodnotenia zaslali pripomienku na zrušenie jednej z jeho podmienok ohľadom zhromažďovania a dočasného skladovania trusu, aby bol trus okamžite odoberaný z dôvodu neúnosného uvoľňovania čpavku do ovzdušia. Prevádzkovateľ písomne deklaruje, že trus je okamžite odvážaný, avšak v skutočnosti ho zhromažďuje na istý čas pred halami. Nakoľko prevádzka už v súčasnom stave do 40 000 ks brojlerov nielen znepríjemňuje život blízko bývajúceho obyvateľstva, ale ohrozuje a poškodzuje ich zdravie, budeme ďalej pomáhať v boji obyvateľov proti prevádzkovateľovi, ktorý naviac pravidelne porušuje aj iné zákonné povinnosti.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

 

Pomoc občanom v obci Borský Svätý Jur proti zámeru na zasypávanie hliniska stavebnými odpadmi

01.10.2024

V októbri 2021 sa na Priateľov Zeme – SPZ obrátilo občianske združenie Zelené Zdravé Záhorie (ďalej len „OZ ZZZ“) vo veci zastavenia zámeru „Plán likvidácie hliniska v DP Borský Jur“ jeho zasypávaním odpadom z odstraňovania železničnej trate. Vzhľadom na skutočnosť, že Okresný úrad Senica v zisťovacom konaní rozhodol o neposudzovaní vplyvov na životné prostredie, OZ ZZZ sa proti uvedenému rozhodnutiu odvolalo. Zároveň bola podaná týmto združením aj petícia proti tejto činnosti. Priatelia Zeme – SPZ poskytli právnu pomoc pri pripomienkovaní tohto zámeru, pripravili podklady pre žiadosť o účastníctvo v konaní vo veci „spätného zasypávania“ a zároveň navrhli aj podmienky, ktoré si OZ ZZZ mohlo uplatniť v tomto súhlase. OÚ Trnava, na ktorý bola podaná žiadosť o udelenie súhlasu na „spätné zasypávanie“ stavebnými odpadmi hliniska v Borskom Svätom Jure, nakoniec zastavilo konanie, pretože žiadateľ nedoručil povolenie stavebného úradu na terénne úpravy.

V septembri 2024 nám zástupca občianskeho združenia „Zelené Zdravé Záhorie“ oznámil, že napriek nevydanému súhlasu na spätné zasypávanie, začali nákladné autá voziť materiál (zeminu a kamenivo) zo zrušených železničných valov do bývalého hliniska. Obávajú sa kontaminácie podzemných vôd a studní. Občianske združenie a jeho zástupca sa obrátili na políciu, na OÚ Trnava a SIŽP. Priatelia Zeme – SPZ v uvedenej veci zostávajú v kontakte s občiandskym združením a v prípade odbornej pomoci – túto poskytnú. Musíme bojovať proti vedomému porušovaniu zákona za účelom finančného zisku a predovšetkým proti poškodzovaniu životného prostredia.

 

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Pomoc občanom proti zámeru výstavby biodegradačnej plochy v Lahniach – Alekšince

01.10.2024

V máji 2024 sa na nás obrátili občania miestnej časti Lahne s prosbou o pomoc proti realizácii škodlivého zámeru výstavby biodegradačnej plochy na nebezpečné odpady v časti Lahne. Zámer, síce s príťažlivým názvom „Úprava odpadov pre zabezpečenie cirkulárneho hospodárenia“, by mal byť v rámci EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) určite zamietnutý, pretože jeho umiestnenie je nevhodné, ohrozujúce životné prostredie a podzemné vody. Plánované umiestnenie je v lokalite zberného územia pre podzemné vody a pre vodné zdroje, ktoré sa nachádzajú v blízkosti a ktoré zásobujú okolité obce pitnou vodou. Druhým závažným dôvodom prečo je potrebné tento zámer zamietnuť je skutočnosť, že budúci prevádzkovateľ navrhovanej biodegradačnej plochy na nebezpečné odpady je zároveň prevádzkovateľom ťažby pieskov hneď vedľa budúcej investície. Z uvedeného vyplýva veľké nebezpečenstvo, že nedostatočne zbiodegradovaný nebezpečný odpad, resp. kontaminovaný odpad sa dostane do ťažobnej jamy a nebude odvezený na oprávnenú skládku.

Aktivity Priateľov  Zeme – SPZ  v danej veci:

  1. V máji 2024 sme občanom v uvedenej veci pomáhali legislatívnymi radami pri zostavení petície proti uvedenej navrhovanej činnosti.
  2. V máji 2024 sme sa prihlásili za účastníka konania v procese EIA a uplatnili naše pripomienky, výhrady a vyzvali MŽP SR ako príslušný orgán na vydanie nesúhlasného stanoviska vzhľadom na veľké riziko ohrozenia podzemných vôd.
  3. V máji 2024 (9. mája) sme sa zúčastnili verejného prerokovania, kde sme naše výhrady voči uvedenému zámeru verejne prezentovali. Na verejnom prerokovaní vystúpil aj hydrogeológ znalý predmetného územia. Ako realizátor hydrogeologických vrtov, vrátane vrtov ako vodných zdrojov na danom území poukázal na nesprávne údaje v zámere vo vzťahu k priepustnosti podložia, na existujúcu starú skládku a nedostatočný hydrogeologický prieskum aktuálne potrebný pre toto územie.
  4. V septembri 2024 sme podali rozklad proti záverečnému stanovisku MŽP SR, ktoré žiaľ uvedený zámer odsúhlasilo. V záverečnom stanovisku uviedlo, že má k dispozícii posudok aj stanovisko hydrogeológa. Napriek tomu, že máme právny nárok na elektronické zaslanie predmetného posudku, MŽP SR nám ho nezaslalo.
  5. V septembri 2024 sme po získaní posudku a stanoviska hydrogeológa z iného zdroja ako MŽP SR ešte následne zaslali dodatok k rozkladu, v ktorom sme poukázali na jeho rozpor s informáciami podanými hydrogeológom, ktorý je znalý predmetného územia a ktorý nevychádzal len z písomných zdrojov, ale vychádzal zo skúsenosti priamo z terénu a z aktualizovaných údajov z územia.

Pomoc obyvateľovi obce pri riešení znečisťovania ovzdušia pálením odpadov u suseda

01.10.2024

V auguste 2024 sa na nás obrátil obyvateľ obce Nová Ves nad Žitavou, že je už zúfalý z konania svojho suseda, ktorý pravidelne spaľuje odpad v piecke (pravdepodobne vypaľuje káble), pretože z komína mu uniká tmavý a štiplavý dym. Toto protiprávne a zdraviu škodlivé konanie už rieši od februára 2023 písaním podnetov na enviropolíciu a obecný úrad. Obec mu nakoniec aj oznámila, že vec bude riešiť SIŽP (Slovenská inšpekcia životného prostredia). SIŽP vykonala kontrolu, avšak prišla v čase, keď sused nespaľoval.

Aktivity Priateľov  Zeme – SPZ  v danej veci:

  1. Občanovi sme pomohli pri formulácii žiadosti na SIŽP, aby bol s výsledkom kontroly oboznámený a tiež aby žiadal o opakovanú kontrolu pokiaľ SIŽP nevykonala odber vzoriek popola resp. ster zo spalinových ciest, čo má podľa zákona SIŽP možnosť urobiť. SIŽP občanovi odpísala, že nemá zazmluvnené akreditované laboratórium, ktoré by vykonalo analýzu sterov a ani metodický pokyn. Je smutné, že napriek účinnosti ustanovenia o možnosti SIŽP vykonávať odber vzoriek, resp. stery zo spalinových ciest v zákone o ovzduší od 1. 7. 2023, inšpektori SIŽP nemajú vytvorené podmienky pre riadny výkon a plnenie si povinnosti štátu voči svojím občanom. Nemôžu tak ochrániť občanov pred škodlivými vplyvmi znečisteného ovzdušia a  potrestať vinníka.
  2. Keďže sused spaľuje odpad naďalej, odporučili sme obyvateľovi obce Nová Ves nad Žitavou podať opakovaný podnet a predložiť požiadavku na súčinnosť s ňou, aby SIŽP prišla v čase keď sused páli. Danej veci sa budeme aj ďalej venovať, pretože ide o vedomé, protiprávne znečisťovanie ovzdušia, pravdepodobne za účelom dosiahnutia zisku z vypálených kovov.

Zámer – Šurany – výroba batériových článkov

01.10.2024

V júli 2024 nás oslovili občania Bánova ohľadom posúdenia zámeru „Šurany Industrial Park“, voči ktorému zaujali ako občianska iniciatíva negatívne stanovisko. Občania sa obávajú tejto veľkej investície, kde má ísť o výrobu 60 miliónov batériových článkov za rok a ktorú má realizovať spoločná čínsko-slovenská firma. Majú preukazateľné dôkazy o negatívnych skúsenostiach s existujúcimi čínskymi prevádzkami na výrobu batérií v Maďarsku. Po preskúmaní predmetného zámeru sme dospeli k záveru, že celý zámer, aj postup EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie), bol nastavený a prebiehal v rozpore so zákonom EIA.

Aktivity Priateľov  Zeme – SPZ  v danej veci:

  1. V júli 2024 Priatelia Zeme – SPZ vstúpili do procesu EIA a na tento závažný nedostatok upozornili. V prevádzke sa má používať viac ako 2 000 ton rozpúšťadiel za rok a preto podľa zákona o EIA  musí prebehnúť povinné posúdenie zámeru. Investor s požehnaním orgánov štátnej správy túto skutočnosť účelovo obišiel, aby mohol začať čo najskôr s výstavbou tohto závodu. OÚ (Okresný úrad) Nové Zámky, ako príslušný orgán, namiesto rozhodnutia, že zámer sa musí posudzovať, rozhodol, že sa posudzovať nemusí. 
  2. Dňa 4. septembra 2024 investor vyvolal stretnutie s občanmi v Šuranoch, kde sme verejne vystúpili a  na tento rozpor a protizákonný postup upozornili. Investor na tomto stretnutí tvrdil, že povinné posúdenie nemusí byť, že sme si zaradenie prevádzky podľa zákona o EIA zle vysvetlili. Po tomto stretnutí však aj on aj MŽP SR v médiách prehlásili, že povinné posúdenie nakoniec bude, ale až následne v druhom kroku. Išlo by o dôkladnejšie posúdenie navrhovanej techniky a technológie, ako aj ich dopadov na životné prostredie.
  3. K uvedenej problematike bol uverejnený aj náš článok na https://euractiv.sk/section/doprava/opinion/chyby-pri-povolovani-gigabaterkarne-v-suranoch-mozu-ohrozit-zdravie-ludi/. Postup, ktorý zvolil OÚ Nové Zámky a obhajuje ho aj MŽP SR, je protizákonný. Nie je možné súhlasiť so začiatkom výstavby infraštruktúry tak veľkej investície, keď ešte nie je posúdená navrhovaná technika a technológia. Z uvedeného by vyplynulo, že výsledok povinného hodnotenia musí byť v každom prípade súhlasný, v opačnom prípade by vybudovanie infraštruktúry nemalo zmysel. Priatelia Zeme – SPZ poukazujú na to, že síce ide o významnú investíciu, ktorá je aj v záujme vlády, avšak porušovanie zákonných postupov už na začiatku procesu EIA vyvoláva oprávnené pochybnosti o následnom zákonnom postupe. Priatelia Zeme – SPZ budú ďalší vývoj procesu posudzovania, resp. povoľovania tejto investície sledovať, hlavne jeho zákonnosť, ale aj či navrhovaná technológia bude v súlade s BAT technikami (najlepšie dostupnými technikami).  

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Pomoc občanom v Senici proti zámeru pyrolýzy plastových odpadov

01.09.2024

V januári 2024 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA  (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) vo veci realizácie zámeru  „Úprava odpadov pre ich využitie v obehovom hospodárstve“ navrhovateľa SETECO s.r.o., v ktorej by malo ísť o pyrolýzu plastov. K uvedenému zámeru sme vypracovali a zaslali pripomienky na MŽP SR, žiadali o povinné hodnotenie a vyjadrili nesúhlasné stanovisko s realizáciou takejto činnosti. Dôvodom je skutočnosť, že uvedená  prevádzka s pyrolýzou plastov tak ako je popísaná v zámere je z hľadiska bezpečnosti a vplyvov na životné prostredie riziková.

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti výstavbe takéhoto zariadenia, pretože  uvedená technológia pyrolýzy plastov nie je dostatočne preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov. Veľmi rizikové sú aj jej výstupy, ktoré navrhovateľ označuje za neškodné a vhodné na ďalšie využitie. Nie je však pravda, že výstupný  pyrolýzny plyn bude mať vlastnosti zemného plynu, ako sa uvádza. Rovnako nie je pravda, že pyrolýzny olej je možné hneď použiť v krakovacích jednotkách v petrochemickom priemysle a tiež nie je pravda, že pyrolýzny tuhý zvyšok je inertným materiálom. Bolo dokázané, že všetky tieto výstupy obsahujú širokú škálu znečisťujúcich aj škodlivých látok, dokonca boli zistené aj tie najnebezpečnejšie látky,  ako sú dioxíny a furány.

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V januári 2024 sme sa prihlásili za účastníka konania v procese EIA, zaslali nesúhlasné stanovisko a argumenty, prečo s uvedenou investíciou nesúhlasíme.
  2. V januári 2024 sme realizovali odborné poradenstvo pre senickú samosprávu, ktorá bola od začiatku proti uvedenému zámeru. V mesačníku „Naša Senica“ vyšiel aj článok s našimi argumentami proti tomuto zámeru.
  3. V auguste 2024 sme zaslali na MŽP SR naše stanovisko aj k „správe o hodnotení činnosti“ a navrhli sme ministerstvu, aby vydalo súhlasné záverečné stanovisko až po vydaní integrovaného povolenia obdobnej prevádzky v Dvorcoch v Čechách, ako aj po dokladovaní úspešnosti spracovania výstupných produktov. Podľa informácie od navrhovateľa sa v Dvorcoch nachádza vybudovaná obdobná prevádzka, ktorá je v konaní o integrované povolenie.
  4. Dňa 12. 8. 2024 sa realizovalo verejné prerokovanie „správy o hodnotení činnosti“, na ktorom sme verejne vystúpili a prezentovali naše pripomienky a nesúhlasné stanovisko s realizáciou tejto investície. Proces EIA budeme sledovať aj ďalej.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Nitra – Požiadavka na odstránenie nebezpečného podkladu workoutového ihriska

01.08.2024

V Meste Nitra sme objavili workoutové ihrisko pri Zoborskom jazierku, ktorého podklad je z hľadiska životného prostredia, ale aj zdravia cvičiacich osôb škodlivý. Podkladom tohto workoutového ihriska je sypaný gumenný mulč, napodobňujúci mulčovaciu kôru, zlepený polyuretánovými živicami. Tento gumenný mulč sa však zvetrávaním rozrušuje a po cca dvoch rokoch existencie sme v júli 2024 objavili  uvoľnené čiastočky, ktoré predstavujú nebezpečné mikroplasty. Predovšetkým zrážkami sa tieto mikroplasty dostávajú do okolitého prostredia, do povrchových vôd a pri cvičení môžu ohrozovať zdravie cvičiacich osôb (napr. možným vdýchnutím mikroplastov, pri poranení vniknutím do rany). Štúdie už dokázali negatívny vplyv mikroplastov na zdravie človeka.

Aktivity Priateľov  Zeme – SPZ  v danej veci:

V júli 2024 sme z vlastného podnetu podali na Mesto Nitra žiadosť na odstránenie podkladu tohto workoutového ihriska. V auguste 2024 nám bola zaslaná odpoveď, že Mesto Nitra osloví zhotoviteľa v zmysle „reklamácie poškodených prvkov“. Nakoľko ešte nedošlo k fyzickému odstráneniu nebezpečného podkladu, budeme tento problém naďalej sledovať a trvať na jeho odstránení.

Pomoc občanom Mesta Svit proti zámeru pyrolýzy plastov

01.07.2024

V mesiaci október 2022 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) zámeru na pyrolýzu plastov v areáli spoločnosti Chemosvit v meste Svit. Podľa navrhovateľa má ísť len o vývoj a testovanie, a preto svoje navrhované zariadenie nazval: „Vývoj a testovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov“. Podľa nášho posúdenia, vychádzajúc z legislatívy týkajúcej sa ochrany ovzdušia, by takéto zariadenie na vývoj a testovanie mohlo spracovať len 50 ton plastového odpadu ročne. Navrhovateľ však uvažuje s množstvom 1 000 – 1 250 ton ročne.

Priatelia Zeme – SPZ nechcú pripustiť, aby experimentálne zariadenie termickej depolymerizácie (pyrolýzy) spracovávalo navrhované množstvo plastových odpadov od 1 000 – 1 250 ton. Nepreverená technológia termickej depolymerizácie plastov môže byť ohrozením pre zdravé životné prostredie a zdravie ľudí.

Aktivity Priateľov Zeme  SPZ v danej veci

  1. K uvedenému zámeru sme vypracovali a zaslali pripomienkyna OÚ Poprad a žiadali, aby v prípade povolenia realizácie tohto navrhovaného zariadenia na vývoj a testovanie, bola povolená maximálna kapacita – 50 ton vstupných plastových odpadov ročne.
  2. V januári 2023 bolo vydané záverečné stanovisko OÚ Poprad, ktoré odsúhlasilo spracovanie navrhovaného množstva 1 000 – 1 250 ton plastových odpadov ročne. Proti uvedenému rozhodnutiu sme sa odvolali.
  3. Na základe nášho odvolania bola vec vrátená na nové konanie na OÚ Poprad, ktorý však opäť vydal rozhodnutie, že nie je potrebné posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Po našom opätovnom odvolaní už odvolací orgán OÚ Prešov vydal konečné rozhodnutie, ktorým však rozhodnutie OÚ Poprad potvrdil a naše odvolanie zamietol.
  4. Následne sme sa v decembri 2023 odvolali aj proti súhlasu OÚ Poprad na prevádzkovanie tohto zariadenia na zhodnocovanie odpadov, pretože súhlas vôbec nerieši ako sa bude ďalej nakladať s pyrolýznym olejov a pyrolýzny tuhý zvyšok chce odovzdávať na energetické využitie. Takýto prístup OÚ Poprad ohrozuje nielen životné prostredie, ale aj zdravie občanov.
    OÚ Poprad odbor opravných prostriedkov síce v prvom kole rozhodnutie prvostupňového orgánu zrušil a vec vrátil na nové prejednanie, avšak len z dôvodu procesnej chyby, na ktorú sme tiež poukázali (nebolo zvolané ústne konanie). Nakoniec v júni 2024 bol vydaný opäť „odpadársky“ súhlas na prevádzkovanie tohto zariadenia. Priatelia Zeme – SPZ v súčasnosti nemajú vedomosť o stave prevádzky a žiaľ občianska spoločnosť v meste SVIT sa v uvedenej veci neangažovala. 

 

CENTRUM POMOCI OBČANOM

 

 

Zámer – „Šurany – Pyrolýza plastových odpadov“

01.07.2024

V júni 2024 sa na enviroportáli vyskytol ďalší zámer na pyrolýzu zmesových plastov s názvom „Zariadenie na zhodnocovanie odpadových plastov na druhotnú surovinu, Šurany.“ Po preskúmaní uvedeného zámeru sme zistili, že táto technológia termickej depolymerizácie – pyrolýzy plastov nie je dostatočne preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov. Najzávažnejším argumentom proti realizácii uvedenej činnosti však bola skutočnosť, že namiesto minimálnej 500 m odstupovej vzdialenosti od obydlí, sa hranice pozemku najbližšieho obytného domu nachádzajú 85 m od umiestnenia tejto činnosti.

 Aktivity Priateľov  Zeme – SPZ  v danej veci:

V júni 2024 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA. K uvedenému zámeru sme vypracovali a zaslali stanovisko a pripomienky na MŽP SR. Žiadali sme o povinné hodnotenie a vyjadrili nesúhlasné stanovisko s realizáciou takejto činnosti. O odbornú pomoc nás požiadali aj miestni obyvatelia. MŽP SR ako príšlušný orgán v procese EIA nakoniec zastavilo konanie vo veci posudzovania tohto zámeru na základe jeho späť vzatia navrhovateľom. Je pravdepodobné, že odpor občanov a aj naše pripomienky mohli v tomto prípade ovplyvniť rozhodnutie navrhovateľa, aby vzal návrh na začatie EIA  späť.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Zámer – „Plán likvidácie lomu v Dechticiach...“ – problém s ohrozením podzemných vôd

01.07.2024

Na základe obáv občanov obce Dechtice, ako aj samotnej samosprávy, z navýšenia objemu navážania zeminy, kameniva, ale aj stavebného odpadu do lomu v juhovýchodnej časti dobývacieho priestoru Dechtice sme preskúmali „Správu o hodnotení“ z procesu EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie). Prevádzkovateľ lomu chce niekoľkokrát navýšiť objem použitých odpadov na spätné zasypávanie a využívať pritom aj zmesový stavebný odpad. Týmto môže dôjsť k ohrozeniu viacerých vodných zdrojov v okolí uvedeného lomu, vrátane  významného vodného zdroja DECHTICE, ktorý zásobuje cca 20 obcí a časť Trnavy.

Aktivity Priateľov  Zeme – SPZ  v danej veci:

  1. V auguste 2023 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA, zaslali pripomienky, v ktorých sme poukázali na nedostatky predmetnej správy a hlavne na možné ohrozenie významného vodného zdroja. Predmetný lom sa nachádza v II. ochrannom pásme tohto významného vodného zdroja.
  2. V júni 2024 sme voči súhlasnému záverečnému stanovisku EIA, ktoré vydal  Okresný úrad Trnava, podali odvolanie. Okresný úrad Trnava  síce akceptoval našu požiadavku na vylúčenie zmesového stavebného odpadu z použitia na spätné zasypávanie lomu, avšak ďalšie pripomienky a požiadavky neboli akceptované. Zatiaľ odvolací orgán nevydal konečné rozhodnutie.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Pages