Minimalizujme... v kúpeľni, na toalete
V každom štvorcovom milimetri sú stovky rôznych baktérií, mikroorganizmov, s ktorými tisícročia žijeme v homeostáze - v rovnováhe. Zrazu sú však tieto mikroorganizmy v reklamách vykresľované ako príšery, ktoré nám siahajú na život, dozvedáme sa, že je dobré dieťatko každý deň mydliť, podlahu sterilizovať chlórom, zničiť, zničiť, zničiť... Naozaj nám prospieva "život v sterilnom skleníku"?
- Nepoužívajme agresívne čistiace a pracie prostriedky, napr. s obsahom silných kyselín, chlóru, fosfátov. Uprednostnime prostriedky s ekologickým certifikátom. (Sonett, Missiva, Ecover...). Niektorí výrobcovia poskytujú možnosť opätovného napĺňania, alebo čapovanie do vlastných prinesených obalov - využime túto možnosť, znížime množstvo odpadov z obalov.
- Namiesto špecializovaných čistiacich prostriedkov vyskúšajme účinok tých prírodných: ocot na plesne, sódu bikarbónu na bielenie, citrónovú šťavu na škvrny, vodný kameň... Namiesto aviváže skúsme do prania pridať trošku octu, zároveň zabránime aj tvorbe vodného kameňa.
- Čistiace prostriedky nedávkujme "od oka" - pri cielenom dávkovaní môžme ušetriť až polovicu bežnej spotreby čistidiel.
- Nepoužívajme sušičky na bielizeň, keď ju necháme vysušiť voľne vonku, navyše povystieranú (vytrasenú) a úhľadne zavesenú, nebudeme ju musieť ani žehliť.
- Nepoužívajme jednorázové holiace strojčeky, jednorazové utierky, čistiace tampóny... nahraďme ich opakovane použiteľnými.
- Používajme recyklovaný toaletný papier.
- Namiesto jednorazových papierových utierok používajme prateľné textilné uteráky.
- Ak už používame jednorazové čistiace vatové tampóny, obrúsky na odstraňovanie mejkapu, nehádžme ich do záchodu, ale do odpadkového koša.
- Vodu, ktorou sa umývame, oplachujeme, zberajme do vedra, môžeme ju použiť ešte raz - v záchode na splachovanie toalety :). Pre zníženie spotreby vody pri splachovaní tiež môžeme do nádržky pre splachovanie vložiť fľašu naplnenú vodou.