Knižnica
Takmer polovica zo všetkých PET fliaš na Slovensku skončí na skládkach, v spaľovniach a odhodená v našich lesoch, riekach... Znečisťujú prírodu, ohrozujú zvieratá aj nás. V krajinách, kde zálohujú, takýto problém nemajú - takmer všetko zrecyklujú. Postavme sa aj my za zálohovanie!
V celosvetovom meradle Európska únia využíva viac pôdy, než je spravodlivé. V roku 2010 sme v EÚ na uspokojenie našej spotreby súvisiacej výlučne s poľnohospodárskymi produktmi a službami využívali 269 miliónov hektárov pôdy, čo je o 43 % poľnohospodárskej pôdy viac, než je k dispozícii na území samotnej únie. Pre lepšiu predstavu, množstvo pôdy využívanej EÚ mimo jej vlastného územia takmer dosahuje rozlohu Francúzka a Talianska spolu. Značná časť takto využívanej pôdy je zároveň spájaná s vytváraním nadmerných environmentálnych a sociálnych záťaží. Dobrá prax v spravovaní svetových pôdnych zdrojov je preto rozhodujúca nielen z hľadiska ochrany prírodných oblastí a kľúčových ekosystémov, ale aj zabezpečenia spravodlivého využívania pôdy obyvateľmi našej planéty v rámci jej limitov.
Každý z nás môže prispieť k tomu, aby sme produkovali menej odpadov a aby vzniknuté odpady boli viac recyklované. Ročne vyprodukujeme na Slovensku skoro 2 milióny komunálnych odpadov. Z toho viac ako tri štvrtiny končia na skládkach, v spaľovniach, v prírode, zamoruje naše prostredie a ohrozuje naše zdravie. Dá sa to však ovplyvniť. Ako, to sa dočítate v tomto letáku.
Priatelia Zeme - SPZ pripravili v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR novú metodickú príručku pre obce - "Požiadavky pre obce na triedený zber biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov"
Komunitné kompostovanie je kompostovanie, ktoré vykonáva skupina ľudí/domácností s cieľom spoločne kompostovať ich vlastný biologický odpad, ktorý vzniká v danej lokalite. Výsledkom kompostovania je kompost, ktorý je využívaný pre vlastnú potrebu komunity.
Pages
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- nasledujúca›
- posledná »