toxické znečisťovanie

Energia z odpadu je príležitosťou pre Slovensko, avšak nie je to energia zo spaľovní komunálnych odpadov

27.06.2024

(reakcia na tlačovú správu „Energia z odpadu – príležitosť pre Slovensko“)
Dňa 28. 5. 2024 bola na stránke euractiv.sk uverejnená tlačová správa z tzv. pracovných raňajok Americkej obchodnej komory, na ktorých sa zúčastnili predstavitelia podnikateľského sektora a ZMOS a ktorých výsledkom bolo stanovisko o potrebe vybudovania nových zariadení na energetické zhodnocovanie odpadov (ďalej len „ZEVO“) na Slovensku.

​​​​​​​Prvé výsledky biomonitoringu v okolí cementárne v Turni nad Bodvou sú znepokojivé

18.06.2024

V rámci celoeurópskeho výskumného projektu biomonitorovania emisií POPs (perzistentné organické látky) európskej siete Zero Waste Europe sa takýto výskum začal aj na Slovensku v okolí cementárne v Turni nad Bodvou. Ide o biomonitoring znečisťovania životného prostredia v možnej súvislosti so spoluspaľovaním odpadov v tejto cementárni. Biomonitoring je systematické meranie znečisťujúcich látok v živých organizmoch alebo v produktoch živých organizmov v okolitom prostredí zdroja znečisťovania ovzdušia, s cieľom identifikovať alebo posúdiť potenciálne nebezpečie a účinky znečisťujúcich látok.

V prípade okolia cementárne v Turni nad Bodvou boli odobraté vzorky slepačích vajec, vegetácie, ovocia, strešného prachu a machov v piatich obciach (Dvorníky, Včeláre, Zádiel, Hosťovce, Turňa nad Bodvou), ktoré sa nachádzajú do vzdialenosti do 2 500 metrov od cementárne. Analýzy z prvotného odberu týchto vzoriek, ako aj sedimentu v blízko tečúcom potoku, preukázali vysoké úrovne týchto nebezpečných látok.

Spracovanie nebezpečných zvyškov zo spaľovní odpadov zostáva bez kontroly

27.11.2022

Spaľovne odpadov patria medzi veľké zdroje znečisťovania ovzdušia vzhľadom na to, že do ovzdušia vypúšťajú veľké množstvo spalín, ktoré obsahujú rôzne znečisťujúce látky, vrátane malých množstiev veľmi nebezpečných dioxínov a furánov. Bežný človek pri predstave spaľovne odpadov si teda myslí, že jej problém spočíva len v tom, aké znečisťujúce látky vychádzajú z komína.

Skupiny občianskej spoločnosti naliehajú na EÚ, aby dodržala svoje sľuby a zakázala „večné chemikálie“ PFAS

19.10.2022

Priatelia Zeme – SPZ sa pridali k podpore manifestu o zákaze PFAS, v ktorom spolu so 46 európskymi organizáciami naliehavo žiadajú členské štáty EÚ a Európsku komisiu, aby do roku 2025 zakázali všetky PFAS v spotrebiteľských výrobkoch a do roku 2030 boli zakázané pre všetky spôsoby ich  použitia.
Tieto človekom vyrobené chemikálie kontaminovali celú planétu a jej obyvateľov a stále viac vedeckých dôkazov poukazuje na  škodlivé vplyvy na voľne žijúce zvieratá a ľudské zdravie. Kvôli extrémnej perzistencii PFAS sú ním ohrozené súčasné aj budúce generácie. Jediný spôsob, ako prestať zvyšovať súčasnú záťaž znečistenia, je zakázať všetky PFAS.

Viac sa dočítate v správe na stránkach manifestu https://banpfasmanifesto.org/en/

Detská práca vo svete

16.02.2021

Detská práca je globálny problém, ktorý postihuje predovšetkým rozvojové, ale aj rozvinuté krajiny. Milióny detí vo svete sú pripravené o detstvo, pretože musia robiť prácu, ktorá ohrozuje ich zdravie a vzdelanie, a to aj napriek existencii zákonov zakazujúcich detskú prácu.

Ilustračná foto: Zeyn Afuang, unsplash.com

Odpad z cigariet

Patríte ku fajčiarom alebo odporcom cigariet? Čo urobíte s ohorkom z cigarety keď ju dofajčíte? Častokrát sa stretávame s názorom, že sa ohorky v prírode rozložia. Je to pravda? V nasledujúcom článku sa zameriame na problém odpadu z cigariet.

Európska snaha o obmedzenie ortuti a zákaz amalgámových výplní v zubnom lekárstve. Ako a prečo zakázať ortuť v zubných ambulanciách?

05.12.2016

Dňa 6. decembra 2016 sa zídu experti z Európskej komisie, Parlamentu Európskej únie a Európskej rady reprezentujúci názor členských štátov EU a budú rozhodovať o zákaze dentálneho amalgámu od roku 2023. Ten by mohol byť súčasťou širších legislatívnych opatrení, ktoré by obmedzili kontamináciu ortuti z európskych zdrojov a EU by tak naplnila Minamatský medzinárodný dohovor o ortuti z roku 2013. Slovenská republika má možnosť zastaviť používanie ortuti v amalgámových plombách.

Pages