predchádzanie vzniku odpadu

Júl bez plastov: zapojte sa do mesačnej kampane pre menej plastov

Júl bez plastu (v angličtine Plastic Free July) je celosvetové hnutie, ktoré vzniklo v roku 2011. Každoročne pomáha miliónom ľudí byť súčasťou riešenia plastového znečistenia – aby sme mohli mať čistejšie ulice, oceány a udržateľné komunity. Odhaduje sa, že v roku 2023 sa tejto iniciatívy zúčastnilo 89 miliónov jednotlivcov z viac ako 190 krajín. Aktívne sa zapojili nielen jednotlivci ale aj pracoviská, komunity, školy, kaviarne a maloobchody. 

 

Neplytvajme jedlom

Na celom svete sa vyhodí každý rok 1,3 miliardy ton potravín, čo predstavuje až jednu tretinu všetkých vyrobených potravín. V Európskej únii sa ich vyhodí ročne až 89 miliónov ton. Len priamo z domácností to je približne 37 miliónov ton. Podľa OSN na Slovensku vyhodíme ročne do kontajnerov 900 tisíc ton potravín. To znamená, že každý obyvateľ Slovenska vyhodí priemerne 0,44 kilogramu denne!

Nespaľujme odpady

Spálenie odpadu na ohnisku v záhrade, v sude, v krbe alebo v kotli sa môže zdať veľmi rýchle, pohodlné, lacné a tradičné riešenie. V minulosti to bol bežný spôsob zbavovania sa odpadov z domácnosti. V obciach neboli zavedené systémy zberu odpadov. Odpadov bolo neporovnateľne menej, ako je tomu dnes. To málo, čoho sme sa chceli zbaviť, nemalo tak rozmanité chemické zloženie ako dnešné odpady. Navyše znečistenie z iných zdrojov takmer neexistovalo. Za posledné ďesaťročia sa však situácia výrazne zmenila a preto už takéto „tradície“ nemôžeme „udržiavať“. Kvôli nášmu zdraviu a životnému prostrediu.

Burza šiat, topánok, kníh a ďalších vecí - "MINI Recyklácia Priateľov Zeme" 2018

Priatelia Zeme – SPZ opäť organizujú výmennú burzu, ktorá pomáha nielen ľuďom, ale aj prírode. 

Od 28. 5. (pondelok) do 31. 5. 2018 (štvrtok), na Festivalovom námestí 2 v Košiciach.

28.05.2018 to 31.05.2018

Mestská časť Košice - Sever; Festivalové námestie 2; na prvom poschodí

Nekupujme zbytočné obaly

Odpady z obalov vo veľkej miere končia voľne pohodené v prostredí. Pokrývajú brehy riek, hladiny jazier, sú splavované do morí kde sa hromadia a vytvárajú celé ostrovy plastov. Hromadia sa v žalúdkoch rýb, vtákov a ďalších zvierat, ktoré tieto plasty nevedia stráviť, ani vylúčiť a hynú. Mikroplasty (rozpadnuté plastové odpady) sú dokonca súčasťou vody, ktorú pijeme...

Požičiavajme si

Človek potrebuje niekde bývať, nejak sa presúvať, potrebuje rôzne veci pre prácu či zábavu. Vďaka zvyšujúcej sa životnej úrovni a vidine života v blahobyte, ktorú človeku ukazuje svet reklamy, človek túži mať čoraz viac. Za posledných 20 rokov vzrástlo množstvo odpadov na hlavu takmer dvojnásobne, pritom zadĺženosť osemnásobne.  Chceme vlastniť a neváhame sa zadĺžiť. Pritom  však nie všetky veci využívame neustále a tie by mohli poslúžiť viacerým, keby si ich požičiavali, či ich zdieľali. Alebo, pre zmenu, vymieňali.

Akciu usporiadajme ekologicky

Po akcii je čisto, na zemi sa neváľajú žiadne plastové poháre a taniere aj so zvyškami  jedla skončili v komposte.
Nie veľmi častý obraz po skončení festivalu, no predstavte si, že je to predsa len možné. A už aj na Slovensku máme prvé lastovičky, ktoré sa snažia k prostrediu, kde organizujú svoju akciu správať šetrne a nenechať po sebe na mieste konania žiaden odpad, respektíve neprispieť ním výdatne na najbližšiu skládku odpadov, či do spaľovne.

Pre recykláciu vytriedime polovicu odpadov. Ostatok zamoruje životné prostredie

Triedenie odpadov je to najmenej, čo by sme mali pre našu planétu urobiť. Len správne vytriedený odpad na jednotlivé zložky možno recyklovať – teda vrátiť späť do obehu. Okrem triedenia odpadov pre recykláciu by sme však mali vzniku odpadov predchádzať. Opätovným používaním výrobkov a obalov alebo obmedzovaním zbytočnej spotreby môžeme ušetriť ešte viac energie a prírodných zdrojov ako ušetríme recykláciou.

„Zrecyklujme“ si... Použime znovu, použime inak, opravme

Mnoho vecí, ktoré používame, sú jednorazové, teda po použití končia v tom lepšom prípade v triedenom zbere, v tom horšom, na skládke, v spaľovni, alebo v prírode. Kvôli príliš krátkemu životnému cyklu vecí vzniká veľké množstvo odpadov, s ktorým si momentálne nevieme poradiť ekologicky prijateľným spôsobom.

Burza šiat, topánok, kníh a ďalších vecí - "MINI Recyklácia Priateľov Zeme" 2017

Priatelia Zeme – SPZ opäť organizujú výmennú burzu, ktorá pomáha nielen ľuďom, ale aj prírode. 

Od 29. 5. (pondelok) do 1. 6. 2017 (štvrtok), na Festivalovom námestí 2 v Košiciach.

29.05.2017
Mestská časť Košice - Sever; Festivalové námestie 2; na prvom poschodí

Pages