nulový odpad

Každý rok si druhú májovú sobotu pripomíname Svetový deň pre spravodlivý obchod FAIR TRADE

V dnešnom konzumnom svete považujeme veci, ktoré používame, aj potraviny, ktorými sa živíme za samozrejmosť. Väčšinou sa nezamýšľame nad tým, odkiaľ pochádzajú, kto a za akých podmienok ich vyrobil. Pravdou je, že tieto podmienky nie sú vždy spravodlivé. Často sa za blahobytom rozvinutých krajín skrýva nedostatok a zneužívanie chudobných ľudí v rozvojových krajinách.  Mnoho obyvateľov v týchto krajinách pracuje v nezdravých podmienkach, za odmenu, ktorá nepostačuje ani na zabezpečenie základných ľudských potrieb. Preto vznikol koncept spravodlivého obchodu – fair trade, ktorý dáva príležitosť na rozvoj a slušné živobytie ľudom z najchudobnejších krajín sveta.

Neplytvajme jedlom

Na celom svete sa vyhodí každý rok 1,3 miliardy ton potravín, čo predstavuje až jednu tretinu všetkých vyrobených potravín. V Európskej únii sa ich vyhodí ročne až 89 miliónov ton. Len priamo z domácností to je približne 37 miliónov ton. Podľa OSN na Slovensku vyhodíme ročne do kontajnerov 900 tisíc ton potravín. To znamená, že každý obyvateľ Slovenska vyhodí priemerne 0,44 kilogramu denne!

Nespaľujme odpady

Spálenie odpadu na ohnisku v záhrade, v sude, v krbe alebo v kotli sa môže zdať veľmi rýchle, pohodlné, lacné a tradičné riešenie. V minulosti to bol bežný spôsob zbavovania sa odpadov z domácnosti. V obciach neboli zavedené systémy zberu odpadov. Odpadov bolo neporovnateľne menej, ako je tomu dnes. To málo, čoho sme sa chceli zbaviť, nemalo tak rozmanité chemické zloženie ako dnešné odpady. Navyše znečistenie z iných zdrojov takmer neexistovalo. Za posledné ďesaťročia sa však situácia výrazne zmenila a preto už takéto „tradície“ nemôžeme „udržiavať“. Kvôli nášmu zdraviu a životnému prostrediu.

Septembrové aktivity v obciach

06.10.2018

Priatelia Zeme – SPZ v septembri pokračovali v spolupráci s viacerými obcami. 
V Partizánskom, Rovinke a Volkovciach prednášali pre verejnosť o domácom kompostovaní, v Považskej Bystrici a Bánovciach nad Bebravou o tom, ako predchádzať vzniku odpadov a ako ich správne triediť a kompostovať. 

V Partizánskom pokračujú ďalšími aktivitami v projekte „Participácia verejnosti na príprave Koncepcie nakladania s odpadmi na obdobie 10-tich rokov“ a začali aj spoluprácu s Mikroregiónom nad Holeškou, kde budú spoločne s JRK Slovensko pripravovať Koncepciu smerovania k nulovému odpadu.

V Bratislave pokračovali na rozvoji komunitného kompostovania na dvoch „frontoch“: spoluprácou s mestskou časťou BA – Nové Mesto a s Magistrátom BA. V obidvoch prípadoch chystajú v najbližšej dobe vybudovanie viacerých kompostovísk pri bytových domoch.
 

Priatelia Zeme – SPZ na Biojarmoku

04.10.2018

Na tohtoročnom Biojarmoku v Trenčíne mali Priatelia Zeme – SPZ celodenný informačný stánok na ktorom informovali o možnostiach predchádzania vzniku odpadov, triedeného zberu a kompostovaní.
Po ukončení informačného stánku nasledovalo večerné premietanie filmu „Bez odpadu!“, ktoré bolo doplnené o diskusiu na tému „domácnosť bez odpadov“.

Stánok o film sa stretli s veľkým ohlasom, diskusiu po filme ukončilo až naliehanie usporiadateľov, že musíme opustiť budovu.

Filmové turné Bez odpadu! prináša zážitok a inšpiruje k zmene

20.02.2018

Nadmerná produkcia odpadov významne prispieva okrem iného aj k dvom veľmi závažným environmentálnym problémom dnešného sveta. V moriach a oceánoch znečistenie odpadmi zapríčiňuje úbytok biodiverzity a na súši zase tzv. skládkový plyn kvôli obsahu metánu urýchľuje klimatickú zmenu. Vieme ešte tieto trendy zvrátiť?

Nekupujme zbytočné obaly

Odpady z obalov vo veľkej miere končia voľne pohodené v prostredí. Pokrývajú brehy riek, hladiny jazier, sú splavované do morí kde sa hromadia a vytvárajú celé ostrovy plastov. Hromadia sa v žalúdkoch rýb, vtákov a ďalších zvierat, ktoré tieto plasty nevedia stráviť, ani vylúčiť a hynú. Mikroplasty (rozpadnuté plastové odpady) sú dokonca súčasťou vody, ktorú pijeme...

Premietanie filmu Bez odpadu! a diskusia o odpadoch v našom meste a krajine

Je možné neprodukovať odpad? Partneri Jen a Grant sa pustili do netradičného súperenia: koho kôš bude po roku dobrovoľnej skromnosti prázdnejší? Čo všetko ich toto úsilie stálo a čo im prinieslo? Filmový dokument je osobným príbehom dvoch mladých ľudí, ktorý vyvolá množstvo úsmevov a môže inšpirovať zmeny v správaní každého z nás. Prináša však tiež mrazivé súvislosti o globálnych dopadoch nadmerne konzumnej civilizácie.

Po premietnutí filmu diskusia s odborníkmi na odpady o aktuálnej situácii na Slovensku.

26.02.2018

Bratislava, Banská Bystrica, Žilina, Košice

Požičiavajme si

Človek potrebuje niekde bývať, nejak sa presúvať, potrebuje rôzne veci pre prácu či zábavu. Vďaka zvyšujúcej sa životnej úrovni a vidine života v blahobyte, ktorú človeku ukazuje svet reklamy, človek túži mať čoraz viac. Za posledných 20 rokov vzrástlo množstvo odpadov na hlavu takmer dvojnásobne, pritom zadĺženosť osemnásobne.  Chceme vlastniť a neváhame sa zadĺžiť. Pritom  však nie všetky veci využívame neustále a tie by mohli poslúžiť viacerým, keby si ich požičiavali, či ich zdieľali. Alebo, pre zmenu, vymieňali.

Pages