pyrolýza

Pomoc občanom v Senici proti zámeru pyrolýzy plastových odpadov

01.09.2024

V januári 2024 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA  (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) vo veci realizácie zámeru  „Úprava odpadov pre ich využitie v obehovom hospodárstve“ navrhovateľa SETECO s.r.o., v ktorej by malo ísť o pyrolýzu plastov. K uvedenému zámeru sme vypracovali a zaslali pripomienky na MŽP SR, žiadali o povinné hodnotenie a vyjadrili nesúhlasné stanovisko s realizáciou takejto činnosti. Dôvodom je skutočnosť, že uvedená  prevádzka s pyrolýzou plastov tak ako je popísaná v zámere je z hľadiska bezpečnosti a vplyvov na životné prostredie riziková.

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti výstavbe takéhoto zariadenia, pretože  uvedená technológia pyrolýzy plastov nie je dostatočne preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov. Veľmi rizikové sú aj jej výstupy, ktoré navrhovateľ označuje za neškodné a vhodné na ďalšie využitie. Nie je však pravda, že výstupný  pyrolýzny plyn bude mať vlastnosti zemného plynu, ako sa uvádza. Rovnako nie je pravda, že pyrolýzny olej je možné hneď použiť v krakovacích jednotkách v petrochemickom priemysle a tiež nie je pravda, že pyrolýzny tuhý zvyšok je inertným materiálom. Bolo dokázané, že všetky tieto výstupy obsahujú širokú škálu znečisťujúcich aj škodlivých látok, dokonca boli zistené aj tie najnebezpečnejšie látky,  ako sú dioxíny a furány.

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V januári 2024 sme sa prihlásili za účastníka konania v procese EIA, zaslali nesúhlasné stanovisko a argumenty, prečo s uvedenou investíciou nesúhlasíme.
  2. V januári 2024 sme realizovali odborné poradenstvo pre senickú samosprávu, ktorá bola od začiatku proti uvedenému zámeru. V mesačníku „Naša Senica“ vyšiel aj článok s našimi argumentami proti tomuto zámeru.
  3. V auguste 2024 sme zaslali na MŽP SR naše stanovisko aj k „správe o hodnotení činnosti“ a navrhli sme ministerstvu, aby vydalo súhlasné záverečné stanovisko až po vydaní integrovaného povolenia obdobnej prevádzky v Dvorcoch v Čechách, ako aj po dokladovaní úspešnosti spracovania výstupných produktov. Podľa informácie od navrhovateľa sa v Dvorcoch nachádza vybudovaná obdobná prevádzka, ktorá je v konaní o integrované povolenie.
  4. Dňa 12. 8. 2024 sa realizovalo verejné prerokovanie „správy o hodnotení činnosti“, na ktorom sme verejne vystúpili a prezentovali naše pripomienky a nesúhlasné stanovisko s realizáciou tejto investície. Proces EIA budeme sledovať aj ďalej.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Pomoc občanom Mesta Svit proti zámeru pyrolýzy plastov

01.07.2024

V mesiaci október 2022 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) zámeru na pyrolýzu plastov v areáli spoločnosti Chemosvit v meste Svit. Podľa navrhovateľa má ísť len o vývoj a testovanie, a preto svoje navrhované zariadenie nazval: „Vývoj a testovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov“. Podľa nášho posúdenia, vychádzajúc z legislatívy týkajúcej sa ochrany ovzdušia, by takéto zariadenie na vývoj a testovanie mohlo spracovať len 50 ton plastového odpadu ročne. Navrhovateľ však uvažuje s množstvom 1 000 – 1 250 ton ročne.

Priatelia Zeme – SPZ nechcú pripustiť, aby experimentálne zariadenie termickej depolymerizácie (pyrolýzy) spracovávalo navrhované množstvo plastových odpadov od 1 000 – 1 250 ton. Nepreverená technológia termickej depolymerizácie plastov môže byť ohrozením pre zdravé životné prostredie a zdravie ľudí.

Aktivity Priateľov Zeme  SPZ v danej veci

  1. K uvedenému zámeru sme vypracovali a zaslali pripomienkyna OÚ Poprad a žiadali, aby v prípade povolenia realizácie tohto navrhovaného zariadenia na vývoj a testovanie, bola povolená maximálna kapacita – 50 ton vstupných plastových odpadov ročne.
  2. V januári 2023 bolo vydané záverečné stanovisko OÚ Poprad, ktoré odsúhlasilo spracovanie navrhovaného množstva 1 000 – 1 250 ton plastových odpadov ročne. Proti uvedenému rozhodnutiu sme sa odvolali.
  3. Na základe nášho odvolania bola vec vrátená na nové konanie na OÚ Poprad, ktorý však opäť vydal rozhodnutie, že nie je potrebné posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Po našom opätovnom odvolaní už odvolací orgán OÚ Prešov vydal konečné rozhodnutie, ktorým však rozhodnutie OÚ Poprad potvrdil a naše odvolanie zamietol.
  4. Následne sme sa v decembri 2023 odvolali aj proti súhlasu OÚ Poprad na prevádzkovanie tohto zariadenia na zhodnocovanie odpadov, pretože súhlas vôbec nerieši ako sa bude ďalej nakladať s pyrolýznym olejov a pyrolýzny tuhý zvyšok chce odovzdávať na energetické využitie. Takýto prístup OÚ Poprad ohrozuje nielen životné prostredie, ale aj zdravie občanov.
    OÚ Poprad odbor opravných prostriedkov síce v prvom kole rozhodnutie prvostupňového orgánu zrušil a vec vrátil na nové prejednanie, avšak len z dôvodu procesnej chyby, na ktorú sme tiež poukázali (nebolo zvolané ústne konanie). Nakoniec v júni 2024 bol vydaný opäť „odpadársky“ súhlas na prevádzkovanie tohto zariadenia. Priatelia Zeme – SPZ v súčasnosti nemajú vedomosť o stave prevádzky a žiaľ občianska spoločnosť v meste SVIT sa v uvedenej veci neangažovala. 

 

CENTRUM POMOCI OBČANOM

 

 

Zámer – „Šurany – Pyrolýza plastových odpadov“

01.07.2024

V júni 2024 sa na enviroportáli vyskytol ďalší zámer na pyrolýzu zmesových plastov s názvom „Zariadenie na zhodnocovanie odpadových plastov na druhotnú surovinu, Šurany.“ Po preskúmaní uvedeného zámeru sme zistili, že táto technológia termickej depolymerizácie – pyrolýzy plastov nie je dostatočne preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov. Najzávažnejším argumentom proti realizácii uvedenej činnosti však bola skutočnosť, že namiesto minimálnej 500 m odstupovej vzdialenosti od obydlí, sa hranice pozemku najbližšieho obytného domu nachádzajú 85 m od umiestnenia tejto činnosti.

 Aktivity Priateľov  Zeme – SPZ  v danej veci:

V júni 2024 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA. K uvedenému zámeru sme vypracovali a zaslali stanovisko a pripomienky na MŽP SR. Žiadali sme o povinné hodnotenie a vyjadrili nesúhlasné stanovisko s realizáciou takejto činnosti. O odbornú pomoc nás požiadali aj miestni obyvatelia. MŽP SR ako príšlušný orgán v procese EIA nakoniec zastavilo konanie vo veci posudzovania tohto zámeru na základe jeho späť vzatia navrhovateľom. Je pravdepodobné, že odpor občanov a aj naše pripomienky mohli v tomto prípade ovplyvniť rozhodnutie navrhovateľa, aby vzal návrh na začatie EIA  späť.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Zámer „GREEN PARK ŠTÚROVO“ – pyrolýza plastov

12.06.2024

V máji 2022  sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA  (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) vo veci realizácie zámeru  „GREEN PARK ŠTÚROVO“, v ktorej by malo ísť o pyrolýzu plastov. K uvedenému zámeru sme vypracovali a zaslali pripomienky na MŽP SR, žiadali o povinné hodnotenie a vyjadrili nesúhlasné stanovisko s realizáciou takejto činnosti. Dôvodom je skutočnosť, že uvedená  prevádzka s pyrolýzou plastov tak ako je popísaná v zámere je z hľadiska bezpečnosti a vplyvov na životné prostredie riziková. Predovšetkým sú však rizikové jej výstupy, ktoré navrhovateľ deklaruje ako druhotné palivo, ale ktoré predstavuje zvýšené riziko pre životné prostredie, pretože pri jeho spaľovaní by do ovzdušia unikali škodlivé látky. 

Výsledok:

MŽP SR vydalo v novembri 2022 záverečé stanovisko, v ktorom súhlasí s realizáciou navrhovanej činnosti. Na základe uvedeného Priatelia Zeme – SPZ podali rozklad voči tomuto rozhodnutiu s požiadavkou na vydanie nesúhlasu s realizáciou tejto činnosti. Okrem nás rozklad podalo ešte Mesto Štúrovo, Mesto Ostrihom (Maďarsko) a LIMES-ANAVUM regionálne vlastivedné združenie.

Na základe návrhu Osobitnej rozkladovej komisie na MŽP SR (ďalej len „rozkladová komisia“), minister zrušil dňa 30. 04. 2024 súhlasné záverečné stanovisko a vec vrátil na nové prejednanie a rozhodnutie. Je potrebné podotknúť, že zo 16-tich pripomienok v našom rozklade, 13 pripomienok rozkladová komisia posúdila ako odôvodnené. Na základe jednej z našich pripomienok tiež požiadala o stanovisko Odbor ochrany ovzdušia na MŽP SR, ktorý tak ako aj my poukázal na niektoré nedostatočné informácie o posudzovanej technológii a vyjadril tiež pochybnosti o funkčnosti uvádzanej technológie. Veríme, že táto navrhovaná činnosť sa nebude realizovať. 

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti výstavbe takéhoto zariadenia, pretože  uvedená technológia termickej depolymerizácie – pyrolýzy plastov nie je dostatočne preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov a takisto produkty tejto technológie deklarované navrhovateľom ako druhotné palivo je problematické z hľadiska  ich následného využitia.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

 

Odborníci na MŽP SR uznali naše požiadavky v prípade škodlivého zámeru EIA chemickej recyklácie „GREEN PARK ŠTÚROVO“

12.06.2024

V máji 2022 sme sa prihlásili za účastníka konania v procese EIA - pri zámere chemickej recyklácie plastov „GREEN PARK ŠTÚROVO“. Na MŽP SR sme zaslali nesúhlasné stanovisko s realizáciou tejto činnosti, pretože sme ju posúdili ako rizikovú vo vzťahu k životnému prostrediu a zdraviu obyvateľstva. V novembri 2022  MŽP SR vydalo záverečné stanovisko, kde s uvedeným zámerom súhlasilo. Proti tomuto súhlasnému rozhodnutia sme na MŽP SR zaslali rozklad a trvali sme na našich predchádzajúcich pripomienkach. Odborníci v Rozkladovej komisii MŽP SR nakoniec zo 16-tich našich pripomienok posúdili 13 ako odôvodnené a vec navrhli ministrovi vrátiť na nové prejednanie a rozhodnutie. Minister MŽP SR na základe návrhu rozkladovej komisie dňa 30. 04. 2024 záverečné stanovisko zrušil a vec vrátil na nové prejednanie a rozhodnutie. Veríme, že táto škodlivá činnosť sa nebude realizovať.

Viac o zámere.

Zámer na energetické zhodnocovanie plastov v U. S. Steel Košice

29.02.2024

V apríli 2023 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) vo veci realizácie zámeru s názvom: „Zariadenie na zhodnocovanie odpadov „Veľkopriestorová koksárenská batéria č. 1 a Veľkopriestorová koksárenská batéria č. 3“ v DZ Koksovňa“ v U. S. Steel Košice, s. r. o. V skutočnosti by malo ísť o energetické využitie 20 000 ton plastov ročne, ktoré sa pyrolýznym spracovaním stanú súčasťou koksárenského plynu a koksu.

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti využitiu plastov, ako energetického nosiča pri technológii spracovania železa, pretože uvedená technológia termickej depolymerizácie – pyrolýzy plastov nie je dostatočne preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov. Problematické je predovšetkým následné využitie jej výstupov – pyrolýzny plyn (súčasť koksárenského plynu), pyrolýzny olej a tuhý pyrolýzny zvyšok (súčasť koksu).

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V apríli 2023 sme sa prihlásili za účastníka konania v procese EIA s uplatnením pripomienok k danému zámeru, vyjadrením nesúhlasu s realizáciu tejto činnosti a s upozornením na nedostatočne preverené environmentálne vplyvy pyrolýzy plastov.
  2. Vo februári 2024 sme na MŽP SR zaslali stanovisko s pripomienkami proti správe  o hodnotení a s vyjadrením nesúhlasu s realizáciou tejto činnosti.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

 

Zámer pyrolýzy plastov v Dubnici nad Váhom

01.01.2024

V decembri 2023  sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA  (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) vo veci realizácie zámeru „Environmentálna transformácia prípravy odpadov pre ich ďalšie využitie“, navrhovateľa JMD IL s.r.o., v ktorej by malo ísť o pyrolýzu plastov. K uvedenému zámeru sme vypracovali a zaslali pripomienky na MŽP SR, žiadali o povinné hodnotenie a vyjadrili nesúhlasné stanovisko s realizáciou takejto činnosti. Dôvodom je skutočnosť, že uvedená  prevádzka s pyrolýzou plastov tak ako je popísaná v zámere je z hľadiska bezpečnosti a vplyvov na životné prostredie riziková.

Priatelia Zeme – SPZ súprincipiálne proti výstavbe takéhoto zariadenia, pretože  uvedená technológia pyrolýzy plastov nie je dostatočne preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov. Veľmi rizikové sú aj jej výstupy, ktoré navrhovateľ označuje za neškodné a vhodné na ďalšie využitie. Bolo dokázané, že všetky tieto výstupy obsahujú širokú škálu znečisťujúcich aj škodlivých látok, dokonca boli zistené aj tie najnebezpečnejšie látky,  ako sú dioxíny a furány. Z uvedeného dôvodu je nebezpečné, aby sa vzniknutý procesný plyn navrhovateľ energeticky využil v prevádzke ako bežný zemný plyn a tiež je nebezpečné považovať tuhý pyrolýzny zvyšok za inertný materiál.

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V decembri 2023 sme sa prihlásili za účastníka konania v procese EIA, zaslali nesúhlasné stanovisko a argumenty, prečo s uvedenou investíciou nesúhlasíme.
    V liste sme tiež  žiadali MŽP SR o povinné hodnotenie. MŽP SR v marci 2024 v rozhodnutí zo zisťovacieho konania rozhodlo, že uvedená zmena navrhovanej činnosti sa bude posudzovať vzhľadom na skutočnosť, že „realizáciou tejto zmeny nemožno úplne vylúčiť nepriaznivé vplyvy na životné prostredie“. Priatelia Zeme – SPZ budú sledovať ďalšie kroky navrhovateľa a v prípade potreby ďalej poukazovať na škodlivosť tejto investície.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Zámer pyrolýzy plastov v Piešťanoch

01.01.2024

V decembri 2023  sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA  (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) vo veci realizácie „Zariadenie na zhodnocovanie odpadových polymérov na druhotnú surovinu“ navrhovateľa AGADORA s.r.o., v ktorej by malo ísť o pyrolýzu plastov a dokonca aj opotrebovaných pneumatík. K uvedenému zámeru sme vypracovali a zaslali pripomienky na MŽP SR, žiadali o povinné hodnotenie a vyjadrili nesúhlasné stanovisko s realizáciou takejto činnosti. Dôvodom je skutočnosť, že uvedená  prevádzka s pyrolýzou plastov tak ako je popísaná v zámere je z hľadiska bezpečnosti a vplyvov na životné prostredie riziková a z uvedeného dôvodu úplne nevhodná na umiestnenie na okraji kúpeľného mesta.

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti výstavbe takéhoto zariadenia, pretože  uvedená technológia pyrolýzy plastov nie je dostatočne preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov. Veľmi rizikové sú aj jej výstupy, ktoré navrhovateľ označuje za neškodné a vhodné na ďalšie využitie. Bolo dokázané, že všetky tieto výstupy obsahujú širokú škálu znečisťujúcich aj škodlivých látok, dokonca boli zistené aj tie najnebezpečnejšie látky, ako sú dioxíny a furány. Z uvedeného dôvodu je nebezpečné, aby vzniknutý procesný plyn navrhovateľ energeticky využil v prevádzke ako bežný zemný plyn a dokonca, aby sa tuhý pyrolýzny zvyšok mohol použiť ako hydrosorpčný materiál pre pôdne aplikácie v poľnohospodárstve.

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V decembri 2023 sme sa prihlásili za účastníka konania v procese EIA, zaslali nesúhlasné stanovisko a argumenty, prečo s uvedenou investíciou nesúhlasíme.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Pomoc občanom v obciach v okolí závodu Duslo, a. s. Šaľa

01.04.2023

V mesiaci marec 2023 sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) zámeru „Rafinácia pyrolýzneho oleja z odpadových plastov v Duslo, a.  s., Šaľa“. Ide o spracovanie cca 45 000 ton pyrolýzneho oleja za rok, pričom nebolo jasne deklarované o aký pyrolýzny olej pôjde, či zo spracovania zmesového plastového odpadu alebo z určitých druhov plastu.

Priatelia Zeme – SPZ poukazujú na skutočnosť, že chemická recyklácia nie je ešte stále na uspokojivej úrovni v celosvetovom merítku a existujúce technológie nie sú dostatočne preverené z hľadiska ich environmentálnych vplyvov. Nesúhlasíme s využitím pyrolýzneho plynu, ktorý pri tejto rafinácii vznikne priamo na mieste prevádzky, na energetické účely. Z dôvodu obsahu kontaminantov v tomto plyne, by jeho spaľovanie bolo vysoko rizikovým z hľadiska vplyvu na životné prostredie a zdravie obyvateľstva.

Aktivity Priateľov Zeme  SPZ v danej veci

  1. K zámeru v procese EIA, ktorý obsahoval viaceré sporné, nepravdivé a zavádzajúce údaje a informácie, sme vypracovali pripomienky a zaslali na MŽP SR.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Pomoc občanom proti zámeru pyrolýzy plastov v Seredi

01.07.2021

V mesiaci jún 2021 sme sa (Priatelia Zeme – SPZ) prihlásili do konania k realizácii zámeru termickej depolymerizácie plastov (pyrolýzy) v meste Sereď. K uvedenému konaniu sme zaslali pripomienky na MŽP SR a vyjadrili nesúhlas s takouto realizáciou.

Na základe zverejnenia tohto zámeru na stránke https://www.enviroportal.sk/sk/eia pod názvom „Výroba technických plynov z odpadov s využitím plynovej chromatografie a zhodnotenie odpadov procesom regeneratívnej katalytickej oxidácie“ navrhovateľa Infra Waste a. s., Františkánske námestie 7, 811 01 Bratislava – mestská časť Staré mesto sme tento zámer:

  • posúdili, vypracovali naše pripomienky a zaslali na MŽP SR,
  • zároveň sme požadovali povinné hodnotenie tejto činnosti,
  • vyjadrili sme nesúhlasné stanovisko s realizáciou takejto činnosti, pretože ide o veľmi rizikovú prevádzku tak z hľadiska bezpečnosti, ako aj environmentálnych vplyvov. V prevádzke sa majú najprv z plastov získavať frakcie rôznych plynov, ktoré sa majú následne v tejto prevádzke zneškodniť spálením.

Výsledok:

Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie ešte nie je ukončený, ďalší priebeh konania budeme monitorovať. Veríme, že takáto škodlivá činnosť sa nezrealizuje. 

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti výstavbe tohto zariadenia, ktoré navrhovateľ síce označil za výskumno-vývojové centrum, avšak v skutočnosti namiesto 50 t plastového odpadu, ktorý je  možné vo výskumno-vývojových centrách spracovať, má investor záujem o spracovanie 7 000 t zmesového plastu ročne. Uvedená technológia termickej depolymerizácie plastov je riziková tak z hľadiska bezpečnosti, zdravia obyvateľstva, ako aj environmentálnych vplyvov.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Pages