Skládky

Slovensko – skládkovacia veľmoc? Alebo ako ani tisíckrát opakovaná lož sa nemusí stať pravdou!

03.06.2024

Posledné roky sa objavujú desiatky rôznych článkov a vyjadrení, v ktorých je Slovensko postavené do úlohy veľmoci – skládkovacej. Veľmi rád to používa aj nový minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Vo väčšine prípadov z nich vôbec nie je jasné, v čom spočíva naše veľmocenstvo. Jednoducho je to iba konštatovanie, bez akýchkoľvek dôkazov a zdrojov. Sú ale aj články, ktoré sa tvária ako analýzy a účelovo vytrhnú z kontextu vybrané informácie. Jednu vec majú tieto články spoločnú – negatívny pohľad na výsledky v odpadovom hospodárstve SR. 

Zámer „Obehové centrum pre úpravu a zhodnocovanie odpadov a rozšírenie skládky nie nebezpečného odpadu”

28.04.2022

V apríli 2022  sa na Priateľov Zeme – SPZ obrátili občania obce Zavar s prosbou o posúdenie zámeru „Obehového centra pre úpravu a zhodnocovanie odpadov a rozšírenie skládky nie nebezpečného odpadu“ a s otázkou,  či daný zámer nebude mať negatívny vplyv na životné prostredie a zdravie obyvateľstva v obci Zavar. 

Výsledok:

Po dôkladnom preštudovaní tohto zámeru sme občanov uistili, že daný zámer je v súlade s potrebným smerovaním  odpadového hospodárstva v danej oblasti, pretože ide o o vybudovanie mechanicko-biologickej úpravy pre dovážaný zmesový komunálny odpad na skládku a čo je zároveň aj splnenie legislatívnej požiadavky platnej od 1.1.2023. Po realizácii tejto činnosti bude zabránené ukladaniu odpadom, ktoré spôsobujú vznik skládkového plynu, ako aj zabránené vysýpaniu ľahkým predovšetkým plastovým odpadom, ktoré sú v súčasnosti rozfukované častými vetrami po okolitých poliach.  Pridružené rozšírenie skládky je určené na uloženie tohto upraveného komunálneho odpadu, ktorý už nebude viac predstavovať záťaž pre životné prostredie. Súčasťou tohto zámeru je aj rozšírenie kompostárne na vytriedený biologicky rozložiteľný odpad, čo je tiež veľmi dôležitá aktivita vzhľadom na rastúce množstvo vyzbieraného biologicky rozložiteľného odpadu v zvozovej oblasti danej prevádzky.

Priatelia Zeme – SPZ poukázali nielen na splnenie legislatívnej požiadavky pri realizácii tohto zámeru, ale aj na ďalšie motivovanie občanov Trnavy a priľahlých obcí na zvyšovanie triedenia recyklovateľných zložiek komunálneho odpadu a postupné znižovanie zmesového komunálneho odpadu dovážaného na mechanicko-biologickú úpravu, čo by sa v prípade výstavby spaľovne na komunálny odpad nerealizovalo, pretože spaľovňa by naopak potrebovala veľké množstvá zmesového komunálneho odpadu bez zvyšovania vytriedenia aj recyklovaných zložiek. Podrobnejšie negatívne stránky spaľovní na komunálny odpad sú uvedené na našej stránke www.stopspalovniam.sk.
 

Občania obce Jasov a jej samospráva, ako aj samosprávy obcí Debraď a Poproč a samosprávy mesta Medzev a Moldavy nad Bodvou proti rozšíreniu existujúcej skládky na komunálny odpad o skládku na nebezpečný odpad v katastri obce Jasov

28.02.2020

PORADENSTVO PRE OBCE a OBČANOV

Vo februári 2020 sme boli požiadaní o poskytnutie pomoci v prípade nesúhlasu občanov obce Jasov ako aj jej samosprávy so zámerom „JASOV – integrované zariadenie na nakladanie s odpadmi“, ktorý bol v danom čase v etape posudzovania vplyvov na životné prostredie podľa zákona č. 24/2006 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. S týmto zámerom okrem občanov obce  Jasov a jej samosprávy nesúhlasili aj ďalšie okolité obce Debraď a Poproč a mestá Medzev a Moldava nad Bodvou.

Navrhovateľ- spoločnosť REMKO Sírnik, s.r.o. svoju plánovanú investíciu síce nazval ako „integrované zariadenie na nakladanie s odpadmi“, avšak v podstate išlo o rozšírenie existujúcej skládky na komunálny odpad (skládka na nie nebezpečný odpad) o nové zariadenie skládky na nebezpečný odpad vrátane realizácie zastrešenej haly na zber a zhromažďovanie nebezpečných odpadov. Takýto zámer na vybudovanie novej skládky nie je v súlade s koncepciou Programu odpadového hospodárstva  SR 2016 – 2020 a je v priamom rozpore so so záväzkami a cieľmi SR v oblasti odpadového hospodárstva

Naša pomoc:

  • posúdili sme „Zámer podľa zákona č. 24/2006 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a vypracovali pripomienky k jeho obsahu s výsledkom, že uvedený zámer nie je v súlade s koncepciou Programu odpadového hospodárstva  SR na roky 2016 – 2020,
  • občanom bola poskytnutá právna pomoc ako v danej veci postupovať z hľadiska uplatnenia práv verejnosti ako účastníka konania v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie,
  • samospráve boli poskytnuté odporúčania ako využiť svoje právomoci v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie a následne v prípadnom územnom a stavebnom konaní.

Výsledok:

Na žiadosť navrhovateľa – spoločnosti REMKO Sírnik, s.r.o. bolo správne konanie vo veci posudzovania vplyvov na životné prostredie nakoniec zastavené a uvedený zámer sa realizovať nebude.

Priatelia Zeme – SPZsú proti výstavbe akejkoľvek novej skládky odpadov.

Priatelia Zeme podporujú boj Pezinčanov proti skládke odpadu

12.09.2008
Priatelia Zeme-SPZ spolu s predstaviteľmi mnohých občianskych združení a mimovládnych organizácií z celého Slovenska sa v stredu 10. septembra 2008 zúčastnili protestnej demonštrácie proti ďalšej skládke odpadu v Pezinku. Zástupcovia košických združení Priatelia Zeme-SPZ a Sosna svojou účasťou na demonštrácii vyjadrili dlhodobú podporu občianskej iniciatíve Skládka nepatrí do mesta a tisíckam Pezinčanov, s ktorými spolupracujú už od začiatku ich snaženia za zdravé životné prostredie.

Priatelia Zeme spúšťajú projekt na odstránenie príčin znečistenia Ružína

30.06.2008
Priatelia Zeme-SPZ tento víkend usporiadali prvú z akcií projektu, zameraného na odstraňovanie príčin znečistenia vodnej nádrže Ružín odpadmi. Uskutočnili prvú z rady ankiet medzi chatármi o tom, ako nakladajú s odpadom a monitorovali výskyt tzv.čiernych skládok v časti Ružína.

Bez systémových zmien môžu zámery skládok podobné Pezinku ohroziť aj ďalšie obce

19.03.2008
Zlý projekt skládky odpadov v Pezinku, v geologicky nevhodnej lokalite a menej než 300 m od obytnej zóny, rezonuje v posledných týždňoch v spoločnosti. Kauza zároveň vyvoláva rastúci záujem verejnosti o alternatívy.

SIŽP škodí tým skládkam, ktoré dodržujú zákon

17.10.2007
Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) svojim správaním nabáda prevádzkovateľov skládok odpadov k nečinnosti pri dodržiavaní bezpečnostných štandardov EÚ. Na základe ich vlastných výziev im umožňuje predlžovať termíny, v ktorých majú zosúladiť neutešený stav na svojich prevádzkach s európskou smernicou. Uviedol to právny poradca Priateľov Zeme – SPZ Jozef Šuchta.

Pages