Priatelia Zeme sa postarali o prvý ročník zelenej Pohody

Tlačová správa
Košice
24. júl 2006
Festival Bažant Pohoda má za sebou prvý zelený ročník. Postarali sa oň Priatelia Zeme, ktorí so stovkou dobrovoľníkov zabezpečovali triedenie odpadu v areáli festivalu. Tento rok bol vďaka tomu čistý a podarilo sa vytriediť 4,7 tony odpadov.
„Dokázali sme v nebývalej miere spropagovať triedenie odpadu, a tak aj lepšie nakladanie s druhotnými surovinami,“ hovorí Radoslav Plánička z Priateľov Zeme-SPZ, ktorí separovaný zber koordinoval.

Z celkového množstva 30 ton odpadov sa vďaka triedenému zberu Priateľov Zeme-SPZ podarilo zrecyklovať a energeticky zhodnotiť až 4,7 tony, teda cca 15% z celkového množstva. Priatelia Zeme veria, že počas budúcich ročníkov miera triedenia odpadu na festivale stúpne.

„Išlo o prvý ročník, ktorý pre nás znamenal náročnú logistickú operáciu. Pracovali sme so stovkou dobrovoľníkov a v spolupráci s partnermi zabezpečili hustú sieť kontajnerov. Podarilo sa nám nastaviť vysoko latku pre ďalšie festivaly, ale aj výrazne spropagovať myšlienku ekologickejšieho nakladania s odpadmi,“ poznamenáva Plánička. Priateľov Zeme už počas prvého dňa festivalu oslovili organizátori iného podujatia s prosbou o pomoc pri zavedení triedenia.

Spokojní boli aj organizátori Pohody. „Bolo to úžasné. V mene všetkých ľudí, ktorí na festivale robia sa chceme poďakovať Priateľom Zeme aj dobrovoľníkom. Takýto čistý festival je raritou nielen na Slovensku, ale aj v celosvetovom meradle. Verím, že sa nám v budúcom roku podarí systém dotiahnuť do dokonalosti a vyseparovať viac odpadu,“ uviedol šéf festivalu Michal Kaščák.
Ľudia si podľa neho z festivalu neodnášajú len príjemný pocit čistoty, ale aj poznanie, že separovanie odpadu má zmysel.

Priatelia Zeme počas minulých ročníkov na Pohode zabezpečili pokusný triedený zber v malom rozsahu. Táto skúsenosť ich inšpirovala k tomu, že organizátorom navrhli, aby sa odpad triedil na celom festivale. Prvý ročník zelenej Pohody hodnotia ako úspech. Organizácia už takmer desať rokov presadzuje také riešenia v odpadovom hospodárstve, ktoré sa riadia hierarchiou: 1. minimalizuj, 2. opätovne používaj, 3. separuj a kompostuj. Ide o riešenia, ktoré nie sú škodlivé pre životné prostredie.
 Radoslav Plánička, koordinátor podujatia, Tel.: 0903 669 886, planicka@priateliazeme.sk
Barbora Černušáková, mediálna koordinátorka. Tel: 02/524 421 04, cernusakova@changenet.sk
Kľúčové slová: