Prečo to robiť?

Mnoho vecí, ktoré používame, sú jednorazové, teda po použití končia v tom lepšom prípade v triedenom zbere, v tom horšom, na skládke, v spaľovni, alebo v prírode. Kvôli príliš krátkemu životnému cyklu vecí vzniká veľké množstvo odpadov, s ktorým si momentálne nevieme poradiť ekologicky prijateľným spôsobom.

Pritom mnoho z týchto vecí je možné opätovne používať, použiť ich inak, či ich ešte opraviť a používať ďalej. Opätovné používanie má vyššiu prioritu ako recyklácia, pretože spotrebuje menej ľudskej práce, menej energie, menej vyťažených surovín, a tým sa menej znečistí životné prostredie. Opätovné používanie je aj vytvorenie nového výrobku z častí starých výrobkov, zvyškov z výroby, z prepravy, použitých obalov a pod. Pri pretváraní týchto materiálov sa zväčša využívajú jednoduché postupy, ktoré nie sú náročné na energiu či prácu. Opätovné požívanie je zaujímavou možnosťou uplatnenia pre výrobcov, remeselníkov, chránené dielne, centrá opätovného používania, ale aj pre nás, jednotlivcov.

Je len na nás, či sme ochotní pripustiť drobné zmeny v našich zvyklostiach, aby sme veci používali znovu, dlhšie, a na našej vynaliezavosti a tvorivosti, ako nájsť veciam nové využitie. Prinášame vám pár tipov, ktoré ukazujú, že opätovné používanie či využitie vecí na iný účel nie je len ekologické a funkčné, ale môže byť aj originálne a pekné.

Použime znovu

  • Stavebné materiály: Staré pálené tehly zo stavieb sú pevné a majú charakteristický nezameniteľný vzhľad, keď sú neomietnuté. Kusy betónu, muriva, použime do základov stavby.
  • Obkladačky, dlaždice: Staré obkladačky, dlaždice na výborne hodia na tvorbu mozaiky, či už na podlahe, stenách, alebo ako dekoratívny prvok okolo umývadla, sprchy...
  • Sklenené fľaše: Sú najvhodnejšie na dlhšie uchovávanie minerálnych vôd, pokiaľ si ich chodíme naberať ku prameňom. Obdobne využime aj použité PET fľaše.
  • Sklenené kahance: Stačí kúpiť náplne do kahancov, nekupujme neustále nové kahance. Triedený odpad na cintorínoch nie je bežne zavedený, a tak kahance spolu s ostatnými odpadmi končia na skládkach.
  • Zaváracie (zaváraninové) poháre: Pri zaobstarávaní zaváracích pohárov uprednostnime tie s patentným uzáverom alebo skrutkovacím víčkom.
  • Papier: Na papier tlačme obojstranne, jednostranne potlačené papiere používajme znovu, alebo ich venujme do škôlky. Prednostne používajme recyklovaný papier, moderné recyklované papiere sú na nerozoznanie od bežných nerecyklovaných.
Poškodené rôznofarebné kachličky poslúžia na výrobu mozaiky.

Použime inak

  • Pet fľaše: Po zrezaní poslúžia ako kvetináče, nádoby na skrutky, či iné drobnosti, kŕmidlo pre vtáky. Dajú sa však použiť aj ako tienidlá na lampy (len na žiarivky, resp. svetelné zdroje, ktoré sa nezohrievajú na vyššie teploty) alebo rôzne iné výrobky, náročnejšie na prácu: pospájaním PET fliaš môžeme zhotoviť plavidlo, kreslo atď.
  • Drevené palety: Môžeme ich použiť na výrobu sedacej súpravy, stolíku. Veľmi ľahko z nich môžeme urobiť kompostér. Po pridaní pár dosiek a prichytení na stenu poslúžia ako vertikálne záhrady. Ich pospájaním ich samozrejme môžeme využiť aj na zložitejšie konštrukcie.
  • Tetrapak: Po nastrihnutí a nalepení suchého zipsu poslúži ako peňaženka. Taktiež poslúži ako kvetináč, nádobka na skrutky, či iné drobnosti.
  • Pneumatiky: Z pneumatiky sa dajú vyrezaním vyrobiť hojdačky rôznych tvarov. Osadením do zeme a vhodným rozostavením poslúžia na detských ihriskách. Po uložení na seba a vložení plastového vreca poslúžia ako odpadová nádoba.
  • Záclony: Dajú sa z nich vyrobiť ekologické náhrady jednorazových sáčkov pre nákup zeleniny a ovocia. Stačí nám ihla a niť.
  • Plechový sud: Môžeme si z neho vyrobiť rotačný kompostér, ktorý nám poslúži pre efektívne kompostovanie – materiál nie je potrebné prekopávať, stačí sud párkrát otočiť, čím dôjde k premiešaniu kompostovaného materiálu.
  • Papier: Z prútov zo zrolovaného papiera si môžeme košikárskou technikou upliesť košík, misku. Akurát s tým rozdielom, že jednotlivé prúty nadpájame lepením. Zo starého papiera si tiež môžeme vyrobiť domáci recyklovaný papier na dekoratívne účely. Dáme rozmočiť starý papier, zmixujeme ho, zmes rozvaľkáme a medzi dvomi sieťkami z nej vytlačíme vodu a necháme uschnúť. Môžeme pridať lístky kvetov, či iné dekorácie.
  • Textil: Veľmi dobre poslúži na výrobu kobercov, tkaním z natrhaných alebo nastrihaných pruhov textilu, alebo vypletaním do kruhu, čo sú tradičné techniky.
  • A mnohé iné...
Staré palety sú najjednoduchšou cestou ako si vyrobiť kompostér.

Opravme

Snažme sa opraviť staršie veci. Mnoho opráv sa dá zvládnuť s lepiackou páskou, lepiacou pištoľou, s pár skrutkami, ihlou a niťou a pod. Zdokonaľujme sa v takýchto opravách.

Služby „recyklátorov“

Pozrime sa, či v našom okolí nie sú ľudia, čo sa venujú opätovnému používaniu. Bežne v mestách fungujú bazáre, kde sa dajú zaobstarať staršie veci, v niektorých mestách fungujú opravovne obuvi, elektrospotrebičov a pod. Využívajme ich služby.

V niektorých mestách sa konajú výmenné burzy, kde môžete doniesť veci, ktoré už nepotrebujete a naopak, nájsť veci, ktoré vám ešte môžu poslúžiť. V západných krajinách fungujú aj centrá opätovného používania, prostredníctvom ktorých staršie veci nachádzajú svoj „druhý život“. Prvé takéto centrum na Slovensku zriadila v r. 2022 v Bratislave spoločnosť OLO.

Opravárenské kaviarne

Počuli ste o Repair Café? Ako už z názvu vyplýva, reč je o kaviarňach, nie však obyčajných, ale opravárenských. Opravárenské kaviarne sa od klasických kaviarní odlišujú tým, že ich ľudia navštevujú za účelom opravenia si nejakej veci.

V opravárenských kaviarňach majú návštevníci okrem šálky kávy k dispozícii rôzne nástroje a materiály, ktoré im pomôžu pri opravách oblečenia, nábytku, elektrických spotrebičov, bicyklov, riadov, hračiek atď. Nechýbajú v nich ani odborníci s opravárenskými zručnosťami, ktorí radia a pomáhajú s opravami. Odborníci pracujú ako dobrovoľníci, každá ich rada a pomoc je bezplatná. Návštevníci platia len za použitie nových materiálov, ako sú káble, zástrčky, poistky a pod. Zákazníci, ktorí si nemajú čo opraviť, si môžu vychutnať šálku kávy alebo čaju, pomôcť iným s opravami, alebo si môžu prečítať knihy o opravách a načerpať inšpiráciu. Kaviarne nie sú otvorené každý deň, zvyčajne sa podujatia konajú v určitý deň v týždni alebo mesiaci. S termínom a miestom podujatia je verejnosť dopredu oboznámená.

Opravárenské kaviarne sú rozšírené po celom svete. U nás sa podobné aktivity realizujú zatiaľ len zriedka. Prečítajte si viac o opravárenských kaviarňach a o tom, kde môžete nájsť opravárenskú kaviareň na Slovensku.

Opravujme si veci, alebo si ich dajme opraviť.

Ďalšie inšpirácie

Existuje mnoho ďalších inšpirácií dostupných na internete (heslá ecodesign, reuse, diy...). Pozrime sa napr. čo ponúkajú heslá „diy pet bottle“ ;) (pozn. Diy, alebo D.I.Y. znamená Do it yourself/Urob si sám)

Pokiaľ ste sami vymysleli niečo zaujímavé, ako veci opätovne použiť, či ich využiť inak, pošlite nám ukážku. Môžeme ju zverejniť na našich stránkach a spolu tak môžeme inšpirovať ďalších ľudí k opätovnému používaniu.

Recyklujme s humorom

Súvisiace informačné materiály, články

Opravárenské kaviarne “Repair Café“ pomáhajú znížiť množstvo odpadu

07.11.2019

Počuli ste o Repair Café? Ako už z názvu vyplýva, reč je o kaviarňach, nie však obyčajných, ale opravárenských. Opravárenské kaviarne sa od klasických kaviarní odlišujú tým, že ich ľudia navštevujú za účelom opravenia si nejakej veci.