Fakty o obaloch a environmentálnych dopadoch odpadov z obalov - infografiky
Tento obsah bol vytvorený 10.11.2023. Posledná aktualizácia 12.11.2023.Prevzaté zo stránky ewwr.eu.
Stránku prevádzkujú
Priatelia Zeme - SPZ
v rámci projektu
Škola udržateľnosti
Vo svete prebiehajú rôzne kampane pre znižovanie množstva odpadov. Touto stránkou sa pripájame k tým týždňovým, keď počas jedného týždňa upozorňujeme na problematiku množstva odpadov a znečistenia a ponúkame tipy, čo môže verejnosť, obce či školy robiť.
Európsky týždeň znižovania množstva odpadu (The European Week for Waste Reduction - EWWR ) je najväčšou kampaňou na zvýšenie povedomia o predchádzaní vzniku odpadu v Európe. Spája jednotlivcov, školy, podniky, samosprávy, mimovládne organizácie a združenia, ktoré organizujú aktivity na zvýšenie povedomia o znižovaní odpadu. Každý rok sa zameriava na špecifickú tému, s cieľom predchádzať vzniku odpadu. Európsky týždeň znižovania množstva odpadu prebieha od roku 2009, kedy sa konal prvýkrát. Odvtedy prebieha táto akcia každý rok. Zvyčajne sa koná v predposledný alebo posledný týždeň v novembri. [2].
Každý rok sa milióny ľudí na celom svete zaviažu, že počas septembra na týždeň znížia množstvo odpadu na skládkach či v spaľovniach – ušetria peniaze, ochránia zdroje a zabavia sa pri tom. Zero Waste Week založila Rachelle Strauss v roku 2008. Zúčastniť sa môže ktokoľvek – či už ste jednotlivec, firma, organizácia, komunita, škola, univerzita alebo samospráva. Chcete sa k nám pridať pri šetrení peňazí, ochrane zdrojov a zábave? Týždeň nulového odpadu sa vždy koná týždeň začínajúci prvým pondelkom v septembri, takže dátumy sa každý rok menia. Pozrite si v kalendári prvý pondelok v septembri a to bude prvý deň týždňa kampane!
Inšpirujte sa našimi tipmi ako predchádzať vzniku odpadov. Zapojte sa spôsobom, ktorý Vám je blízky, dajte vedieť svojim priateľom a rodine a navzájom sa podporujte. Budeme veľmi radi, ak nám dáte vedieť, aké aktivity ste zrealizovali a čo sa Vám podarilo. Prosím, napíšte nám email na tyzden@priateliazeme.sk alebo nás informujte pomocou formulára. Budeme radi ak pri aktivitách na predchádzanie vzniku odpadov nezostanete len počas tohto týždňa, ale stanú sa každodennou súčasťou vášho života.
Prevzaté zo stránky ewwr.eu.
Existuje množstvo spôsobov ako môže každý z nás znížiť množstvo odpadu z obalov a prispieť tak k riešeniu tohto problému. Nižšie uvádzame niekoľko tipov na aktivity pre jednotlivcov, samosprávy a nápady na školské aktivity, ktoré môžu byť realizované nielen počas týždňa znižovania odpadu.
Školy majú možnosť vzdelávať svojich žiakov o problematike odpadov, ich vplyve na životné prostredie a možnostiach ako im predchádzať. Počas týždňa znižovania množstva odpadu môžu školy začleniť túto problematiku do vyučovania na rôznych predmetoch. Okrem prírodopisu to môže byť aj na iných predmetoch ako napr. matematika (analýzy odpadu, prepočty produkcie), výtvarná výchova (tvorba umeleckých diel z odpadových obalov) slovenský jazyk a literatúra (písanie básní, úvah) a pod. Prinášame niekoľko tipov na aktivity, ktoré sú zamerané na obaly a môžu byť zorganizované na školách:
Samosprávy majú dôležitú úlohu pri znižovaní množstva odpadu, preto prinášame pár tipov aj pre ne:
Všetky kvízy, hry, skladačky nájdete tu.
Ďalšie skladačky: >>> o kompostovaní biologických odpadov, >>> o nekupovaní balenej vody a pití vody z prameňov, >>> o opravovaní pokazených vecí a znovupoužívaní, >>> o používaní plátených tašiek, >>> o triedení odpadov a zálohovaní obalov
Zdroje:
[1] https://ewwr.eu/take-part/#thematic_focus
[2] https://ewwr.eu/project/#who-we-are
[3] https://www.zakonypreludi.sk/zz/2015-79
Každý z nás môže prispieť k tomu, aby sme produkovali menej odpadov a aby vzniknuté odpady boli viac recyklované. Ročne vyprodukujeme na Slovensku skoro 2 milióny komunálnych odpadov. Z toho viac ako tri štvrtiny končia na skládkach, v spaľovniach, v prírode, zamoruje naše prostredie a ohrozuje naše zdravie. Dá sa to však ovplyvniť. Ako, to sa dočítate v tomto letáku.
Brožúra v netradičnom formáte, skladaná ako leporelo bez zošívania. Plnofarebná, na recyklovanom papieri. Rok vydania 2010.
Obsahuje ekotipy rozdelené podľa oblastí v ktorých sa dajú aplikovať: na nákupoch, pri údržbe domácnosti, starostlivosti o seba, deti, blízkych, v kuchyni, pri stole, v kúpeľni, na cestách, v práci a mnohé iné. Každá oblasť je graficky ilustrovaná. Brožúrka má ambíciu byť každodenným pomocníkom, ktorý nám ponúka mnoho nápadov ako zmenšiť našu ekologickú stopu.
Leták A4 zložený na tretiny, plnofarebný na recyklovanom papieri, rok vydania 2010.
Obsahuje výber ekotipov, ktoré nám môžu pomôcť znížiť množstvo nami produkovaných odpadov, alebo predísť vzniku odpadov. To je často len otázkou vhodnej voľby, drobných zmien v zaužívaných každodenných stereotypoch.
Zapojte sa do aktivít a zašlite nám fotografiu pre uverejnenie v galérii na tejto stránke a na našom facebooku. Buďte inšpiráciou pre ďalších znižovateľov vzniku odpadu :)
Vieme, že znižovať množstvo odpadov sa snažia mnohí, učiteľky či učitelia na školách, žiačky/žiaci, študentky/študenti, ale aj zástupcovia obcí, či aktívne občianky/občania... ďakujeme vám za to, a aj za fotografie, ktoré ste nám zaslali :) Veľmi nás potešilo, aké úžasné aktivity ste robili a posilnilo to v nás presvedčenie, že mladá vzdelaná generácia si poradí so všetkým, nielen s tým ako znížiť množstvo odpadov :)
Zapojené školy: Stredná zdravotnícka škola v Trnave; Základná škola Sídlisko II, Vranov nad Topľou; ZŠ Pieninská 27, Banská Bystrica; Gymnazium Ivana Kraska, Rimavska Sobota; SZŠ Trnava, Daxnerova 6; ZŠ Dr. Štefana Osuského, Dolné lúky 357, Brezová pod Bradlom; Stredná odborná škola obchodu a služieb, Ul. 1. mája 1264, Púchov; SZŠ pre žiakov s poruchami aktivity a pozornosti v Prešove; Súkromná základná škola Oravská cesta 11, Žilina; Základná škola Pavla Országha Hviezdoslava, 06901 Snina; Obchodná akadémia Šurany; SOŠ gastronómie a služieb, SDH 3, Prešov
Zapojené samosprávy: Prešov; Turzovka; Kalava; Galanta; Štvrtok; Bardejov
Priatelia Zeme – SPZ
poštová adresa: Haluzice 761, 91307 Haluzice
tel: 0903 77 23 23
e-mail: spz@priateliazeme.sk
Obsah týchto stránok (dielo), pokiaľ nie je uvedené inak, podlieha licencii Creative Commons: Uveďte autora - Nevyužívajte dielo komerčne - Zachovajte licenciu
1996 - 2024
Táto webová stránka bola vytvorená v rámci projektu "Škola udržateľnosti".
Občianske združenie Priatelia Zeme – SPZ ďakujú za finančnú podporu od Európskej únie. Za obsah tejto stránky zodpovedajú Priatelia Zeme – SPZ.V žiadnom prípade nereprezentujú oficiálne stanovisko Európskej únie, ktorá nezodpovedá za žiadne použitie informácií z tejto stránky alebo s nimi súvisiacimi materiálmi.