Od triedenia k minimalizácii odpadu

Priatelia Zeme – SPZ prezentovali výsledky dvoch úspešných projektov na konferencii v Bratislave

28.06.2011

Na záverečnú konferenciu k ukončeniu prvého programového obdobia Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu (2004 – 2009) pozvala Nadácia Ekopolis tri organizácie k prezentácii svojich projektov. Boli medzi nimi aj Priatelia Zeme – SPZ. Martin Valentovič predstavil účastníkom dva projekty – „Viac recyklácie, menej znečistenia“ a „Od triedenia k minimalizácii odpadu“, ktoré úspešne realizovali v rokoch 2009 a 2010.

Priatelia Zeme - SPZ prezentovali na konferencii úspešné projekty

17.03.2011

Konferencia „Zelené šance“ sa konala v Banskej Bystrici. Usporiadala ju Nadácia Ekopolis s cieľom odprezentovať úspešné projekty, ktoré boli financované v rámci Blokového grantu EMVO – TUR. Zástupcovia Priateľov Zeme – SPZ boli na konferenciu pozvaní, aby predstavili výsledky dvoch projektov „Viac recyklácie, menej znečistenia“ a „Od triedenia k minimalizácii odpadu“, ktoré úspešne realizovali v rokoch 2009 a 2010.

Najlepší odpad je ten, čo nevznikne

„Raz som si cestou do práce chcela vypočuť správy, tak som vošla do obchodu s elektronikou. Našla som tam šikovné malé zelené rádio za 4 doláre a 99 centov. Kým som stála v rade, premýšľala som nad tým, ako je možné, že za 4,99 USD sa dá vyrobiť rádio a ešte mi ho privezú až pod nos. Kov bol pravdepodobne vyťažený v Južnej Afrike, ropa v Iraku, plasty sa vyrábali v Číne a celé to možno poskladal dohromady 15-ročný chlapec v mexickej maquiladore. 4,99 dolára by ani nestačilo na zaplatenie nájmu za policu, v ktorej ležalo, kým som si poň prišla. Možno ani na časť platu chlapíka v obchode, ktorý mi ho pomohol vybrať. Alebo na niekoľko zaoceánskych letov a jázd kamiónom, ktorý kúsky rádia prevážal. Ja som za to rádio nezaplatila. Tak kto zaňho zaplatil? Hmm, akísi ľudia zaplatili stratou svojho prírodného bohatstva - stratou svojho čistého vzduchu, zvýšením výskytu astmy a rakoviny. Možno deti niekde zaplatili svojou budúcnosťou...“ Annie Leonard, autorka Story of stuff

Rozhovor s Juraj Lukáčom: „Najväčším ohrozením divočiny je tá šedivá masa ľudí, ktorá sa na ničenie prírody nečinne prizerá.“

Patrí k najvýraznejším postavám environmentálneho hnutia na Slovensku. Je zakladateľ a náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK (LZ VLK), venujúcom sa záchrane prirodzených lesov. LZ VLK je vďaka unikátnej zbierke Kúp si svoj strom vlastníkom prvej súkromnej rezervácie na Slovensku.

Pages