Vplyv turizmu na životné prostredie
Masový turizmus má na mnohé miesta na Zemi devastujúci vplyv. Mnoho ľudí by si chcelo vychutnať neporušenosť panenskej prírody, avšak svojim správaním túto panenskosť narúšajú. Turizmus predstavuje celkovo približne 8 % emisií1 CO2. Napríklad na Seychelách a Maledivách je turizmus zodpovedný až za 80 % emisií. Takéto miesta sú v ťažkej pozícii, pretože obyvatelia sú na jednej strane závislí na cestovnom ruchu, na strane druhej sú kvôli svojej zraniteľnosti a citlivosti na klimatické zmeny turizmom tieto miesta ohrozené. V prímorských rozvojových krajinách, v ktorých sa masívne budujú turistické destinácie, často okolie trpí vysokým znečistením z odpadu, odpadových vôd, takéto miesta majú obrovskú spotrebu energií a pitnej vody. V stredomorí stúpa počas dovolenkových období spotreba vody na neuveriteľných 850 litrov na obyvateľa denne a objavujú sa problémy s nedostatkom vody, ktoré sa budú pravdepodobne aj vplyvom klimatických zmien prehlbovať. V mnohých cieľových destináciách nie sú zavedené žiadne, alebo len slabé štandardy pre ochranu prírody, netriedi sa odpad, používajú sa jednorazové obaly, odpadové vody sa vypúšťajú do mora a pod. Taktiež samotný spôsob cestovania má veľký vplyv na množstvo znečistenia.
Mali by sme sa preto zaoberať výberom dovolenky a snažiť sa o taký spôsob cestovania a dovolenkovania, ktorý bude mať čo najmenší negatívny dopad na prírodu. Spísali sme pre vás tipy, ktoré vám v tom môžu pomôcť.
Ekotipy
Príprava na dovolenku
- Pred odchodom na dovolenku skontrolujme chladničku a rýchlo sa kaziace potraviny spotrebujme alebo zamrazme.
- Urobme si zoznam vecí, ktoré budeme na dovolenke potrebovať, aby sme si ich nezabudli zbaliť. Vyhneme sa tak zbytočnému nakupovaniu vecí, ktoré už máme doma.
- Nekupujme si nové veci na dovolenku, ako sú napríklad malé cestovné balenia kozmetiky. Vezmime si so sebou kozmetiku, ktorú máme doma, napr. tuhé mydlá a šampóny. Ak používame tekuté, môžeme si ich preliať do menších nádob aby nám v batožine nezaberali veľa miesta.
- Nezabudnime si pribaliť opakovane použiteľné tašky a vrecká, do ktorých si môžeme zabaliť ovocie, zeleninu a zvyšný nákup. Bez obalov môžeme jednoducho nakupovať na miestnych trhoviskách, v pekárňach a pod.
- Zoberme si na cestu dostatok jedla zabaleného v opakovane použiteľných nádobách, vyhneme sa tak nakupovaniu zabalených potravín v momente, keď sa nám minie jedlo. Vezmime si však len toľko jedľa, koľko spotrebujeme.
- Na dovolenku si neberme zbytočnosti, ktoré nevyužijeme, ale len to, čo skutočne potrebujeme. Batožina tak bude ľahšia a pri preprave dopravnými prostriedkami sa spotrebuje menej paliva a do ovzdušia sa uvoľní menej emisií.
Na ceste
- Vyberme si dovolenku, na ktorú nemusíme ďaleko cestovať. Pamiatky a peknú prírodu, v ktorej môžeme stráviť dovolenku, nájdeme aj doma. Ak chceme vycestovať do zahraničia, uprednostnime takú destináciu, do ktorej sa dostaneme cestnou a železničnou hromadnou dopravou. Snažme sa vyhnúť leteckej doprave.
- Pokiaľ cestujeme vlastným autom, snažme sa cestovať ustálenou nižšou rýchlosťou. Spotreba pohonných hmôt môže pri 110 km/h a 140 km/h predstavovať rozdiel v desiatkach percent. Aj klimatizácia zvyšuje spotrebu, používajme ju šetrne aj s ohľadom na naše zdravie. Veľký rozdiel v teplote v aute a von predstavuje zdravotné riziko.
Ubytovanie a život na dovolenke
- Naša platba je automatický súhlas a podpora. Ak sa nám niečo páči, vyjadrime to a podporme to, a naopak. Toto je naša najsilnejšia páka ako meniť veci.
- Pri výbere ubytovania uprednostňujme také, v ktorom dbajú na ochranu životného prostredia (napr. v ktorom nepoužívajú malé jednorazové balenia kozmetiky, triedia odpad a pod.). Takýmto spôsobom podporujeme ich úsilie. Uprednostnime ubytovanie s ekologickým certifikátom, napr. Ecolabel.
- Pokiaľ sme ubytovaní v klimatizovanom priestore, snažme sa klimatizáciu využívať šetrne.
- Dôkladne trieďme všetky odpady podľa zaužívaného systému zberu odpadu v mieste kde dovolenkujeme. Pri cestovaní nie vždy narazíme na koše na triedenie, v tom prípade si vezmime svoj odpad so sebou a nájdime koše, kde môžeme odpad vytriediť.
- Používajme kozmetiku a kozmetické prípravky, ktoré sú v prírode ľahko odbúrateľné. Odmietnime malé šampóniky či balené mydielka v ubytovacích zariadeniach, používajme vlastnú ekologickú kozmetiku. Uprednostnime prírodné opaľovacie krémy a mlieka, ktoré neškodia faune a flóre vo vode.
- Počas dovolenky sa snažme využívať ekologický spôsob prepravy, využívajme prenájom bicyklov, miestnu hromadnú dopravu.
Stravovanie
- Ak sa stravujeme v stánkoch s občerstvením, vyberme si také, ktoré nepoužívajú jednorazové riady.
- Namiesto balených nanukov si doprajme radšej kopčekovú/ točenú zmrzlinu v jedlom kornútku.
- Ak chceme ušetriť na strave, najefektívnejšie to docielime vlastným varením. Pri rozumnom nakupovaní a varení dokážeme vyprodukovať mimimum odpadu.
Nakupovanie
- Nekupujme vodu v plastovej fľaši. Vezmime si vlastné opakovane použiteľné fľaše, do ktorých si môžeme napustiť vodu z vodovodu, pitných fontán alebo z prameňov. Ušetríme tým množstvo odpadov aj peniaze. Ak nie je v danej oblasti kvalitná pitná voda alebo potrebujeme predsa len kúpiť vodu, vyberme si takú, ktorá je vo vratnej fľaši.
- Nekupujme malinovky a pivo v jednorazových pohárikoch, poprosme predajcu aby nám nápoj načapoval do vlastnej fľaše, pohára.
- Ak sa na dovolenke rozhodneme vyskúšať nový šport alebo inú aktivitu, nekupujme si nové vybavenie a oblečenie, ale požičajme si ho v požičovni, prípadne od známych. Požičať si môžeme napríklad aj stany, nafukovačky a pod.
- Nekupujme suveníry. Ak im už nemôžeme odolať, uprednostnime kvalitné a praktické výrobky od miestnych remeselníkov, vyrobené z prírodných materiálov.
- Nakupujme lokálne potraviny od miestnych predajcov, na trhoviskách a pod.
Ďalšie ekotipy
- Neposielajme svojim blízkym pohľadnice, pozdrav a fotografie môžeme radšej odoslať emailom alebo prostredníctvom sociálnych sietí.
- Riaďme sa zásadou, že čo si so sebou prinesieme, to by sme si mali aj odniesť.
- Ak používame hotelové uteráky, nechávajme ich zavesené na vešiaku. Znamená to, že uterák ešte použijeme. Uterák len tak pohodený na stoličke, či na zemi znamená, že ho chceme vymeniť.
Trochu humoru
Zdroje:
1 https://www.nature.com/articles/s41558-018-0141-x
Túto výzvu realizujú Priatelia Zeme – SPZ v rámci projektu "Ako najlepšie implementovať Balíček novej odpadovej legislatívy EU pre obehové hospodárstvo do legislatívy štátov V4 (Česka, Poľska, Slovenska a Maďarska)" podporeného Medzinárodným vyšehradským fondom.