Nadmiera vecí
Človek potrebuje niekde bývať, nejak sa presúvať, potrebuje rôzne veci, pre prácu či zábavu. Vďaka zvyšujúcej sa životnej úrovni a vidine života v blahobyte, ktorú človeku ukazuje svet reklamy, človek túži mať čoraz viac. Za posledných 20 rokov vzrástlo množstvo odpadov na hlavu takmer dvojnásobne, pritom zadlženosť osemnásobne. Chceme vlastniť, a neváhame sa zadlžiť. Pritom však nie všetky veci využívame neustále a tie by mohli poslúžiť viacerým, keby si ich požičiavali, či ich zdieľali. Alebo vymieňali.
Človek človeku...
V prostredí malých miest či obcí, kde sa ľudia navzájom poznajú, asi nie je problém si niečo požičať a na oplátku zase niečo požičať, avšak vo veľkomestských prostrediach, kde paradoxne vládne väčšia anonymita a ani susedia sa navzájom nepoznajú, to môže byť problém. Vznikajú ale rôzne komunity spojené rôznymi ideami, spoločným pestovaním v komunitných záhradách, zdieľaním či výmenou vecí, a pod. Taktiež informatizácia a sociálne siete umožňujú nové spôsoby zdieľania, požičiavania, komunitného života. Okrem výhod zdieľania spoločných vecí namiesto ich výlučného vlastníctva (ušetríme peniaze aj priestor v našich domácnostiach) je dôležitý aj environmentálny aspekt – veci sú využívané intenzívnejšie a je ich menej. Ak začneme viac požičiavať a zdieľať, predídeme množstvu vyťažených surovín, spotrebovanej energie na výrobu, množstvu znečistenia aj množstvu odpadov.
Požičiavajme, zdieľajme
Najjednoduchšie je si navzájom veci požičiavať so svojimi priateľmi, vo svojej komunite. Na Slovensku nejaké komplexnejšie projekty okrem knižníc pre zdieľanie vecí nie sú, až na niekoľko zaujímavých výnimiek:
- Knižnica AjnFach v Bratislave – miesto, kde si po registrácii môžete bezplatne požičiavať z 50 praktických vecí, napr. vŕtačku, stan, navigáciu...
- Knižnica vecí v Stupave
- Požičovne hračiek (1, 2, 3)
- Vo viacerých mestách funguje požičiavanie bicyklov či kolobežiek.
- Prenájom automobilov na elektrinu v Košiciach.
- Vo viacerých mestách fungujú komunitné záhrady, kde si na spoločnom priestore môžete vypestovať plodiny.
- Zdieľanie jazdy autom prostredníctvom dohody cez internet (BlaBlaCar, Carpul a pod.)
Vo svete fungujú viaceré systémy zdieľania, požičiavania, napr. car-sharing, teda požičiavania automobilov. Tento systém funguje už aj na Slovensku.
Vymieňajme, venujme
Každý máme veci, ktoré už nepotrebujeme, ale ktoré by niekomu mohli ešte poslúžiť. Dobrým spôsobom ako si zaobstarať nové veci a ako sa zbaviť tých čo už nepotrebujeme je výmenná burza vecí. Burzy organizujú rôzni ľudia v rôznych mestách, vyhľadajte si na internete, či sa aj vo vašom okolí koná burza. Pokiaľ nie, môžete ju skúsiť zorganizovať aj sami. Ponúkame vám návod ako na to.
Pár zaujímavých tipov pre vymieňanie vecí:
- Výmena kníh cez internet (Knihomall a pod.)
- Inzertné servery, ktoré ponúkajú možnosť výmeny (Bazos a pod.)
- Internetové komunity na rôznych komunitných serveroch, sociálnych sieťach, ktoré sa zaoberajú vzájomnou výmenou vecí (Market place na Facebook, Modrý koník...)
Trošku humoru
Pozrite si pár vtipných obrázkov na túto a súvisiace témy.
Naše materiály, ktoré súvisia s požičiavaním, vymieňaním, zdieľaním
Ako zorganizovať výmennú ekologicko-charitatívnu burzu - "Novoročnú recykláciu" (manuál)
Tento obsah bol vytvorený 07.08.2011. Posledná aktualizácia 07.02.2012.Brožúra A4, 12 strán, plnofarebná, len v elektronickom vydaní. Rok vydania 2011.
Manuál popisuje ako vo vašom meste/obci zorganizovať výmennú ekologicko-charitatívnu burzu a ako tak môžete mnohým veciam nájsť nové využitie, predĺžiť tak ich životnosť a znížiť množstvo odpadu. Manuál je doplnený fotografiami a obsahuje tiež mnoho praktických rád, na čo všetko by ste mali myslieť pre úspešné zvládnutie organizácie akcie.
Minimalizačné desatoro (minibrožúrka o minimalizácii odpadu a predchádzaní vzniku)
Tento obsah bol vytvorený 11.05.2010. Posledná aktualizácia 30.03.2012.Brožúra v netradičnom formáte, skladaná ako leporelo bez zošívania. Plnofarebná, na recyklovanom papieri. Rok vydania 2010.
Obsahuje ekotipy rozdelené podľa oblastí v ktorých sa dajú aplikovať: na nákupoch, pri údržbe domácnosti, starostlivosti o seba, deti, blízkych, v kuchyni, pri stole, v kúpeľni, na cestách, v práci a mnohé iné. Každá oblasť je graficky ilustrovaná. Brožúrka má ambíciu byť každodenným pomocníkom, ktorý nám ponúka mnoho nápadov ako zmenšiť našu ekologickú stopu.
Ako predísť záplave odpadov (leták o minimalizácii odpadov a predchádzaní vzniku)
Tento obsah bol vytvorený 11.05.2010. Posledná aktualizácia 07.02.2012.Leták A4 zložený na tretiny, plnofarebný na recyklovanom papieri, rok vydania 2010.
Obsahuje výber ekotipov, ktoré nám môžu pomôcť znížiť množstvo nami produkovaných odpadov, alebo predísť vzniku odpadov. To je často len otázkou vhodnej voľby, drobných zmien v zaužívaných každodenných stereotypoch.
Domáce a komunitné kompostovanie (brožúra)
Tento obsah bol vytvorený 11.12.2008. Posledná aktualizácia 07.02.2012.Brožúra A5, 24 strán, plnofarebná na recyklovanom papieri, rok vydania 2005.
V brožúre nájdete informácie ako kompostovať doma alebo v komunite. Obsahuje množstvo informácií pre správne kompostovanie, o výbere miesta pre kompostovisko, popis rôznych druhov zásobníkov na kompostovanie, popis surovín, popis procesu kompostovania, riešenie problémov pri kompostovaní, popis využitia hotového kompostu a mnohé iné.
Domáce a komunitné kompostovanie - Príklady z praxe (brožúra)
Tento obsah bol vytvorený 26.02.2015. Posledná aktualizácia 02.04.2015.Kompostovanie na sídlisku (leták)
Tento obsah bol vytvorený 25.02.2015. Posledná aktualizácia 17.04.2018.Aj keď žijeme v bytových domoch, môžeme svoje vlastné biologické odpady triediť a kompostovať. Možností je hneď niekoľko. Môžeme ich nosiť na záhradu (svoju, našej rodiny, známych), alebo si ich kompostovať priamo v byte. Ďalšou možnosťou je spoločne si so susedmi zriadiť komunitné kompostovisko, napr. v spoločných priestoroch v dome, pri bytovom dome alebo v komunitnej záhrade.
Vďaka tejto aktivite môžeme znížiť množstvo odpadov z našich domácností, ktoré končia bez využitia na skládkach alebo v spaľovniach odpadov o 45 až 50 %. Navyše z nich vyrobíme kompost – organické hnojivo, ktoré môžeme použiť pri pestovaní rastlín v domácnostiach alebo v okolí nášho bytového domu. Chránime tým naše spoločné životné prostredie.