Prečo nepoužívať plastové tašky?

Rýchlo sa stávajú odpadom

V dobe, keď sa plastové tašky ešte len začali používať, mali úplne inú hodnotu než je tomu dnes. Staršie generácie si ešte spomínajú na to, ako ich prali aby vyzerali stále dobre a boli vhodné na opätovné použitie.  Dnes väčšina najmä ľahkých plastových tašiek slúži spotrebiteľom na jedno použitie, alebo sa použije len párkrát a rýchlo sa stáva odpadom. Kvôli nízkej cene ľahkých plastových tašiek si ich spotrebitelia väčšinou neodložia na ďalšie nákupy, ale použijú ich napr. ako vrecko na odpad alebo ich rovno vyhodia.  Často sa však stávajú odpadom kvôli svojej nízkej kvalite, a to už v momente, keď ich kúpime a uložíme do nich nákup.

Ich používaním sa plytvá surovinami

Ak si vyberieme správny kôš, do ktorého plastovú tašku vyhodíme, je šanca, že bude aspoň zrecyklovaná. V prípade že sa ocitne v koši na zmesový odpad, skončí na skládke alebo v spaľovni. Dochádza tak k plytvaniu energiou a neobnoviteľnými zdrojmi, pretože na výrobu plastových tašiek sa používa ropa, ktorej svetové zásoby sú obmedzené.

Sú škodlivé pre životné prostredie

V najhoršom prípade končia plastové tašky v prírode, kde ohrozujú živočíchy a prispievajú k znečisťovaniu planéty. Vietor ich dokáže prenášať v prostredí na veľké vzdialenosti. Často ich vidíme v blízkosti skládok odpadov, roznesené na lúkach alebo zachytené na konároch stromov. Vplyvom slnečného žiarenia, vlhkosti a mechanického pôsobenia sa rozpadajú na miniatúrne častice - mikroplasty, ktoré v súčasnosti predstavujú vážny problém. Plastové tašky môžu rovnako ako aj iné plastové odpady usmrtiť živočíchy, pretože tie si ich zamieňajú s potravou čo spôsobuje upchatie tráviaceho traktu alebo udusenie. Podobná správa objavila aj na Slovensku, keď sa plastovým odpadom zadusila labuť na bratislavskom jazere Štrkovec.

Bežný nákup. Plastové vrecká sú už najnovšie spoplatnené, pokiaľ nie sú použité z hygienických dôvodov.Foto: Zem plače! Ešte stále jej pomáhame?, autor: Ema Ižvoltová, www.mladireporteri.sk

Fakty o plastových taškách

  • V EÚ sa v roku 2021 spotrebovalo 34,2 miliárd ľahkých plastových tašiek a 12,3 miliardy veľmi ľahkých plastových tašiek [1].
  • V roku 2018 bolo v prepočte na jedného obyvateľa na slovenský trh uvedených takmer 129 kusov ľahkých a veľmi ľahkých plastových tašiek, v roku 2022 to bolo 80. Tento pokles je pravdepodobne spôsobený legislatívnou zmenou účinnou od 1.1.2018, kedy bolo zavedené povinné spoplatnenie ľahkých plastových tašiek, vrátane povinnosti predajcov poskytovať alternatívne druhy tašiek – napr. papierové, či textilné. [2]
  • Podľa slovenskej legislatívy patria medzi plastové tašky aj veľmi ľahké tašky, s hrúbkou steny menšou ako 15 mikrometrov, nazývané aj  mikroténové vrecká.
  • Zatiaľ čo priemerná životnosť plastovej tašky je 20 minút, jej rozklad v prírode trvá 500 rokov. [3]
  • Od roku 2018 majú predajcovia na Slovensku povinnosť spoplatniť ľahké plastové tašky. Zadarmo by  sme v obchodoch nemali dostať ani veľmi ľahké plastové tašky, teda mikroténové vrecká, avšak len v prípade ich použitia z iného ako hygienického dôvodu (spoplatnenie sa nevzťahuje na nebalené potraviny, napr. keď si zákazník dá do vrecka pečivo, ovocie, zeleninu).

Ako môžeme pomôcť?

  • Nepoužívajme plastové tašky a vrecká
    • Nekupujme plastové tašky. Nedajme sa zlákať reklamami. Niektoré plastové tašky majú označenie, že sú ekologické, pretože sú z recyklovaného materiálu, alebo sú biologicky odbúrateľné. Pravdou však je, že niečo čo je jednorazové by sa nemalo pýšiť prívlastkom ekologický.
    • Nesnažme sa nahradiť plastové tašky papierovými, alebo kompostovateľnými, ale používajte tašky, ktoré sú trváce, vhodné na opätovné použitie, napr. látkové tašky alebo košíky, ktoré vydržia aj niekoľko rokov.
    • Vložme si trvácu tašku do kabelky, auta a pod. aby ste ju mali v prípade potreby stále so sebou.
    • Odmietnime tašku v obchode. Ak vám v obchode ponúknu plastovú tašku zdarma, upozornite predajcu na to, že porušuje legislatívu.
    • Znížme spotrebu mikroténových vreciek. Na nákup pečiva, ovocia a zeleniny používajte opakovane použiteľné vrecká, sieťky.
       
  • Vyrobme si vlastnú tašku z odpadového materiálu
    • Tašku si môžeme ušiť napr. zo starého oblečenia, rovnako si môžeme ušiť aj vrecúško na ovocie a zeleninu zo starej záclony.
    • Pochváľte sa vami vyrobenými taškami a vreckami, pošlite nám ich fotografie. My ich zverejníme na tejto stránke a budete tak inšpiráciou pre ďalších ľudí.
       
  • Darujme svojim blízkym, ktorí používajú plastové tašky, trvácu tašku a šírme osvetu
  • Pomôžte nám odhadnúť koľko plastových a opakovane použiteľných, iných ako plastových tašiek sa využíva. Pošlite nám vaše zistenia.
  • Odsledujte pri obchode počet ľudí s plastovou a látkovou alebo inou opakovane použiteľnou taškou a pošlite nám vaše zistenia.
  • Ak sa vám tento článok páčil, zdieľajte ho svojim priateľom, pomôžete tak šíriť túto výzvu ďalej.
Používajme vlastné, trvácne tašky.

Pochváľte sa vami vyrobenými taškami a vreckami

Pochváľte sa vami vyrobenými taškami a vreckami, pošlite nám ich fotografie. My ich zverejníme na tejto stránke a budete tak inšpiráciou pre ďalších ľudí.

Vrecká zo starej záclony.Foto: Zuzana