Môžeme urobiť ešte viac...

Akciu usporiadajme ekologicky

Po akcii je čisto, na zemi sa neváľajú žiadne plastové poháre a taniere aj so zvyškami  jedla skončili v komposte.
Nie veľmi častý obraz po skončení festivalu, no predstavte si, že je to predsa len možné. A už aj na Slovensku máme prvé lastovičky, ktoré sa snažia k prostrediu, kde organizujú svoju akciu správať šetrne a nenechať po sebe na mieste konania žiaden odpad, respektíve neprispieť ním výdatne na najbližšiu skládku odpadov, či do spaľovne.

Aby bol deň Zeme a trvalej udržateľnosti každý deň...

Počas roka si pripomíname rôzne dni, ktoré majú inšpirovať k ekologickému životu v súlade s možnosťami našej planéty. Deň Zeme (Earth Day), ktorý sa každoročne oslavuje 22. apríla už od roku 1969, má za cieľ upozorňovať širokú verejnosť na nutnosť ochrany životného prostredia. Tento deň začali sláviť v Amerike, v roku 1990 sa k jeho oslave pripojil zvyšok sveta, keď sa stal Medzinárodným dňom Zeme. Deň prekročenia kapacity Zeme (Earth Overshoot Day) nemá pevne stanovený dátum, ale každý rok sa určuje podľa miery prekročenia úrovne, nad ktorou už spotrebávame viac zdrojov, ako je planéta schopná doplniť za rok. Deň trvalej udržateľnosti (Sustainability Day) sa koná každú poslednú októbrovú stredu. Sú aj ďalšie, menej známe dni, čo je však dôležité: mali by sme sa usilovať, aby sa ich posolstvo stalo našou každodennosťou.

Spoločnosť, ktorá žije trvalo udržateľne, uspokojuje svoje potreby bez toho, aby ohrozovala schopnosť budúcich generácií uspokojovať svoje potreby. K takej spoločnosti máme veľmi ďaleko - znečistenie, globálne otepľovanie, strata biodiverzity, to všetko narastá, priamo úmerne s tým, ako stúpa naša "životná úroveň" a početnosť. Všetci by sme si priali, aby sa naše deti mali ešte lepšie, bez toho aby sme si niečo museli odopierať. Príroda nám však hrozí a pri súčasnom vývoji je možné, že až ona nám nastaví limity, ktoré môžu byť pre spoločnosť bolestivé. Možno by sme mali prehodnotiť svoje potreby, žiť jednoduchšie a skromnejšie. Potom sa budeme približovať k trvalej udržateľnosti. Skúsme to, krok po kroku.

Dovolenka šetrnejšia k prírode

Masový turizmus má na mnohé miesta na Zemi devastujúci vplyv. Mali by sme sa zaoberať výberom dovolenky a snažiť sa o taký spôsob cestovania a dovolenkovania, ktorý bude mať čo najmenší negatívny dopad na prírodu. Spísali sme pre vás tipy, ktoré vám v tom môžu pomôcť. 

Výmenná burza pomáha ľuďom aj prírode

Výmena vecí, predlžovanie ich životnosti má svoj význam. Podľa odhadov je potenciál znížiť celkové množstvo vyprodukovaných komunálnych odpadov pri preferencii opätovného používania (fyzické výmenné burzy, internetové burzy) až o 6 %. Predíde sa nákupu nových vecí a tak aj vzniku odpadu a znečistenia z výroby. Keďže veci ponúkané na burze sú cenovo dostupnejšie, akcia má aj sociálny rozmer - veci často putujú k sociálne slabším obyvateľom, namiesto toho, aby skončili v odpade.

Čo viete o odpadoch a znečistení?

Informácie o znečisťovaní prírody sa dajú podať v online podobe aj hravejšou formou. Pripravili sme pre vás sadu kvízov nielen pre voľný čas. Kvízy sú určené pre širokú verejnosť, ale môžeze ich využiť aj vo vyučovacom procese. Sú automaticky vyhodnocované, takže žiaci sa dozvedia kde urobili chybu a môžu si kvízy skúšať až dovtedy, kým ich neurobia na jednotku :)