Viete triediť odpady?
Tento obsah bol vytvorený 15.03.2020. Posledná aktualizácia 18.08.2022.Otestujte sa, či viete ako triediť odpady ;)
Stránku prevádzkujú
Priatelia Zeme - SPZ
v rámci projektu
Škola udržateľnosti
Na začiatku je pocit potreby. Potreby kúpiť si, zaobstarať si, vypestovať si, opraviť si, doniesť si domov, do práce novú vec. Pri väčšine ľudských aktivít vzniká odpad. Napríklad kúpená vec je zvyčajne zabalená. Po jej vybalení vzniká odpad z obalov. Potom vec používame a po nejakom čase sa opotrebuje. Buď ešte funguje a my sme sa rozhodli, že chceme novší typ, a teda túto vyhodíme, alebo sa už táto vec celkom používaním zničila a stáva sa z nej nepotrebná vec, ktorá skončí taktiež v koši. A takto vzniká odpad.
Komunálny odpad vzniká u každého z nás – doma, v záhrade, v škole, v práci... Pozostáva zo zmesového odpadu a oddelene vyzbieraného odpadu z domácností vrátane papiera a lepenky, skla, kovov, plastov, biologického odpadu, dreva, textílií, obalov, elektroodpadu, použitých batérií a akumulátorov a objemného odpadu, ale i odpadu, ktorý sa podobá svojím charakterom a zložením tomu z domácností. Zber oddelených zložiek komunálnych odpadov sa nazýva triedený zber odpadov. Na Slovensku sa ročne vyprodukuje približne 2 a pol milióna ton komunálneho odpadu. Každý obyvateľ Slovenska teda priemerne vyprodukuje takmer pol tony odpadu, čo je viac ako 1,2 kg denne. Odpadu, ktorý vyprodukujú Slováci za jeden rok je tak veľa, že by sme s ním vedeli zaplniť 820 futbalových ihrísk do výšky jedného metra. Triedenie odpadov je stále na nízkej úrovni, keď sa pre recykláciu vytriedi len polovica odpadov.
Recyklácia odpadov začína triedením odpadov na jednotlivé zložky. Trieďme všetky odpady, ktoré sa v obci/meste dajú odovzdať v rámci triedeného zberu alebo ich odoberajú zberné suroviny. Môžu to byť napr. plasty, papier, sklo, kovy, biologický odpad, textil, nápojové kartónové obaly (napr. tetrapaky), nebezpečné odpady, atď. Tie potom dajme do príslušných, na to určených kontajnerov alebo vriec, alebo ich zanesme na zberný dvor či do výkupní druhotných surovín. Odtiaľ putujú do stredísk, kde sa ešte dotrieďujú, dočisťujú a upravujú tak, aby mohli byť odovzdané spracovateľským závodom (napr. papierňam, sklárňam, železiarňam). Tam ich použijú ako surovinu na výrobu nových výrobkov. Ak bývame v rodinných domoch alebo máme záhradu, môžeme biologické odpady aj svojpomocne kompostovať a vyrobiť si tak organické hnojivo – kompost použiteľný pri pestovaní (o tom viac ďalej).
Na Slovensku ročne vyprodukujeme približne 2 a pol milióna ton komunálnych odpadov. Analýzy ukazujú, že významná časť z nich by sa dala vytriediť a zrecyklovať. Ak by sme triedili iba suché recyklovateľné zložky (bez biologických odpadov), tak by to bolo 35 až 40 % z celkového množstva komunálnych odpadov. Ak k tomu pridáme aj biologické odpady, tak to môže byť 80 až 90 %. Z toho vyplýva, že kvôli nízkej miere recyklácie na Slovensku „zahodíme“ približne milión ton surovín, ktoré je potrebné znovu vyťažiť na výrobu nových výrobkov.
Tieto suroviny, z ktorých sú mnohé neobnoviteľné, nenávratne strácame. Nedostatočným triedením komunálnych odpadov v členských štátoch EÚ ročne „zahodíme“ 72 až 95 miliónov ton surovín. Na výrobu 100% recyklovaného papiera nepotrebujeme spíliť žiaden strom. Na výrobu nového skla zo starého nepotrebujeme žiaden kremičitý piesok. Na výrobu novej PET fľaše zo starej nepotrebujeme žiadnu ropu... máme len jednu planétu a je v našom životnom záujme šetriť prírodné zdroje. Recykláciou ušetríme energiu, ktorú by bolo potrebné vynaložiť na výrobu rovnakého výrobku či materiálu z primárnych surovín. Samozrejme, aj pri recyklácii sa spotrebuje energia, avšak menšie množstvo.
Pri uprednostnení recyklácie pred zneškodnením odpadu spaľovaním alebo skládkovaním sa významne znižuje produkcia skleníkových plynov. Zo skládok odpadov sa pôsobením anaeróbnych rozkladných procesov uvoľňuje množstvo metánu a ďalších skládkových plynov. Metán – CH4 je až 28-krát silnejší skleníkový plyn ako oxid uhličitý – CO2. Spaľovne odpadov produkujú množstvo CO2 – spaľovanie (vo všeobecnosti najmä fosílnych zdrojov) je hlavnou príčinou klimatickej krízy a globálneho otepľovania. Skládky a spaľovne odpadov negatívne vplývajú na životné prostredie, znečisťujú ovzdušie, vodu, pôdu. Negatívne vplývajú aj na zdravie. Spálením alebo uložením odpadu na skládku nenávratne prichádzame o cenné suroviny, ktoré musíme nahrádzať z prírodných zdrojov.
Dotrieďovacie strediská a recyklačné závody vytvárajú nové pracovné miesta. Kým napr. pri skládkovaní 1 milióna ton odpadov je treba 40-60 pracovných miest, pri spracovaní rovnakého množstva odpadov recykláciou sa uživí 400-590 pracovníkov.
Dôsledným triedením môžeme vytriediť viac ako 90 % komunálnych odpadov, ktoré sme v domácnostiach vyprodukovali. Približné zastúpenie jednotlivých zložiek odpadu založené na prieskume obsahu nádob je nasledovné:
To znamená, že až 92 % odpadu, ktorý doma vyprodukujeme, by sme ešte vedeli vytriediť a odovzdať na recykláciu. Nemusel by putovať na skládky odpadov alebo do spaľovne. To by sme však museli odpad poctivo triediť!
Obce a mestá majú povinnosť zaviesť na svojom území triedený zber odpadov pre papier, plasty, sklo, kovy a biologický odpad, nápojové kartónové obaly tzv. „tetrapaky“, dobrovoľne môžu zber rozšíriť aj o ďalšie zložky odpadu, napr. textil... Okrem toho musia minimálne dvakrát ročne zabezpečiť aj zber nebezpečného odpadu, drobného stavebného odpadu a objemného odpadu. Od roku 2022 sa kvôli potrebe zníženia znečistenia obalmi v prírode a zvýšenia ich úrovne recyklácie spustil aj zálohový systém jednorazových fliaš a plechoviek od nápojov s objemom 0,1 až 3 litre (vrátane). Na každej zálohovanej fľaši alebo plechovke je symbol Z v recyklačných šípkach a text „ZÁLOHOVANÉ“. Zálohované obaly môžete vrátiť na ktoromkoľvek označenom odbernom mieste, bez ohľadu na to kde ste nápoj v zálohovanom obale kúpili. Obchody odoberajú zálohované obaly cez zálohomaty a v menšej predajni pomocou ručného skenera napr. pri pokladni. Za vrátený obal dostanete pri pokladni späť zálohu. Viac o zálohovaní čítajte tu.
Nie je možné opísať jednoduchým spôsobom triedenie odpadov na celom Slovensku. Každá obec/mesto môže mať svoj vlastný systém triedeného zberu s určenými podmienkami, čo všetko a kam vhadzovať. Popis triedenia jednotlivých druhov odpadov v nasledujúcej časti je teda len všeobecnou informáciou, zhrnutie z najviac zaužívaných systémov triedenia odpadu. O konkrétnom spôsobe triedenia odpadov je potrebné informovať sa na konkrétnom obecnom/mestskom úrade.
Nádoby alebo vrecia na zber zvyčajne bývajú označované žltou farbou. Plasty zahŕňajú širokú skupinu materiálov, z ktorých väčšina je síce dobre recyklovateľná, no už menej sa v súčasnosti triedi. Najčastejším druhom plastov sú PET fľaše a plastové fólie. Plasty by sa do kontajnerov alebo vriec mali vhadzovať opláchnuté od hrubých nečistôt, PET fľaše a iné duté obaly stlačené. Od roku 2022 sú PET nápojové obaly zálohované a je možné ich vrátiť do obchodov (nestlačené).
Označenie plastov číslami a značkami: 01 – PET (polyetyléntereftalát), 02 – HDPE (polyetylén vysokej hustoty), 03 – PVC (polyvinylchlorid), 04 – LDPE (polyetylén nízkej hustoty), 05 – PP (polypropylén), 06 – PS (polystyrén)
Viac o druhoch plastov čítajte tu.
Trocha viac...
Nádoby alebo vrecia na zber zvyčajne bývajú označované modrou farbou. Silne znečistený alebo mastný papier by sme do triedeného zberu nemali zaraďovať, pretože už nie je vhodný na recykláciu. Z časopisov a kancelárskych papierov nie je nutné oddeľovať kovové sponky, tie sa odstránia pri spracovaní papiera v recyklačnom závode.
Označenie papiera číslami a značkami: 20 – vlnitá lepenka, 21 – hladká lepenka, 22 – papier
Trocha viac...
Nádoby alebo vrecia na zber zvyčajne bývajú označované zelenou farbou. Sklo je možné recyklovať „donekonečna“. Pred zberom je potrebné zbaviť ho nečistôt, čo najmenej ho rozbiť a oddeliť iné súčasti – uzávery a pod. Medzi sklo nepatrí porcelán, keramika, zrkadlá, žiarivky, naplnené zaváraninové poháre, naplnené fľaše a pod. V súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva má znovupoužívanie väčšiu prioritu ako recyklácia, preto je ekologickejšie používať vratné sklenené obaly, ktoré po použití nedávame na recykláciu, ale ich odovzdáme späť do obchodu.
Označenie skla číslami a značkami: 70 – číre sklo, 71 – zelené sklo, 72 – hnedé sklo.
Trocha viac...
Nádoby alebo vrecia na zber sú označované červenou farbou. Väčšinou sa zbierajú len prázdne kovové obaly a hliníkové fólie zbavené nečistôt. Veľké kusy kovov (kovový šrot) zaneste do zberných surovín alebo na zberný dvor. Od roku 2022 je možné hliníkové plechovky od nápojov vrátiť do obchodu v rámci systému zálohovania.
Označenie skla číslami a značkami: 40 – železo, 41 – hliník
Trocha viac...
Nápojové kartónové obaly, ľudovo nazývané krabicové alebo tetrapakové obaly (tetrapaky), v ktorých býva zabalené mlieko, džúsy, víno... Pred vhodením je treba obal vypláchnuť a stlačiť. Zbiera sa do oranžových nádob, avšak väčšinou sa zbiera spolu s inými zložkami triedeného zberu.
Označenie nápojových kartónových obalov číslami a značkou: 81 - papier a lepenka+plast, 84 – papier a lepenka + plast + hliník (nápojový kartón)
Trocha viac...
Možnosti plnohodnotnej recyklácie textilu sú obmedzené z dôvodu rôznorodého materiálového zloženia odevov. Najčastejšie sa spracováva do vláknitých izolácií pre automobilový či nábytkársky priemysel v podobe poťahov a výsteliek, prípadne izolácie budov. Ešte dobré šatstvo je možné poskytnúť do rôznych charitatívnych zbierok, či obchodíkov, ktoré sa venujú zberu šatstva. V prevažnej väčšine obcí a miest sú umiestnené kontajnery na zber textilu. Textil by mal byť pred odovzdaním na recykláciu vyčistený.
Označenie textilu číslami a značkou: 60 – bavlna, 61 – juta a vrecovina, 62 až 69 - ostatný textil
Trocha viac...
Aj väčšina druhov odpadov s obsahom škodlivín je dobre recyklovateľná. Čo sa už zrecyklovať nedá, putuje na špeciálne skládky pre odpady s obsahom škodlivín a do špeciálnych spaľovní odpadov. Je však dôležité vytriediť ich z bežného komunálneho odpadu. Patria sem autobatérie, monočlánky, akumulátory, mazivá, oleje, olejové filtre, žiarivky, výbojky, svietidlá, vyradené elektrické a elektronické zariadenia, rôzne farby, rozpúšťadlá, chemikálie a ich obaly.
Trocha viac...
Najjednoduchšou a najstaršou formou jeho „recyklácie“ je kompostovanie. Ak bývate v rodinnom dome so záhradou, ideálnym riešením je domáce kompostovanie. V niektorých mestách a obciach sa zbiera biologický odpad zo záhrad. Od roku 2021 majú mestá a obce povinnosť zabezpečiť zber kuchynského odpadu alebo jeho kompostovanie priamo na záhradách obyvateľov. Vďaka tomu môžu aj obyvatelia bytoviek triediť biologické odpady a znížiť tak množstvo svojho zmesového komunálneho odpadu takmer o polovicu. Najčastejšie sa kuchynský
odpad zberá do hnedej nádoby a patria tam väčšinou všetky tuhé zvyšky z kuchyne, šupy zo zeleniny a ovocia, škrupiny z vajíčok, pokazené jedlo, pokazené potraviny rastlinného aj živočíšneho pôvodu, staré pečivo, prípadne aj výkaly a podstielka od malých bylinožravých domácich zvierat (králik, morča, škrečok,..). Vytriedené biologické odpady sa väčšinou spracovávajú kompostovaním, alebo v bioplynových staniciach.
Viac o kompostovaní čítajte tu.
Trocha viac...
Vytriedené druhy odpadov sa okrem zberu do nádob a vriec zbierajú i na zberných dvoroch. Zberný dvor je miesto, kde prebieha zber vybraných druhov odpadov donesených od občanov danej obce či mesta. Okrem bežných druhov odpadov môžete väčšinou na zberné dvory doniesť aj objemné (napr. nábytok) či drobné stavebné odpady.
Otestujte sa, či viete ako triediť odpady ;)
Pre viac informácií o triedenom zbere Vám ponúkame podrobnejšie informačné materiály.
Leták A4 zložený na tretiny, plnofarebný na recyklovanom papieri, rok vydania 2010.
Obsahuje informácie o tom, prečo je dobré separovať odpad, príklady, koľko energie a prírodných zdrojov môžeme ušetriť recykláciou, prečo sa recykláciou znižuje produkcia CO2 a nezamestnanosť a ďalšie zaujímavosti. Taktiež predstavuje typické farebné a číselné značenie separovaných odpadov a upozorňuje na odlišnosti v spôsobe separovania odpadov - o konkrétnom spôsobe by ste sa mali informovať vo Vašom meste / obci.
Brožúra A4, 48 strán, plnofarebná na recyklovanom papieri, rok vydania 2010.
Obsahuje popis úspešných systémov separovaného zberu v rôznych obciach a mestách: Dubnica nad Váhom, Imeľ, Košeca, Nová Dubnica, Palárikovo, Piešťany, Stará Turá. Priatelia Zeme - SPZ dlhodobo spolupracujú s mnohými obcami a mestami a popísali tie najlepšie z nich, ktoré by mohli byť vzorom alebo inšpiráciou.
Na Slovensku sa vyprodukuje ročne cca 11 miliónov ton odpadov. Z toho až 1,8 milióna ton sú komunálne odpady; teda odpady, ktoré vznikajú u každého z nás. Je to množstvo, ktorým - ak by sme ho vysypali na zem – by sme pokryli priestor o rozlohe 880 futbalových ihrísk do výšky 1 m! Na každého obyvateľa to predstavuje priemerne 333 kg komunálneho odpadu za rok. Množstvo komunálneho odpadu sa stále každoročne zvyšuje.
Priatelia Zeme – SPZ pripravili pre samosprávy odbornú príručku o nakladaní s komunálnymi odpadmi. Tá vychádza hlavne z dlhoročných praktických skúseností v zavádzaní a optimalizáciách triedeného zberu odpadov v obciach SR a ČR, ale aj z informácií získaných na desiatkach exkurzií a pracovných stáží v zahraničí. Veríme, že táto publikácia pomôže zmeniť postoje zodpovedných pracovníkov a poukáže na reálne možnosti zmeny v nakladaní s odpadmi v obciach a mestách Slovenska.
Brožúra formátu A4, 24 strán, plnofarebná obálka, jednofarebné vnútro, rok vydania 2005.
Brožúra predstavuje vo svete sa stále viac rozširujúcu koncepciu tzv. "nulového odpadu". Zaoberá sa takmer výlučne tuhým komunálnym odpadom, za nakladanie s ktorým je na území obce zodpovedná práve miestna samospráva. Nájdete v nej množstvo inšpiratívnych príkladov zo zahraničia, ale aj Slovenska, ako je možné znížiť produkciu odpadov smerujúcich na skládku alebo do spaľovní a šetriť tak okrem životného prostredia aj finančné prostriedky občanov. Poukazuje na moderné princípy nakladania s odpadom - surovinou a poskytuje prehľad krokov, ktorých postupnou realizáciou je možné zmeniť súčasné odpadové hospodárstvo na moderný systém efektívneho hospodárenia s prírodnými zdrojmi.
Brožúra A4, 12 strán, plnofarebná na recyklovanom papieri, rok vydania 2010.
V desiatich krokoch obsahuje návod, ako na školách všetkých stupňov alebo internátoch zaviesť dlhodobo fungujúci separovaný zber. Príručka vychádza z reálnych dlhoročných skúseností zo spolupráce so školami a poskytuje pracovníkom škôl, žiakom či študentom množstvo praktických rád.
Brožúra formátu A4, 88 strán, dvojfarebná obálka, jednofarebné vnútro. Rok vydania 2006.
Príručka podrobne a prehľadne definuje a klasifikuje jednotlivé druhy odpadov vznikajúcich v zdravotníckych zariadeniach, berúc do úvahy ich škodlivosť, vlastnosti aj miesto vzniku. Poskytuje návod ako s jednotlivými druhmi odpadov nakladať, uvádza možnosti ich recyklácie ale aj zníženia produkovaného množstva odpadu.
Text príručky bol konzultovaný a schválený Ministerstvom zdravotníctva SR ako metodická pomôcka pre pracovníkov zdravotníckych zariadení.
Priatelia Zeme – SPZ
poštová adresa: Haluzice 761, 91307 Haluzice
tel: 0903 77 23 23
e-mail: spz@priateliazeme.sk
Obsah týchto stránok (dielo), pokiaľ nie je uvedené inak, podlieha licencii Creative Commons: Uveďte autora - Nevyužívajte dielo komerčne - Zachovajte licenciu
1996 - 2024
Táto webová stránka bola vytvorená v rámci projektu "Škola udržateľnosti".
Občianske združenie Priatelia Zeme – SPZ ďakujú za finančnú podporu od Európskej únie. Za obsah tejto stránky zodpovedajú Priatelia Zeme – SPZ.V žiadnom prípade nereprezentujú oficiálne stanovisko Európskej únie, ktorá nezodpovedá za žiadne použitie informácií z tejto stránky alebo s nimi súvisiacimi materiálmi.