Konzumné Vianoce

Počas vianočných sviatkov vyprodukujeme až dvojnásobné množstvo odpadu ako v iných častiach roka, celkovo to môže byť na Slovensku až o 150 tisíc ton odpadu viac. Len v Bratislave sa vyhodí viac ako 50 ton vianočných stromčekov.

Predvianočný čas je pre predajcov obdobím najväčších tržieb, priemerne na osobu nakúpime dary takmer za 250€. Ďalších 250€ dávame na výzdobu, jedlo atď, potom z toho jedla tretinu vyhodíme. Radi dávame aj prijímame, každý šiesty Slovák sa pri tom aj zadĺži. Je to aj dôsledok reklamných kampaní, ktoré začínajú pár mesiacov pred Vianocami a vrcholia nákupnými orgiami typu Čierny piatok, ktorý trvá nie deň, ale aj týždeň. Počas Vianoc pribúda najviac prípadov depresií a samovrážd. Takmer každý druhý človek prežíva stres, z týchto sviatkov radosti a pokoja. A odpadu.

Možno by sme ich mohli prežívať skromnejšie, uľaví sa nielen prírode, ale možno aj nám.

Tipy na k prírode šetrnejšie Vianoce

Ponúkame vám súhrn tipov, ako môžete tieto sviatky prežiť šetrnejšie k prírode.

Darčeky

  • Neposielajme papierové pohľadnice
    Pošlime prianie či obrázok elektronicky, mailom a pod.

  • Nekupujme darčeky, zvážme alternatívu
    Darček môžeme vyrobiť, takto môže byť „hodnotnejší“ ako akýkoľvek kupovaný darček, lebo je v ňom obsiahnutý náš čas a tvorivosť. Príkladom môže byť z hliny vymodelovaná ozdoba, kresba, pletený šál, košík upletený zo starého papiera a pod. Zvážme darovanie netradičného darčeka, živej rastliny, stromu.

  • Namiesto hmotnej veci darujme zážitok
    Ak darček nevieme vyrobiť sami, tak darujme namiesto hmotnej veci nejaký netradičný zážitok. Svojich najbližších poznáme najlepšie, takže vieme, čo by ich potešilo. Môže to byť lístok do divadla, hudobný festival alebo koncert, let balónom, ochutnávka vín, hrnčiarsky kurz, vysnívaný výlet do prírody, permanentka do fitnes centra a pod.

  • Kúpou pomôžme tým, čo pomoc potrebujú
    Môžeme darovať predmet z distribúcie niektorej z chránených dielní, neziskových mimovládnych organizácií alebo členstvo v niektorej z nich a podporiť tak ich činnosť.

  • Pri kúpe uprednostňujme kvalitné lokálne produkty
    Vyberme darček s trvalou hodnotou, vyrobený z prírodných materiálov alebo hodnotnú knihu. Vyhýbajme sa kúpe darčekov, ktoré boli vyrobené v krajinách, kde je bežná detská práca, nespravodlivé platové podmienky pre robotníkov a nedodržiavanie ekologických štandardov pri výrobe. Uprednostňujme slovenské výrobky alebo výrobky z okolitých krajín a výrobky, ktoré majú ekologický certifikát.

  • Uprednostnime nebalené výrobky a nemusíme baliť ani my
    Pri výbere darčeka zvážme aj to, ako je darček balený. Darčeky baľme šetrne. Obviažme ich len mašľou, zabaľme ich do opätovne používanej textílie, alebo ich vložme do vrecúška alebo plátenej tašky, ktorá aj sama bude pekným praktickým darčekom. Pokiaľ darček objednávame cez internet, objednávajme z e-shopov, ktoré majú výdajne, aby nemuseli byť využívané kuriérske služby a ďalšie duplicitné jednorazové balenia.

  • Ak papier, tak recyklovaný
    Vzorované baliace papiere väčšinou nie sú recyklované, skúsme uprednostniť recyklovaný baliaci papier a prípadne ho vyzdobiť vlastnoručne.
    Pri rozbaľovaní darčekov baliaci papier odbaľujme šetrne a odložme ho, aby sme ho mohli využiť aj nabudúce. Papier, ktorý už nie je možné opätovne použiť, zbavme lepiacej pásky a vytrieďme ho pre recykláciu.

Pre vytvorenie vianočných ozdôb použime prírodné materiály.Zdroj: pixabay.com

Vianočná výzdoba, stromček

  • Výzdobu nekupujme 
    Vytvorme si ju sami, jednoduchú, z prírodných materiálov, ktoré sú samé o sebe krásne a ktoré si zbierajme počas roka na tieto účely – šišky zo stromov, sušené ovocie, jednoduché slamené ozdoby, vetvičky, listy, gaštany, orechy a pod.

    • Na tvorbu výzdoby môžeme využiť aj staré materiály, papier, textil, vlnu... napr. zo starého textilu vystrihnime rôzne tvary, ktoré zošijeme a vyplníme. Z letákov konfety či pestrofarebné ozdoby najrôznejších tvarov.

    • Pekné ozdoby získame vysušením na prúžky nakrájaného pomaranča. Táto ozdoba nám vydrží aj viac rokov.

    • Staré formy z bonboniéry čo sme dostali nevyhadzujme, výborne sa hodia na tvorbu sádrových "odliatkov" - figúriek, ktoré môžeme následne dotvoriť farbičkami. Alebo si figúrky vymodelujme z hliny...

  • Stromček byť nemusí
    Môžeme sa vrátiť aj k pôvodným zvykom na našom území – príbytok si skromne vyzdobme zelenými vetvičkami.

  • Ak stromček, tak živý, ale skutočne živý

    • V niektorých mestách je možnosť živý stromček si zapožičať a po Vianociach vrátiť. O stromček sa starajme tak, aby neutrpel tepelný šok (je potrebné ho postupne aklimatizovať).

    • Pokiaľ bývame v rodinnom dome, tak si môžeme stromček vysadiť pred domom (na záhrade) a každoročne si ho vyzdobiť. Doma nám potom postačí skromnejšia výzdoba.

    • Ak už živý stromček kupujeme, uprednostnime stromček v kvetináči (ktorý využijeme počas viacerých rokov a po odrastení ho vysadíme), alebo z legálnych prerezávok na Slovensku.

    • Umelý stromček nekupujme. Ak ho už máme, tak ho nevyhadzuje, ale využívajme ho čo najdlhšie.

  • Stromček trochu netradične
    Urobme si vlastný trvácny stromček z konárikov či iných prírodných materiálov. Môžeme sa inšpirovať na internete.

  • Nekupujme adventné vence
    Ak ešte nemáme adventný veniec a zvažujeme jeho kúpu, tak si ho radšej vyrobme z prírodných materiálov. Pri kúpe nových sviečok uprednostňujme tie, ktoré sú vyrobené zo včelieho vosku.

Stromček v inej podobe - poskladaný z prírodných materiálov

Vianočné jedenie

  • Neplytvajme jedlom
    Nenakupujme hladní, napíšme si zoznam potravín, ktoré potrebujeme a nekupujme nič iné. Uprednostnime ľahšie bezmäsité jedlá, snažme sa suroviny na prípravu jedla využívať efektívne a varme primerané množstvá, ktoré vieme spotrebovať. Ak nestíhame navarené jedlo a zákusky spotrebovať, nevyhadzujme ich, ale ponúknime ich známym, alebo sociálne slabším ľudom, alebo ich zamrazme.  Viac o tom ako neplytvať jedlom tu.

  • Znížme množstvo odpadu z varenia a pečenia
    Nájdime si čas a upečme si vlastné koláče, nekupujme hotové zákusky z obchodov, ktoré často obsahujú zbytočné množstvo pridaných látok (konzervanty, umelé farbivá...) a obalov. Uprednostnime bezobalové predajne a predajne, v ktorých môžeme opakovane používať vlastné obaly. Nenakupujme suroviny, ktoré sú zložito viacnásobne balené. Mlieko na zákusky môžeme nakúpiť v mliečnych automatoch, kde si môžeme do vlastného obalu načapovať presne také množstvo aké potrebujeme. Pri pečení nepoužívajme jednorazový papier na pečenie, stačí ak plech vymastíme napr. maslom.

  • Rastlinné zvyšky trieďme, kompostujme
    Rastlinné zvyšky z prípravy a konzumácie jedál aj počas sviatkov patria do kompostu alebo triedeného zberu biologických odpadov.

Pred sviatkami a po nich

  • Staré nevyhadzujme, ale darujme
    Ak dostaneme novú vec, ale stará ešte funguje, alebo ak dostaneme nechcený darček, nevyhadzujme ich, ale ponúknime na ďalšie využitie známym, neziskovým organizáciám alebo sociálne slabším skupinám ľudí. Takéto využitie nájde elektronika, oblečenie, obuv, hračky, a podobne.

  • Odpad trieďme pre recykláciu
    Pri upratovaní pred sviatkami či po nich venujme pozornosť správnemu vytriedeniu odpadov. Do komunálneho odpadu odhadzujme len veci, materiály, ktoré nie je možné recyklovať a nevieme ich už ináč využiť.

Vianoce s humorom

Túto výzvu realizujú Priatelia Zeme – SPZ v rámci projektu "Ako najlepšie implementovať Balíček novej odpadovej legislatívy EU pre obehové hospodárstvo do legislatívy štátov V4 (Česka, Poľska, Slovenska a Maďarska)" podporeného Medzinárodným vyšehradským fondom.