Tento obsah bol vytvorený 01.07.2024. Posledná aktualizácia 07.07.2024.
Čo je Júl bez plastu?
Júl bez plastu (v angličtine Plastic Free July) je celosvetové hnutie, ktoré vzniklo v roku 2011. Každoročne pomáha miliónom ľudí zapojiť sa do zníženia plastového znečistenia – aby sme mohli mať čistejšie ulice, oceány a udržateľné komunity [1]. Odhaduje sa, že v roku 2023 sa tejto iniciatívy zúčastnilo 89 miliónov jednotlivcov z viac ako 190 krajín. Aktívne sa zapojili nielen jednotlivci ale aj pracoviská, komunity, školy, kaviarne a maloobchody [2].
Dôvody, prečo by sme mali znížiť spotrebu plastov a plastových odpadov
Tempo akým vyrábame a spotrebovávame plasty je neudržateľné. Plasty nepredstavujú problém len pre životné prostredie ale aj naše zdravie. Viac o problematike plastov čítajte na: https://www.nulaodpadu.sk/bez-plastu
- Každoročne sa vo svete vyrába viac ako 380 miliónov ton plastov, z ktorých polovica je určená na jednorazové použitie. [3]
- Plastový odpad zabíja každý rok až milión morských vtákov, 100 tisíc morských cicavcov, morských korytnačiek a nespočetné množstvo rýb [4]. Tento problém sa týka všetkých živočíchov, nie len morských.
- Podľa údajov OSN z roku 2017 moria znečisťuje až 51 biliónov mikroplastových častíc, čo je 500 krát viac ako je v našej galaxii hviezd [5].
- Štúdie potvrdili prítomnosť mikroplastov v ľudskom tele, napr. v plodovej vode, placente, krvi a v pľúcach.
- V roku 2021 bolo na slovenský trh uvedených vyše 434 miliónov kusov ľahkých a veľmi ľahkých plastových tašiek. Z tohto množstva tvorili veľmi ľahké plastové tašky (mikroténové vrecká) vyše 380 miliónov, čo je približne 70 kusov na obyvateľa. [6]
- Ročne sa na slovenský trh uvedie jedna miliarda plastových fliaš. [7]
- Plasty sa hromadia v oceánoch a vytvárajú "plastové ostrovy". Najväčší z nich sa nazýva Great Pacific Garbage Patch (GPGP), v slovenčine známy ako Veľká tichomorská odpadková škvrna. Táto oblasť pokrýva plochu 1,6 milióna štvorcových kilometrov, čo predstavuje trojnásobnú rozlohu Francúzska. [8]
Vedeli ste? | Bez plastu
Tento obsah bol vytvorený 27.05.2024. Posledná aktualizácia 20.12.2024.Zapojte sa
Pridajte sa aj vy k iniciatíve„ Júl bez plastu“ a malými zmenami znížte množstvo plastového odpadu, ktorý produkujete. Akým spôsobom sa zapojíte je len na vás. Budeme radi, ak nás budete informovať čo robíte pre to, aby ste sa vyhli plastom vo vašom každodennom živote alebo počas Júla bez plastov. Inšpirovať sa môžete našimi tipmi. Na stránke Plastic Free July môžete prijať aj oficiálnu výzvu.
Tipy pre jednotlivcov
Tipy na nákup potravín a nápojov:
- Nakupujme v bezobalových predajniach do vlastných vrecúšok, dóz a fliaš. Pokiaľ nemáme možnosť nakupovať v týchto predajniach, pri nakupovaní uprednostňujme výrobky s menším množstvom obalu.
- Na pitie uprednostňujme vodu z vodovodu alebo minerálneho prameňa pred balenou vodou. Používajme vlastnú fľašu, ktorú si môžeme kedykoľvek naplniť.
- Ak potrebujeme kúpiť vodu alebo iný nápoj v obale, uprednostňujme taký, ktorý je v sklenenej vratnej fľaši. Aj keď sú u nás zálohované aj plastové fľaše, tieto fľaše sú následne odovzdané na recykláciu. Sklenené vratné fľaše sú opätovne naplnené. Ak chceme nakupovať nápoje vo vratných fľašiach, ale nie sú v ponuke, požiadajme obchodníka, u ktorého nakupujeme, aby ich zaradil do svojej ponuky. Podľa zákona o odpadoch sú obchody s predajnou plochou nad 100 m2, ktoré ponúkajú nápoje v jednorazových obaloch povinné zaradiť do svojej ponuky aj nápoje rovnakého druhu v opakovane použiteľných obaloch, ak také sú na trhu.
- Namiesto balenej zeleniny, ovocia a pečiva nakupujme nebalenú do vlastných textilných vreciek.
- Plastové tašky nahraďme opakovane použiteľnými textilnými taškami, ktoré majú dlhšiu životnosť.
- Namiesto kúpy malých jednorazových obalov na smotanu, med, džemy, atď. uprednostňujme väčšie balenia v sklenenom obale. Tieto obaly nevyhadzujme, ale nechajme si ich na opätovné použitie.
- Namiesto mlieka v tetrapaku alebo plastovej fľaši uprednostňujme mlieko z mliekomatu.
- Namiesto kávy v kapsuliach a čajov vo vrecúškach uprednostnime sypanú kávu/čaj. Bylinky si môžeme vysušiť aj sami a uskladniť ich napr. v zaváraninových pohároch.
Tipy do domácnosti:
- Nekupujme hneď nové veci len preto aby sme sa zbavili plastových a nahradili ich, vyprodukujeme tak zbytočný odpad. Opravujme si aj pokazené plastové veci, praskliny je možné zlepiť/zataviť.
- Nepoužívajme riady a kuchynské náradie, akým sú napr. naberačky, sitká, varešky, dosky na krájanie atď. vyrobené z plastu. Uprednostnime sklenené, kovové a drevené materiály. Desiatu si zabaľme do dózy alebo do opakovane použiteľného voskovaného vrecúška namiesto plastového vrecka.
- Namiesto plastových obrusov, ktoré bývajú vyrobené z PVC, používajme textilné.
- Ak máme deti, alebo kupujeme darček, uprednostňujme látkové a drevené hračky pred plastovými. Dobrým darčekom môže byť zaujímavý výlet, či kniha.
- Namiesto klasickej hubky na riad používajme hubky z prírodných materiálov, napr. lufu, alebo handričky, ktoré môžeme po znečistení vyprať.
- Čistiace prostriedky si čapujme do vlastných fliaš. Ak nemáme možnosť kúpiť čapovaný prací prášok, uprednostnime pracie prášky balené v kartóne, namiesto pracích gélov v plastovom obale.
- Pri výbere bytových dekorácií, akými sú napr. kvety sa vyhnime tým, ktoré sú vyrobené z plastu. Živé kvety v sklenených črepníkoch sú nádhernou živou dekoráciou. Nezabúdajme na to aj pri návšteve cintorína. Namiesto umelých kytíc uprednostnime prírodné ozdoby alebo živé kvety z vlastnej záhrady, od lokálneho predajcu kvetín, alebo sušené kvety. Vhodné sú aj viacročné kvety v črepníkoch.
Tipy pri hygiene a osobnej starostlivosti
- Namiesto sprchového gélu a šampónu používajme tuhé šampóny, tzv. šampúchy, ktoré sa dajú kúpiť aj v papierovom obale. Rovnako nahraďme aj tekuté mydlo tuhým, alebo si tekuté mydlo načapuje v bezobalovom obchode.
- Nepoužívajme vlhčené obrúsky, často obsahujú mikrovlákna, sú zabalené v plastovom obale a sú jednorazové. Namiesto nich používajme vodu a prateľné utierky, malé uteráčiky, prípadne vyrobené utierky zo starého oblečenia. Môžeme ich používať aj na umytie rúk vonku, stačí keď ich namočíme do vody a vložíme do nepremokavého opakovane použiteľného vrecka alebo dózy.
- Ak máme malé deti, tak namiesto jednorazových plienok používajme látkové.
- Nepoužívajme jednorazové žiletky, nahraďme ich holiacimi strojčekmi, v ktorých sa menia len žiletky alebo holiace hlavice.
- Menštruačné kalíšky, hubky a textilné vložky sú vhodnou alternatívou k bežným menštruačným pomôckam, ako sú vložky a tampóny.
- Preferujme nebalený toaletný papier z recyklovaného papiera ako alternatívu k veľkému baleniu, v ktorom sú jednotlivé kusy papiera zabalené v plastovom obale.
- Spotrebu plastov a produkciu plastových odpadov môžeme znížiť aj v oblasti ústnej hygieny. Môžeme si vybrať zubnú pastu v kovovom obale namiesto plastového obalu a ústne vody v sklenených fľašiach namiesto plastových. Zubnú pastu a ústnu vodu si môžeme dokonca vyrobiť sami, návody nájdeme na internete. Plastové zubné kefky nahraďme drevenými alebo bambusovými.
Tipy do záhrady:
- Nepoužívajme plastové dekorácie a doplnky, napr. kvetináče. Namiesto nich preferujme prírodné alternatívy, napr. hlinené kvetináče, drevené dekorácie...
- Nepoužívajme geotextíliu proti burine. Jej hlavnou zložkou je polyetylén (PET) alebo polypropylén (PP), ktoré sa pri dlhšom kontakte s pôdou rozložia na mikroplasty. Nahradiť ju môžeme kartónom, kompostovateľnou fóliu, slamou alebo kôrou.
- Uprednostnime skleník vyrobený zo starých okien alebo skla pred plastovým skleníkom alebo fóliovníkom.
- Namiesto plastového záhradného nábytku uprednostnime nábytok vyrobený z dreva, najlepšie z lokálneho.
- Na polievanie používajme kovové krhly namiesto plastových. Ak používame záhradné hadice, vyberajme také, ktoré nie sú vyrobené z PVC a neobsahujú škodlivé látky, napr. ftaláty.
- Nepoužívajme umelý trávnik.
- Zvážme kúpu plastového bazéna, dajme prednosť kúpaniu v prírodnom jazere alebo na kúpalisku.
Ďalšie tipy bez plastov:
- Odmietajme jednorazové (nie len) plastové riady a príbory na podujatiach. Radšej si donesme vlastné opakovane použiteľné. Uprednostňujme prevádzky, kde používajú opakovane použiteľný riad a príbor.
- Namiesto donášky jedla uprednostnime návštevu reštaurácie. Ak si potrebujeme zobrať jedlo so sebou, donesme si vlastný opakovane použiteľný obal a požiadajme obsluhu aby nám ho zabalila do neho, alebo si ho sami preložme. Na kávu so sebou si nosme vlastné poháre.
- Ak organizujeme oslavu, nepoužívajme plastové ozdoby a balóny. Uprednostnime radšej doma vyrobenú výzdobu napr. zo starého papiera, ktoré si následne odložme pre ďalšiu príležitosť.
- Všetky plastové odpady, ktoré vyprodukujeme, vytrieďme do príslušnej nádoby/vreca na plast. Dôkladným triedením a následnou recykláciou plastového odpadu sa obmedzí plytvanie surovinami, ušetria sa prírodné zdroje a zníži sa vplyv ich ťažby na životné prostredie. Okrem toho má recyklácia aj ekonomické výhody, napr. v porovnaní so skládkovaním a spaľovaním vytvára viac pracovných miest. Podľa zákona o odpadoch je každá obec/mesto povinné zabezpečiť triedený zber plastových odpadov a obyvatelia sú povinní sa do tohto zberu zapojiť. Ten, kto sa nezapája do triedeného zberu, porušuje zákon o odpadoch. Ak sa nám nepáči systém zberu odpadu v obci/meste, kde žijeme, alebo nie je dostatok zberných nádob na triedený zber, obráťme sa na obecný/mestský úrad a požiadajme o zlepšenie stavu. Každá obec a mesto je povinné zaviesť vhodný systém triedeného zberu a umožniť obyvateľom triediť odpad.
- Buďme kreatívni. Ak vyprodukujeme plastový odpad, zvážme či ho pred vyhodením nevieme ešte nejako využiť.
- Vyhýbajme sa problematickým plastom, ktoré sa nedajú recyklovať (hlavne kombináciám rôznych materiálov), ale napr. aj PVC, ktorý patrí medzi najškodlivejšie plasty.
- Neplytvajme jedlom – predídeme tak nie len potravinovému odpadu, ale aj odpadu z obalov.
Júl bez plastov - tipy pre menej plastov na každý deň
Tento obsah bol vytvorený 13.06.2024. Posledná aktualizácia 28.06.2024.Tipy pre samosprávy
Vzdelávajte a motivuje obyvateľov k znižovaniu množstva plastového odpadu
- Vzdelávajte obyvateľov o škodlivých účinkoch nadmerného používania plastov a možnostiach ako predchádzať vzniku plastového odpadu. Využiť na to môžete prednášky, workshopy, vzdelávacie relácie do obecného rozhlasu či televízie, články na webových stránkach a v obecných alebo mestských novinách. Oslovte všetky skupiny obyvateľov, nevynechajte ani deti a mládež.
- Zorganizujte podujatie bez odpadu.
- Propagujte používanie látkových plienok pre deti. Môžete pripraviť sadu látkových plienok a nohavičiek a darovať ich ako darček rodičom pri narodení dieťaťa.
- Vytvorte cirkulárnu mapu vašej samosprávy, na ktorej môžu obyvatelia nájsť bezobalové obchody, požičovne, opravovne, krajčírstva, komunitné kompostoviská, automaty na mlieko a pod.
- Vzdelávajte obyvateľov o problematike plastového odpadu z cintorínov, informujte ich o alternatívach, aké môžu použiť namiesto plastových kytíc, kahancov a elektronických sviečok. Zaveďte triedený zber odpadu na cintoríne.
- Podporte používanie pitnej vody z vodovodu, napríklad vybudovaním pitných fontán, zabezpečením analýz vody z prameňov a ich sprístupnením pre verejnosť. Zaveďte program pitia vody z vodovodu na obecnom/mestskom úrade a vo všetkých obecných budovách a inštitúciách zriadených obcou.
Spolupracujte s organizáciami, školami a podnikmi na znižovaní množstva (nie len) plastového odpadu
- Oslovte podniky nachádzajúce sa vo vašej samospráve s požiadavkou, aby prijali opatrenia na zníženie množstva produkovaných odpadov, vhodnými stimulmi ich motivujte k prijatiu potrebných opatrení. Informujte ich o možnostiach a nájdite spolu vhodné spôsoby (napr. nahradenie nápojov v jednorazových obaloch v prevádzkach čapovanými nápojmi, nápojmi vo vratných opakovane použiteľných obaloch, propagovanie vody z vodovodu, nahradenie malých jednorazových produktov na kozmetiku v ubytovacích zariadeniach bezodpadovými alternatívami a pod.).
- Do všeobecne záväzného nariadenia o nakladaní s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom alebo do samostatného VZN, prijmite ustanovenia, ktorých cieľom bude znížiť produkciu odpadov v obci (napr. zákaz používania jednorazových produktov na všetkých verejných podujatiach).
- Zabezpečte opakovane použiteľné riady, ktoré ponúkajte na zapožičanie organizátorom podujatí.
- Iniciujte zriadenie bezobalovej predajne, podporte existujúce bezobalové predajne napr. ponúknutím priestoru, propagáciou, poskytnutím zľavy na prenájom priestorov.
- Iniciujte a podporte prevádzku automatov na mlieko na území vašej samosprávy, napr. poskytnutím priestoru na ich umiestnenie a poskytnutím pomoci s ich propagáciou.
- Spolupracujte so školami, navrhnite im možnosti znižovania množstva odpadu a podporujte ich.
Podporujte opätovné používanie
- Zorganizujte burzu vecí, hračiek, náradia...
- Iniciujte vznik knižnice vecí, kde si môžu obyvatelia požičiavať náradie, domáce spotrebiče, a ďalšie predmety, ktoré nepotrebujú pravidelne. Týmto spôsobom sa zníži potreba nakupovania nových vecí a množstvo nie len plastových obalov a odpadov.
- Vytvorte vhodný priestor, napr. na vašom Zbernom dvore, kde zriadite Centrum opätovného použitia. Tam umožnite obyvateľom nosiť vybrané druhy vecí, ktoré už nepotrebujú a sú stále funkčné, či potrebujú drobné opravy. V pravidelných intervaloch tu organizujte Dni opravovania, kedy môžu obyvatelia doniesť svoje veci na opravu, či sa poradiť, ako ich opraviť.
- Podporujte používanie opakovane použiteľných vreciek a tašiek na miestnych trhoch. Spolupracujte s predajcami na vzdelávaní zákazníkov. Usporiadajte tvorivé dielne, na ktorých naučíte ľudí šiť opakovane použiteľné vrecká a tašky.
- Ak zabezpečujete stravovanie pre seniorov prostredníctvom školských jedální, umožnite im používať vlastné opakovane použiteľné obedáre namiesto jednorazových obalov.
Znižujte množstvo plastov a plastových odpadov v samospráve a mestských/ obecných inštitúciách
- Odmietajte používanie plastových podkladov, napr. plastových napodobnenín mulčovacej kôry pri stavbách „workout-ových" ihrísk, plastové napodobneniny trávnika a hybridné trávniky.
- Zaveďte aj ďalšie opatrenia vo vašom obecnom/mestskom úrade a vo všetkých budovách a inštitúciách, ktorých správcom alebo zriaďovateľom je obec/mesto, napr.: opatrenia na zníženie množstva plastového odpadu v kanceláriách (používanie pohárov/hrnčekov namiesto plastových pohárov, používanie sypaného čaju namiesto čajových vrecúšok, používanie kávovarov bez kapsúl, minerálky v opakovane použiteľných sklenených obaloch namiesto v plastových fľašiach atď.). Nepotrebné, no funkčné elektronické zariadenia darujte na ďalšie použitie školám, neziskovým organizáciám alebo sociálne slabším občanom.
- Uplatňujte kritériá zeleného verejného obstarávania pri obstarávaní tovarov, služieb a stavebných prác.
- Zapojte sa do programu Samosprávy bez odpadu. Je to prvý certifikačný program, ktorý povzbudzuje samosprávy k znižovaniu množstva nevytriedených odpadov.
Optimalizujte zber odpadu
- Zaveďte množstvový zber zmesových komunálnych odpadov pre všetkých pôvodcov odpadov v obci. Množstvový zber preukázateľne prispieva k znižovaniu množstva komunálnych odpadov, pretože motivuje pôvodcov odpadov k zodpovednejšiemu správaniu.
- Pokiaľ máte v obci zavedený triedený zber kuchynských BRO z domácností, tak prijmite opatrenia, ktoré zabránia, aby sa do zbernej nádoby vhadzovali v plastových obaloch. Zabezpečte pre domácností k tomuto účelu napr. dostatok kompostovateľných vreciek. Predídete tým znečisteniu pôdy.
- Posúďte alebo si nechajte posúdiť efektívnosť triedeného zberu odpadov z domácností a zrealizujte opatrenia na zlepšenie zapojenia domácností do zberu a dosiahnutie lepších výsledkov.
- Nahraďte jednorazové plastové vrecia na zber odpadu zbernými nádobami.
Nálepky proti používaniu plastov | Júl bez plastu
Tento obsah bol vytvorený 19.06.2024. Posledná aktualizácia 20.06.2024.Stiahnite si obrázok, vytlačte a nalepte vo vašom obchode na mieste, kde si zákazník môže zobrať plastové vrecko/tašku.
Tipy pre obchody a predajcov
Obchody majú možnosť znižovať spotrebu plastov v samotných prevádzkach, ale zohrávajú aj dôležitú úlohu pri znižovaní plastov ovplyvňovaním správania spotrebiteľov a ponukou produktov. Nasledujúce tipy sa týkajú predovšetkým plastových produktov a odpadov, ale zahŕňajú aj tipy na znižovanie odpadov z iných materiálov:
- Skontrolujte si či dodržiavate povinnosti v oblasti predchádzania vzniku plastového odpadu, ktoré stanovuje legislatíva, napr.:
- Distribútor obalov, ktorý distribuuje nápoje v iných ako opakovane použiteľných obaloch predajom spotrebiteľovi, je povinný v mieste ich predaja distribuovať nápoje rovnakého druhu aj v opakovane použiteľných obaloch, ak sa také nápoje v nich na trh v Slovenskej republike uvádzajú. Táto povinnosť sa nevzťahuje na distribútora obalov, ktorý distribuuje tieto nápoje na predajnej ploche menšej ako 100 m2.
- Predajcovia musia spoplatňovať plastové tašky. Existuje len jedna výnimka, kedy je plastová taška poskytnutá zdarma, a to pri taške s hrúbkou steny do 15 µm (mikroténové vrecko), ktorá je poskytnutá z hygienických dôvodov alebo sa poskytuje ako primárny obal pre nebalené potraviny s cieľom predchádzať plytvaniu potravinami. Spoplatnené teda nie sú mikroténové vrecká použité napr. na zabalenie pečiva, ovocia, zeleniny, orieškov.
- Predajcovia, ktorí poskytujú plastové tašky k nákupu tovaru alebo výrobkov, sú povinní poskytovať aj iné druhy tašiek.
- Je zakázané uvádzať na trh SR jednorazové plastové výrobky ako napr. príbory, riady, slamky a iné uvedené v prílohe č. 7a časti B, zákona o odpadoch a výrobky z oxo-degradovateľných plastov na trh Slovenskej republiky [7].
- Stanovte si cieľ na zníženie plastu a (nie len) plastového odpadu a opatrenia na dosiahnutie tohto cieľa.
- Zaraďte do svojej ponuky Zero Waste alternatívy k bežným výrobkom (napr. opakovane použiteľné odličovacie tampóny, vrecká na ovocie a zeleninu, nabíjacie batérie, koncentrované čistiace prostriedky...), alebo rozšírte ich sortiment. Motivuje zákazníkov k tomu, aby uprednostňovali tieto produkty, napr. odmeňte ich nákup prostredníctvom vernostných programov.
- Rozšírte sortiment nápojov v zálohovaných sklenených fľašiach.
- Spolupracujte s miestnymi dodávateľmi aby sa minimalizovala doprava a množstvo obalového odpadu. Požadujte od dodávateľov a dopravných spoločností, aby znižovali množstvo obalového materiálu. Uprednostňujte lokálne produkty a rozširujte ich ponuku.
- Snažte sa minimalizovať produkty, ktoré sú viacnásobne zabalené alebo ich obal je vyrobený z kombinovaných materiálov. Ponúkajte produkty s čo najmenším množstvom obalových materiálov, napr. uprednostňujte nebalené ovocie a zeleninu pre balenými.
- Zabezpečte kliešte pri všetkých druhoch pečiva na zníženie používania jednorazových plastových rukavíc.
- Pravidelne organizujte vzdelávacie podujatia, napr. prednášky a workshopy pre zamestnancov o predchádzaní vzniku odpadu.
- Podporujte a iniciujte projekty zamerané na znižovanie množstva odpadu.
- Vykonajte akciu zameranú na zníženie odpadu z plastov a jednorazových produktov aspoň počas jedného dňa, napr. odstráňte z predajne jednorazové mikroténové vrecká a ponúknite zákazníkom opakovane použiteľné.
- Dôkladne trieďte všetky odpady, ktoré vznikajú vo vašej prevádzke.
- Zabráňte vyhadzovaniu potravín, napr. optimalizáciou zásobovania a skladovania produktov, poskytovaním zliav na produkty s ohrozenou zárukou, darovaním nepredaných potravín, ktoré sú stále vhodné na konzumáciu charitatívnym organizáciám.
- Zvážte zastavenie distribúcie tlačených reklamných letákov, propagujte letáky v elektronickej podobe.
- Zvážte zastavenie predaja malých balených hračiek pre deti v automatoch, často umiestnené v obchodných domoch, či veľkých predajniach...
- Informujte spotrebiteľov o dopade plastových odpadov, môžete napr. nalepiť nálepku na mieste kde si zákazník môže zobrať plastovú tašku/vrecko...
Poskladajte si komiks, vyriešte kvíz, zoraďte správne hierarchiu...
Ďalšie skladačky: >>> o nekupovaní balenej vody a pití vody z prameňov, >>> o opravovaní pokazených vecí a znovupoužívaní, >>> o používaní plátených tašiek, >>> o triedení odpadov a zálohovaní obalov, >>> Ako hospodári Európa s plastovým odpadom?
Čo viete o plastoch? | Veľký kvíz s 18 otázkami
Tento obsah bol vytvorený 25.02.2021. Posledná aktualizácia 12.06.2024.Otestujte svoje vedomosti o plastoch ;)
Tajnička o plastovom odpade
Tento obsah bol vytvorený 13.06.2024. Posledná aktualizácia 14.06.2024.Ako môžeme nahradiť obaly? Pospájajte správne možnosti
Tento obsah bol vytvorený 10.11.2023. Posledná aktualizácia 14.06.2024.Zoraďte správne hierarchiu odpadového hospodárstva
Tento obsah bol vytvorený 01.06.2022. Posledná aktualizácia 19.08.2022.Články a informačné materiály
10 významných zdrojov mikroplastov, o ktorých sme možno netušili
Tento obsah bol vytvorený 27.04.2018. Posledná aktualizácia 23.03.2021.Plasty sú problematické aj tým, že sa rozpadajú na malé častice. A tie v prostredí okolo nás vydržia naozaj dlho. V oceánoch sa aj najväčšie a najodolnejšie kusy plastov rozpadajú vplyvom vĺn a slnečného žiarenia na mále kúsky do veľkosti 5 milimetrov, teda asi veľkosti mravca. Tieto častice nazývame „sekundárne mikroplasty“. Tohto typu mikroplastov, ktorý pochádza z napríklad z PET fliaš, z ktorých pijeme nápoje, rybárskeho náčinia, či jednorazových príborov a pod., je v moriach a oceánoch prítomného oveľa viac, než „primárnych mikroplastov“, ktoré boli v produktoch malé už na začiatku – ako napr. mikroguličky v zubných pastách.
Mikroplasty okolo nás i v nás
Tento obsah bol vytvorený 29.01.2021. Posledná aktualizácia 20.05.2024.30.01.2021
Nadmerná spotreba plastov spôsobuje rôzne environmentálne problémy. Jedným z negatívnych vplyvov plastov na životné prostredie je ich rozpad na mikroplasty – miniatúrne plastové častice s priemerom do 5 mm. V niektorých prípadoch sú také malé, že sa nedajú vidieť voľným okom. Hoci sa pozornosť najviac upriamuje na mikroplasty v moriach a oceánoch, kde sa vyskytujú v najväčšej miere, objavené boli aj v sladkej vode (aj v pitnej), pôde a vo vzduchu. Podľa odhadov sa do životného prostredia v EÚ každoročne uvoľní 75 – 300 tisíc ton mikroplastov [1].
Európska komisia predstavila návrh pre zníženie množstva plastových obalov
Tento obsah bol vytvorený 15.02.2023. Posledná aktualizácia 15.02.2023.15.02.2023
Problém s nadprodukciou plastov, ako aj neúmerným množstvom plastového odpadu, začala Európska únia riešiť pred niekoľkými rokmi. Na Slovensku už jeden rok platí legislatívne opatrenie transponované z európskej smernice o zákaze jednorazových plastov, ako sú slamky, jednorazový príbor, taniere, polystyrénové obaly na jedlá a nápoje.
Chemická recyklácia plastov zatiaľ nemôže byť riešením pre plastový odpad
Tento obsah bol vytvorený 23.03.2021. Posledná aktualizácia 03.02.2022.Vo svojom predchádzajúcom článku som uviedla charakteristiky troch základných spôsobov chemickej recyklácie, ktorými sú solvolýza, chemická depolymerizácia a tepelná depolymerizácia. V tomto článku by som sa chcela opäť venovať týmto technológiám, predovšetkým tepelnej a chemickej depolymerizácii, vychádzajúc z jednej štúdie a jednej súhrnnej správy o stave týchto technológii v súčasnosti.
Ako predísť záplave odpadov (leták o minimalizácii odpadov a predchádzaní vzniku)
Tento obsah bol vytvorený 11.05.2010. Posledná aktualizácia 07.02.2012.01.01.2010
Leták A4 zložený na tretiny, plnofarebný na recyklovanom papieri, rok vydania 2010.
Obsahuje výber ekotipov, ktoré nám môžu pomôcť znížiť množstvo nami produkovaných odpadov, alebo predísť vzniku odpadov. To je často len otázkou vhodnej voľby, drobných zmien v zaužívaných každodenných stereotypoch.
Dobrovoľná skromnosť – ODPADY (leták)
Tento obsah bol vytvorený 29.09.2015. Posledná aktualizácia 29.09.2015.Ukážte sa
Zapojte sa do aktivít a zašlite nám fotografiu pre uverejnenie v galérii na tejto stránke a na našom facebooku.