10 významných zdrojov mikroplastov, o ktorých sme možno netušili
Plasty sú problematické aj tým, že sa rozpadajú na malé častice. A tie v prostredí okolo nás vydržia naozaj dlho. V oceánoch sa aj najväčšie a najodolnejšie kusy plastov rozpadajú vplyvom vĺn a slnečného žiarenia na mále kúsky do veľkosti 5 milimetrov, teda asi veľkosti mravca. Tieto častice nazývame „sekundárne mikroplasty“. Tohto typu mikroplastov, ktorý pochádza z napríklad z PET fliaš, z ktorých pijeme nápoje, rybárskeho náčinia, či jednorazových príborov a pod., je v moriach a oceánoch prítomného oveľa viac, než „primárnych mikroplastov“, ktoré boli v produktoch malé už na začiatku – ako napr. mikroguličky v zubných pastách.
Plastové mikroguličky predstavujú pre životné prostredie problém... no vzhľadom na rozpad plastov na menšie častice je zrejmé, že jestvujú aj zdanlivo menej nápadné zdroje mikroplastov, ktoré súvisia s každodennou spotrebou. Medzi ne patria:
1. Pneumatiky
Pneumatiky sú vyrábané z gumy a asi 60 % ich hmoty tvoria plasty (konkrétne butadién-styrénový kaučuk). Trením, pôsobením tlaku a teploty pri jazdení sa pneumatiky postupne opotrebúvajú a len vo Veľkej Británii je takto vyprodukované obrovské množstvo plastového prachu, asi 63 tisíc ton. Ten, okrem iného, prispieva aj k zhoršovaniu kvality vzduchu.
Drobný prach je zmývaný do potokov, riek a oceánov a s veľkou pravdepodobnosťou skonzumovaný živočíchmi, napríklad lastúrnikmi, vďaka čomu sa stáva aj súčasťou ľudskej potravy. Riešením by mohol byť návrat k vyššej miere využívania prírodného latexu. No aj za to by sme zaplatili veľkú environmentálnu daň – rozširovanie kaučukovníkových plantáži na úkor prirodzených lesov znižuje biodiverzitu a vytvára tlak na už aj tak ohrozené živočíšne a rastlinné druhy.
2. Oblečenie zo syntetických materiálov
Outdoorové oblečenie, legíny, fleesové bundy a svetre z materiálov ako polyester, polyamid, spandex a nylon môžu pri každom praní uvoľniť až neuveriteľných 700 tisíc mikrovlákien. Tie z vody dokážeme odstrániť len veľmi ťažko, napríklad filtráciou. V posledných rokoch viacero štúdií poukázalo na prítomnosť týchto vlákien v pitnej vode vo veľkom počte krajín.
V Spojených štátoch mikrovlákna obsahovalo až 94 % testovaných vzoriek. Ak sú mikrovlákna nesené vzduchom (kam sa dostanú odieraním šiat trením alebo zo sušičiek), môžu byť vdýchnuté a toxíny z nich absorbované pľúcami. Vo vodnom prostredí sú konzumované rybami a inými drobnými živočíchmi, ktoré si ich zamieňajú za prirodzenú potravu. Riešenie? Výber oblečenia z prirodzených vlákien a vybavenie práčok vhodnými filtrami.
3. Tenisové loptičky
Ich chlpatá vonkajšia vrstva je vyrobená z PET (polyetylén tereftalát), podobne ako plastové fľaše na minerálku. Tak, ako v prípade pneumatík, aj tento plast sa používaním rozpadá a stáva súčasťou prachu.
4. Prášky a tabletky do práčok a umývačiek riadu
Veľké množstvo čistiacich prostriedkov kvôli zvýšeniu čistiaceho účinku obsahuje aj mikroplasty (zabezpečujú väčší mechanický tlak na nečistoty). Vyrobené sú napríklad z polyetylénu (PE) a polypropylénu (PP). Do úvahy prichádza ich náhrada prírodnými materiálmi, ako je napr. najemno pomletá kokosová škrupina.
5. Cigaretové ohorky
Filtre cigariet sú vyrobené z acetylcelulózy – plastu, ktorý nie je biologicky rozložiteľný. Z cigaretových filtrov sa uvoľňujú mikroplasty a v prípade ohorkov (filtrov po použití) aj množstvo toxínov, vrátane nikotínu. Cigaretové ohorky predstavujú veľmi závažný problém aj ako súčasť znečistenia oceánov.
6. Drobné ligotavé ozdoby
Väčšina drobných ozdobných ligotavých predmetov je vyrobených z PET alebo PVC (polyvinylchlorid). Po použití sa ich zbavujeme len ťažko a platí to aj pre prírodu. Možnosťou je ich náhrada za predmety vyrobené z biologicky rozložiteľnej celulózy, ktorá sa vyrába napríklad z eukalyptov.
7. Vlhčené utierky
Rôzne druhy vlhčených utierok sú obvykle vyrábané z polyesteru, polyetylénu a polypropylénu, prípadne zmesi týchto látok s prírodnými vláknami. S obľubou upchávajú kanalizáciu, sú biologicky nerozložiteľné a tiež sú zdrojom mikrovlákien. Vhodnou voľbou pri ich výmene sú tradičné bavlnené utierky a vreckovky.
8. Čajové vrecká
Možno prekvapenie, súčasťou čajových vreciek je často aj polypropylénovú výstuž. Znamená to, že čajové vrecká po použití tiež nie sú úplne biologicky rozložiteľné. Potom, čo sa v komposte alebo pôde rozloží ich papierová časť, plast sa postupne rozdrobí na malé kúsky. Opýtajte sa výrobcu vašich obľúbených čajov, či používa vrecká bez plastov... alebo si vyberte voľne sypané čaje.
9. Farba
Plastový prach z termoplastických farieb využívaných na cestné značenia či nátery domov je tiež súčasťou znečistenia povrchu oceánov. Nie všetky farby však obsahujú plasty. Využiť môžete nátery, ktoré ako spojivový materiál obsahujú ľanový olej alebo latex.
10. Jednorazové poháre
Jednorazové poháre sú obvykle potiahnuté vrstvou polyetylénu. Podobne, ako v prípade čajových vreciek, ich papierová časť sa rozloží, no plastový materiál sa len rozpadne na malé kúsky, ak sa papier rozkladá voľne pohodený v prírode alebo v komposte. Podobné zmesové materiály môžu byť recyklované len v špecializovaných prevádzkach. Využívať namiesto nich však môžete opakovateľne použiteľný pohár.
Ak chceme dosiahnuť, aby sme znížili znečisťovanie životného prostredia naozaj významne, musíme správne nakladať so všetkým plastovým odpadom: s tým ktorý vidíme, ale aj tým, ktorý je neviditeľný. Bez niektorých druhov plastov sa v súčasnosti nezaobídeme, no je množstvo takých materiálov, ktoré môžeme odmietnuť, alebo aspoň zredukovať ich množstvo.