pomoc občanom proti znečisťovaniu

Zapojenie do konania EIA, modernizácia spaľovne v Košiciach

01.01.2023

V mesiaci jún 2021 sa Priatelia Zeme - SPZ prihlásili do konania EIA  (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) zmeny navrhovanej činnosti „ZEVO Košice – modernizácia a zabezpečenie prevádzkovej stability zariadenia na energetické využitie odpadov“ navrhovateľa KOSIT a. s., Rastislavova 98, 043 46 Košic a zaslali MŽP SR svoje pripomienky.

Zmena zámeru spočíva v inštalácii nového kotla K3, ktorý má byť nosným zariadením uvedenej spaľovne. Po dostavbe linky kotla K3 navrhovateľ počíta s rozsiahlou rekonštrukciou linky kotla K1, ktorú by chcel uviesť do prevádzky po roku 2030. Tým by došlo po roku 2030 k 50% navýšeniu množstva spáleného odpadu ročne. 

Výsledok:

MŽP SR vydalo v decembri 2022 záverečné stanovisko, v ktorom súhlasí s realizáciou navrhovanej činnosti v úplnosti a bez jedinej výhrady. Priatelia Zeme – SPZ podali proti tomuto rozhodnutiu rozklad, nakoľko jeho pripomienky neboli vôbec zohľadnené, MŽP SR sa s nimi vôbec nevysporiadalo. 

Priatelia Zeme – SPZ  podporujú modernizáciu súčasnej spaľovne v Košiciach, ako aj jej efektívnejšie energetické využitie napojením sa na horúcovodnú sieť. Odmietame však rozširovanie kapacity tejto spaľovne tým, že by po roku 2030 boli v prevádzke už všetky tri kotly, čím by došlo k navýšeniu odpadov určených na energetické zhodnotenie o viac ako 50%. Zvyšovanie miery spaľovania odpadov brzdí zvyšovanie miery recyklácie a tým aj smerovanie k obehovému hospodárstvu. Už v súčasnosti majú mestá Bratislava a Košice, v ktorých sa nachádzajú ako jediných na Slovensku spaľovne na komunálny odpad, najnižšiu mieru recyklácie v porovnaní s ostatnými krajskými mestami (Košice – 36%, Bratislava – 33%, Prešov – 40%, Trenčín – 40%, Nitra – 43%, Žilina – 43%, Banská Bystrica – 54%, Trnava – 56%). 

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Pomoc občanom proti zámeru splyňovania druhotného paliva v Janíku

01.01.2023

V mesiaci jún 2021 sme sa (Priatelia Zeme - SPZ) na základe protestov občanov Košického samosprávneho kraja a po konzultácii s Obcou Janík odvolali proti rozhodnutiu Okresného úradu Košice  - okolie, ktorým bolo rozhodnuté neposudzovať podľa EIA zmenu zámeru splyňovania biomasy v Janíku, ktorá spočívala v zámene drevnej štiepky za tuhé druhotné palivo (ide predovšetkým o zmes plastov, ale aj textílii, gumy a papiera). 

V čase, keď sme vstupovali do procesu EIA, už bolo vydané rozhodnutie „o neposudzovaní činnosti“, ktoré však nebolo ešte právoplatné. Proti tomuto rozhodnutiu Okresného úradu Košice - okolie sme sa odvolali a vyjadrili nesúhlasné stanovisko s touto zmenou palivovej základne. Odvolací orgán (Okresný úrad Košice – odbor opravných činností) však zamietol naše odvolanie, ako aj odvolanie Obce Janík, a jeho občanov a potvrdil výrok o neposudzovaní činnosti. 
 
Obec Janík podala na Krajský súd v Košiciach žalobu na Okresný úrad Košice – odbor opravných činností pre nezákonné rozhodnutie a potvrdenie rozhodnutia „o neposudzovaní činnosti“. K uvedenej žalobe sme aj my v januári 2022 zaslali naše vyjadrenie Krajskému súdu v Košiciach s argumentami o nezákonnosti rozhodnutia Okresného úradu Košice. Zároveň sme na MŽP SR poslali podnet na preskúmanie uvedeného rozhodnutia mimo odvolacieho konania.  

Výsledok:

Do dnešného dňa (1.1.2023) nemáme k dispozícii žiadne rozhodnutie súdu, ani rozhodnutie MŽP SR. Veríme, že takáto škodlivá zmena činnosti sa nezrealizuje. 

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti využívaniu palív, ktorých zloženie je rôznorodé, nestále, s pravdepodobným obsahom škodlivých látok, ktoré by sa nakoniec spaľovaním dostali do ovzdušia.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Zámer „GREEN PARK ŠTÚROVO“ – pyrolýza plastov

28.11.2022

V máji 2022  sa Priatelia Zeme – SPZ prihlásili do konania EIA  (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) vo veci realizácie zámeru  „GREEN PARK ŠTÚROVO“, v ktorej by malo ísť o pyrolýzu plastov. K uvedenému zámeru sme vypracovali a zaslali pripomienky na MŽP SR, žiadali o povinné hodnotenie a vyjadrili nesúhlasné stanovisko s realizáciou takejto činnosti. Dôvodom je skutočnosť, že uvedená  prevádzka s pyrolýzou plastov tak ako je popísaná v zámere je z hľadiska bezpečnosti a vplyvov na životné prostredie riziková. Predovšetkým sú však rizikové jej výstupy, ktoré navrhovateľ deklaruje ako druhotné palivo, ale ktoré predstavuje zvýšené riziko pre životné prostredie, pretože pri jeho spaľovaní by do ovzdušia unikali škodlivé látky. 

Výsledok:

MŽP SR vydalo v novembri 2022 záverečé stanovisko, v ktorom súhlasí s realizáciou navrhovanej činnosti. Na základe uvedeného Priatelia Zeme – SPZ podali rozklad voči tomuto rozhodnutiu s požiadavkou na vydanie nesúhlasu s realizáciou tejto činnosti. Okrem nás rozklad podalo ešte Mesto Štúrovo, Mesto Ostrihom (Maďarsko) a LIMES-ANAVUM regionálne vlastivedné združenie. Veríme, že uvedený zámer sa nezrealizuje. 

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti výstavbe takéhoto zariadenia, pretože  uvedená technológia termickej depolymerizácie – pyrolýzy plastov nie je dostatočne preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov a takisto produkty tejto technológie deklarované navrhovateľom ako druhotné palivo je problematické z hľadiska  ich následného využitia.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Spaľovanie záhradného odpadu v Podbranči

28.09.2022

V marci 2022 sa na Priateľov Zeme – SPZ obrátil občan z Podbranču ohľadom problému so spaľovaním záhradného odpadu v obci (predovšetkým orechového lístia a vrtivkou orechovou napadnutých orechov) po vyčerpaní všetkých možností na vyriešenie tohto problému. Dohováranie aktérom spaľovania, prizvanie policajnej hliadky, zainteresovanie starostu obce a ani podnet na Zelenú linku MŽP SR nepriniesol žiadne zlepšenie. Na základe analýzy všetkých týchto snažení o vyriešenie problému sme sa v danej veci angažovali aj my a podali sťažnosť na Zelenú linku   MŽP SR. 

Výsledok:

Bolo nám zaslané vyjadrenie MŽP SR a vyjadrenie Ústredného kontrolného a  skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ďalej len „UKSUP“), v ktorom je evidentný rozpor medzi ich vyjadreniami. MŽP SR zastáva jasné stanovisko o zákaze spaľovania záhradného odpadu v súlade so zákonom o odpadoch, avšak ÚKSUP zastáva názor na potrebu spaľovania napadnutých orechov a orechového lístia. Na základe uvedeného sme napísali na UKSUP naše stanovisko s legislatívnymi a odbornými argumentmi. Ďalej sme sa rozhodli šíriť osvetu v tejto problematike napr. v rámci našej prednáškovej činnosti o domácom kompostovaní sme prezentovali environmentálne spôsoby boja proti vrtivke orechovej bez spaľovania orechov, ako aj orechového lístia. Takisto sme v spolupráci s p. Tancikom – odborníkom na biologický boj proti chorobám a škodcom rastlín, vypracovali spoločný článok o biologickom boji proti vrtivke orechovej. V článku tiež radíme ako environmentálne vhodným spôsobom zaobchádzať/nakladať s napadnutými orechami a opadanými orechovými listami. Tento článok bol uverejnený v časopise ZÁHRADKÁR, v septembri 2022. 

Priatelia Zeme poukazujú na skutočnosť, že spaľovanie záhradného odpadu je nielen podľa zákona o odpadoch protizákonné a sankcionované, ale hlavne predstavuje nebezpečenstvo úniku zdraviu škodlivých látok – oxidu uhoľnatého, dechtových látok a rôznych polyaromatických uhľovodíkov.  Proti vrtivke orechovej je možné používať biologický a environmentálne vhodný spôsob boja bez spaľovania napadnutých orechov ako aj orechového lístia.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Zámer „Plán likvidácie hliniska v DP Borský Jur“

15.06.2022

V októbri 2021 sa na nás obrátilo občianske združenie Zelené Zdravé Záhorie (ďalej len „OZ ZZZ“)vo veci zastavenia zámeru „Plán likvidácie hliniska v DP Borský Jur“ jeho zasypávaním odpadom z odstraňovania železničnej trate. Vzhľadom na skutočnosť, že Okresný úrad Senica v zisťovacom konaní rozhodol o neposudzovaní vplyvov na životné prostredie, OZ ZZZ sa proti uvedenému rozhodnutiu odvolalo. Zároveň bola podaná týmto združením aj petícia proti tejto činnosti. Priatelia Zeme – SPZ poskytli právnu pomoc pri pripomienkovaní tohto zámeru a odhaľovaní ďalších nedostatkov, ktoré tento nový legislatívny nástroj prináša.

Výsledok:
Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie bol ukončený právoplatným rozhodnutím druhostupňového orgánu - Okresného úradu Trnava, ktorý potvrdil rozhodnutie Okresného úradu Senica, že pri tomto  zámere nebudú posudzované vplyvy na životné prostredie. V uvedenej veci bude ďalej Okresným úradom Senica vydaný „súhlas na spätné zasypávanie“. Z nášho pohľadu je prístup orgánov štátnej správy v tejto veci úplne nepochopiteľný pretože ide o uplatňovanie nového nástroja (spätné zasypávanie), ktorý  ešte nie je riadne overený a teda by si vyžadoval maximálnu opatrnosť a riadne posúdenie a nie uspokojenie sa so zámerom, ktorý naviac nebol podľa nášho názoru dostatočne vypracovaný. Priatelia Zeme – SPZ pripravili podklady pre žiadosť o účastníctvo v konaní vo veci „spätného zasypávania“ a zároveň navrhli aj podmienky, ktoré by si OZ ZZZ mohlo uplatniť v tomto súhlase.
 
Priatelia Zeme – SPZ zdieľajú s občanmi obavy vo vzťahu využívania legislatívneho nástroja „spätného zasypávania“  bývalých banských diel vzhľadom na jeho nejasnú vykonateľnosť a tým vytváranie priestoru pre nezákonnú činnosť.  Priatelia Zeme – SPZ presadili počas pripomienkového konania legislatívneho procesu zohľadnenie potreby existencie alebo vybavenia si nového stavebného povolenia na terénne úpravy, ktoré z časti rieši zabráneniu možnosti zneužitia tohto legislatívneho nástroja. Priatelia Zeme – SPZ pripravujú aj ďalšie návrhy na úpravu legislatívnych požiadaviek na spätné zasypávanie, ktoré by mali tieto procesy sprísniť a stransparentniť.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Zámer „Využitie inertných odpadov na spätné zasypávanie dobývacieho priestoru Oľdza“

28.05.2022

V marci 2022 sa na Priateľov Zeme – SPZ obrátila starostka v obci Oľdza v okrese Dunajská Streda vo veci nesúhlasu so zámerom „Využitia odpadov na spätné zasypávanie dobývacieho priestoru Oľdza“. Podľa Obce Oľdza je tento zámer v rozpore s územným plánom, ktorý nedovoľuje nakladať s odpadmi v uvedenom priestore. Obec spísala aj petíciu občanov proti tomuto zámeru. Na základe analýzy zámeru a doterajších úkonov Obci Oľdza, jej boli vysvetlené ďalšie možnosti na presadzovanie si svojich záujmov ako aj kontroly a dohľadu v prípade realizácie tejto činnosti. Následne v máji 2022, po vydaní rozhodnutia Okresným úradom Dunajská Streda o neposudzovaní vplyvov na životné prostredie, boli Obci Oľdza poskytnuté ďalšie právne rady aké sú ďalšie možnosti uplatňovania si svojich práv v tejto veci. 

Výsledok:

V máji 2022 bolo vydané Okresným úradom Dunajská Streda rozhodnutie, ktoré ukončilo zisťovacie konanie výrokom, že uvedený zámer sa ďalej nebude posudzovať vo vzťahu k vplyvom na životné prostredie  (EIA).

Priatelia Zeme – SPZ zdieľajú s občanmi obavy vo vzťahu využívania legislatívneho nástroja „spätného zasypávania“ bývalých banských diel vzhľadom na jeho nejasnú vykonateľnosť a tým vytváranie priestoru pre nezákonnú činnosť.  

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Zámer „Obehové centrum pre úpravu a zhodnocovanie odpadov a rozšírenie skládky nie nebezpečného odpadu”

28.04.2022

V apríli 2022  sa na Priateľov Zeme – SPZ obrátili občania obce Zavar s prosbou o posúdenie zámeru „Obehového centra pre úpravu a zhodnocovanie odpadov a rozšírenie skládky nie nebezpečného odpadu“ a s otázkou,  či daný zámer nebude mať negatívny vplyv na životné prostredie a zdravie obyvateľstva v obci Zavar. 

Výsledok:

Po dôkladnom preštudovaní tohto zámeru sme občanov uistili, že daný zámer je v súlade s potrebným smerovaním  odpadového hospodárstva v danej oblasti, pretože ide o o vybudovanie mechanicko-biologickej úpravy pre dovážaný zmesový komunálny odpad na skládku a čo je zároveň aj splnenie legislatívnej požiadavky platnej od 1.1.2023. Po realizácii tejto činnosti bude zabránené ukladaniu odpadom, ktoré spôsobujú vznik skládkového plynu, ako aj zabránené vysýpaniu ľahkým predovšetkým plastovým odpadom, ktoré sú v súčasnosti rozfukované častými vetrami po okolitých poliach.  Pridružené rozšírenie skládky je určené na uloženie tohto upraveného komunálneho odpadu, ktorý už nebude viac predstavovať záťaž pre životné prostredie. Súčasťou tohto zámeru je aj rozšírenie kompostárne na vytriedený biologicky rozložiteľný odpad, čo je tiež veľmi dôležitá aktivita vzhľadom na rastúce množstvo vyzbieraného biologicky rozložiteľného odpadu v zvozovej oblasti danej prevádzky.

Priatelia Zeme – SPZ poukázali nielen na splnenie legislatívnej požiadavky pri realizácii tohto zámeru, ale aj na ďalšie motivovanie občanov Trnavy a priľahlých obcí na zvyšovanie triedenia recyklovateľných zložiek komunálneho odpadu a postupné znižovanie zmesového komunálneho odpadu dovážaného na mechanicko-biologickú úpravu, čo by sa v prípade výstavby spaľovne na komunálny odpad nerealizovalo, pretože spaľovňa by naopak potrebovala veľké množstvá zmesového komunálneho odpadu bez zvyšovania vytriedenia aj recyklovaných zložiek. Podrobnejšie negatívne stránky spaľovní na komunálny odpad sú uvedené na našej stránke www.stopspalovniam.sk.
 

Spaľovanie odpadu vo veľkoobjemových kontajneroch v obci Lipovník

28.03.2022

V marci 2021 sa na nás obrátil občan z obce Lipovník vo veci zhromažďovania komunálneho odpadu za obcou v dvoch veľkoobjemových kontajneroch aj okolo nich, do ktorých vynášajú občania odpady a následne sú tieto odpady spálené. Podľa tohto občana sa spaľovanie dialo s „požehnaním“ resp. na príkaz starostu. Uvedený problém sme riešili podaním podnetu na Zelenú linku MŽP SR so žiadosťou o zaslanie výsledku kontroly.

Výsledok:

Výsledok šetrenia sme obdržali až takmer po roku po našej opakovanej urgencii. MŽP SR nám oznámilo, že Okresný úrad Topoľčany nezistil žiadne spaľovanie odpadov v kontajneroch na podnet starostu. Kontajnery a všetky odpady z okolia nich boli z uvedeného miesta odstránené.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

V posledných mesiacoch sme intenzívnejšie rozbehli aktivity v CPO

22.08.2021

V posledných mesiacoch sme intenzívnejšie rozbehli aktivity v CENTRE POMOCI OBČANOM, ktoré sme realizovali tak na základe podnetu občanov, ale aj na základe nášho monitorovania navrhovaných investícii na stránke EIA  (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) - https://www.enviroportal.sk/sk/eia.

Stále pretrváva záujem investorov na Slovensku stavať spaľovne, pričom aj vzhľadom na súčasné trendy v odpadovom hospodárstve tieto snahy považujeme za škodlivé a poškodzujúce ciele pre recykláciu a príklon k obehovému hospodárstvu. Preto sme sa prihlásili do hodnotenia zámerov na výstavbu nových spaľovní v Šali a pri Trnave a rozšírenia kapacity spaľovne v Košiciach. 

V rámci procesu EIA sme pripomienkovali aj ďalšie zámery, ktoré považujeme za veľmi škodlivé pre správne odpadové hospodárstvo. Ide o zámery, ktoré by v prípade realizácie boli veľmi rizikové nielen vo vzťahu k životnému prostrediu a ochrane zdravia ľudí žijúcich v blízkosti takejto prevádzky, ale mnohé z nich by vyrábali rizikové produkty, ktoré by následne ohrozovali zdravé životné prostredie. Investori tieto zámery schválne pomenovali „sofistikovanými názvami“, aby vzbudzovali zdanie odbornosti a neodhaľovali pravú podstatu a účel prevádzky. Vo väčšine prípadov je ich účelom výroba paliva zo zmesového plastu, resp. výroba paliva pridaním zmesového plastu. Takéto palivo distribuované a následne využité v energetických zariadeniach bez dostatočných filtračných zariadení, by znamenalo znečisťovanie ovzdušia pre ľudské zdravie vysoko nebezpečnými látkami, akými sú napríklad dioxíny.

Vieme pomôcť aj radami, ako postupovať v prípadoch zistenia znečisťovania životného prostredia a vieme aj pomôcť pri problémoch domáhania sa riešenia na orgánoch štátnej správy. Budeme radi ak sa rozrastie spoločenstvo ľudí, ktorým záleží na zdravom životnom prostredí a chcú aktívne riešiť problémy životného prostredia. Viac o jednotlivých riešených kauzách sa dočítate na stránkach Centra pomoci občanom, http://www.priateliazeme.sk/spz/cpo

Pomoc občanom piatich miest/obcí proti zámerom depolymerizácie plastov

01.07.2021

V mesiaci jún 2021 sme sa (Priatelia Zeme – SPZ) prihlásili do piatich konaní EIA s identickými zámermi realizácie  termickej depolymerizácie plastov (pyrolýzy) v obciach  Krušetnica a Zakamenné, v mestách Levice, Liptovský Mikuláš a Nováky. Vo všetkých piatich prípadoch sme zaslali pripomienky na MŽP SR a vyjadrili nesúhlas s takouto realizáciou.

K všetkým piatim zámerom sme vypracovali a zaslali pripomienky na MŽP SR, žiadali o povinné hodnotenie a vyjadrili nesúhlasné stanovisko s realizáciou takejto činnosti. Dôvodom je skutočnosť, že samotná prevádzka termickej depolymerizácie (pyrolýzy) je z hľadiska bezpečnosti a vplyvov na životné prostredie riziková, ale predovšetkým výstupy z nej (pyrolýzny olej a pyrolýzny plyn) predstavujú zvýšené riziko pre životné prostredie. Väčšinou ide o použitie ako palivo, pri spaľovaní ktorého unikajú do ovzdušia zdraviu škodlivé látky. 

Výsledok:

Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie ešte nie je ukončený, ďalší priebeh konania budeme monitorovať. Veríme, že ani jeden z týchto piatich zámerov sa nezrealizuje. 

Priatelia Zeme – SPZ sú principiálne proti výstavbe takéhoto zariadenia, pretože uvedená technológia termickej depolymerizácie plastov nie je dostatočne preverená z hľadiska jej environmentálnych vplyvov a takisto produkty tejto technológie (pyrolýzny olej a plyn) sú problematické z hľadiska ich následného využitia.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Stránky