kompost

Medzinárodný týždeň povedomia o komposte

V dňoch 5. až 11. máj prebieha Medzinárodný týždeň povedomia o komposte, najväčšia a najkomplexnejšia vzdelávacia iniciatíva o kompostovaní. Jej cieľom je spolupracovať na zvýšení povedomia verejnosti o tom, prečo by sme mali kompostovať biologický odpad a využívať kompost na zlepšovanie kvality pôdy. Každý rok má inú tému, tohtoročnou témou je: Kompost... Majster prírody v oblasti klímy. Zapojte sa aj vy do kompostovacích aktivít, začnite lepšie triediť biodpad, kompostovať. Ponúkame vám informácie ako na to, infografiky, tipy pre jednotlivcov, školy, samosprávy a kompostárne, ale aj rôzne vzdelávacie aktivity - kvízy, skladačky, krížovky, komiks či vtipné videá o kompostovaní...

10 krokov na skompostovanie lístia (aj orechového)

19.11.2020

Na jeseň sa nejeden záhradkár hnevá na množstvo lísta a práce spojenej s jeho hrabaním, odvážaním a spracovaním. Sú aj takí, ktorí ho spaľujú na kope, hoci je to protizákonné a nebezpečné. Pritom líste je cenným zdrojom živín a výborným pomocníkom pre kompostovanie a teda výrobu toho najlepšieho prírodného hnojiva. Ako ho pre kompostovanie využiť čo najefektívnejšie?

Úspešný Slovakia Going Zero Waste 2019

07.04.2019

V nedeľu 7.4.2019 sme sa zúčastnili konferencie Slovakia Going Zero Waste 2019. Mali sme na nej dve úspešné aktivity – celodenný informačný stánok a hodinovú diskusiu o kompostovaní. Boli sme pri stánku traja, ale počas celého dňa sme sa takmer nezastavili. Veľký záujem bol hlavne o tému komunitného kompostovania na sídliskách a kompostovania pomocou dážďoviek. Naše dážďovky boli tradične hviezdami...

Aj keď sme boli radi, keď konferencia skončila (už sme nevládali rozprávať), zostal v nás dobrý pocit, že je aj na Slovensku stále viac ľudí, ktorým nie je jedno, v akom životnom prostredí žijeme. Byť medzi toľkými ľuďmi, ktorí nehľadajú výhovorky a problémy, ale riešenia, nás nabilo a povzbudilo k ďalším aktivitám.

Marcové aktivity Priateľov Zeme – SPZ na školách

31.03.2019

Aj v marci pokračovali Priatelia Zeme – SPZ s aktivitami na školách. V rámci spolupráce so samosprávami navštívili šesť základných a stredných škôl (v Bánovciach nad Bebravou, Rajci, Chocholnej-Velčiciach a Melčiciach-Lieskovom). Vykonali v nich 45 interaktívnych prednášok. Ich cieľom bolo naučiť žiakov, ako každý z nich môže jednoduchým spôsobom predchádzať vzniku odpadov, triediť ich a kompostovať. Tieto aktivity na školách považujú Priatelia Zeme – SPZ za nevyhnutné, keď chcú obce zmeniť zaužívané spôsoby nakladania s odpadmi v domácnostiach v prospech triedenia a recyklácie odpadov.

Marcové aktivity Priateľov Zeme – SPZ v obciach

31.03.2019

V marci uskutočnili Priatelia Zeme – SPZ 24 prednášok pre verejnosť o odpadoch a domácom kompostovaní. Na prednáškach odzneli informácie o tom, ako správne nakladať s odpadmi v obciach, ako kompostovať a využívať kompost na záhradách, ale aj ako sa v obciach triedi odpad a ako bude málo triediacim obciam narastať poplatok za skládkovanie odpadov. Postupne navštívili obce Plášťovce, Hažín, Stanča, Sirník, Biskupice, Paština-Závada, Košické Oľšany, Nová Polhora, Višňové, Strečno, Sady nad Torysou, Hrašovík, Horný Hričov, Ľubica, Hviezdoslavov, Beniakovce, Ladce, Vajkovce, Ploské, Budimír, Chocholná-Velčice.

Prednášky a diskusie pre verejnosť o tom, ako žiť bez zbytočných odpadov, uskutočnili Priatelia Zeme – SPZ počas filmového festivalu Ekotopfilm v mestách Veľký Meder a Trebišov; v rámci projektu o.z. ŽI:VA v Bánovciach nad Bebravou a v obci Nová Bošáca v rámci aktivity Zóna bez peňazí.

Viacerými aktivitami pokračovala aj spolupráca Priateľov Zeme – SPZ s mestom Partizánske na tvorbe Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom. Na stretnutiach pracovnej skupiny preberali možnosti zapracovania prvkov Zero Waste do stratégie, zintenzívnenia informačných aktivít a podpore komunitného kompostovania.

Intenzívnejšie sa rozbehla spolupráca Priateľov Zeme – SPZ s obcou Chocholná-Velčice. Boli vykonané viaceré informačné aktivity (na škole a pre verejnosť), stretnutie s poslancami, na ktorej spoločne s JRK Slovensko predstavili systém evidencie odpadov na úrovni domácností.
V rámci spolupráce s Mikroregiónom nad Holeškou na príprave Koncepcie smerovania k nulovému odpadu Priatelia Zeme - SPZ spracovávali a vyhodnocovali informácie o systémoch nakladania s odpadmi jednotlivých členov združenia.

Februárové aktivity Priateľov Zeme v obciach

07.03.2019

Počas februára uskutočnili Priatelia Zeme – SPZ 28 prednášok pre verejnosť o domácom kompostovaní. Počas nich sa účastníci dozvedeli ako správne kompostovať a využívať kompost na záhradách. Odzneli aj informácie o tom, ako sa v obciach triedi odpad a ako bude málo triediacim obciam narastať poplatok za skládkovanie odpadov. Postupne navštívili obce Vrbnica, Šamudovce, Krásnovce, Žbince, Hatalov, Dúbravka, Lastomír, Sliepkovce, Budkovce, Zemplínske Kopčany, Novosad, Slavkovce, Malé Raškovce, Závadka, Pinkovce, Hnojné, Nižné Nemecké, Lúčky, Jenkovce, Okoč, Čiližská Radvaň, Nižný Žipov, Lekárovce, Bežovce, Zalužice, Tašuľa, Horná Potôň, Sejkov.

Prednášky s diskusiami pre verejnosť o tom, ako žiť bez zbytočných odpadov uskutočnili Priatelia Zeme – SPZ počas filmového festivalu Ekotopfilm v mestách Dunajská Streda a Zvolen.

Viacerými aktivitami pokračovala aj spolupráca Priateľov Zeme – SPZ s mestom Partizánske na tvorbe Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom. Jednalo sa hlavne o spracovávanie a vyhodnocovanie podnetov od verejnosti, ale aj konzultácie dotknutých strán na modernizácii a intenzifikácii odpadového hospodárstva v meste.

Zvyšovanie poplatku za uloženie odpadu na skládky odpadov viedlo k zvýšenému záujmu zo strany obcí o rôzne formy spolupráce s odborníkmi z Priateľov Zeme – SPZ. Desiatkam obcí poskytli odborné poradenstvo, ale boli aj také, s ktorými si dohodli dlhodobú spoluprácu.

Januárové aktivity Priateľov Zeme – SPZ

28.01.2019

Aj keď sa život po sviatkoch a prázdninách rozbiehal pomalšie, stihli Priatelia Zeme - SPZ urobiť viacero užitočných aktivít, ktorých cieľom bolo poukázať na potrebu zmeny spôsobov nakladania s komunálnymi odpadmi v našich obciach a mestách.

Spolupráca s obcami

Vykonali 17 prednášok spojených s diskusiou pre verejnosť o domácom kompostovaní. Ich cieľom bolo naučiť účastníkov správnym spôsobom a postupom kompostovania a využívania vyrobeného kompostu. Poukazovali aj na potrebu zlepšenia výsledkov v triedenom zbere odpadov a ich súvisu so zvyšovaním poplatku za odpady. Postupne navštívili obce Zemplínska Nová Ves, Veľaty, Brezina, Čelovce, Michaľany, Lastovce, Brehov, Zemplínske Jastrabie, Zemplínsky Branč, Hraň, Cejkov, Hrčeľ, Zemplínske Hradište, Egreš, Kysta a Kašov.

Pokračovali aj v spolupráci s Partizánskym. V projekte participácie verejnosti na tvorbe „Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom“ sa uskutočnilo druhé stretnutie pracovnej skupiny a plánovacie stretnutie, na ktorom dohadovali aktivity týkajúce sa rozvoja komunitného kompostovania v meste a vzdelávacích aktivít pre verejnosť a žiakov základných škôl.
Priateľov Zeme – SPZ potešilo, že po dlhšom čase ich oslovili obce Chocholná-Velčice a Čachtice, s ktorými v minulosti spolupracovali. Uskutočnili sa už prvé stretnutia. Cieľom je rozbehnúť spoločné aktivity na zlepšenie výsledkov v odpadovom hospodárstve.

Spolupráca so školami

Priatelia Zeme – SPZ pokračovali aj s aktivitami na školách. V rámci projektu EkoAlarm navštívili ďalšie dve základné školy (v Prešove a Hájskej). Vykonali v nich 16 interaktívnych prednášok. Ako obyčajne, aj teraz spoločne so žiakmi prebrali, ako každý z nich môže predchádzať vzniku odpadov, triediť ich a kompostovať.

Legislatívne aktivity

S Ministerstvom životného prostredia SR aktívne spolupracovali na príprave Programu predchádzania vzniku odpadu SR na roky 2019 až 2025. Zúčastnili sa rozporových konaní so subjektami, ktoré vzniesli v rámci medzirezortného pripomienkového konania proti niektorým opatreniam zásadné pripomienky. Spoločne s pracovníkmi MŽP SR obhajovali návrhy, ktoré majú za cieľ znížiť množstvo a škodlivosť odpadov na zdravie ľudí a životné prostredie. Dobrá správa je, že sa to v drvivej väčšine podarilo.

Iné aktivity

V Kultúrnom centre Malý Berlín v Trnave uskutočnili prednášku spojenú s diskusiou „Čo s biologickým odpadom?“. V Rodinnom centre Kramárik v Bratislave uskutočnili prednášku s diskusiou „Kompostovanie“. V obidvoch prípadoch sa snažili účastníkom poukázať na fakt, že kompostovať môže každý a takmer všade. Účastníkom vysvetlili správne postupy, ale aj rôzne tipy a triky používané pri rôznych formách kompostovania.

Priatelia Zeme – SPZ na Biojarmoku

04.10.2018

Na tohtoročnom Biojarmoku v Trenčíne mali Priatelia Zeme – SPZ celodenný informačný stánok na ktorom informovali o možnostiach predchádzania vzniku odpadov, triedeného zberu a kompostovaní.
Po ukončení informačného stánku nasledovalo večerné premietanie filmu „Bez odpadu!“, ktoré bolo doplnené o diskusiu na tému „domácnosť bez odpadov“.

Stánok o film sa stretli s veľkým ohlasom, diskusiu po filme ukončilo až naliehanie usporiadateľov, že musíme opustiť budovu.

Stránky