prieskum

Novembrové aktivity Priateľov Zeme – SPZ v obciach

04.12.2018

V novembri navštívili Priatelia Zeme – SPZ množstvo obcí, v ktorých pomáhali so zlepšovaním systémov nakladania s komunálnymi odpadmi a vzdelávaní verejnosti.

V obciach – Malé Ripňany, Kotrčiná Lúčka, Mojš, Hričovské Podhradie, Lutiše, Dolný Hričov, Dolná Tižina, Hôrky, Liptovská Porúbka, Stráža, Lysica, Bitarová, Rosina, Brezany, Chocholná-Velčice, Kostolná-Záriečie, Turie, Adamovské Kochanovce, Štvrtok, Melčice-Lieskové, Porúbka, Ivanovce, Rajec a Drietoma prednášali a diskutovali o domácom kompostovaní ako o najjednoduchšej a najúčinnejšej forme predchádzania vzniku zmesových odpadov.

V Poprade a Žiline prednášali a diskutovali s verejnosťou na tému Domácnosť bez odpadov a v Komárne všeobecne o nevyhnutnosti a možnostiach pri zavádzaní Koncepcie Zero Waste.
V Bratislave pokračovali v aktivitách v Programe na rozvoj komunitného kompostovania. Stretávali sa s novými komunitami a riešili administratívne náležitosti, aby mohli v decembri budovať nové komunitné kompostoviská.

Aj v Partizánskom sa posunuli o krôčik ďalej v projekte participácie verejnosti na tvorbe „Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom“. Vyhodnocovali dotazníky a pripomienky verejnosti k systému nakladania s komunálnymi odpadmi v meste.

Októbrové aktivity v obciach

03.11.2018

V októbri Priatelia Zeme - SPZ uskutočnili množstvo aktivít, ktorých cieľom bolo zlepšiť nakladanie s komunálnymi odpadmi v jednotlivých obciach a mestách.

V Hontianskej Vrbici, Stupave, Turzovke, Gbeľanoch, Nededzi, Hornom Hričove, Krasňanoch, Ovčiarsku prednášali pre verejnosť o domácom kompostovaní. V Novom Tekove prednášali a diskutovali o tom, ako predchádzať vzniku odpadov a ako ich správne triediť a kompostovať.
V Bratislave-Lamači uskutočnili prednášku spojenú s diskusiou o komunitnom kompostovaní. V rámci projektov podpory komunitného kompostovania sa stretli v Bratislave zo zástupcami ôsmych komunít, ktoré majú záujem o zriadenie komunitného kompostoviska pri bytových domoch.
V Handlovej a Topoľčanoch s verejnosťou diskutovali o biologických odpadoch a kompostovaní v meste.
V Púchove, Trenčíne, Galante, Malackách prednášali a diskutovali na tému Domácnosť bez odpadov.
V Hontianskej Vrbici vykonali analýzu zmesových komunálnych odpadov.
V Dlhom nad Cirochou pokračovali v informačnej kampani o domácom kompostovaní, tentoraz spôsobom „od domu k domu“.
V Partizánskom pokračovali ďalšími aktivitami v projekte participácie verejnosti na tvorbe „Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom“. Tentoraz uskutočnili prieskum medzi verejnosťou o ich spokojnosti so systémom nakladania s odpadmi v meste a zbierali sme podnety verejnosti na jeho zlepšenie.
V rámci spolupráce s Mikroregiónom nad Holeškou na príprave Koncepcie smerovania k nulovému odpadu, zozbierali prvé informácie o systémoch nakladania s odpadmi jednotlivých členov združenia a začali ich vyhodnocovanie.

Priatelia Zeme – SPZ vykonali analýzu odpadu v Dlhom nad Cirochou

06.06.2017

Analýza zmesových komunálnych odpadov sa vykonala za účelom, aby sa zistilo, v akom množstve sa v ňom nachádza biologický odpad, ktorý je vhodný na domáce kompostovanie. Priatelia Zeme – SPZ v spolupráci s JRK Waste Managament s.r.o. a pracovníkmi obecného úradu tak zistili potenciál zníženia množstva skládkovaného odpadu po zavedení domáceho kompostovania. Obec k tomuto účelu zakúpila do každej domácnosti 900 litrové kompostéry.

Priatelia Zeme – SPZ vykonali kampaň v Adamovských Kochanovciach

03.06.2017

Či majú domácnosti v Adamovských Kochanovciach vlastný kompostovací zásobník alebo potrebujú, aby im zásobník zabezpečila obec alebo by si radšej nechali pravidelne odvážať biologické odpady pomocou zbernej nádoby zisťovali aktivisti Priateľov Zeme – SPZ. V dňoch od 9. mája do 3. júna 2017 obišli Marianna Glončáková, Vierka Hezelyová a Branislav Moňok všetky domácnosti, v ktorých vysvetlili nový systém nakladania s biologickými odpadmi zo záhrad v obci a zistili, ktorú z možností jednotlivé domácností preferujú.

Priatelia Zeme – SPZ vykonali ďalšiu analýzu odpadov

29.05.2017

Analýza sa uskutočnila v obci Trnovec nad Váhom na vzorke vyše 550 kg zmesových komunálnych odpadov. Priatelia Zeme – SPZ v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky a pracovníkmi Obecného úradu ňou okrem iného zisťovali množstvo kompostovateľných biologických odpadov, ktoré končí z domácností na skládke odpadov. Tieto údaje poslúžia ako podklady pri vyhodnocovaní účinnosti pripravovanej kampane na podporu domáceho kompostovania.

Priatelia Zeme – SPZ analyzovali odpad v Žiari nad Hronom

22.03.2017

Mesto Žiar nad Hronom má záujem zvýšiť mieru recyklácie komunálnych odpadov. Rozhodlo sa pritom spolupracovať aj s Priateľmi Zeme – SPZ. Základom pri uskutočňovaní jednotlivých krokov by mala byť analýza zmesových komunálnych odpadov, ktorá sa uskutočnila pod vedením Branislava Moňoka. Analyzovala sa vzorka o hmotnosti takmer 1 tony odpadu zo zástavby bytových domov. Ukázalo sa, že v podmienkach Žiaru nad Hronom by sa dalo znížiť množstvo skládkovaného odpadu až o 83,5 %.

Priatelia Zeme – SPZ rozbehli v Chocholnej-Velčiciach ďalšiu zaujímavú aktivitu

03.07.2014

Tentoraz je to súťaž „Nádoba bez bioodpadu“. Jej cieľom je takouto netradičnou formou motivovať domácnosti, aby kompostovali biologické odpady, ktoré vznikajú v domácnosti a na záhrade. Branislav Moňok a Lenka Beznáková budú domácnostiam radiť, ako správne kompostovať, ale aj pravidelne im kontrolovať nádoby na zmesový komunálny odpad. Podmienkou pokračovania v súťaži totiž je, že v tejto nádobe sa nesmie biologický odpad nachádzať. Tí, ktorí v súťaži zotrvajú až do konca, budú mať možnosť vyhrať hodnotné ceny. Výhercovia budú vylosovaní na verejnej akcii nazvanej „Kompost párty“.
Súťaž sa uskutočňuje v rámci projektu „Povedzme si všetko o kompostovaní!“, ktorý je podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny.

Priatelia Zeme – SPZ pokračujú v propagácii domáceho kompostovania v Návojovciach

20.06.2014

Ďalšou aktivitou v rámci Programu na rozvoj domáceho kompostovania v Návojovciach, ktoré sú mestskou časťou Partizánskeho, je súťaž „Nádoba bez bioodpadu“. Jej cieľom je zábavnou, nenásilnou formou motivovať domácnosti, aby biologický odpad nevhadzovali do nádob na zmesový odpad, ale svojpomocne ho kompostovali. Lenka Beznáková a Branislav Moňok spoločne s dvoma miestnymi dobrovoľníkmi budú počas trvania súťaže vykonávať kontroly nádob na zmesový komunálny odpad, domácich kompostovísk, ale aj radiť, ako správne kompostovať. Súťaž bude ukončená verejnou akciou „Kompost párty“, kde budú vylosovaní výhercovia hodnotných cien z radov domácností, ktoré neboli zo súťaže vyradené.

Priatelia Zeme – SPZ rozbehli ďalší Program na rozvoj domáceho kompostovania

20.05.2014

Dlho pripravovaný Program na podporu domáceho kompostovania v meste Partizánske sa oficiálne začal v mestskej časti Návojovce prednáškou pre verejnosť. Branislav Moňok vyše 50 účastníkom podrobne vysvetlil, ako správne kompostovať biologické odpady, ktoré sú v zmesovom odpade hmotnostne zastúpené vyše 53 %. Zameriaval sa pritom na kompostovanie v uzavretých plastových kompostéroch, ktoré domácnosti dostanú od mesta do bezplatného prenájmu. Ich kúpa bola zafinancovaná z rozpočtu mesta. Podporný program v Návojovciach má za cieľ ukázať, aký potenciál by mali podobné aktivity v celom meste.

Priatelia Zeme – SPZ vykonali ďalší rozbor odpadov

09.05.2014

Rozbor odpadov sa tentoraz konal v meste Partizánske. Jednalo sa o zmesové komunálne odpady (ZKO), ktoré boli v nádobách pripravené na vývoz na skládku odpadov. K tomuto účelu bolo náhodne vybraných 10 % nádob z mestskej časti Návojovce. Lenka Beznáková a Branislav Moňok spoločne s aktivačnými pracovníkmi, ktorých poskytlo mesto, triedili ZKO na biologický odpad vhodný na domáce kompostovanie, plasty, papier, sklo, kovy, kartónové nápojové obaly, textil, nebezpečný odpad a zmesový odpad. Výsledky budú využité pri ďalšom plánovaní aktivít a kontrole účinnosti zavedených opatrení.

Stránky