MBU

Stanoviská k zámeru na vybudovanie mechanicko-biologickej úpravy zmesového odpadu (MBÚ) pre občanov obce Kráľová pri Senci a pre zástupcov samosprávy

01.07.2023

V máji 2023 bol v rámci procesu EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) zverejnený zámer „Centrum mechanicko – biologickej úpravy Kráľová pri Senci“ (ďalej len „MBÚ“). Vybudovanie MBÚ zariadení si na Slovensku vyžaduje legislatívna požiadavka „zákazu skládkovania zmesového komunálneho odpadu bez jeho predchádzajúcej úpravy“ od 1. 1. 2024. Podstatou tejto úpravy je biostabilizácia tej časti zmesového odpadu, ktorú tvoria biologicky rozložiteľné odpady, aby sa pri skládkovaní netvoril skládkový plyn, ktorý spôsobuje globálne otepľovanie. Zároveň sa v MBÚ zo zmesového odpadu vytrieďujú ďalšie zložky, ktoré sa dajú zrecyklovať (kovy, plasty), prípadne energeticky zhodnotiť.

Aktivity Priateľov Zeme – SPZ v danej veci

  1. V júni 2023 sme zaslali vysvetľujúce stanovisko občanom z obce Kráľová pri Senci, ktorí sa obávajú zníženia kvality života, ohrozenia životného prostredia a  zdravia, na základe ich požiadavky o posúdenie tohto zámeru.  Po dôkladnom preskúmaní uvedeného zámeru sme občanom najprv vysvetlili účel výstavby zariadenia MBÚ, ako aj nevyhnutnosť výstavby ďalších obdobných zariadení na Slovensku a následne posúdili aj konkrétny návrh tohto zámeru. Samotný zámer sme vyhodnotili ako realizovateľný, avšak podobne ako občania obce Kráľová pri Senci sme poukázali na nevhodné riešenie umiestnenia tohto zariadenia na ornej pôde a na uprednostňovanie využívania lokalít „brownfieldov“, ktorých máme na Slovensku dostatok.
  2. Po zaslaní stanoviska  občanom, nás ešte o stanovisko  v júni 2023 požiadal aj pán starosta obce Kráľová pri Senci. Nami zaslané  stanovisko k zámeru „Centrum mechanicko – biologickej úpravy Kráľová pri Senci“ sa následne zverejnilo na webovej stránke obce: https://www.kralovaprisenci.sk/evt_file.php?file=2673.

CENTRUM POMOCI OBČANOM

Mechanicko-biologická úprava odpadov

Realizáciou triedeného zberu jednotlivých zložiek komunálneho odpadu a následne ich recykláciou môžeme znížiť množstvo zmesového komunálneho odpadu (ďalej len zvyškového odpadu) na malý zlomok jeho pôvodného množstva. Skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že v konečnom dôsledku to nemusí byť viac ako
16 % zo všetkých komunálnych odpadov. Zvyškový odpad tvoria väčšinou také odpady (materiály), ktoré sú považované za nevhodné k ďalšiemu použitiu, nerecyklovateľné a nekompostovateľné, ale aj odpady, ktoré pôvodcovia odpadu nevytriedili v rámci triedeného zberu odpadov.