Dioxíny

​​​​​​​Prvé výsledky biomonitoringu v okolí cementárne v Turni nad Bodvou sú znepokojivé

18.06.2024

V rámci celoeurópskeho výskumného projektu biomonitorovania emisií POPs (perzistentné organické látky) európskej siete Zero Waste Europe sa takýto výskum začal aj na Slovensku v okolí cementárne v Turni nad Bodvou. Ide o biomonitoring znečisťovania životného prostredia v možnej súvislosti so spoluspaľovaním odpadov v tejto cementárni. Biomonitoring je systematické meranie znečisťujúcich látok v živých organizmoch alebo v produktoch živých organizmov v okolitom prostredí zdroja znečisťovania ovzdušia, s cieľom identifikovať alebo posúdiť potenciálne nebezpečie a účinky znečisťujúcich látok.

V prípade okolia cementárne v Turni nad Bodvou boli odobraté vzorky slepačích vajec, vegetácie, ovocia, strešného prachu a machov v piatich obciach (Dvorníky, Včeláre, Zádiel, Hosťovce, Turňa nad Bodvou), ktoré sa nachádzajú do vzdialenosti do 2 500 metrov od cementárne. Analýzy z prvotného odberu týchto vzoriek, ako aj sedimentu v blízko tečúcom potoku, preukázali vysoké úrovne týchto nebezpečných látok.

Spracovanie nebezpečných zvyškov zo spaľovní odpadov zostáva bez kontroly

27.11.2022

Spaľovne odpadov patria medzi veľké zdroje znečisťovania ovzdušia vzhľadom na to, že do ovzdušia vypúšťajú veľké množstvo spalín, ktoré obsahujú rôzne znečisťujúce látky, vrátane malých množstiev veľmi nebezpečných dioxínov a furánov. Bežný človek pri predstave spaľovne odpadov si teda myslí, že jej problém spočíva len v tom, aké znečisťujúce látky vychádzajú z komína.

Košičania spúšťajú petíciu proti zvyšovaniu množstva spaľovaných odpadov

04.07.2007
Obyvatelia Košíc a okolitých obcí začínajú petičnú akciu proti plánovanému zvýšeniu množstva spaľovaných odpadov a zväčšovaniu kapacity košickej spaľovne. Chcú tak presvedčiť poslancov Mestského zastupiteľstva v Košiciach, aby nepodporili priemyselný plán spoločnosti Kosit, ktorá chce spaľovať viac odpadov.

Najnovšie štúdie: PVC v stavebných materiáloch škodí zdraviu

06.03.2007
Ak sa PVC (polyvinylchlorid), používa v stavebných materiáloch , je pre ľudské zdravie a životné prostredie škodlivý. Uvádza to štúdia Green Building Council (USGBC), najväčšej americkej organizácie, ktorá sa zaoberá environmentálnym stavebníctvom.

Priatelia Zeme - SPZ zistili vysoký obsah toxických látok vo vajíčkach z okolia košickej spaľovne odpadov

21.03.2005
Až takmer štvornásobne prekračujú hodnoty dioxínov* v slepačích vajciach z obcí z okolia košickej spaľovne komunálnych odpadov normy EÚ. Analýza, ktorú si nechali vypracovať Priatelia Zeme - SPZ**, navyše ukazuje aj dvojnásobné prekročenie limitov, ktoré navrhuje EÚ pre polychlórované bifenyly (PCB).

Výsledky medzinárodného výskumu znečistenia vajec toxickými látkami sú alarmujúce

28.04.2005
Priatelia Zeme-SPZ v marci upozornili, že vzorky slepačích vajec z okolia košickej spaľovne obsahujú štyrikrát viac jedovatých dioxínov, ako povoľujú limity EÚ. Tento týždeň boli zverejnené výsledky analýz v ďalších šestnástich krajinách. Údaje, ktoré priniesli, sú alarmujúce.

Svet urobil ďalší krok k zníženiu produkcie ťažko rozložiteľných toxických látok

13.05.2005
Krajiny, ktoré podpísali Štokholmský dohovor o toxických látkach (POPs), počas prvej výročnej konferencie spravili ďalší krok k prísnejšej ochrane ľudského zdravia a životného prostredia. Konferencia v Uruguaji sa uskutočnila krátko po tom, čo Priatelia Zeme - SPZ upozornili na vysoký obsah toxických látok v slepačích vajciach v okolí košickej spaľovne. Namerané hodnoty dioxínov vo vajciach tu štvornásobne prekročili limity EÚ. Na konferencii v Urugaji sa minulý týždeň zúčastnili aj delegáti zo Slovenska.

Stránky