Ekotábor Priateľov Zeme 2016

Akcia

Aj tento rok organizujeme Letný Ekotábor, už dvadsiaty ročník. Opäť Vám ponúkneme zaujímavý program: prácu na bylinkovej farme, rôzne remeselné kurzy, prednášky a diskusie na rôzne témy a ďalšie aktivity ako jazda na koni, joga, hudobný workshop... Príďte s nami stráviť inšpiratívny týždeň plný aktivít do krásneho prostredia levočských lúk s panorámou Vysokých Tatier.

23.07.2016
31.07.2016
Miesto konania: 

bylinková farma Odorica, 
neďaleko Spišského Hrhova a Levoče

 

Program Ekotábora 

Praktická pomoc 
miestnej komunite a krajine nás zamestná predpoludním. Budeme stavať pec na chleba, zbierať a spracovávať bylinky, robiť kamenný chodník, kosiť a sušiť trávu, zberať seno, opravovať oplôtky. Taktiež pomôžeme s výstavbou ekodomu. Kreativitu môžeme uplatniť pri tvorbe označenia bylinkovej farmy.

Tradičné a netradičné remeslá
nás naučia popoludní remeselníci a lektori. Budeme využívať materiály ktoré by ináč skončili ako opdad (textil, papier...) na tvorbu nových vecí, budeme tkať, pliesť. Naučíme sa vyrobiť si kozmetiku z byliniek, naučíme sa urobiť z mlieka syr, upliesť korbáčik.  Naučíme sa ako sa dajú bylinky využiť pri farbení textilu. Budeme sa tiež venovať drôtikárstvu.
 
Oddych a pohodu
nám zabezpečí poznávací  výlet spojený s výkladom o miestnej flóre/faune, výlet na Spišký hrad či iné zaujiímavé miesto (podľa záujmu účastníkov), jazda na koni, cvičenie jogy, hudobný workshop a ďalšie aktivity... Zahráme si aj futbal či badminton.
 
Zaujímavé prednášky a diskusie
nám spríjemnia večery. Porozprávame si o bylinkách a živote na ekofarme, o ochrane prírody, o predchádzaní vzniku odpadov, o klimatickej zmene a jej dosahu na naše životy, o globálnych dopadoch spotreby, ale dozvieme sa aj praktické rady ako sa môžeme správať ekologickejšie.
 
Podrobný program
 

 

téma dňa

dopoludnie

popoludnie

večer

sobota 23.7.

pôda, poľnohospodárstvo, potraviny

príprava ekotábora, stavanie stanu

výroba kobercov, použitie starého textilu, makramé / exkurzia po bylinkovej farme, šport

prednáška o živote na farme, bylinkách, ekologické poľnohospodárstvo (Zuzana Homolová)

nedeľa 24.7.

klimatické zmeny

výlet do Levoče

výroba kobercov, použitie starého textilu, makramé

Klimatické zmeny - vplyv nášho každodenného života (Juraj Melichár)

pondelok 25.7.

Priatelia Zeme – SPZ

práce na farme

farbenie textilu bylinkami / kompostovací workshop

O Priateľoch Zeme - SPZ (Branislav Moňok)

 

utorok 26.7.

globálne dopady našej spotreby

práce na farme

výroba domácej kozmetiky z byliniek / šport

Globálne dopady maškrtného jazýčka (Magda Vaculčiaková)

streda 27.7.

desatoro domácej ekológie

 

výlet

výroba domácej kozmetiky z byliniek / výroba syra, korbáčikov

Desatoro domácej ekológie (Branislav Moňok, Janka Boleková)

štvrtok 28.7.

odpady

práce na farme

výroba syra, korbáčikov

Ako znížiť množstvo odpadov na minimum (Branislav Moňok)

piatok 29.7.

aktivizmus

práce na farme

výroba vecí z použitých materiálov - mozaika z kachličiek 

Aktivizmus a lokálne odpadové iniciatívy – čo môže urobiť každý z nás vo svojom meste/obci (Branislav Moňok, Juraj Melichár)

sobota 30.7.

čo mi dal tábor

práce na farme

drôtikárstvo a šperkárstvo

voľný večer pri ohni, hudba, bubnovačka

nedeľa 31.7.

 

dokončovanie remeselných prác

balenie, odchod domov

 

 
Zmena programu vyhradená - prosím pokiaľ chcete prísť len na konkrétne remeslo/prednášku, overte si či sa bude konať na tel. 0908 557 598.
 

 
Nezabudnite si priniesť
spacák, karimatku, misku na jedenie, príbor, pohár, ostrý nôž, vhodnú obuv, pršiplášť, hudobné nástroje, kto chce stan, vítané sú aj domáce zaváraniny do kuchyne. V prípade daždivého počasia sa zídu čižmy. Zíde sa Vám tiež repelent a čelovka alebo baterka.
Na Ekotábore je potrebné používať k prírode priateľskú kozmetiku, čistiace prostriedky, ktoré budú pre účastníkov k dispozícii a teda vlastnú kozmetiku a drogériu si účastníci nosiť nemusia.
 
Finančný príspevok

Na celý Ekotábor 20 Eur pre členov/členky a podporovateľov/podporovateľky Priateľov Zeme – SPZ (vopred sa informujte, či nimi ste) a 80 Eur pre ostatných účastníkov a účastníčky.
Pri nižšom počte dní je príspevok 11 Eur na deň pre ostatných účastníkov a účastníčky.

Deti mladšie ako 5 rokov zdarma, deti mladšie ako 10 rokov majú 50% zľavu.

Zaplatiť je možné na č. účtu:  SK4931000000004350054701, variabilný symbol: 0710. Do správy pre prijímateľa uveďte svoje meno.  Sumu je potrebné uhradiť vopred.

Príspevok slúži na dofinancovanie celodennej vegetariánskej stravy čiastočne v bio kvalite, časť organizačných a materiálových nákladov. Ubytovanie bude vo vlastných stanoch alebo v drevenej stodole.

Keďže musíme dohodnúť remeselníkov a remeselníčky vopred a potrebujeme nakúpiť čo najpresnejšie množstvá jedla, aby sme zamedzili plytvaniu, sme nútení zaviesť nasledujúce storno poplatky: 14 dní pred začiatkom Ekotábora (50% storno poplatok), stornovanie 5 a menej dní pred začiatkom Ekotábora (100% storno poplatok).

Prihlásiť
sa môžete do 15. 21. júla 2016. Odporúčame Vám prihlásiť sa čím skôr, lebo kapacita je obmedzená. Pri výbere účastníkov a účastníčok budeme uprednostňovať tých, ktorí sa prihlásia skôr, prihlásia sa na celý Ekotábor, a sú člen(ka)mi, podporovateľ(ka)mi  alebo dobrovoľní(č)k(a)mi Priateľov Zeme – SPZ a pod. 

Záujemcovia a záujemkyne mladší ako 15 rokov sa môžu tábora zúčastniť len v sprievode rodičov alebo osoby nad 18 rokov.

Prihlásiť sa môžete na telefónnom čísle 0908 557 598, e-mailom na ekotabor@priateliazeme.sk, alebo vyplnením formuláru na spodku tejto stránky.
 
Mapka

Pokiaľ idete PEŠO (na mapke je trasa označená žltou), najkratšia cesta je zo Spišského Hrhova, ktorý sa nachádza 6km východne od Levoče. Cesta zo Spišského Hrhova je prejazdná iba terénnym autom, takže ak máte osobné, môžete ho odparkovať v dedine. Cesta na ekotábor z Hrhova bude vyznačená šípkami a trvá približne 35-40 minút pešo. Ak by ste mali priveľa vecí, zavolajte nám na 0908 557 598. 

Pokiaľ idete AUTOM (na mapke je trasa označená modrou), pôjdete druhou, dlhšou trasou: vedie od Levoče, od Levočských lúk. Táto trasa je prejazdná aj pre osobné autá. Po kliknutí na mapku sa Vám zobrazí aj táto trasa (vyznačená modrou). Pozor, autom sa dostanete k farme len od Levoče, nie od Spišského Hrhova!

KLIKNUTíM NA MAPU OTVORíTE TRASU V GOOGLE MAPS

Obidve trasy budú riadne označené tabuľkami s nápisom Ekotábor.

Ako to na Ekotábore vyzerá si môžete pozrieť tiež na videu natočenom v roku 2007: http://youtu.be/zcE8mqxRe-c

Priatelia Zeme ‐ SPZ
René Říha
Mobil: 0908 557 598
email: riha@priateliazeme.sk

Ekotábor materiálne podporujú:

Weleda

Alfa Bio

 

 

   
           

 

Za zapožičanie vybavenia do kuchyne ďakujeme Cirkvi Adventistov siedmeho dňa v Košiciach.

Za zapožičanie vojenského stanu ďakujeme združeniu Alter Nativa.

Podporte ho aj Vy, venovaním potravín, ovocia, zeleniny...

 

Občianske združenie Priatelia Zeme – SPZ ďakuje za finančnú podporu od Európskej únie. Za obsah tohto podujatia a s ním súvisiace materiály zodpovedajú Priatelia Zeme – SPZ. V žiadnom prípade nereprezentujú oficiálne stanovisko Európskej únie, ktorá nezodpovedá za žiadne použitie informácií z tohto podujatia alebo s ním súvisiacich materiálov.

Cieľová skupina: 
Typ akcie: