Až 95 percent žien v materskom veku má v tele ortuť

Tlačová správa
SITA, SME, Changenet, Bratislava
10. január 2007
Až 95 percent žien v materskom veku, ktoré boli testované v 21 krajinách sveta, má v tele ortuť. Ukázal to prieskum v rámci medzinárodnej štúdie neziskových organizácií Health and Environment Alliance (HEAL) a Health Care Without Harm Europe (HCWH), na ktorom sa zúčastnilo aj Slovensko prostredníctvom Priateľov Zeme. Na základe vzoriek vlasov bolo testovaných 256 žien z 21 krajín sveta.

Na Slovensku poskytlo vzorky vlasov pre analýzu deväť žien. Agentúru SITA o tom informoval mediálny koordinátor ochranárskeho združenia Milan Šebo.

Podľa ochranárov je tento výsledok znepokojujúci, pretože vedecké štúdie ukazujú, že už malá prítomnosť ortuti môže u novorodencov spôsobiť poškodenie mozgu. Namerané hodnoty sú síce pod limitom, avšak sú nad prirodzenou mierou, ktorú by matky mali mať v tele, ak by žili v zdravom prostredí. Ortuť by sa totiž v ľudskom organizme nemala v merateľnom množstve nachádzať vôbec.

Ortuť sa do tela človeka môže dostať rôznymi spôsobmi. V prvom rade z pôdy, z ktorej sa toxická látka dostane do organizmu prostredníctvom potravinového reťazca. Medzi najviac kontaminované oblasti patrí stredný Spiš a okolie Banskej Bystrice, kde odborníci namerali niekoľkonásobné prekročenie povolených limitov. Rovnako ľudia, ktorí bývajú v blízkosti skládok a spaľovní, vdychujú jedovatú ortuť. Okrem toho sa táto toxická látka nachádza v zdravotníckych pomôckach, zubných plombách, vakcínach a niektorých kozmetických prípravkoch.

Riešením tohto problému je podľa ochranárov prestať znečisťovať prostredie toxickými látkami ako ortuť. Environmentalisti pracujú na tom, aby Slovensko spolu s európskymi inštitúciami prijalo zákaz používania ortuti v meracích pomôckach a prístrojoch, vrátane zdravotníckych. Ide najmä o ortuťové teplomery a tlakomery. Okrem toho sa budú Priatelia Zeme spolu s partnerskými organizáciami v zahraničí snažiť, aby EÚ zakázala vývoz surovej ortuti do krajín tretieho sveta, ktoré nemajú na preventívne opatrenia prostriedky ani technológie.

 

Kľúčové slová: