recyklácia

Pamiatka zosnulých bez zbytočných odpadov alebo Zero Waste Dušičky

Koncom októbra a začiatkom novembra prichádza na cintoríny viac ľudí ako obvykle aby si zaspomínali na svojich blízkych a upratali a ozdobili ich hroby. V tomto období a následujúcich pár týždňov narastá množstvo odpadu na cintorínoch. Kontajnery aj miesta okolo nich sú plné plastových kytíc a ďalšieho odpadu z takmer 850 000 hrobových miest na Slovensku. Tento odpad väčšinou končí namiesto recyklácie "pochovaný" na skládkach odpadu. Prinášame vám pár tipov ako znížiť množstvo odpadu v čase Pamiatky zosnulých, ktoré však môžeme využívať počas celého roka.

Ako ďalej s obehovým hospodárstvom

02.03.2023

minulom článku sme si predstavili „obehové hospodárstvo“ ako alternatívu k „lineárnemu hospodárstvu“  a  ako nevyhnutnosť cesty pre záchranu udržateľnosti života na našej Zemi. Tiež sme si vysvetlili, že energetické zhodnotenie odpadov sa podľa hierarchie odpadového hospodárstva nachádza na predposlednej priečke a nemalo by byť súčasťou riešenia smerom k obehovému hospodárstvu a už vôbec nie na ceste k udržateľnému hospodárstvu.

Čo je „obehové hospodárstvo“

13.09.2021

Máme len jednu planétu a pritom využívame jej zdroje v takom rozsahu, ako by sme ich mali viac ako dve. Súčasná nadspotreba ľudstva je neudržateľná a je na úkor budúcich generácií. Kvôli budúcnosti našich detí musíme konať rozumne a nenechať sa zlákať vidinou jednoduchších riešení, aj keď technologicky prepracovaných, ale v konečnom dôsledku škodiacich ako životnému prostrediu, tak nakoniec aj nám samým.

Čo mám urobiť s použitým olejom z kuchyne?

23.06.2020

V niektorých domácnostiach na Slovensku sa použitý jedlý olej ešte stále vylieva do kanalizácie, čo je však zakázané a hrozí za to pokuta. Pritom je použitý olej možné plnohodnotne využívať pri výrobe plastov či biopalív. Preto by sme mali olej zberať a odovzdávať pre následnú recykláciu.

Na Slovensku je zber použitých jedlých olejov a tukov z domácností klasifikovaný ako povinný triedený zber. To znamená, že každá obec a mesto musí mať pre obyvateľov vytvorené podmienky na ich zber. Zákon nestanovuje podmienky zberu, takže jednotlivé obce si plnia túto povinnosť rôznymi spôsobmi. Niektoré ich zbierajú priamo z domácností, iné umožňujú obyvateľom doniesť jedlé oleje na zberný dvor a sú obce, ktoré majú nádoby na zber olejov v rámci kontajnerových stojísk napr. na sídliskách. Zber použitých jedlých olejov vykonávajú aj niektoré súkromné spoločnosti, napr. sieť čerpacích staníc Slovnaft.

Získali sme Zlatého mravca!

17.12.2019

Občianske združenie Priatelia Zeme – SPZ získalo ocenenie Zlatý mravec 2019 v kategórii „Environmentálna výchova“, ktoré prevzali naši kolegovia Lenka Beznáková a Branislav Moňok. Do súťaže Zlatý mravec sa prihlasujú jednotlivci i spoločnosti, ktoré dosahujú významné úspechy v odpadovom hospodárstve na Slovensku a zaslúžili sa o mimoriadne riešenia, počiny alebo prínosy v tejto oblasti. V období rokov 2018-2019 sme okrem mnohých iných aktivít uskutočnili aj 965 prednášok pre verejnosť, žiakov základných a študentov stredných škôl s viac ako 32 tisícmi účastníkmi, 44 diskusií, 34 školení, 817 poradenstiev pre verejnosť a samosprávy, 32 informačných stánkov, 16 analýz zmesového komunálneho odpadu a v spolupráci s obcami sme v rámci „osviet od domu k domu“ navštívili 2334 domácností. 15 školám sme pomohli zaviesť triedený zber odpadov a vybudovali sme 29 a pomohli vybudovať 15 komunitných kompostovísk, v ktorých môže kompostovať svoje biologické odpady 1250 ľudí.

Ďakujeme za vyjadrenie uznania našej práci. Veľmi si to vážime.

Výmenná burza pomáha ľuďom aj prírode

Výmena vecí, predlžovanie ich životnosti má svoj význam. Podľa odhadov je potenciál znížiť celkové množstvo vyprodukovaných komunálnych odpadov pri preferencii opätovného používania (fyzické výmenné burzy, internetové burzy) až o 6 %. Predíde sa nákupu nových vecí a tak aj vzniku odpadu a znečistenia z výroby. Keďže veci ponúkané na burze sú cenovo dostupnejšie, akcia má aj sociálny rozmer - veci často putujú k sociálne slabším obyvateľom, namiesto toho, aby skončili v odpade.

Februárové aktivity Priateľov Zeme – SPZ na školách

28.02.2019

Aj vo februári pokračovali Priatelia Zeme – SPZ s aktivitami na školách. V rámci projektu EkoAlarm navštívili ďalšie štyri základné školy (v Partizánskom, Veľkých Ripňanoch, Zvolene a Kováčovej). Vykonali v nich 19 interaktívnych prednášok. Lektori Priateľov Zeme – SPZ spoločne so žiakmi prebrali problematiku komunálnych odpadov – ako vzniká, koľko ho vzniká, čo sa s ním robí, aký majú vplyv na životné prostredie, ale hlavne ako každý z nich môže predchádzať vzniku odpadov, triediť ich a kompostovať.

Januárové aktivity Priateľov Zeme – SPZ

28.01.2019

Aj keď sa život po sviatkoch a prázdninách rozbiehal pomalšie, stihli Priatelia Zeme - SPZ urobiť viacero užitočných aktivít, ktorých cieľom bolo poukázať na potrebu zmeny spôsobov nakladania s komunálnymi odpadmi v našich obciach a mestách.

Spolupráca s obcami

Vykonali 17 prednášok spojených s diskusiou pre verejnosť o domácom kompostovaní. Ich cieľom bolo naučiť účastníkov správnym spôsobom a postupom kompostovania a využívania vyrobeného kompostu. Poukazovali aj na potrebu zlepšenia výsledkov v triedenom zbere odpadov a ich súvisu so zvyšovaním poplatku za odpady. Postupne navštívili obce Zemplínska Nová Ves, Veľaty, Brezina, Čelovce, Michaľany, Lastovce, Brehov, Zemplínske Jastrabie, Zemplínsky Branč, Hraň, Cejkov, Hrčeľ, Zemplínske Hradište, Egreš, Kysta a Kašov.

Pokračovali aj v spolupráci s Partizánskym. V projekte participácie verejnosti na tvorbe „Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom“ sa uskutočnilo druhé stretnutie pracovnej skupiny a plánovacie stretnutie, na ktorom dohadovali aktivity týkajúce sa rozvoja komunitného kompostovania v meste a vzdelávacích aktivít pre verejnosť a žiakov základných škôl.
Priateľov Zeme – SPZ potešilo, že po dlhšom čase ich oslovili obce Chocholná-Velčice a Čachtice, s ktorými v minulosti spolupracovali. Uskutočnili sa už prvé stretnutia. Cieľom je rozbehnúť spoločné aktivity na zlepšenie výsledkov v odpadovom hospodárstve.

Spolupráca so školami

Priatelia Zeme – SPZ pokračovali aj s aktivitami na školách. V rámci projektu EkoAlarm navštívili ďalšie dve základné školy (v Prešove a Hájskej). Vykonali v nich 16 interaktívnych prednášok. Ako obyčajne, aj teraz spoločne so žiakmi prebrali, ako každý z nich môže predchádzať vzniku odpadov, triediť ich a kompostovať.

Legislatívne aktivity

S Ministerstvom životného prostredia SR aktívne spolupracovali na príprave Programu predchádzania vzniku odpadu SR na roky 2019 až 2025. Zúčastnili sa rozporových konaní so subjektami, ktoré vzniesli v rámci medzirezortného pripomienkového konania proti niektorým opatreniam zásadné pripomienky. Spoločne s pracovníkmi MŽP SR obhajovali návrhy, ktoré majú za cieľ znížiť množstvo a škodlivosť odpadov na zdravie ľudí a životné prostredie. Dobrá správa je, že sa to v drvivej väčšine podarilo.

Iné aktivity

V Kultúrnom centre Malý Berlín v Trnave uskutočnili prednášku spojenú s diskusiou „Čo s biologickým odpadom?“. V Rodinnom centre Kramárik v Bratislave uskutočnili prednášku s diskusiou „Kompostovanie“. V obidvoch prípadoch sa snažili účastníkom poukázať na fakt, že kompostovať môže každý a takmer všade. Účastníkom vysvetlili správne postupy, ale aj rôzne tipy a triky používané pri rôznych formách kompostovania.

Priatelia Zeme – SPZ sa zúčastnili DOH 2018

21.11.2018

21. novembra 2018 sa v Bratislave uskutočnil už 14. ročník medzinárodnej odpadovej konferencie na Slovensku – Deň odpadového hospodárstva 2018. Na tejto najväčšej odpadovej akcii sa opäť aktívne zúčastnili aj Priatelia Zeme – SPZ. Branislav Moňok bol pozvaný ako hosť do moderovanej diskusie. Diskutovalo sa na štyri témy – zavedenie povinných cieľov zberu odpadov z obalových a neobalových výrobkov; o biologicky rozložiteľných komunálnych odpadoch ako kľúči k splneniu cieľov v oblasti recyklácie komunálnych odpadov; zvyšovaní poplatkov za uloženie odpadov na skládky odpadov a o zálohovaní jednorazových nápojových PET fliaš a plechoviek. Prezentoval podporu týchto opatrení, navrhoval riešenia a apeloval na zvýšenú aktivitu v týchto oblastiach na všetkých aktérov v odpadovom hospodárstve v SR.

Fotografie z akcie nájdete TU.

Stránky