odpady

Marec bez plastov: zapojte sa do mesačnej kampane pre menej plastov

Marec bez plastov je mesačná kampaň pre menej plastov inšpirovaná svetovou kampaňou Plastic Free July (Júl bez plastov), ktorá prebieha už od roku 2011. Každoročne pomáha miliónom ľudí zapojiť sa do zníženia plastového znečistenia – aby sme mohli mať čistejšie ulice, oceány a udržateľné komunity. Pôvodná iniciatíva bola zameraná na zapojenie škôl, komunít a firiem v júli, keďže v Austrálii nie sú v tomto mesiaci školské prázdniny. Na Slovensku je však júl nevhodný, pretože školy sú zatvorené a mnohí ľudia sú na dovolenkách. Preto sa u nás presúva táto výzva na marec, keď je možné lepšie zapojiť školy, pracoviská a miestne komunity.

Konferencia ZERO WASTE SAMOSPRÁVY 2025

20.02.2025

Náklady na zneškodnenie komunálnych odpadov stúpajú. Každá ďalšia tona zmesového odpadu navyšuje poplatky za komunálne odpady obyvateľom. Dá sa to však aj inak. Takmer 500 samospráv v Európe zapojených do programu Zero Waste Cities sa vydalo na cestu zníženia produkcie zmesového odpadu a zavádzania opatrení na predchádzanie vzniku odpadov, či opätovné použitie. Tie najlepšie zneškodňujú len 7 % svojich odpadov. Po príklady dobrej praxe už nemusíme chodiť ďaleko. Na Slovensku sa vydali na cestu Zero Waste už 4 samosprávy a dosahujú prvé úspechy. Príďte a dozviete sa viac!

Biomonitoring v okolí cementárne v Turni nad Bodvou zistil prítomnosť vysoko toxických látok

04.02.2025

Priatelia Zeme – SPZ upozorňujú na odhalenie závažného znečistenia životného prostredia v okolí cementárne v Turni nad Bodvou, ktorý dokazuje viacročný biomonitorovací výskum. Namerané hodnoty POPs látok a ťažkých kovov v machoch, ihličí a slepačích vajciach naznačujú ohrozenie zdravia obyvateľov. Výsledky tiež ukazujú, že v súčasnosti používané metódy merania emisií znečisťujúcich látok v zariadeniach na spaľovanie a spoluspaľovanie odpadov nepostačujú na odhalenie ich skutočného vplyvu na životné prostredie.

Opakovaný biomonitoring v okolí cementárne v Turni nad Bodvou potvrdzuje vážne environmentálne hrozby

29.01.2025

Opakovaný biomonitoring v okolí cementárne v Turni nad Bodvou potvrdil vážne environmentálne hrozby. Výsledky odhalili výrazné znečistenie pôdy, vody a potravín toxickými látkami, ako sú dioxíny, ťažké kovy a PFAS. Cementáreň, ktorá využíva alternatívne palivá obsahujúce odpady, predstavuje významný zdroj znečistenia. Odborníci varujú pred nedostatočnou legislatívou a vyzývajú na zlepšenie monitoringu a ochrany životného prostredia.

Nové štúdie upozorňujú na zdravotné riziká mikroplastov

28.01.2025

Mikroplasty, drobné plastové častice menšie ako 5 milimetrov, sa stávajú čoraz väčšou hrozbou pre ľudské zdravie. Ich prítomnosť v životnom prostredí a potravinovom reťazci vedie k ich neúmyselnej konzumácii a vdýchnutiu. Tieto častice sa hromadia v orgánoch a vedú k biologickým zmenám, oxidačnému stresu a zápalom. Vystavenie mikroplastom je spojené so zlými kardiovaskulárnymi a respiračnými výsledkami, gastrointestinálnymi účinkami, reprodukčnými účinkami, metabolickými poruchami a rakovinou. [1]

Vianoce šetrné k prírode

Počas vianočných sviatkov vyprodukujeme až dvojnásobné množstvo odpadu ako v iných častiach roka. Niet divu, predvianočný čas je pre predajcov obdobím najväčších tržieb, priemerne na osobu nakúpime dary takmer za 250€. Ďalších 250€ dávame na výzdobu, jedlo atď., potom z toho jedla tretinu vyhodíme. Radi dávame aj prijímame, každý šiesty Slovák sa pri tom aj zadĺži. Je to aj dôsledok reklamných kampaní, ktoré začínajú pár mesiacov pred Vianocami a vrcholia nákupnými orgiami typu Čierny piatok, ktorý trvá nie deň, ale aj týždeň. Počas Vianoc pribúda najviac prípadov depresií a samovrážd. Takmer každý druhý človek prežíva stres, z týchto sviatkov radosti a pokoja. A odpadu.

Možno by sme ich mohli prežívať skromnejšie, uľaví sa nielen prírode, ale možno aj nám. 

Európsky týždeň pre menej odpadov 2024: Plytvanie jedlom nie je naša chuť!

Európsky týždeň znižovania množstva odpadu (The European Week for Waste Reduction - EWWR ) je najväčšou kampaňou na zvýšenie povedomia o predchádzaní vzniku odpadu v Európe. Spája jednotlivcov, školy, podniky, samosprávy, mimovládne organizácie a združenia, ktoré organizujú aktivity na zvýšenie povedomia o znižovaní odpadu. Každý rok sa zameriava na špecifickú tému, s cieľom predchádzať vzniku odpadu. Európsky týždeň znižovania množstva odpadu prebieha od roku 2009, kedy sa konal prvýkrát. Odvtedy prebieha táto akcia každý rok. Zvyčajne sa koná v predposledný alebo posledný týždeň v novembri. Tento rok je témou potravinový odpad.

Pamiatka zosnulých bez zbytočných odpadov alebo Zero Waste Dušičky

Koncom októbra a začiatkom novembra prichádza na cintoríny viac ľudí ako obvykle aby si zaspomínali na svojich blízkych a upratali a ozdobili ich hroby. V tomto období a následujúcich pár týždňov narastá množstvo odpadu na cintorínoch. Kontajnery aj miesta okolo nich sú plné plastových kytíc a ďalšieho odpadu z takmer 850 000 hrobových miest na Slovensku. Tento odpad väčšinou končí namiesto recyklácie "pochovaný" na skládkach odpadu. Prinášame vám pár tipov ako znížiť množstvo odpadu v čase Pamiatky zosnulých, ktoré však môžeme využívať počas celého roka.

Rýchla móda - znížme množstvo odpadov a znečistenie z módneho priemyslu

Spotreba oblečenia za posledné desaťročia prudko narástla a s ňou aj dopady módneho priemyslu na životné prostredie. Vďaka nízkej cene nakupujeme často nové oblečenie, aby sme držali krok s najnovšími trendmi. Tento konzumný prístup sa nazýva fast fashion, v slovenčine rýchla móda. Je to hromadná rýchla výroba a predaj lacného oblečenia.

Stránky