Biomonitoring v okolí cementárne v Turni nad Bodvou zistil prítomnosť vysoko toxických látok

Tlačová správa
Haluzice
4. február 2025

Priatelia Zeme – SPZ upozorňujú na odhalenie závažného znečistenia životného prostredia v okolí cementárne v Turni nad Bodvou, ktorý dokazuje viacročný biomonitorovací výskum. Namerané hodnoty POPs látok a ťažkých kovov v machoch, ihličí a slepačích vajciach naznačujú ohrozenie zdravia obyvateľov. Výsledky tiež ukazujú, že v súčasnosti používané metódy merania emisií znečisťujúcich látok v zariadeniach na spaľovanie a spoluspaľovanie odpadov nepostačujú na odhalenie ich skutočného vplyvu na životné prostredie.

Biomonitoring vykonala v rokoch 2023 a 2024 holandská organizácia ToxicoWatch v koordinácii so sieťou Zero Waste Europe. Cieľom výskumu bolo posúdiť usadzovanie perzistentných organických látok, ako dioxíny (PCDD/F), polychlórované bifenoly (PCB), polycyklické aromatické uhľovodíky (PAH) či per- a polyfluóralkylové látky (PFAS) a ťažké kovy v okolí cementárne v Turni nad Bodvou. Vo vzorkách machov, ihličia, slepačích vajec a ovčej vlny v okolí cementárne boli analýzou v akreditovanom laboratóriu zistené zvýšené hodnoty ťažkých kovov a perzistentných organických látok (POPs). V prípade POPs ide o mimoriadne toxické látky (karcinogénne, mutagénne, reprotoxické a neurotoxické), ktoré sú nebezpečné už pri veľmi nízkych koncentráciách. Zároveň dokážu pretrvávať v prostredí a v živých organizmoch desiatky rokov. 

Prečo sa táto kontaminácia nezistila skôr? 

Biomonitoring dlhodobého vplyvu znečisťujúcich látok na prostredie sa vôbec nevykonáva. Dokonca ani monitoring viacerých z týchto nebezpečných látok nie je povinný a nie je súčasťou legislatívnych požiadaviek pre existujúce veľké zdroje znečisťovania ovzdušia. Prevádzkovateľ cementárne v Turni nad Bodvou vykonáva kontinuálny monitoring znečisťujúcich látok, avšak látky typu POPs medzi monitorovanými nie sú zahrnuté. Jedine raz za polroka sa vykonáva meranie dioxínov, a to iba za ustálených prevádzkových podmienok. Takýmto spôsobom však nie je možné zistiť zvýšené emisie dioxínov mimo ustálených prevádzkových podmienok (spúšťanie a odstavovanie prevádzky) a počas chybových stavov. Biomonitoring preukázal, že koncentrácie väčšiny POPs látok sú v blízkosti cementárne vyššie v porovnaní s ich koncentráciami na vzdialenejších referenčných miestach. Podobné výsledky priniesli biomonitoringové štúdie uskutočnené aj v okolí spaľovní odpadov v Belgicku, Holandsku, Španielsku, Francúzsku, Litve a Česku.

Vzhľadom na nedostatok informácií o emisiách priamo z cementárne, je nevyhnutné zaviesť meranie uvedených POPs látok metódou, ktorá by umožňovala dlhodobejšie monitorovanie ich emisií v rôznych prevádzkových podmienkach. Takýto monitoring je v cementárni v Turni nad Bodvou obzvlášť dôležitý, keďže má schválené takmer dvojnásobné zvýšenie spaľovania tuhého alternatívneho paliva, ktoré obsahuje odpad prevažne z plastov, gumy, textilu a papiera. Práve toto palivo, ako aj pneumatiky spoluspaľované v cementárni, môžu byť zdrojom POPs látok. Spaľovanie – najmä plastového a gumeného odpadu – preukázateľne vedie k tvorbe POPs látok.

Čo tieto zistenia znamenajú pre obyvateľstvo v okolí cementárne v Turni nad Bodvou?

Namerané hodnoty POPs látok a ťažkých kovov v machoch, ihličí a slepačích vajciach naznačujú ohrozenie zdravia obyvateľov v dotknutej oblasti. Preto je nevyhnutné oboznámiť verejnosť s týmito výsledkami a upozorniť ju na riziká spojené s konzumáciou živočíšnych produktov z domácich chovov a zeleniny pestovanej vo vlastných záhradách. Zároveň je dôležité informovať obyvateľstvo o možnosti tvorby niektorých POPs látok pri spaľovaní nevhodného paliva alebo odpadu aj v domácich kotloch na tuhé palivo a na záhradách a zdôrazniť význam ich prevencie.

Je nevyhnutné začať so systematickým zisťovaním výskytu toxických látok typu POPs v okolí spaľovní odpadov, cementární a teplární, kde dôjde k zmene palivovej základne na spaľovanie alternatívnych palív z odpadov. Toto zisťovanie by malo zahŕňať dlhšie trvajúci monitoring emisií priamo z komínov týchto zariadení, ako aj biomonitoring v ich okolí. Ľudia by mali byť informovaní o výsledkoch týchto meraní, majú právo vedieť v akom prostredí žijú“ povedala Monika Medovičová, odborníčka z organizácie Priatelia Zeme – SPZ. Konečným cieľom je prijať zásadné rozhodnutia a opatrenia na eliminináciu toxického znečistenia a zlepšenie kvality životného prostredia obyvateľov.

„Spaľovanie a spoluspaľovanie odpadov sú falošné a škodlivé riešenia. Nedokážu vyriešiť ani problémy odpadového hospodárstva ani žiadnu zo súčasných kríz. Slovensku by prospelo prijatie ďalších krokov smerom k skutočne zeleným praktikám, ktoré by zabezpečili, že dnešné výzvy neprenesieme na budúce generácie“ povedal Branislav Moňok, predseda organizácie Priatelia Zeme – SPZ.

 

Zdroje:

1) https://zerowasteeurope.eu/library/the-true-toxic-toll-slovakia-biomonitoring-research-2023/
2) https://zerowasteeurope.eu/library/the-true-toxic-toll-2nd-biomonitoring-report-in-turna-na-bodvou-slovakia/

 

Kontakt pre médiá: Ing, Monika Medovičová, medovicova@priateliazeme.sk, 0904 828 808

Cieľová skupina: