VIANOCE – skúsme ich prežiť tentoraz bez zbytočných odpadov
Vianoce sú najkrajším a najočakávanejším sviatkom roka. Čoraz viac sa však stávajú aj sviatkami veľkej spotreby. Veľa ľudí sa pozastavuje nad tým, že vianočné reklamy a vianočná výzdoba sa v obchodoch objavia už v októbri. Málokto sa ale zamyslí, ako by mohol on osobne prispieť k tomu, aby boli Vianoce menej konzumné.
„Priatelia Zeme – SPZ vám prinášajú niekoľko inšpirácií, aby sa tohtoročné Vianoce stali odrazovým mostíkom k znižovaniu množstva a škodlivosti odpadov vznikajúcich v domácnostiach. Zvýšená produkcia odpadov je totiž jedným z najvýznamnejších vedľajších javov v čase vianočných sviatkov“ – povedal Branislav Moňok.
Začnime stromčekom:
- Ak ešte nemáme umelý vianočný stromček, tak si ho ani nekupujme. Uprednostnime stromček v kvetináči, alebo z legálnych prerezávok na Slovensku. Ak ho už máme, tak ho používajme čo najdlhšie. Ak sa rozhodneme pre stromček v kvetináči, tak sa o neho starajme tak, aby sme ho mohli vrátiť (ak ho máme požičaný) alebo aby sme ho mohli použiť aj nasledujúci rok, poprípade ho vysadiť. Môžeme sa vrátiť aj k pôvodným zvykom na našom území – príbytok si skromne vyzdobme zelenými vetvičkami.
- Vianočné ozdoby sa snažme vytvoriť sami. Najlepšie spoločne s deťmi. Stromček si môžeme vyzdobiť i sušeným ovocím, jednoduchými slamenými ozdôbkami vlastnoručne vyrobenými alebo od miestneho výrobcu, medovníkmi, sušenými šípkami, šiškami, ktoré si sami nazbierame, atď. Stromček bude nielen pekný, ale aj nádherne voňavý.
Pokračujeme darčekmi:
- Snažme sa darček vlastnoručne vytvoriť – upliesť farebný šál, pulóver, či ponožky. Košík upletený zo starého papiera, voňavá sviečka vytvorená zaliatím sušeného ovocia, kvetov a knôtu voskom, potešia už len tým, že je v nich investovaný náš čas a kreativita.
- Ak darček nevieme vyrobiť sami, tak darujme namiesto hmotnej veci nejaký netradičný zážitok. Svojich najbližších poznáme najlepšie, takže vieme, čo by ich potešilo. Môže to byť lístok do divadla, hudobný festival alebo koncert, let balónom, tandemový paraglajdingový zoskok, hrnčiarsky kurz, vysnívaný výlet do prírody, ale aj napr. permanentka do fitnes centra.
- Môžeme tiež darovať predmet z distribúcie niektorej z chránených dielní, neziskových mimovládnych organizácií alebo členstvo v niektorej z nich a podporiť tak ich činnosť.
- Pri kúpe darčeka uprednostňujme výrobky od miestnych remeselníkov. Vyberme darček s trvalou hodnotou, vyrobený z prírodných materiálov alebo hodnotnú knihu.
- Vyhýbajme sa kúpe darčekov, ktoré boli vyrobené v krajinách, kde je bežná detská práca, nespravodlivé platové podmienky pre robotníkov a nedodržiavanie ekologických štandardov pri výrobe. Uprednostňujme slovenské výrobky alebo výrobky z okolitých krajín.
Skončíme s obalmi a odpadmi:
- Darčeky baľme šetrne. Obviažme ich len mašľou, alebo ich zabaľme do recyklovaného papiera, vrecúška alebo do textilu. Baliaci papier si odložme na ďalšie roky.
- Ak dostaneme akúkoľvek novú vec, ale stará ešte funguje, tak jej dajme druhú šancu. Ponúknuť ju môžeme na ďalšie využitie známym, neziskovým organizáciám alebo sociálne slabším skupinám ľudí. Takéto využitie nájde elektronika, oblečenie, obuv, hračky, a podobne.
- Ak výrobok doslúžil, tak ho nedávajme do kontajnera na zmesový komunálny odpad, ale do nádob na triedený zber odpadov alebo ho odvezme na zberný dvor, odkiaľ ďalej poputuje na recykláciu. Využime ponuku predajcov, ktorí ponúkajú možnosť odberu starého výrobku pri kúpe nového.
- Nezabudnime, že všetky rastlinné zvyšky z prípravy a konzumácie jedál aj počas sviatkov patria do kompostu alebo triedeného zberu biologických odpadov.
„A na záver už iba dodám, že najlepší odpad je ten, ktorý vôbec neznikol. Je najlacnejší, najekologickejší a sociálne najspravodlivejší“ – dodal Moňok.
Viac informácií o správnom nakladaní s odpadmi a kompostovaní nájdete na www.priateliazeme.sk/spz a www.kompost.sk.
Branislav Moňok, Priatelia Zeme – SPZ
0904 124 726
monok@priateliazeme.sk