seminár

Prehľad aktivít júl 2024

19.08.2024

Školili sme MOPS z Raslavíc a Zborova, prednášali sme o odpadoch v Trenčianskych Tepliciach, zrealizovali sme informačnú kampaň v Úľanoch nad Žitavou, zrealizovali sme informačnú kampaň v Partizánskom, diskutovali sme na EKO DNI v Považskej Bystrici...

V dňoch 2. a 3. júla 2024 sme školili pracovníkov miestnych občianskych poriadkových služieb (MOPS) z obcí Raslavice a Zborov. Počas dvojdňového interaktívneho školenia sa zúčastnení dozvedeli všetky dôležité informácie o odpadoch, ich vplyve na životné prostredie a zdravie, systémoch nakladania s komunálnymi odpadmi vo svojich obciach, o kompostovaní... Veríme, že získané informácie budú aplikovať vo svojom osobnom živote, ale aj šíriť ďalej pri výkone svojej práce.

Dňa 8. júla 2024 sme prednášali pre verejnosť v Trenčianskych Tepliciach. Na prednáške spojenej s besedou na tému odpady a jeho triedenie sa zúčastnení dozvedeli: prečo je potrebné minimalizovať odpad a ako sa to jednoducho dá robiť, čo všetko môžeme zadarmo odovzdať do triedeného zberu odpadov, výhody triedenia kuchynského odpadu a ako to bude ďalej s poplatkami za odpad. Každý, kto sa prednášky zúčastnil, dostal od mesta balíček kompostovateľných vreciek, ktoré sú určené na zber kuchynských BRO.

V dňoch 9. až 12. júla 2024 sme zavádzali zber kuchynských BRO z domácností v obci Úľany nad Žitavou. Každú domácnosť žijúcu v rodinnom dome sme osobne navštívili, vysvetlili systém zberu a odovzdali sme im leták a pomôcky na zber – 10 litrový košík, 21 litrovú nádobu a 25 ks kompostovateľných vreciek. Potreba zavedenia zberu kuchynských BRO vyplynula z analýzy zmesových odpadov. Tá totiž preukázala, že sa v nádobách na zmesový odpad stále nachádza veľké množstvo kuchynských BRO a to aj napriek domácemu kompostovaniu. Osobne sme navštívili 370 domácností.

V dňoch od 15. do 29. júla 2024 sme zrealizovali informačnú kampaň „od domu k domu“ v meste Partizánske. Obyvateľov žijúcich v rodinných domoch v mestskej časti Štrkovec sme informovali o dvoch novinkách. Prvou je štart pilotného projektu nového systému zberu zmesových odpadov, ktorý bude podkladom pre zavedenie množstvového zberu v zástavbe rodinných domov. Druhou je zavádzanie zberu kuchynských BRO v domácnostiach, ktoré si ich z akéhokoľvek dôvodu nekompostujú svojpomocne. Osobne sme navštívili 301 domácností.

V piatok 19. júla 2024 sme sa zúčastnili na zaujímavej vzdelávacej aktivite „EKO TALKSHOW s hosťami“, ktorá sa konala v rámci akcie „EKODEŇ 2024“ v Považskej Bystrici. Na diskusii sa zúčastnili Katarína Kretter (Envipak), Branislav Moňok (Priatelia Zeme – SPZ), Natália Pažická (greenfluencerka), Bekim (raper, stand-up komik), hudobný hosť Barbora Švidraňová a moderátorka Lenka Vavrinčíková. Témy diskusie – predchádzanie vzniku odpadov, ako správne triediť komunálne odpady, kompostovanie, rýchla móda - boli vďaka tomu podané divákom atraktívnejším spôsobom...

Prehľad aktivít apríl - jún 2024

25.06.2024

Prednášali sme v kultúrno-komunitnom centre Hidepark v Nitre

V nedeľu 10. júna 2024 sme sa zúčastnili na podujatí „Nedeľný Čil“ v kultúrno-komunitnom centre Hidepark v Nitre, ktoré sa venovalo ochrane prírody a životného prostredia. Vystúpili sme s prednáškou „Ako sa nezamoriť odpadom“, v ktorej sme poukázali nielen na nutnosť zvyšovania kvality a miery vytriedenia komunálneho odpadu, ale hlavne na nutnosť prevencie vzniku odpadov. Vysvetlili sme tiež súvislosti tvorby a nakladania s odpadmi s klimatickou, energetickou a surovinovou krízou. Na záver sme predstavili niektoré príklady znižovania tvorby odpadov v každodennom živote.

Zúčastnili sme sa exkurzie v severnom Taliansku, v odpadárskej spoločnosti kde dosahujú až 90 % mieru vytriedenia komunálneho odpadu

V dňoch 4. – 6. júna 2024 sa naša kolegyňa zúčastnila exkurzie v severnom Taliansku, na ktorej boli predstavené úspechy odpadárskej spoločnosti Contarina. Verejná odpadárska spoločnosť Contarina je zodpovedná za nakladanie s komunálnymi odpadmi v 49 obciach a mestách s počtom cca 555 000 obyvateľov, vrátane mesta Treviso s počtom cca 80 000 obyvateľov.  Vytvorením komfortného zberu odpadov, motivačným poplatkom za zmesový komunálny odpad, osvetou a efektívnym systémom kontroly sa dosiahla takmer 90 % miera vytriedenia komunálneho odpadu.  Keď si to porovnáme so Slovenskom, tak v súčasnosti dosahujeme v našich obciach a mestách mieru vytriedenia od 30 do 60 % a existuje len veľmi málo obcí, ktoré dosahujú mieru vytriedenia viac ako 60 %. Ďalšie podrobnosti o skúsenostiach z tejto exkurzie predstavíme neskôr.

Prednášali sme na Kurze prevádzkovateľov kompostární

V dňoch 22. až 24. mája sa na SPU v Nitre uskutočnil už tretí akreditovaný kurz určený pre súčasných alebo budúcich prevádzkovateľov kompostární. Aj tentoraz bol v tíme lektorov aj náš kolega Branislav Moňok, ktorý odprednášal štyri prednášky – Úvod do témy kompostovania; Požiadavky a skúsenosti pri zbere BRKO; Kompostovanie v rôznych typoch kompostární a Marketing kompostu. 

Prednášali sme na webinári CITISYSTEM

Dňa 21. mája 2024 sa uskutočnil 3. tematický medzinárodný webinár CITISYSTEM s názvom: Posilnenie spolupráce zainteresovaných strán pri podpore komunít pri rozvoji obehového hospodárstva založeného na biologickej báze. Naša kolegyňa Lenka Beznáková na ňom odprezentovala úspešný systém zavádzania a zberu kuchynských BRO v zástavbe bytových domov v meste Partizánske, na ktorom naša organizácia intenzívne participovala.

Zrealizovali sme ďalšiu informačnú kampaň v Partizánskom

V dňoch 14. a 15. mája 2024 sme vykonali v spolupráci s pracovníkmi mestského úradu v Partizánskom informačnú kampaň pre obyvateľov bytových domov v mestskej časti Štrkovec. Témou kampane bolo zavádzanie nového systému zberu zmesových odpadov z domácností. V rámci tohto pilotného projektu tak chceme vyskúšať a overiť funkčnosť systému zberu, ktorý umožňuje evidenciu zapájania sa do zberu zmesových odpadov na úrovni jednotlivých domácností. Takáto evidencia umožňuje aj zavedenie systému spravodlivých poplatkov podľa skutočne vyprodukovaného množstva odpadov v domácnostiach. Popritom sme ešte zapájali nové domácnosti do existujúceho zberu kuchynských BRO.

Zúčastnili sme sa analýzy čistoty vytriedeného BRKO

Dňa 10. mája 2024 sme sa na kompostárni vo Výčapoch – Opatovciach zúčastnili analýzy čistoty vytriedeného biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu (BRKO). Zorganizovala ju Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre v spolupráci s Ponitrianskym združením obcí. Analyzovala sa vzorka vytriedených BRKO z dvoch obcí, v ktorých sa dlhodobo zbiera BRKO z domácností do 120 litrových nádob. Hmotnostný podiel nečistôt sa pohyboval na úrovní 0,69 % až 1,1 %. Z nečistôt v obidvoch prípadoch prevládal plast. Ich podiel bol v znečistení 58 % a 90 %.

Prednášali sme v Partizánskom

Aj tento rok (6. mája 2024) sme v spolupráci s mestom Partizánske uskutočnili prednášku o domácom kompostovaní pre verejnosť. Bola to už 41. prednáška v poradí v rámci úspešného Programu na rozvoj domáceho kompostovania v Partizánskom. Program sa v meste realizuje od roku 2014 a do dnešného dňa vyškolil 2 112 zástupcov domácností žijúcich v rodinných domoch o správnych postupoch pri kompostovaní a využívania kompostu na záhrade. Účasť na prednáške je podmienkou na bezplatné získanie kompostéra od mesta, ktorých už bolo rozdaných do domácností 2 011 kusov. Táto aktivita sa odzrkadlila na znížení množstva zmesových odpadov z rodinných domov o 118 kg na obyvateľa.

Prednášali sme na Waldorfskej škole v Bratislave

Dňa 30. apríla 2024 sme zrealizovali 5 interaktívnych prednášok na Waldorfskej škole v Bratislave. Pre žiakov prvého stupňa to bolo na tému kompostovania a zberu biologického odpadu a pre žiakov druhého stupňa téma rýchlej módy. Obidve témy žiakov aj pedagógov zaujali, veľa sa diskutovalo a veríme, že informácie dokážu všetci účastníci preniesť aj do praktického života.

Analyzovali sme zmesové odpady v Košeci

Dňa 24. apríla 2024 sme v obci Košeca zrealizovali analýzu zmesových komunálnych odpadov z domácností. Vzorka z náhodne vybraných nádob z celej obce mala hmotnosť 623 kg. Cieľom analýzy bolo zistiť, ako domácnosti triedia, čo im robí problémy, pri ktorých zložkách odpadov je potrebné hľadať možnosti na zlepšenie... Zistili sme, že hmotnostne najvýznamnejšou zložkou boli kuchynské biologicky rozložiteľné odpady (BRO) s vyše 48 %, ale aj to, že záhradné BRO si domácnosti svedomito kompostujú. V zmesovom odpade ich bolo necelé 1 %. Výsledky analýzy niečo naznačili, teraz je potrebné hľadať čo najefektívnejšie riešenia na zlepšenie výsledkov v odpadovom hospodárstve v obci.

Zúčastnili sme sa zhromaždenia členov siete Zero Waste Europe

V dňoch 16. až 19. apríla 2024 sme sa zúčastnili každoročného zhromaždenia členov európskej siete Zero Waste Europe (ZWE), tentokrát v Gente v Belgicku. Prišli zástupcovia z 36 členských organizácií z 29 krajín Európy.  Dozvedeli sme sa o kľúčových víťazstvách členov – Za Zemiata (Priatelia Zeme Bulharsko) vyhralo súd o zastavenie zámeru výstavby spaľovne odpadov v Sofii, či Zero Waste Čierna Hora získalo akreditáciu Zero Waste pre hotel. Prezentovali sme i našu prácu. Diskutovali sme, zdieľali sme svoje názory, predstavovali sme najlepšie príklady z praxe, či úspešné kampane. Bolo to veľmi inšpiratívne stretnutie. Tak ako v rodine, sa v ZWE cítime byť prijatí a podporení! Ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu! 

Analyzovali sme cintorínsky odpad v Úľanoch nad Žitavou

Dňa 3. apríla 2024 sme v obci Úľany nad Žitavou analyzovali odpad z cintorína. Vzorka mala hmotnosť 452 kg. Zistili sme, že hmotnostne najvýznamnejšou zložkou bol záhradný BRO s vyše 36 %. V odpade sme našli napríklad 112 ks monočlánkov, 79 ks elektronických sviečok, ale aj veci, ktoré do cintorínskeho odpadu vôbec nepatria – riečne kamienky, kus betónu, plechový sud od piva. Analýza poukázala aj na niektoré neudržateľné riešenia – kombinovanie rôznych materiálov vo vencoch a kyticiach, ikebany za ťažené betónom alebo sadrou... Výsledky analýzy nám pomôžu pri nastavovaní systému zberu odpadov na cintoríne v obci.

Decembrové aktivity Priateľov Zeme – SPZ v obciach

29.12.2018

Ani v decembri nezaháľali Priatelia Zeme – SPZ v spolupráci s obcami. Uskutočnili viacero aktivít, ktorých cieľom je pomôcť v obciach zlepšiť systémy nakladania s komunálnymi odpadmi a zvýšiť informovanosť verejnosti.

V obciach – Adamovských Kochanovciach, Lietave, Ivanovciach, Brezanoch a Drietome prednášali a diskutovali o domácom kompostovaní a triedenom zbere odpadov ako o najjednoduchších spôsoboch znižovania množstva zmesových odpadov.

V Malých Dvorníkoch sa zúčastnili konferencie určenej pre starostov. Počas dvoch prednášok poukazovali na povinnosti obcí, ale hlavne na riešenia, ktoré v obciach pomáhajú zvyšovať mieru recyklácie a znižovať náklady na odpadové hospodárstvo.

V rámci spolupráce s Magistrátom Bratislavy a Kanceláriou participácie verejnosti Bratislava – Nové Mesto na Programe na rozvoj komunitného kompostovania v Bratislave počas decembra vybudovali 25 nových sídliskových komunitných kompostovísk.

Pokračovali aj v spolupráci s Partizánskym. V projekte participácie verejnosti na tvorbe „Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom“ sa uskutočnilo prvé stretnutie pracovnej skupiny, ktorej účastníkmi sú aj záujemcovia z radov širokej verejnosti.

Priatelia Zeme – SPZ sa zúčastnili DOH 2018

21.11.2018

21. novembra 2018 sa v Bratislave uskutočnil už 14. ročník medzinárodnej odpadovej konferencie na Slovensku – Deň odpadového hospodárstva 2018. Na tejto najväčšej odpadovej akcii sa opäť aktívne zúčastnili aj Priatelia Zeme – SPZ. Branislav Moňok bol pozvaný ako hosť do moderovanej diskusie. Diskutovalo sa na štyri témy – zavedenie povinných cieľov zberu odpadov z obalových a neobalových výrobkov; o biologicky rozložiteľných komunálnych odpadoch ako kľúči k splneniu cieľov v oblasti recyklácie komunálnych odpadov; zvyšovaní poplatkov za uloženie odpadov na skládky odpadov a o zálohovaní jednorazových nápojových PET fliaš a plechoviek. Prezentoval podporu týchto opatrení, navrhoval riešenia a apeloval na zvýšenú aktivitu v týchto oblastiach na všetkých aktérov v odpadovom hospodárstve v SR.

Fotografie z akcie nájdete TU.

Priatelia Zeme – SPZ prednášali na seminári SIŽP

14.06.2017

Školenie o odpadoch sa uskutočnilo v Banskej Bystrici a bolo určené pre inšpektorov životného prostredia. Branislav Moňok na školení prednášal na tému biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov. V dvoch prednáškach inšpektorom predstavil v danej téme aktuálnu legislatívu, možnosti jej aplikácie v praxi a doterajšie skúsenosti so zavádzaním nových povinností v obciach. Prednášky sprevádzala zaujímavá a podnetná diskusia.

Priatelia Zeme – SPZ školili obyvateľov Veľkých Bielic

06.02.2017 to 14.02.2017

Séria 9 školení o kompostovaní je pokračovaním spolupráce Priateľov Zeme – SPZ s mestom Partizánske na zlepšovaní odpadového hospodárstva v meste. Malé Bielice sú už štvrtou mestskou časťou, kde Mesto rozdáva do domácností kompostovacie zásobníky a Priatelia Zeme – SPZ zabezpečujú kompletnú informačnú kampaň. Branislav Moňok na školeniach vysvetlil účastníkom environmentálny a ekonomický význam kompostovania a naučil ich správne kompostovacie postupy. Na záver ich vyzval do zapojenia sa do aktivít na znižovanie množstva skládkovaných odpadov v meste.
Aktivity sa uskutočnili v rámci projektov Škola udržateľnosti a Škola udržateľnosti V4.

Existujú riešenia pre biologické odpady? Ukázalo sa, že áno.

30.01.2015

28.-29. januára 2015 sa uskutočnila neďaleko Dolného Kubína ojedinelá konferencia. Stretli sa na nej zástupcovia tretieho sektora, samospráv, firiem a štátnej správy, aby spoločne hľadali riešenie pre obce a mestá pri nakladaní s biologicky rozložiteľnými odpadmi.

PREZENTÁCIE Z KONFERENCIE TU

Priatelia Zeme – SPZ prednášali o biologických odpadoch pre samosprávy v Rovinke

26.06.2014

Posledný, ôsmy zo série seminárov pre samosprávy s názvom „Biologické odpady a samospráva 2014“ sa uskutočnil v Rovinke v spolupráci s miestnym Regionálnym vzdelávacím centrom. Účastníci prevažne z Bratislavského kraja sa od prednášajúcich Branislava Moňoka, Lenky Beznákovej z Priateľov Zeme – SPZ a Vladimíra Drugu z Ministerstva životného prostredia SR dozvedeli informácie a cenné rady o problematike nakladania s biologickými odpadmi v obciach, ktoré sú realizovateľné aj v slovenských podmienkach.
Seminár sa uskutočnil v rámci projektu „Povedzme si všetko o kompostovaní!“, ktorý je podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny.

Priatelia Zeme – SPZ prednášali o biologických odpadoch pre samosprávy v Banskej Bystrici

25.06.2014

Siedmy zo série seminárov pre samosprávy s názvom „Biologické odpady a samospráva 2014“ sa uskutočnil v Banskej Bystrici. O biologických odpadoch a možnostiach, ako s nimi nakladať v slovenských podmienkach prednášali a diskutovali Branislav Moňok, Lenka Beznáková, Martin Valentovič z Priateľov Zeme – SPZ a Vladimír Druga z Ministerstva životného prostredia SR. Pre účastníkov to bol veľmi podnetný seminár, čo dokladovali aj pozitívnou reakciou v dotazníku spokojnosti.
Seminár sa uskutočnil v rámci projektu „Povedzme si všetko o kompostovaní!“, ktorý je podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny.

Priatelia Zeme – SPZ prednášali o biologických odpadoch pre samosprávy v Prešove

19.06.2014

Šiesty zo série seminárov pre samosprávy s názvom „Biologické odpady a samospráva 2014“ sa uskutočnil v Prešove v spolupráci s miestnym Regionálnym vzdelávacím centrom. Už tradične sa týkal nakladania s biologickými odpadmi v obciach. Z úst Branislava Moňoka, Lenky Beznákovej z Priateľov Zeme – SPZ a Vladimíra Drugu z Ministerstva životného prostredia SR odzneli prednášky, príklady z dobrej praxe a veľké množstvo odpovedí na otázky, ktoré kládli účastníci seminára.
Seminár sa uskutočnil v rámci projektu „Povedzme si všetko o kompostovaní!“, ktorý je podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny.

Stránky