Zastavte znečisťovanie riek banskými toxickými kalmi
Tlačová správa
Banská Bystrica
31. júl 2008
Po ďalšom úniku jedovatých kalov pri rumunskej bani žiada 45 environmentálnych MVO svoje vlády, aby zlikvidovali staré banské odkaliská a zakázali používanie kyanidov.
Po najnovšom úniku jedovatých kalov pri bani v rumunskom mestečku Baia Borsa sa 45 environmentálnych mimovládnych organizácií z Rumunska, Ukrajiny, Slovenska a Maďarska obracia na svoje vlády, aby vyčistili staré banské prevádzky a aby nepovoľovali nové rizikové banské prevádzky, pokiaľ nebudú prijaté účinné legislatívne opatrenia na zabránenie týmto únikom. Environmentálne organizácie vyzývajú aj na zákaz používania kyanidov pri ťažbe a spracúvaní nerastov.
Intenzívne dažde spôsobili 26. a 27.júla tohto roku narušenie hrádze odkaliska pri bani v Baia Borsa v Rumunsku. Tamojšie úrady v snahe zabrániť úplnému roztrhnutiu hrádze nariadili vypustenie vôd a odpadu z odkaliska do blízkej rieky. Zatiaľ nie sú známe presné údaje o tom, koľko toxického kalu bolo vypusteného do rieky Viso. Predstavitelia miestnej štátnej správy v Baia Borsa iba odhadujú množstvo vypusteného banského odpadu na 8 miliónov m3. Maďarské orgány už zaznamenali zvýšené znečistenie vo vodách pri hranici s Rumunskom a Ukrajinou zlúčeninami mangánu, mede, železa, olova a najmä kadmia.
Havárie na banských odkaliskách sú pomerne časté a majú ďalekosiahle následky. Po úniku kyanidov v Baia Mare a Baia Borsa v roku 2000, v dôsledku ktorého zahynulo 1 240 ton rýb a boli ohrozené zdroje pitnej vody pre 2,5 milióna obyvateľov, experti Európskej únie a Environmentálneho programu Spojených Národov (UNEP) identifikovali viac než 50 rizikových potenciálnych zdrojov znečistenia v Karpatskej oblasti, z ktorých však ani jeden nebol dodnes úplne odstránený. Medzi nimi je aj baňa v Baia Borsa. Ani po ôsmich rokoch však miestni obyvatelia nemôžu robiť nič iné, než dúfať, že dažde prestanú skôr, ako dôjde k následkom podobným ako pri havárii v roku 2000.
"Nešťastné skúsenosti z Rumunska aj iných krajín ukazujú, že banský priemysel môže byť v prípade stále častejšie sa vyskytujúcich extrémov počasia veľmi zraniteľný. Väčšie či menšie úniky tekutých odpadov z banských odkalísk sú takmer pravidelné, pričom spôsobujú znečistenie dôležitých vodných tokov a ohrozujú životné prostredie aj zdravie ľudí," hovorí Roman Havlíček z Priateľov Zeme-CEPA a pokračuje: "Aj zámer povrchovej ťažby zlata v Kremnici, spolu s plánovaným použitím kyanidov pri spracovaní rudy, predstavuje z tohto hľadiska veľké riziko. Preto opäť vyzývame vládu Slovenskej republiky a najmä ministerstvo životného prostredia, aby prijali kroky smerujúce k zákazu používania kyanidov pri ťažbe a spracúvaní nerastov."
Roman Havlíček, programový koordinátor, Priatelia Zeme – CEPA, Tel.: 0908 967 633, havlicek@changenet.sk
Príloha: