nebezpečné chemikálie

Nebezpečné PFAS sa našli v popole, v procesnej odpadovej vode a v spalinách ZEVO (zariadenie na energetické zhodnocovanie odpadov)

26.07.2023

Čo sú PFAS?

PFAS (perfluóralkylované a polyfluóroalkylované látky) sú skupinou niekoľko tisíc syntetických chemických látok, ktoré sú vysoko stabilné a perzistentné. Keďže sa v životnom prostredí takmer nerozkladajú, dostali aj názov „večné chemikálie“. Rôzne druhy PFAS sa používajú predovšetkým na povrchovú úpravu napr. v textilnom priemysle (vodoodolné oblečenie), v stavebníctve (kompozitné drevené materiály, podlahy), pri úprave obalov (vodovzdorné potravinové obaly), v kuchynskom riade (teflónové panvice), v elektrozariadeniach, v hasiacich penách a v automobilovom priemysle. V posledných rokoch však boli potvrdené obavy z ich nebezpečných vlastností. Niektoré z týchto látok sú nebezpečné už vo veľmi nízkych koncentráciách, sú toxické pre reprodukciu, sú rakovinotvorné, môžu spôsobovať poškodenie vyvíjajúceho sa plodu, zmeny hormonálnej rovnováhy a zmeny funkcie štítnej žľazy. Vedci preto „bijú na poplach“ a vyzývajú inštitúcie a priemyselné odvetvia, aby tieto látky vyraďovali z produktov, z výrobných procesov a všeobecného používania a aby sa namiesto nich hľadali a začali používať bezpečnejšie alternatívy.

Výskumy potvrdili súvislosť medzi ftalátmi a nádormi u žien, ktoré sú vystavené týmto chemikáliám

06.03.2023

Vplyv ftalátov na ľudské zdravie bol predmetom viacerých výskumov, ktoré potvrdili ich škodlivosť. Niekoľko štúdií identifikovalo väčšie riziko vzniku fibroidov – nezhubných nádorov maternice žien, ktoré sú vystavené ftalátom.

Problém s plastovým odpadom nevyrieši chemická recyklácia

02.03.2021

Rozprávku „Dobrý sluha, zlý pán“, v ktorej oheň bol dobrým sluhom, kým slúžil ľuďom, môžeme metaforicky preniesť na modernú verziu rozprávky o plaste. Aj plast nám verne slúžil a slúži už niekoľko desaťročí v rôznych oblastiach, či už v priemysle, doprave, v stavebníctve, v zdravotníctve ako aj v každodennom živote, avšak už dnes máme dôkazy, že nie všetky druhy plastov slúžili pre blaho a zdravie ľudí. A potom najväčšia hrozba nastala, keď sa plast premenil na odpad a začal sa neúmerne rýchlo hromadiť. Plastový odpad sa nachádza už na miestach, kde nikdy byť nemal a miesto úžitku spôsobuje škodu.

Odborníci na MŽP SR uznali naše požiadavky v prípade škodlivého zámeru EIA chemickej recyklácie „GREEN PARK ŠTÚROVO“

12.06.2024

V máji 2022 sme sa prihlásili za účastníka konania v procese EIA - pri zámere chemickej recyklácie plastov „GREEN PARK ŠTÚROVO“. Na MŽP SR sme zaslali nesúhlasné stanovisko s realizáciou tejto činnosti, pretože sme ju posúdili ako rizikovú vo vzťahu k životnému prostrediu a zdraviu obyvateľstva. V novembri 2022  MŽP SR vydalo záverečné stanovisko, kde s uvedeným zámerom súhlasilo. Proti tomuto súhlasnému rozhodnutia sme na MŽP SR zaslali rozklad a trvali sme na našich predchádzajúcich pripomienkach. Odborníci v Rozkladovej komisii MŽP SR nakoniec zo 16-tich našich pripomienok posúdili 13 ako odôvodnené a vec navrhli ministrovi vrátiť na nové prejednanie a rozhodnutie. Minister MŽP SR na základe návrhu rozkladovej komisie dňa 30. 04. 2024 záverečné stanovisko zrušil a vec vrátil na nové prejednanie a rozhodnutie. Veríme, že táto škodlivá činnosť sa nebude realizovať.

Viac o zámere.

SIŽP škodí tým skládkam, ktoré dodržujú zákon

17.10.2007
Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) svojim správaním nabáda prevádzkovateľov skládok odpadov k nečinnosti pri dodržiavaní bezpečnostných štandardov EÚ. Na základe ich vlastných výziev im umožňuje predlžovať termíny, v ktorých majú zosúladiť neutešený stav na svojich prevádzkach s európskou smernicou. Uviedol to právny poradca Priateľov Zeme – SPZ Jozef Šuchta.

REACH: S oslavami radšej ešte počkať

25.05.2007
Chemická legislatíva REACH, ktorá má v Európskej únii dohliadať na výrobu a používanie nebezpečných chemikálií, začína platiť o týždeň. Spotrebiteľské zväzy, environmentálne organizácie, ženské aj zdravotné združenia z celej Európy však pred predčasnými oslavami varujú. Opatrenia, ktoré REACH zavádza, majú totiž stále veľa nedostatkov.

Zdraviu škodlivé zdravotnícke pomôcky budú musieť byť označené

29.03.2007
Všetky zdravotnícke pomôcky, ktoré obsahujú škodlivé chemikálie známe ako ftaláty, budú musieť výrobcovia označiť. Rozhodol o tom dnes Európsky parlament v novelizovanej Smernici o zdravotníckych pomôckach. Ftaláty, ktoré umožňujú, aby boli rôzne hadičky, alebo infúzne vaky ohybné, sa nachádzajú vo výrobkoch z PVC. Uvoľňujú sa do tela pacientov a spôsobujú dýchacie problémy, zmeny na semenníkoch a vaječníkoch, ako aj poškodenie pečene a obličiek.

Nemocnica v Šaci ako prvá na Slovensku nahrádza škodlivé PVC

20.03.2007
Novorodenci vyžadujúci intenzívnu starostlivosť na novorodeneckom oddelení Nemocnice Košice–Šaca už nebudú vystavení nebezpečným ftalátom, ktoré obsahujú zdravotné pomôcky z PVC . Vedenie zariadenia totiž za pomoci organizácie Priatelia Zeme – SPZ začína používať bezpečné alternatívy. Na Slovensku ide o prvý a unikátny projekt.

Najnovšie štúdie: PVC v stavebných materiáloch škodí zdraviu

06.03.2007
Ak sa PVC (polyvinylchlorid), používa v stavebných materiáloch , je pre ľudské zdravie a životné prostredie škodlivý. Uvádza to štúdia Green Building Council (USGBC), najväčšej americkej organizácie, ktorá sa zaoberá environmentálnym stavebníctvom.

Stránky