Bez plastu

Nové štúdie upozorňujú na zdravotné riziká mikroplastov

28.01.2025

Mikroplasty, drobné plastové častice menšie ako 5 milimetrov, sa stávajú čoraz väčšou hrozbou pre ľudské zdravie. Ich prítomnosť v životnom prostredí a potravinovom reťazci vedie k ich neúmyselnej konzumácii a vdýchnutiu. Tieto častice sa hromadia v orgánoch a vedú k biologickým zmenám, oxidačnému stresu a zápalom. Vystavenie mikroplastom je spojené so zlými kardiovaskulárnymi a respiračnými výsledkami, gastrointestinálnymi účinkami, reprodukčnými účinkami, metabolickými poruchami a rakovinou. [1]

Pomôžme zastaviť vývoz plastového odpadu z EÚ

EÚ vyváža stále väčšie množstvo plastového odpadu do iných krajín mimo EÚ, čo spôsobuje mnoho problémov. Začiatkom roka 2023 odhlasoval Európsky parlament  úplný zákaz vývozu plastového odpadu z EÚ. Legislatívny proces sa ešte neskončil, je potrebné presvedčiť európskych ministrov životného prostredia, aby so zákazom súhlasili.

Výskumy potvrdili súvislosť medzi ftalátmi a nádormi u žien, ktoré sú vystavené týmto chemikáliám

06.03.2023

Vplyv ftalátov na ľudské zdravie bol predmetom viacerých výskumov, ktoré potvrdili ich škodlivosť. Niekoľko štúdií identifikovalo väčšie riziko vzniku fibroidov – nezhubných nádorov maternice žien, ktoré sú vystavené ftalátom.

Európska komisia predstavila návrh pre zníženie množstva plastových obalov

15.02.2023

Problém s nadprodukciou plastov, ako aj neúmerným množstvom plastového odpadu, začala Európska únia riešiť pred niekoľkými rokmi. Na Slovensku už jeden rok platí legislatívne opatrenie transponované z európskej smernice o zákaze jednorazových plastov, ako sú slamky, jednorazový príbor, taniere, polystyrénové obaly na jedlá a nápoje.