Aj tretí ročník súťaže obcí „3Z“ má svojich víťazov!
Tretí ročník súťaže samospráv o najväčší pokrok v odpadovom hospodárstve s názvom „3Z“ (Znižuj, Znovupoužívaj, Zrecykluj) bol ukončený slávnostným vyhlásením víťazov. Vyhlasovanie výsledkov spolu s odovzdávaním cien prebehlo 20. decembra 2012 na Dni otvorených dverí v odpadovom hospodárstve v Novej Dubnici.
Hlavným cieľom súťaže je vyzdvihnutie a zviditeľnenie pracovných výsledkov ľudí, ktorým záleží na odpadovom hospodárstve a chcú ho neustále zlepšovať. Martin Valentovič, predseda organizácie Priatelia Zeme – SPZ, ktorá súťaž organizovala, hovorí: „Súťaž má viacero dôležitých rozmerov. Okrem vyzdvihnutia práce konkrétnych ľudí chceme ukázať aj to, že na odpadové problémy existujú na Slovensku aj veľmi pozitívne riešenia.”
Odborná porota u prihlásených obcí opäť hodnotila aktivity na predchádzanie vzniku odpadu, pokrok v množstvách vyseparovaných odpadov, vytvorený komfort pre pôvodcov odpadu, úroveň informovanosti verejnosti, komplexnosť celého systému odpadového hospodárstva a ďalšie ukazovatele. Sledovaným obdobím pre dosiahnutie pokroku boli roky 2008 až 2010. Spomedzi desiatok prihlásených samospráv porota určila troch víťazov a jednu mimoriadnu cenu.
Na 1. mieste sa umiestnilo mesto Nová Dubnica. V sledovanom období síce zvýšilo celkové množstvo odpadu o 24%, avšak zároveň dokázalo udržať množstvo zmesového komunálneho odpadu a zvýšiť množstvo vytriedeného odpadu. Na porotu urobilo dojem zvýšenie miery separovania biologicky rozložiteľného odpadu zo zelene na trojnásobok, ale aj nárast v ďalších komoditách ako plasty, papier, kovy o desiatky percent. Celkovo tak išlo v Novej Dubnici o zvýšenie množstva vytriedených odpadov u 13 komodít, a celková účinnosť sa tak zdvihla na takmer 29%. Okrem toho zaujala porotu aj komfortnosť systému pre obyvateľov, realizácia zberného dvora formou chránenej dielne, triedenie bioodpadu v školských jedálňach a tiež zriaďovanie komunitných kompostovísk.
Na 2. mieste sa umiestnilo mesto Žiar nad Hronom. V tomto meste je zriadený veľmi komfortný systém odpadového hospodárstva, avšak výsledky sú o niečo horšie ako v Novej Dubnici. V sledovanom období síce došlo k zvýšeniu množstiev triedeného odpadu u 12 komodít, avšak zároveň poklesla celková účinnosť separovaného zberu o viac ako 1%. Porota pri Žiari nad Hronom ocenila aj intenzívnu prácu s verejnosťou a tvrdý postup pri nelegálnom nakladaní s odpadmi.
Na 3. mieste sa umiestnila obec Košeca. V tejto obci nedošlo až k takému výraznému nárastu vytriedených zložiek odpadov, avšak porota ocenila nie len komfortný systém pre obyvateľov, ale aj výrazný pokles v produkcii obyvateľov, až o 20 kg na obyvateľa, pričom pri zmesovom komunálnom odpade to bolo až o 30%. Toto dosiahla Košeca hlavne vďaka intenzívnej podpore domáceho a komunitného kompostovania. Taktiež porota ocenila prácu s obyvateľstvom pri nelegálnom nakladaní s odpadom.
Porota sa rozhodla aj v tomto ročníku udeliť Mimoriadnu cenu za kvalitnú dlhoročnú prácu a mimoriadne výsledky dosiahnuté v odpadovom hospodárstve. Ocenenie získala obec Zábiedovo. Okrem toho, že má táto obec pomerne komfortný systém pre obyvateľov, zaujímavá je aj intenzívna práca s verejnosťou, dotrieďovanie nelegálne uloženého odpadu a celkový environmentálny prístup obce k svojmu fungovaniu.
Novinkou v súťaži je vecná cena pre prihlasovateľa obce, mesta do súťaže, ktorá bola vylosovaná priamo na podujatí. Vecnú cenu od spoločnosti Mevako získal Ing. Edita Haládiková z Mestského úradu v Šali.
Martin Valentovič, predseda, Priatelia Zeme–SPZ, 0903 279 817, valentovic@priateliazeme.sk